De Standaard dat mandaat slechts tijdelijk op zich te nemen. «Niemand duide het den grijsaard euvel," zegt hij, «wanneer hij straks gedwongen mocht worden, na korte werkzaamheden zijn mandaat neder te leggen en u aldus zoude moeten nopen, bij nieuwe keuze, z\jn plaats naast die van uw anderen hooggeachten vertegenwoor diger te doen innemen door een afgevaardigde, wiens kunde, ondervinding en krachten beter dan de zijne berekend zijn voor de degelijke bestudeering en behandeling van die vele brandende kwestiën, waartoe elk departement van algemeen bestuur allengs zijn aandeel levert." Het zij hem vergund ter rechtvaar diging op sommige te wijzen. Door de liberale partij in het hoofdkies district Dokkum zal tot kandidaat voor de 'Tweede Kamer worden gesteld de heer jhr. mr. L. F. van Humnlda van Eysingo, lid der Gedep. Staten, te Leeuwarden. De Kiesvereeniging «Orde" te Rotterdam heeft de heeren mr. W, Baartz en C. Va'n Audel met 14 eu 10 van de 17 stemmen kandi daat gesteld voor het 'lidmaatschap van den Gemeenteraad. De heeren Ebeling en YanWyk, kandidaten van «Algemeen belang", derven 8 en 2 .stemmen. «Burgerplicht" verkoos met 23 (algemeene) stemmen den heer Baartz en met 12 stemmen Dr. De Haas tot kandidaten. De heeren Ebeling en Van Wijk verkregen elk stemmen. Even voor de verkiezing van gemeente raadsleden in de gemeente Bierum las men in de JPr. Gr. CU. eene advertentie, waarin een aftredend lid bedankte voor de verlenging van zyn mandaat en waarin hij in zijne plaats eene nader by de kiezers aanbeval. Deze advertentie ii gebleken door een ander te zijn geplaatst. Er werd onderzoek naar -• gedaan, en men is den werker in de duisternis op het spoor. De man heeft geen effect gehad van zijn poging; want het dagelyksch bestuur bemoeide zich met de zaak en liet dadelyk bekend makeo, dat de advertentie valsch was. De aftredende werd met groote meerderheid herkozen. De aanvraag, door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Westmaas bij het arm bestuur aldaar gedaan, om tegemoetkoming in de kosten van onderhoud der te stichten Christe lijke .school aan Stoutjesdijk, is van de hand gewezen. Met den pleiziertrein uit het Noorden vertrokken gisteren ongeveer '1200 personen naar dé Arnhemsche tentoonstelling. Amsterdam leverde gisteren 1425 pleizier- reizigers daarheen, die per Rhynspoor werden vervoerd. Mej. J. Van de Voordt, te Beugen over leden, heeft haar aanzienlijk vermogen (circa 2 ton gouds bedragende) byna geheel aan de algemeene armen van Beugen en Rijckevoort vermaakt. De zoogenaamde «potjes-kermis" is Maandag met algemeene stemmen door den Gemeentelaad van Zwolle afgeschaft. By het gerechtelijk onderzoek der zaak van den onlangs onder' Bloemendaal vermoor den veldwachter Van der Lyken zijn eenige bijzonderheden aan het licht gekomer, die tot dusver reden geven om te vermoeden, dat de justitie op het rechte spoor was toen zij Willem Joosten in hechtenis nam. Zoo is o. n. geble ken, dat pogingen waren aangewend om bloed vlekken uit zijne onder- eu bovenkleederen te wassehen; dat hjj niet weet op te geven waar z"yn mes gebleven is; dat hjj in tegenspraak gekomen is met zijne vroegere verklaring om trent het^ ontstaan eener kwetsuur aan zijn duim; Jat door zijne farailit.