A°. 1879. Vrijdag 25 Juli. Tersclijit lajelijts, nitpiiM Diusiaj. BtitealanJsclis Bericltei J4720. Drie e a X> ertigste Jaargaug. 0 D1 Ai Abonnementsprijs, per kwartaal1.85; Franco per post, door het geheele Rijk.' - 2,50' Afzonderlijke nommers0.10. KWïtJBAlü: 31A11KTS E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone rogels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer ï%i- 0.10, Driebaai. plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 24 Juli 1879. Een Kamer van afgevaardigden, bezig met de behandeling van eeu of ander gewichtig wetsontwerp is wel geschikt de aandacht van alle belangstellenden to trekken. Men woont de zittingen bij, die op eea ('atsopiilijk uur be ginnen en cp een dito uur eiudigen, en men heeft genoten of zich verveeld, a! naarmate het gehalte is dergenen, die aan de beraad slaging deel hebben genomen. Niemand echter, noch in Nederland, noch in België, noch in Frankrijk kan zich voorstellen, hoe men wel te moede moet zijn als men eeu zitting van het Engeische Lagerhuis heeft .bijgewoond. Jongstleden Vrijdag werd er weder een ouder- wetsche gehouden. Ze ving aan te half drie «ren des namiddags en eindigde 's morgens te - half viermisschien zou 7,e nog langer geduurd hebben, als de snelschrijvers niet hadden moeten vertrekken, ten einde hun werk voor de dag bladen in orde te brengen. En waarover liepen nu de discussion? Over een of anderen oorlog, die in het gezicht was? Over Zuid Afrika, en de vele offers, die de dolzinnige krijg daar heeft geëischt? Over het.verdrag van Berlijn, welks bepalingen in al haar volheid maar niet uitgevoerd schijuen te kunnen worden? Neen, men had het over het wetsontwerp om trent de legertucht.. Zeer zeker een interessant onderwerp en dat bovendien geen al te groote mate van verstandelijke outwikkeling vereischt, om er wat over mee te praten. Toch ontbrak het tusschenbeiden niet aan puntige discussion. Het Engeische bloed werd warm, toen de be paling aan de orde ltvvain, waarbij legercorres- pondenten met straf bedreigd worden, als zij onrustbareude mededeelingeu doen. Dat was een aanranding vau de vrijheid, dia zeker niet vergoelijkt werd door de op merking van een der leden, dat de oorlogs correspondenten in den Franseh-Duitschen oor log door hunne berichten zooveel onrust in het land hadden verwekt. Een ander wees er op, hoc de ware berichten van den heer Russell gedurende den Krimoorlog in Engeland de hevigste agitatie hadden verwekt, maar tevens verscheidene zeer gcwenschte hervormingen tengevolge hadden gehad. Wederom werden de beraadslagingen zeer levendig, toen de af straffing der troepen door middel van de zweep ter sprake kwam. Voor eenige weken waren de-leden van het Parlement in de gelegenheid gesteld verschillende zweenen te bezichtigen, da eene al met meer knoopen voorzien dan de andere, 't Gezicht der strafwerktuigen schijnt niet zonder uitwerking op de verbeelding der heeren te zijn geweest. Althans er verhieven licli vrij wat stemmen voor de afschaffing, hetgeen in Engelaudwaar de lichamelijke kastijding nog alljjd «la een uitstekend .op voedingsmiddel wordt beschouwd, opmerkelijk mag' genoemd worden. Ze waren echter niet talrijk genoeg om de afschaffing t« bewerken. Alleen, een kleine uitzouderiug werd gemaakt. De marketentsters, zoetolaars, vivandières of eantinières, en hoe deze dame.s verder heeten mogen, zullen voortaan geen zweepslagen meer ontvangen; en nadat deze hulde aan het scboone geslacht was gebracht, werd de wet des morgens te half vier aangenomen, en konden de heeren gaan slapen. 1 Buiten de wanden van liet'Parlement wordt dezer dagen een heftige strijd jgevoerd. 't Be treft de oprichting van eeu gedenkteeken voor Prins Lodewijk Napoleon ip Westminster Abdij. De deken van dit gebouw had tot de oprichting verlof gegeven, en1 de Engelschen, voor wie dit heiligdom een voorwerp van nationalen trots is, ook omdat de'-groote man nen, die op elk terrein EDgelanus glorie uit maken, er begraven liggen, vinden die toestem ming van den/deken wel wat kras. De man tracht zich te verdedigen door aan te voeren, dat hij persoonlijk eeu tegenstander is van de Napoleons, en dat niemand 2ich meer dan hij kan verheugd hebben bij het vernemen van dé tijding, dat het Keizerrijk gevallen was. Verder zegt hij, dat het monument niet in de eigenlijke kerk