1 I Ijl I f f fe"! Gemengde Berichten. IS 1 m UÜ W \t li i|1 6 'slechts veroorloofd, maar zelfs aangemoedigd en beloond. Zoo deelt de Zierikzeesche Qou- rant mede hoe in 1779 door den Oeconomischen Tak (de afdeeling der Maatschappij van 'Nij verheid), de kinderen bekroond werden. Zij meldt dat op den 28sten van bloeimaand toe gekend werden, als daarmede verdiend: »Yoor de Lakenfabricq. Aan Geertruy van Leeuwen, oud 10 jaar en Anthony Landa, oud 9 eu een half jaar, ieder eeu Ducaat: aan Neeltje de Meer, oud 9 en een half jaar, Jannetje Molenaar, oud 8 jaar, Jan Steyger, oud 9 en een half jaar, Johanna de Just, oud 9 jaar en Pietertje Zierikzee, oud 8 en een half jaar, ieder eeu Rijksdaalder. Van de Larnwol. Aan Sara de Graaf, oud 9 en een vierdo jaar, een Ducaat. Voor de Boezelfabricq, van verschalende wol. Aan Mietje Aniba, oud 9 jaar en Jan van Eyk, ook oud 9 jaar, ieder een Ducaat en aan Anthony van Kempen, oud circa 12 jaar, een Rijksdaalder. Voor de Dekenfabricq. Aan Jannetje deËoo, oud 10 jaar, een Ducaat. En van Smirnsch Catoen. Aan Anna Foulé, oud 10 jaar, eeu Ducaat en aan Johannes Foulé, oud 4 eu een half jaar, een Rijksdaalder, ïDeze aangename verrichting verwekte bij ieder aanwezende een allergevoeligst genoegen, niet weinig vermeerderd door de dankbare vreugd, waarvan deze kinderen, met huune schikkelijke ouders, als opgetogen stonden, toea zij door de milde giften van verscheidene edel moedige lieden ter hunner meerdere aanmoe diging, allen, van 't hoofd tot de voeten, met stoffen, zooveel mogelijk in onze stad en'ver ders in ons Nederland of deszelü, volkplantingen gemaakt, in 't nieuw gestoken zijnde, met dit opschik voor de vergadering pronkten, en als in triomph, naar huis keerden. Yhinrdingen. Jl. Dinsdagnamiddag is een kuipersgezel, zeki-re W. M., geboortig uit Delft, bij gelegenheid van het zwemmen in het Prik- kenwater alhier verdronken. Een kwartier na dat hij in de diepte was verdwenen werd hij gevischt, eu alle pogingen aangewend tot op wekking der levensgeesten bleken ijdel. Hij was gehuwd geweest, 25 jaar oud en laat een kindje na. Delfshaven. Tot leden van den gemeen- teraad zijn bij de herstemming gekozen de heeren H. Van der Hill en O. D. Viehoff. Rotterdam. Bij de herstemming ter ver- kiezing van 3 leden voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 1673 stemmeu; gekozen de heeren II. We y mans Ligtenberg met 1089, Dr. H. 'J. Sleurs met 842, en Mr. E. E. Van Raalte met 790 stemmen. Op de heeren R. N. L. Miraadolie, J. M.' A. Bicker Caarteu en F. Ebeling werden respectively k G74, 638 en 554 stemmen uitgebracht. Naar wij vernemen is heden nacht bij den heer H. W. van Loon, fabrikant in goud- en zilverwerken, hoek Kaasmarkt en Kipstraat te dezer stedeeen diefstal gepleegd, van een aanzienlijke waarde aan goud- en zilverwerken. Door den heer van Loon is een -zeer ruime belooning uitgeloofd aan hem, die voldoende aanvvijzigingen tot opsporing der daders kan geven. Delft. Bij de herstemming van twee leden voor den gemeenteraad zijn gekozen de heeren J. J. J. Milders met 429 eu P. C. Lans met 3961,van de 765 stemmen. De heer W. A. v. Paerels verkreeg 341 en L. G. Kok 338 stemmen, c ..Zondag-avond had de hulpbesteller H. J. V., «het rijks-telegraafkantoor te dezer stede, v'aen -telegram te bezorgen .te Wateringen. Ten ongeveer 11 uur werd het telegram door hem aldaar bezorgd,' doch sinds dien tijd heeft men niets van - hem vernomen of eenig spoor yan hem ontdekt Men vreest, dat hij tengevolge van de duisternis in het water is geraakt Hof van Delft. Alhier zijn bij de her slemming tot leden van den gemeenteraad ge kozen de heeren C. Van der Tuin en H. Van Adrichem. Maasland. De door den Raad voorloopig vastgestelde gemeente-rekening voor 1878 be draagt in ontvang f 17,387.43Vs en in uitgaaf f 16,218.77,, zoodat genoemd dienstjaar een goed slot oplevert van f 1168.66Vs Arnhem. Gisteren morgen kwamen alhier met de pleiziertreiuen van Salzbergen-r-Oldenzaal en tusscbenliggende stations benevens'die uit Amsterdam. 