ïden pogingen gedaan zyn om- getuigen om te koopen; dat hjj in den nacht van den moord niet te huis cjs geweest, enz. Merkwaardig vooral is de volgende omstandig heid. Niet ver van het lijk des verslagene is, naar men weet, een zak met worteteu gevonden. Die bleken gestolen te zijn uit een nabijgelegen moestuin, welke door den spoorweg in tweeën gescheiden wordt. Aan de eene zijde van den weg stonden wortelen, die de dief (welke later door v. d. Ljjke betrapt moet zyn en dezen toen vermoord heeft) eerst uit den grond ge haald maar weggeworpen heeftomdat zij «vurig" waren. Hij is toen naar de aodere zijde van den weg gegaan en vond daar kleinere en betere wortelen, die dan ook door hem in voormelden zak werden bijeengegaard. De vraag deed zich voor, wat Joosten, die zelf tuinder is, bewogen kon hebbeu om wortelen te stelen. Maar nu is gebleken, 'dat hem wortelen besteld waren, juist van de nu gesto'en soort, die hij nog 'niet had kunnen leveren, omdat zij in zyn eigen tuin niet voorhanden waren. Indien hij de dief en moordenaar is, dan is ook tevens duidelijk, hoe deze tusschen betere en slechtere wortelen zoo goed ondei scheid wist te maken. Men schrijft uit Oosterhout aan het Han delsblad: Een man uit Diimmelen, die op vreeselijke wyze door drie personentot de geachtste familièn aldaar behoorende (twee van hen zyn vader van een talrijk gezin) in zijn woning is mishandeld, is Donderdagnacht aan de gevolgen overleden. De verontwaardiging over dit feit is algemeen. Het lijk is op last der justitie geschouwd. Volgens waarneming te Frederiksoord viel in Juli jl. 107 millimeter regen. Het middencyfer van de zes vorige Julimaanden was 59; dus nu 48 meer. De 2le Juli alleen gaf 35 m.M., een hoeveelheid voor éen dag als zelden voorkomt. Volgens telegram uit New-York kan tus schen 7 en 9 Augustus op de Britsche en Noordsché kusten stormweder uit het Z. en rondloopende tot het W, vergezeld van regen en vermoedelijk onweder verwacht worden met hooge temperatuur. De aberdaan, ook wel labberdaan ge noemd, zoutevisch, wordt dit jaar vee! minder aangevoerd dan verleden jaar. Alleen in Ostende is men reeds 2000 ton ten achter by het vorig jaar om dezen tijd. Men zal zich herinneren, dat ongeveer 3 maanden geleden in de dagbladen het on- menschelyk feit medegedeeld werd,1 dat een reizend koopman te Metslawier (prov. Fries land) zjjn kostwinner, een trekhond, uit louter wreedheid, een gedeelte der toog had uitge sneden. Hoewel de man, om de justitie te misleiden, zelf als klager over het feit was opgetieden, gelukte het den gemeente-veld wachter J. T. Slot hem tot bekentenis zijner wandaad te brengen, hetgeen zijn veroordeeliug tot 5 dagen gevangenisstraf, f 20 boete en do kosteu der vervolging tengevolge gehad heeft. Het bestuur dor «Nedeilandsche Veieensging tot bescherming vau dieren" te 's Hage geves tigd, heeft genoemden veldwachter de bronzen medaille der Yereenigiug, benevens een gratifi catie van f6 doen uitreiken. Gedurende de maand Juli 11. zyn 280 personen (vreemdelingen), als zonder geld of middel van bestaan, over de grenzen van het rijk getransporteerd. y In het Nieuws van den Dag komt een ingezonden stuk voor, geteekend L. G. V., waarin eenige vergelijkingen worden gemaakt omtrent de zorgen; waarmede de soldaten en de tuchthuisboeven in ons land worden behan deld. 1 Zooals het nu te Hoorn, Leeuwarden en bij Leiden gesteld is, zegt de heer V., oud ambtenaar by de gevangenissen, o. a., streeft men het doel voorbijbij hun bed bestaande in een ijzeren krib met stioozak en hoofdkussen met zindelijke lakens en dekens, hebben de heeren een schelkoord, een klein tafeltje met gevulde waterkruik: een handdoek; pot de chambre met deksel en een kamvoorts, om