BiMMscte Eericitea. DM HUG, 20 Augustus 1879. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indie, dd. 18 dezer, bevat de navolgende tijdingen uit Atjeh: Den 14den dezer is een kolonne uit Indra- poeri over Güëng naar Selimoen gemarcheerd. Zg werd alleen uit het gebergte door de bende van Tongkoe di Tirou (de leider der aanvallen op onzen post te Segli in April en Mei 1878) beschoten, doch ondervond in de kampongs geen tegenstand. Eenige voorname hoofden, waaronder Toekoe Ajer Alang, broeder van Panglima Polim, hebben zich onderworpen. De kolonne betrok in Selimoen een bivouac. In het gebergte van de XXYI Moekim werden vele vluchtelingen gevat en wapenen buit ge maakt. - De nieuwbenoemde Minister van Financiën Mr. S. Vissering, is gisteren alhier aangekomen en heeft'zijn intrek genomen in het Hotel de Bellevue. De leden van het nieuwe Kabinet zijn heden ochtend gezamenlijk naar het Loo ver trokken ten einde aldaar in handen van Z. M. den Koning den ambtseed af te leggen. Heden namiddag zijn de Ministers hier ter stede teruggekeerd. "Voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland in het hoofd kiesdistrict 's Gravenhage zijn uitgebracht G61 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was 331. Er zal eene herstemming plaats hebben tus- schen Mr. \V. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, lid van den gemeenteraad, con- servatief-kandidaat, die 255 stemmen bekwam en Mr. Th. L. M. H. Borret, notaris alhier, kandidaat der R. K. kiesvereeniging sRegt voor Allen", die 225 stemmen erlangde. De liberale kandidaat Mr. J. J. van Geuns vereenigde 157 stemmen op zich. SCHIEDAM, 20 Augustus 1879. Een Rotterdamsche sleeperswagen met fusten geladen, kwam heden voormiddag langs de Nieuwe Haven aan de Oranjebrug aldaar, toen het daarvoor gespannen paard, hetzij door vermoeienis, hetzij door glibberigheid van de brug, plotseling bleef stilstaan en hoezeer het alle krachten aanwendde niet verder kon. De sjou werman A. Eisberg zulks ziende vatte het paard aan den kop bij de leidsels om het voort te trekken, doch dit baatte niet. Eenige per sonen duwden daarop den wagen vooruit, waardoor het paard een schok ontving en onderuitgleed. Eisberg geraakte hierdoor onder het paard, zoodat hij aan hand en arm eenige lichte kneuzingen bekwam; hij werd door de omstanders uil zijn benarden toestand verlost en het paard weder overeind zijnde gelukte het den voerman door verleende hulp verder voort te rijden. In de zitting der Arrondissements Recht bank te Rotterdam van gisteren stond o. a. terecht M. K-, brasdersknecht te Schiedam, beschuldigd van verwonding. Eisch 3 maanden eenzame gevangenisstraf. In deze zaak zal Vrijdag a. s. uitspraak worden gedaan. Volgens een uit Londen bij de heeren Rugs Zn. ontvangen telegram heeft de agent (der Liverpool Salvage te Aden getelegrafeerd, dat het gestrande stoomschip Overijssel, kapt. Kramers, van Batavia naar Rotterdam, met de - lading totaal verloren is.- Al de opvarenden werden echter gered. 4vpC'Een nader ontvangen telegram van Aden S-jjneldt, dat het stoomschip Overijssel op 15 Juli op Guardafui vergaan is, waarbij de derde atuurman, één matroos en drie pelgrims het Jeveri verloren hebben. De ekwipage en Europeesehe passagiers zijn heden met het Engelsch gouvernements-stoom- schip Dagmar behouden te Aden aangebracht. De pelgrims zijn te Guardafui achtergebleven. Het stoomschip Dagmar vertrekt derwaarts, om ze naar Aden over te brengen. (TV. i2. 01. De Minister van Oorlog heeft bevolen, dat er bij het 2de en 5de regiment infanterie bij de aanstaande oefeningen proeven zulleu genomen worden met het door de onderofficieren en minderen doen dragen van voetwindsels, in plaats van sokken of kousen, hetwelk in het buitenland zeer goed moet voldaan hebben. Deze dracht, die zeer luchtig en goedkoop is, vereischt eene zorgvuldige voorafgaande oefening in het aanleggen der banden of windsels. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op '16 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 39,819,453.20V2. Ter civiele terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam is gisteren de suppletoire eed als procureur afgelegd door den heer Mr. B. G. J. Loder, advocaat te Rotterdam. De collecte voor de scholen met den bijbel heeft in Den Haag opgebracht de som van ruim f 2600; te Utrecht bijua f 1600, en te Delft f 416.37Vs, behalve een gift van f 40, speciaal bestemd voor een nieuw te bouwen school in die gemeente. De sjouwer uit Delft, die den zoon van den architect d. B. K. aldaar op de openbare straat moedwillig verwondde, is te dier zake gisteren door de rechtbank in Den Haag tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van f8 veroordeeld. Men meldt uit den Haag aan het Ze'-dsch Dagblad, dat aldaar het gerucht loopt dat, naar aanleiding van de ongelukken welke telkens met den stoomtram plaats hebben, door het gemeentebestuur aan den raad zal worden voorgesteld om de verleende concessie weder in te trekken. Daarbij maakt men de opmerking dat zal moeten blijken in hoeverre men daartoe de bevoegdheid heeft, en dat vele der ongelukken eigenlijk niet zijn'toe te schrijven