2750 reizigers aan. Toen De Lesseps in 1822 te Arniëns in de aardrijkskunde werd geëxamineerd, was hij niet in staat op een kaart het Noorden, Zuiden, Westen en Oosten aan te wijzen. Hij kreeg natuurlijk een onvoldoend cijfer voorgeographie. Men ziet, dat De Lesseps sedert dien tijd .vor deringen heeft gemaakt. Den 26steu Juni 11. woedde in het district Tscherkassy (gouv. Kiew, Rusland) een zware storm. Plotseling kwam uit den zwarten hemel eene grauwe wolkeuzuil te voorschijndie steeds lager daalde, en bij het dorp Sawadowka begon te draaien. Nu eeus steeg de kolom, dan weer zonk zij nedei, steeds langer wordend, tot eindelijk hare spits de wolken, haar beneden deel de aarde raakte. De zuil was kegelvormig: vao boven zeer dik, van onderen dun. Reeds vervulde het natuurverschijnsel elk met vrees, toen een tweede kolom verscheen. Deze ontstond niet in de wolken maar op den grond, en hief zich bliksemsnel naar den hemel. Beide luchtgevaarten begonnen toen ais 't ware te huppelen, sloten zich eindelijk aaneen, draaiden te zaam'verder, werden in" 'r midden'al dunner, en naderden zoo het ongelukkige dorp Sawadowka. Nauwelijks stieten ze er tegen of de uitwerking was vreeselijk. Huisdaken, besomen, runderen, menschen, al wat los en vast was werd in de lucht geslingerd. Hoeveel ongelukken ontstonden behoeven we niet te vermelden. s Op hetzelfde oogenblik, dat de schok plaats had, rees bij het dorp Nabokow eene andere wolkkolom op, die ook heel dit dorp verwoeste. Daarop woeien de drie gevaarten ineen, wendden zich naar 't dorp Schewttschenkow, wierpen daar huizen en inwoners omver of in de lucht, en verdwenen eindelijk, met een geluid als van een feilen donderslag in de tucht. Honderd Russische boeren zijn op het oogenblik zoekende naar de schatten van Ivan den Verschrikkelijke, die, volgens eeu oud document, begraven moeten liggen in een boseh tussehen Soiowizy en Borzy. Zij vonden tot dusver slechts een paar gouden hoefijzers. Door een braud te Nischni-Novgorod zijn een aantal kramen van de jaarmarkt vernield. Verschillende personen kwamen in de vlammen om. De catastrophe werd nog verergerd door de ontploffing van brandbare materialen in een winkel, waardoor 17 personen omkwamen. Men vond vier verkoolde lijken onder de puitihoopen. In het dorp Solnoje benam dezer dagen een boer zich, door middel van verdrinking, het leven. Nauwelijks was hij begraven of de lijkkist werd door de dorpelingen weder voor den dag gehaald eu het lijk op nieuw in den Dniester geworpen. Het lijk maakte het name lijk den bewoners van het dorp lastig en kwam iederen nacht voor het bed vau som migen spoken en geen middel was doeltreffend der beweerden de boeren dan het lichaam weder toe te vertrouwen aan den schoot der wateren, dien de overledene zelf als verblijf plaats had uitgekozen! De bekende luchtschipper professor King heeft thans het voornemen opgevat per ballon van Amerika naar Europa te rijzen. Als metgezel is kapitein Boyton aangenomen, die reeds.sedert lang door zijn zwemkunst zekere vermaardheid heeft gekregen en, voor het geval de reizigers te water