betreurt dat Kappeyne door zijn onhandige aan de orde-stelling de doorzetting der grond wetsherziening vertraagd heeft »ais vast staand feit te kunnen mededeelen, dat grond wetsherziening op het stuk van de Kieswet en de defensie van meetaf, althans stellig reeds vóór de Roo's krankheid, tot het schriftelijk program van het Kabinet behoorde. Alleen de heer Van Rees ble'ef er buiten. Onder het opschrift: Set critiehte der Crisis behandelt De Tijd de vraag, -waarop voor 'tóogenblik eigenlijk alles aankomt:' >Wie zal regeeren?" Volgens de samenstelling der Kamer staat vast: de liberale partij moet het bewind voeren. 'iVolgens de geschiedenis der Kamer staat het eveneens vastde liberale partij wil niet Kappeyne-Takde liberale partij kan niet Van de Putte-Creuiers. sDit eenerzijds. »Maar anderzijds het volgende: vNaar den toestand des lands, zooals die bij dè sternbus is gebleken, verkrijgt de anti liberale richting meer en meer de overhand, verkeert over het geheel de bevolking in een staat van overgang, en is een staatkundige partij formatie, die aan de anti-liberale partijen het regeeren mogelijk zou maken, vooreerst nog niet gegeven. Zij kan komen, zij zal komen, maar men regeert niet met de dingen der toe komst, men regeert met de kracht van het heden." Nu noemt ieder reeds Heemskerk en Van Lijnden, en dit bewijst volgens 25e Tyrfzoowel voor hunne bekwaamheden als voor hun ijver zucht. Het blad brengt dan ook warme hulde aan hunne talenten, maar zegt tevens, dat men lacht met hunne ijdelheid. vindien zegt het verder de Ireeren Heems- - kerk ep ,Van Lijnden de kabinetsformatie aan vaarden; indien zjj slagen in het samenstellen y&u een Kabinet; indien, zij en men heeft geen reden om anders te meenen daarbij ge bleven zijn wie zij waren van '74 tot '77; dan kan men met onfeilbare zekerheid een reeks horoscopen trekken, waarvan de laatste, als het kort begrip van al de vorige, aldus luiden: 1 b tijdens het Ministerie-Seemskerk-Zijnden herwint de liberale partij haar eenheid en haar kracht en treedt na eenige jaren in 1881 met een radicaal Ministerie op. »Wi! men de negatieve zijde? Zij luidt: alles, Kat door de anti-liberale partijen sinds het optreden van Kappegne werd gewonnen, gaat onder Heemskerk te loor." De Tijd wil ten slotte, dat men de liberale tirannie zal breken, door de liberale partij te dwingen, verder te regeeren, tot de verwarring hopeloos wordt en zij zelve verklaart niet meer ,te kunnen. Ook het Dagblad wil de ellende nog een poosje laten voortduren en het de zoogenaamde l liberalen onder elkander laten uitmaken hoe zij, die meerderheid zjjn en de verwarring gesticht l hebben, er zich uitredden met de minste schade voor land en volk, tenzij b. v. al de zoogenaamde liberale ieden der Kamer eens collectief hun mandaat nederlegden, teneinde de natie uit- spraak te 'iaten doen. De he"r Heemskerk bevond zich met zijn gezin iu het Luxemburgsche. Per telegram f van daar opontboden, is hij rnet den eerstvol- genden treiu naar 's Hage vertrokken. (2JW.) -- Door de beambten van den waterstaat - en het loodswezen zjjn den '26 Juli weder - peilingen gedaan in den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, waarvan de uitkomst is - V. 4 als volgt: Aan dofzwarte tomienzijde 39.5 op de lijn der geteidelichten binnen het Noorder- ^Jioqfd 42,5 op de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 34 —'"50 meter bezuideD die g/ Jjjn binnen ,het Noorderhoofd 41 decimeter bij f 'gewoon laag water ter wij 150 