A0. (879. Madbdag 11 Augustus. M 4732. Verschijnt laielijts, nitpzmjert DiMat BimlanMie^Bmcto I> i* i g li ertigste *T a a g a n gr. V COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. iöonderlijke nnminers 0.10. BUREAUs HASHI, E, 12A. BIJ deze Courant behoortccn Bijvoegsel. Schiedam, 9 Augustus 1879, Toen, jaren geleden, de geniale Ferdinand De Lesseps zijn plan tot doorgraving van de landengte van Suez wereldkundig maakte, werd dit in Fiankrijk met den matsten bijval begroet, en liet vooi de onderneming beuoodigde kapitaal vvenl voor een groot deel door Frauschen ge leverd. Men was er zoo oveituigd, van het groote belang, dat deze nieuwe waterweg voor het weieklverkcer zou hebben, dat men met een koortsachtig ongeduld den voortgang der werken bespiedde, en toen het Suezkanaal deu 17e November '1S69 geopend werd, bevond jich aan boord van een Frauseh stoomschip de Fransche Keizei in Eugenie, die op verlangen van haai Keizerlijken gemaal den tocht naar Afrika had ondernomen, om door hare tegenwoordig heid de ingenomenheid van het Fransche volk met het reuzenwerk aan den dag te leggen. (In het voorbijgaan stippen \va aan, dat onze onvergetelijke Prins Hendrik insgelijks bij deze plechtigheid tegenwoordig was.) Eén natie, een, die men hier in ae voorste rijen der feestvie renden had mogen verwachten, de Eugelsche name!ijk, schitterde door haar afwezigheid. Zij had het groote werk tegengewerkt met al de kracht, die in haar was. Engeland het eerste handeldrijvende volk ter wereld, welks welvaait loor geen gering gedeelte bij de onderneming legrepen was, maakte berekeningen van een geheel anderen aard. Zyn politieke invloed ia het Oosten kon bij liet werk wel eens door Frankrijk overvleugeld worden, en dit denkbeeld hield Engeland tot in het belachelijke vast. Toch is het Suezkanaal tot stand gekomen, en Engeland, slaande voor het feit, maakt er met i'yu sloomvloot liet grootste gebiuik van, en heeft van deu vei kwistendeu onder-Koning van Egypte een groot getal aandeeleu in de onder neming overgenomen; een handelwijze, die de Engelsche natie uitnemend kenmerktI Men zou oppervlakkig zeggen, dat de heer De Lesseps met dit werk ten bate der beschaafde wereld genoeg gedaan heeft, en niemand zal dit durven tegenspreken; doch too is de man uiet. Nog is er op aarde een hinderpaal voor het snel verkeer der volkeren: de landengte van Panama, die het Noorden eu Zuiden van Ameiika lei bindt, doch de verbinding tusschen de twee wereldzeeën, de Atlantische en de Stille Zuidzee terhiudeu. Thans reist de altijd onvermoeide pan Europa door, om steun voor een nieuwe onderneming te vinden, die de doorgiaving van genoemde landengte ten doel heefteu hetzelfde verschijnsel, dat zich bij het Suezkanaal ver toonde, doet zich ook nu weer voor. Als er n jstaat is, die bij dit werk zou winnen, dan teker zijn het de Vereenigde Staten van Noord Amerika, en ziet, van dien kant gaan slechts afkeuiende stemmen tegen de plannen van De Lesseps op, eu mag men de laatste lijdingen gelooven, dan heeft de regeering der Vereenigde Staten den bevelhebber van haar vloot in de wateren van Midden Amerika orders gegeven, om elke, beweging, die op werkzaamheid Ven behoeve der doorgraving zou gelijken onmid dellijk tekeer te gaao. De zaak zal zeker tot vrij wat geschrijf en gewrijf aanleiding geven; de heer De Lesseps zal zich daardoor echter wel niet laten af- schiikkenhij kan, door de ondervinding ge leerd, er verzekerd van ziju, dat de tegenstanders, als het plan doorgaat en maar eenige kansen van slagen aanbiedt, tot de gretigste koopers van de aandeelen zullen behooien. Welke de politieke beweegredenen van de Yeieeuigde Staten van Amerika zijnom zulk een dwaze tegenwerking te toonen jegens een zoo uit nemend plan, is met duidelijk, of liet moest de oude leer vau Momoe zijn: geen inmen ging in de zaken van Ameuka door het oude Europa. Onze broeders in het leue Westeu moesten zich echter Jieriuueiendat van die leer her haaldelijk irafge weken. Heeft men onder ande ren het Europeesche kapitaal niet bij millioenen naar Amerika overgevoerdis het daar niet in den grondeloozeu put der Amerikaansche zweu- delarij verzwolgenen wenscht menig Euio- peèr aiel, bij het doorbladeren van