geraken, zeker goede diensten zal bewyzen. Bovendien is nog een bootje aan den ballon bevestigd, waarmede men, indien deze wordt vernield, de reis zal kunnen voortzetten. De bekende Amerikaansche scheepsbouw meester Cramp is overleden in den ouderdom van 72 jaren. Niet minder dan 225 pantser schepen werden in zijn werkplaatsen gemaakt. Cramp had het döor werkzaamheid tot zulk een hoogte gebiacht. In de Restauratie Rübezahl, te Berlijn, bevindt zich thans eeu kat, die twee jonge honden zoogt, welke door de moeder enkele dagen geleden werden achtergelaten. De aanhoudende i egen van den laatsten tijd heeft zeker bij menigeen de vraag doen ontstaan, wat toch ,]je afwijking in de natuur wel de oona.ti; zou zijn. Deze vraag wordt ook geopperd door de jProv. Zw. en Ov. Ct., aan welk blad zij aauleiding geeft tot de volgende opmerkingen »De groote menigte zoekt, bij vragen als deze, gewoonlijk haar toevlucht bij de sterie- kundigsn, omdat men zich over het algemeen voorstelt, dat sterre- en weerkunde slechts eene eu de/elfde wetenschap zijn. Niets is echter minder waar. De sterrekunde toch is de zeker ste, de meest voKtrckte, de best gegi oude aller wetenschappen; de weeikunde daaientegen be staat als positieve wetenschap zelfs nog niet. De sterreb'iudige studiën eu waarnemingen dag- teekenen van ten minste vierduizend jaren en hebben ia dat tijdvak vau veeitig eeuwen den grondslag gelegd tot onomstootelyke waarheden; de weerkunde, is een geheel nieuwe wetenschap, die in onze eeuw hei licht zag en die dus nog geen voldoende gegevens -heeft opgeleverd, om daarop eeu wetenschappelijk stelsel te bouwen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de atmosferische verschijnselen, even goed als de astronomische, veroorzaakt worden door be paalde klachten en dat de verplaatsing vaneen wolk, van eeu droppel water, van een zand korrel door den wind meögevoerd, door weiten beheerscht wordt, even vast en onveranderlijk als die, waaraan de planeten in de ruimte en de ontelbare zonnen ui het heelal onderworpen zijn. Alleen komen er op liet ondermaansche meer schijnbaar toevallige veiandeiingeu in het spel, meer lokale invloeden, die zicli vereenigen5 elkander tegenwerken of opheffen, dan dit bij de bewegingen der hemellichamen het geval is. De meteoiologische voorspellingen zullen dan ook in eeuwen nog niet de waarde van de astt onomische hebben. Viaageen sterrekuudige hoeveel eklipsen er zullen zijn vim nu af tot het einile dezer eeuw, tot over honderd, vijfhonderd, duizend jaien; op welke dagen, welke men eu welke minuten ze zich zullen vooidoou; hij zal het antwooid niet schuldig blijven, Vraag een weei kundige welk weêr het morgen hier of daar zal zijn, hij zal geen beslist antwooid kunnen geven. Was het nu, dat de veelvuldige regen van den laatsten tijd zich alleen voordeed op een beperkt gedeelte onzer aarde, de viaag zou als van zuiver meteorologischen aard. niet be- vredigend beantwoord kunnen worden, althans nu nog niet, met de betrekkelijk weinige' ge gevens. Men zou zich beroepen op luchtstro mingen en er zich afmaken door het verschijnsel toe te schrijven aan het heerschen van een regenwind. Maar het regent overal en ophou- delyk. De winter was lang en streng in Azië, Afrika en Amerika zoowel als in Europa; ner gens vei toonde zich de lente; de regen viel in stroomen in de Yereenigde Staten even' goed als hier. Een dergelijke stand vau zAtë.én moet een algeideene, dat is te zeggeneen sterrekuudige oorzaak hébben. J VÜ 5 r |f> f "-"■u-V

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3