zal opgericht worden, maar in een der kapellen, waar o. a. ook de hertog van Mont- pensier en de vrouw van Lodewijk XVIII, beiden Frauscbe ballingen, rusten. Eu daarbij, de abdij is geen politiek strijdperk, ze is de groote tempel der stilzwijgendheid eu der verzoening. En verder de jeugdige Napoleon was drager van een grooten liistorisehen naam, en ouder onze vanen is hij, .strijdende voor Eugelands belangen, gestorven. Ue Daily News, deze verdediging besprekende, zegt niet te begrijpen, hoe het in iemands hoofd kan opkomen te beweren, dat Prins Lodewijk Napoleon gestorven is» strijdende voor Eugelauds belangen, en dat ineu vau hem tracht te maken eeu soort van Lafayette of een audereu Garibaldi. Om de zaak bij den rechten naam te noemen, moest men zeggende Prins, naar Afrika vertrekkende, voldeed slechts aan eeu gril, en trachtte vreemde avonturen na te jagen. Zijue tegenwoordigheid iu ons leger was meer tot last, dan dat zij nut deed. Hij zocht zich een naam te venverven ten koste van het leven van wflden, die hem niets hadden gedaan, en die niets tegen Frankrijk hadden misdreven. De Engeische belangen, die hij heette te verdedigen boezemden hem minder belang in, dan de eerzucht, die hij koes terde, roem te verwerven en daardoor zijn rol van pietendeat beter te kunnen vervullen. Wil men de waarheid verkondigen, dan dient men te bekennen, dat de Prins den oorlog in Zululand voerde tegen de Frausche Republiek. En als men verkondigt, dat bij strijdende voor Engelamls belangen is gestor ven, dan onteert men Engeland en de nage- t S, dachtenis van diegenen, die werkelijk het leven voor het vaderland gelaten hebben. 1 - ENGELAND. liet Hoogerhuis heeft eergisteren de Bill op de krijgstucht, bij derde lezing, zonder wijziging, aangenomen. In bet Lagerhuis stelde de heer Dilke eens motie voor, waarin de wensch wordt uitgedrukt naar eene spoedige uitvoering van die artikelen van het tractaat van Berlijn, die betrekking hebben op \c hervormingen van Turkije en op de noodzakelijkheid eener wijziging van de Grieksehe grenzen. De voorsteller constateerde dat de Porte nog geen enkele hervorming had ingevoerd. Alleen Engeland verzet zich tegen de billijke eischen van Griekenland. De heer Ilaubury stelde eou amendement voor, dat het Huis zijne tevredenheid zou uitdrukken dat de voornaamste artikelen van het tractaat raeds zijn uitgevoerd en het gedrag van het gouver nement zou goedkeuren. In den loop van het debat wierp de Minister Bourke op de Porte de verantwoordelijkheid voor de niet uitvoering der hervormingen. Ilij was overtuigd, dat de Porte veel meer had kunnen doendan zij gedaan heeft. De staat van zaken in Klein-Azië, zooals die door de cousuls wordt geschetst, is schan delijk. Omkoopbaarheid, tirannie en uitzuiniging heerschen allcrwege. De Regeering beeft be sloten, liet koste wat het wil, als liet kan door vriendelijke vermaning en anders door later te overwegen middelen, de invoering van hervor mingen in fiet Turksch bestuur te verzekeren. Wat Giiekeuland betreft, verlangt het gouver nement zeer naar eeue minnelijke schikking. De onderhandelingen duren voort eu daarom kunnen nog geene inlichtingen worden gegeven. De discussie werd tot Dinsdag verdaagd, Aangezien Koning (Jetewayo de vredes voorwaarden van Lord Chelmsford niet aange nomen, en zelfs op de Engeische troepen ge schoten hoeft, rukte het Engeische leger den 9 dezer voorwaarts en versloeg de Zulu's totaal, die zware verliezen leden. Ulundi werd door de lÏDgelscheu genomen en vernield. Eene dépêche van lord Chelmsford uit Utn- volosi van 4 Juli meldt, dat hij met 4002 man Europeesche troepen en '1103 inlandsche, en 8 stukkeu geschut, vau alle kanten aangevallen werd door 20,000 Zoeloes. Nadat het gevecht twee ureu had geduurd, gingen de Zoeloes aan het wijken. De Engeische kavalerie voerde toen eene charge uit en er volgde eeue vol slagen vlucht. liet verlies der Zoeloes bedroeg •1000 man aan dooden. De Engelschen hadden '10 dooden eu 54 gewonden. Eene depêche van sir G. Wolseley van 8 Juli, bericht het volgende: Ik heb de versterking, die op weg was gegaan, doen ophouden, omdat ik den oorlog als geëindigd beschouw. Ik geloof dat ik met Cetewajo den 16den dezer eene bijeenkomst zaL hebben om over de vredes voorwaarden te handelen.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1