meter bezuiden5 die lijn buiten het Noorderhoofd en aan de witte tonnenzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Het gesloten verdrag.' tot wedërkeerige uitlevering van misdadigers, tusschen Nederland en Zweden en Noorwegen, is in de /Staatscourant van gisteren opgenomen. De schorsing der kermis te Rotterdam, op de mogelijkheid waarvan bij kennisgeving van burgemeester en wethouders dier gemeente van 8 Juli jl. is gewezen,'zal volgens nadere aankondiging van den burgemeester niet 'be hoeven te geschieden, daar het epidemisch voor komen van roodvonk aldaar heeftopgehouden. De kermis zal dus op den gewonen tijd plaats hebben. Door een groot aantal reeders en carga doors te Rotterdam is aan den Miuister van Waterstaat, enz., het volgende adre's ingediend, betreffende den toestand van het vaarwater langs de rivier, van Rotterdam tot aan de doorgraving van den Hoek van Holland: »Geven met verschuldigde achting te kennen: »De ondergeteekenden, alleen belanghebben den bij de scheepvaart van Rotterdam, »dat tot hunne groote blijdschap, de in den laatsten tijd plaats gehad hebbende «erdieping in den Nieuwen Maasmond het mogelijk maakt dat, bij geschikte gelegenheid, ook meer diepgaande schepen in" dat zeegat kunnen binnenloopen ïdat zij de hoop koestereu die verdieping eene blijvende zal zijn, en de verwachting durven uitsprekeu, dat de Regeering zoowel daartoe, als om de vaargeul verder te verwij den, het noodige zal blijven verrichten; »dat evenwel het voordeel van die verdie ping grootendeels verloren gaat, doordien de diepte-toestand van de rivier op sommige plaatsen zeer vee! te wenschen overlaat, hetgeen tengevolge heeftdat 3vele van de schepen die den Nieuwen Waterweg inkomen» verhinderd worden om naar Rotterdam op te varen; ndat voornamelijk het riviervak juist boven den mond van de doorgraving door den Hoek van Holland, het zoogenaamde Zuiden, tegen woordig door mindere diepte een groot beletsel voor de scheepvaart oplevert, zoodat een groot aantal van de meer diepgaande schepen daar aan den grond komt, hetgeen zeer veel schade, kosten en oponthoud veroorzaakt en belangrijk bijdraagt, om den in het buitenland weinig gunstigen naam van Rotterdam als handels haven levendig te houden. sRedenen waarom zij Uwe Excellentie met bescheiden aandrang durven verzoeken, dat het haar behagen mdge, zoodanige maatregelen te wiiien bevelen, als tot eene spoedige ver betering vau het vaarwater op de rivier, vooral op het bovengenoemde punt, zuilen kunnen leiden." Het internationale telegraafcongres heeft Zondagmiddag zjjne werkzaamheden geëindigd. Het nieuwe verdrag treedt den len April 1880 in werking. Het eerstvolgende congies zal te Berlijn in 1884 bijeenkomen. Onze landgenoot, de heer A. V, W. Bikkers, kwam in de Londensche Echo mede op tegeu de voorgenomen vereeuwiging vau wijlen Louis Napoleon iu de "West minster Abdij. Terecht verklaart hij uiets meer te begrijpen van een publiek, dat aan een genie en held als Byron een standbeeld misgunde, doch oogenblikkeÜjk beieid bevonden wordt om in liet nationaal heiligdom eene plaats in te ruimen aan een roeinioozen vreemden pretendent. Het derde internationale congres van leeraien aan bliuden-iusütuten kvvain Zondag te Berlijn bijeen. Engeland, Ftankrijk, België, Duitschlitud, Oostenrijk, Zweden en Noorwegen, Denemarken en Nederlanu waren vertegen-, woordigd. De Minister Puttkammer begroette namens de Regeeiiug de vergadering, op welke beleefdheid door den heer Mejjer* directeur