aan den stroointram zeiven, maar aan gemis van afsluiting of onvoldoende signalen bij kruispunten. Zooals de tram thans is inge richt, is hij goed voor wegen waar bijna alle passage ontbreekt, doch niet waar maar eenigs- ziDS druk verkeer gevonden wordt. Gisteren vierde de firma Wijnand Fockink te Amsterdam haar tweehonderdjarig bestaan met een huishoudelijk feest. Zij heeft bij die gelegenheid tweeduizend gulden aan de aige- meene armen van die gemeente gegeven. De heer J. Kelleneer, pastoor te Maurik, heeft, onder talrijke blijken van belangstelling van ingezetenen en verschillende geloofsbelij denis, den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren tot priester werd gewijd. De Engelsche Regeering heeft eindelijk het Transvaalsche spoorwegmateriëel, dat ruim twee jaren in 's Rijks loodsen te Vlissingen bewaard werd, overgenomen. Dezer dagen is een inspecteur aangewezen, om bedoeld materieel in oogensehomv te nemen. In de eerste week van deze maand zijn weder 72 vreemdelingen het land uitgewezen; bijna alten mannen in de kracht des levens, Duitschers van geboorte en meerendeels hand werkslieden van beroep. Het Athenaeum deelt onaangenaam nieuws uit Haarlem mede. De schilderijen van Frans Hals in het Hofje van Beresteyn zouden niet meer voor het publiek te zien zjjn, en een 'gerucht zegt, dat een bekend financier van Joodsche afkomst een groote som gelds voor die werken heeft geboden, welk aanbod aaa twee Bestuurders van het Hofje zóó behaagt, dat zij het willen aannemen, terwijl de derde terecht zich er tegen verzet deze kostbare erfstukken en producten der vaderlandsche kunst te verkoopen. Terwijl deze zaak hangende is,, zijn de schilderijen niet te bezichtigen. Het j Athenaeum vraagt, of dit geen zaak is, waar- j mede de Regeering zich moet bemoeien? Het zal weldrablijken, wat er van boven- staand gerucht isen mocht het waarheid I blijken, dan hopen wij, dat er zulk een storm I zal opsteken tegen bestuurders, onvaderland lievend en barbaarsch genoeg, om het werk van een Frans Hals te willen ruilen voor een som gelds, dat zij eer het land ruimen dan de onwaardeerbare meesterstukken, waarop ge heel Nederland groot gaat. In de Held, Cl. vinden wij onderstaand afschrift van een vermakelijken brief van Simon Jansze Verweij, schoolmeester te Oudewater, aan de Regeering van Zalt-Bommel. vZonder roem, naar waarheid dient deze, dat onze familie bestaat uit man, vrouw en zoon, de fleur onzer jonkheid, de kracht onzer lendenen, de stut onzer bejaarde daagen, twintig jaaren oud en Meester verwer en glaazemaker, de meeste tijd ondermeester, een !ooge!ing onzes geluks, frisch en welgeformeeru van leeden, zoo UEd. achtb. een welgedresseerd school meester van nooden ofte van doen hebben, God geve UEd. Achtb. wijsheid en voorzigtig- heid in de Electie van zoodanig een persoon of wat ook zij: verzoeke UEd. Achtb. aan gaande mij slientiën ofte Wetenschappen, dezelve bestaande uit de volgende dingen ofte weten schappen. Italiaansch boekhouden, de wynroeijerskunst, der stierlieden, landmeetkunst (zonder roem) doch het is Gods gave! Extra ordinair puik van overheerlijk schoon zingen als 't God be lieft: zoo UEd. Achtb. verlangt aan te hooren tot verwondering, tot verbaasdheid etcen wat iets meer zij dat zoo een.teeder ligchaam in het lezen en zingen zoo een geluid Js^p geven- Ik ben op de vierde verandering van domi- cilium, alle figuren op 't kunstigste ovaal, ronds- gewijze met de passer te halen Italiaansche, romeinsche letters. Ia tot vijftig diverse handen te schrijven. Capitaal regts en links door te haaien, met de pen te vergulden en dergelijke Wetenschappen en Capaciteiten meer, meede de vaardigheid der penne voor niemand te hoeve wyken (de roem buiten gesloten.) Ik ben verzekerd dat UEd. Achtb. nog beter zult ondervinden, wanneer ik het met de pen durve exprimeeren, zoo UEd. Achtb. gelieve te koome zien hebbe maar tot UEd. Achtb. te recom- mandeeren, ofte door iemand te laten afhalen, de distantie tusschen beide is ruim 9 i 10 uren, mijn vrouw is de alderbeste in haar huis houden in het assisteeren van mijn school affaire, enfin, van de hoofdschedel tot de voet- zoole ben ik een schoolmeester. N.B. Wijn ofte sterken drank wordt van nim mer gedronken; ziet ook voor 't laatst. Ja- voor 't laatst zegge ik, ziet en hoord; UEd, Achtb. zal nog beter ondervinden aangaande mijn Conportement. P. S. Per eerste occasie antwoord verwach tende van 't koome of niet koome zoo UEd.- Achtb: op zoodanige conditiën niet gelieve te hooren ofte zien gelieft dan maar de goedheid te hebben myn pampier ten eersten terug te zenden dan hoope dat UEd. Achtb.den Hemel met eendrachtigheid en liefde, Ja zelfs concor dantie tot in Electie van een braaf, eerlijk, bejaard, goed en vroom en deugdzaam man. Den heere zegene UEd. Achtb. en de Waarde' broeders der gemeente in het Electriseeren van een ander persoon in het vaceerende ambt eener schoolmeester en voorzingersompt. Blijve na kortelijke salutatie en presentatie- van mijn onderdanige dienstpresentatie aan UEd. Achtb. en de gemeende Was (get.) Simon Jan Verwejj.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2