zich to wassehen, ieder een koperen waterkraan boven een hardsteenen bassin's zomers katoenen sokken en 's winters witte wollen ditoeindelyk een borstrok en daarbij goed verwarmde zalen en kostelijk, heerlijk voedsel, zoo heerlijk, dat ik soldaten van de wacht de overblijfselen met graagte zag nuttige eu 't brood eten dat de «heeren" gevangenen uit de ramen gooiden, omdat 't hun niet lekker genoeg meer was. Zoo gevoelen de boeven niet Jat zij gestraft worden en zoo goed heeft het geen enkel soldaat. Zedelyke verbetering van recidivisten in een gemeenschappelijke gevangenis is een chimère zij leven op kosten der belasting betalende burgers als kostscholieren, terwijl de veizorging van de militairen zoo enorm veel te wensehen overlaat, en in vergelijk met die der boeven zoo ellendig slecht is. Pendanten op 't gebied van kerkelyke verdraagzaamheid. Wegens verschil met den deken over de kwestie of 't bouwen van een nieuw vereenigd gesticht al dan niet noodzakelijk is, hebben al de leden van het R. Kath. parochiaal armbestuur te Leeuwarden collectief hun ontslag genomen. De Katholieken te Engelbert zijn daarentegen niet alleen onderling, maar ook met deProtes- tanten op zóo goeden voet, dat zij evenals dezen den kerkelyken hoofdelijken omslag der Hervormde Kerk betalen, ten einde 't gebruik van het Protestantsche kerkhof ook voor de Roomschen te hebben. Naar men verneemt, wenscht ook eene firma te Groningen eene proef te nemen, onr daar ter stede Amerikaansche ossen aan de markt te brengen, welke proef dezer dagen ook in Amsterdam is genomen en volgens de van daar ontvangen berichten uitmuntend is geslaagd, Aan de Koninklijke tapijtfabriek te' Deventer is een zeer groot ^tapijt vervaardigd r bestemd voor het Koninklijk paleis te Stock holm, en waarvan de teekening en de kleuren door de hooge bestellers zeiven zijn gekozen, In de lente van het volgende jaar zal eene Engelsche expeditie naar de Noordpool streken vertrekken. Tengevolge van de krachtige bemoeiingen van den kommandant Cheyne ie het eindelyk gelukt een Londensch hoofdcornité van poolreizen samentestellen, dat in geheel Engeland sub-comités telt, ten getale van 29, De Engelsche expeditie zal zich met de uit ZwedenNederlandAmerikaOostenrijk eu Denemarken uitgezonden expeditiën in betrek king stellen. De laatste aflevering van Eigen Haard bevat een keurige houtsneê gravure van J. C, Greive Jr.: «Het kasteelBrederodebevattende verschillende schetsen van de oude zeer een voudige ruïne, waarover in deze aflevering een eerste stuk van VV. J. Hofdijk voorkomt. Voorts vindt men er inhet 7e vervolg van «Wyanda", een Indische novelle, door W. A. Van Rees; «De Beemstevbullenmarkt" door J. W. F. Feith; «Schetsen uit Luxemburg" door M. A. Perk, en «Presentieboek van Alkmaar." Don Haag. De kantonrechter te dezer stede heeft gisteren 150 dronkaards 6 vrou welijke veroordeeld: 39 van hen waren «Zondag-vierders"43 «Maandag-houders''*. Onder deze personen behoorde een vrouw, eeu hondenscheerster van beroep, die voor de 35ste maal een vonnis wegens openbare dronkenschap kreeg, een stukadoor, die voor dea 39ste keer 1 terechtstond, terwijl vijf anderen reeds 7, 10, 11, 12 en 18 vonnissen voor dezelfde over treding ten huDnen laste hadden. Heinenoord. Een landbouwer in deze ge meente heeft zyn knecht met de kolf van eeu geweer zoodanig geslagen, dat men voor zyn levensbehoud vreest. De justitie is vande zaak- onderricht. v -

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2