van het blinden-instituut te A msterdam, namens" de leden van het congres geantwoord werd. Morgen zullen de leden van de Koninklijke.. Mannen-Zangvereeniging Caecilia op het Badhuis te Scheveningen een diner houden, ter eere van de te Rotterdam behaalde overwinning. Volgens een te Bern uitkomend blad, heeft een Rotterdamsch hotelhouder aan het bestuur van het Ziiricher Mdnnerchor, dat zooals men, weet, bij den jongste zangwedstrijd van Rotte's Mannenkoor had willen mededingen, eene reke ning gezonden van 1000 gulden als schadever goeding. In een begeleidend schrijven verklaart de hotelhouder dat de kamers reeds waren gehuurd en ingeval van niet-belaiing een pro ces onvermijdelijk zal zijn. ,Men verwacht eerstdaags te 's Hage het muziekkorps van het Pruisische infanterie- regiment waarvan Prins Frederik der Neder landen de chef is. Dat korps stelt zich voor in het Badhuis te Scheveningen een concert te geven, Het Handelsblad van Antwerpen verneemt, dat de heeren Brons en Levelt, concessionaris sen van den stoomtramweg van Breda naar Oosterhout en Geertruideuberg, een contract hebben aangegaan met de heeren Pierard frères et Co. van Montigny-sur Sambre, voor het leggen op die baan van rails (système Serres Batty.) Voor Amsterdamsche rekening is wederom per Westindische mail van Suriname ruim f32,000 aan stofgoud uit de delveryen aldaar aangebracht. Gisterennamiddag te 2 uren is een ge deelte van een veetrein, uit Rotterdam komende, even voorbij het station Leiden ontspoord. Be passagiers van den trein, die ten 4 uur 15 min. van Rotterdam, en van dien, welke ten 1 uur van Amsterdam vertrokken was, onder vonden dientengevolge een oponthoud van een uur. Er hadden geen persoodïyke ongelukken plaats, Meu is druk bezig de ontspoorde loco motief weder op de rails te brengen. Op sommige plaatsen in het groothertog dom Luxemburg hebben in de laatste dagen de zware onweders en regenvlagen zooveel verwoesting op de velden aangericht, dat er stemmen opgaan om bij de Kamer van afge vaardigden aanvraag te doen om gelden ten behoeve der noodlijdenden bij de landbouwende klasse. Jl. Vrijdag was het juist 100 jaren geleden dat het schip Woestduin op de Noorderrassen strandde en totaal, verging. Bij deze ramp mocht het aan de koenheid en den stouten moed van twee Vlissiugsche varenslieden, dff gebroeders Krans en Jacob Naerebout, gelukken, der geweldige golven eea kostbaar deel hunner prooi te ontrukken, namelijk 87 menschenieven^ die door hen met doodsgevaar iu veiligheid aan den wal gebracht werden. De nakomelingen van deze heiden hebben dien dag feestelijk herdacht,, door het laten wapperen onzer nationale kleuren en ook door het tentoonstellen van de welgelijkende afbeel dingen der beide broeders met daarbij passende dichtregelen, voor de woning van een hunner ia de Korte Walstraat te Vlissingen. Door de ambtenaren der R'jjks belastingen te Gemert en Helmond, zijn in den nacht van den 24 op den 25 Juli in de nabijheid van eerstgenoemde gemeente aangehouden 9 fusten jeneverinhoudende ieder ongeveer 40 liters. Ook kar en paard is' in beslag genomen. De vervoeder is bekend en woont te Mill. Het Jlott, Nbl. meldt, dat de heer Jan Borski, te Bloemendaal, op wiens terrein de moord van den veldwachter Van der Lyken voor viel, diens weduwe levenslang onderhoud voor, haar en haar kinderen toegezegd heeft. Naar de H. R. CA nader verneemt, heeft tot de inhechtenisneming der gebroeders B., in-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2