zijn waar- delooze Ameiikaansche spoorwegaandeelen, dat Monroe's leer toch maar wat beter in eere ware gehouden Maar genoeg, do zaak van de dooigiaving der landengte van Panama is aan de orde, en woidt er niet zoo gemakkelijk van afgevoeid. Zij houdt de belaugstélling gaande, eu met de beste wenschea vergezelt Europa deu moedigen De Lesseps op zijn tochten door ons werelddeel, om de belangstelling voor zijn plannen op te wekken. De Nordikuische Alhjomeim Zaitungeen orgaan, dat Prins Bismaicks denkbeelden altijd deelt, houdt zich in deu iaatsten tijd ijveng bezig, met de mededeeliug van een progiauima van hei vormingenwelke zij noodig oordeelt, 0m het ideaal te voltooiendat zij zich heelt gevormd van een sociaal en politiek Duitscli- land. lederen dag outdekt het miuisterieele blad een nieuwe gaping in de tegenwoordige wetgeving, eu liet wijst daartoe up een verr leden terug, waarvan de eukele hetiunering voldoende is de meest gewettigde veroutwaaiv digiug op te wekken. Voor enkele dagen wijdde het aan Engeland een warme lofspraak, oradat het de stra! der zweepslagen uiet uit zyu wetboek had gewischt. liet wenscht zich verder geluk, dat het Duilsche wetboek van straf recht, dat veel te zachte bepalingen inhoudt, weldra zal worden her/ien, en dat de i lijf straffen, die gemeld wetboek vroeger versierden, er weder een plaats iu zullen vinden. i Vervolgens drong het aan op nieuwejbe- paiingen„op het huwelijk. Geenhuwelijk, .Zegt de Zeitungmoet worden toegestaan dan' aan hen, die kunnen bewijzen, dat'ze voldoende Advertentieprijs van 110 gewone regels 1 met inbegrip van «ene Courant1.10. Iedere gewone regel meer --0.4O. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend middelen bezitten, om eene familie te onder houden. Het blad deelt verder mede, .datidö konaelarjj zich bezig houdt met de kwestie der regeling van de prijzen der levensmiddelen, om te ver hinderen, dat tusschenpersonen zich zouden kunnen ven ijken. De heerlijke dagen van brood zetting enz., zullen dus weder herleven. Andere hervormingen op het gebied der politiek, van de administratie en de politie zullen eveneens aan de beurt komen. Ziedaar dan, hetgeen aan het Duitsche volk te wachten staat. Alles wijst naar een tijdvak van achteruitgang, erger dan Pruisen en de andere Duitsche Staten hebben doorgeworsteld. De hoop bestaat echter, dat de aanstaande verkiezingen voor den Pruisischen Landdag deze ongezonde denkbeelden, die zich n sommige hoofden hebben genesteld en die door enkele dagbladen worden verheerlijktin het niet zullen doen veidwynen. DEN WAAG, S Augustus 1870. Z. M. de Koning heeft zyu belaugstelling getoond in deu te Tilburg te houden schiet wedstrijd van schutterij-officieren door het uit loven van een prachtige gouden medaille, terwijl van Z. K. II. Prins Frederik vier fraaie smaak vol met zilver versierde voorwerpen zijn ont vangen. By kon. 'besl. is, met 15 Aug., de heel- en vroedmeester de heer A. N. Erkelens eervol ontheven van het gezondheidsonderzoek van schepen voor Terschelling en Vlieland en met dat onderzoek voor den tijd van drie jaren belast de heer A. Zaudijk, heel- en vroed meester te Schiermonnikoog. SCHIEDAM, 9 Augustus 1879. Gisterenmiddag zijn in het exercitie-veld geïnstalleerd de nieuwbenoemde officieren der dienstdoende schutterijnl, de 2e luitenant G. M. Meijer, de 'le luit. a. la suite A. II. W. Van Luik en ,de 2e luit., a la suite C. Boer Jr. Heden hielden de onderwijzers van het 6de district van Zuid-Holland hun 14de plgemeene vergadering, alhier ,in.s-heti gebouw Musis Sacrum. De tegenwoordigheid van den inspecteur van het lager cndeiwijs in deze provincie, Dr. A. T. Vau Aken en ook die van Mr. A. 11. Vau Tienhoven, schoolopziener in het 5de district, werd op hoogen .prijs gesteld. Een ruim zeventigtal was opgekomen, wel een bewijs, dat de zaken van het lager ouderwyp in dit district door hen, die geroepen zijn, hun beste krachten aan den bloei daarvan te wijden, ter haite genomen worden. De schoolopziener Dr. C. J. Vaillant leidde deze bijeenkomst en sprak, by de opening een opwekkend woord, waarbij hij o. a. als lichtpunten wees op de oplichting iu dit jaar van rijksnormaallessen

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1