Gemengde Berichten. Een correspondent van da 'Prov. Gron. Courant geeft uit Pretoria de volgende amu sante maar1 weinig vleiende beschrijving van de zoogenaamde Kaapsche hoeren. jlndien ik eens een nauwkeurige beschrij ving van de boeren geven moest, zou ik het volgende van hen kunnen zeggen. Zooals zij vóór een aantal jaren waren, zijn ze ook nog, onwetend, ruw, maar huiselijk en gastvrij. Zij leven in hun ossewagen met vrouw en kinderen te zamen. Hun literatuur is de bijbel. Hun huis bestaat uit een centraalhalle met een keuken en eenige, alle op die eene kamer uitkomende slaapkamers. Voor het vee worden kralen gebouwd; ook leggen ze gewoonlijk een tuin aan, waar perziken, vijgen, sinaasappels etc. gepoot worden. Op een heel klein gedeelte van hun uit duizende acres bestaande plaats verbouwen zij Indiaansch koren en omheinen dat gedeelte, opdat er geen' vee weiden kan. Zoo leven zij in afzondering; hun zonen en dochters trouwen en somtijds, indien het land goed is, blijven ze bij hun ouders wonen. Geld geeft de boer zijn kinderen niet mee, maar vee; want bij de geboorte van ieder kind wordt direct een aantal schapen en ossen uit den veestapel voor hem bestemd. Eenige boeren houden er een schoolmeester op na, die hun kinderen zooveel leeren moet, dat zij aange nomen kunnen worden. De huisvader en zijn vrouw hebben hun vaste plaats in huis en nooit zal de huisvrouw van den stoel opstaan om "een gast te begroeten; zij strekt hem van haar stoel de hand tegemoet. Bij verjaringen geven ze een bal. Ik was eenige keeren op zulk een balmaar dat is werkelijk geen pleizier. Men danst daar van donker worden tot de dag aanbreekt in een verschrikkelijke stof, want de vloer is niet van boutmaar van koemest en bijzonder elegant dansen de boeren ook niet. Het orkest bestaat uit een hottentot met een yiool, of een van de boeren speelt de harmonica. Zoodra de dag aanbreekt, maar ook niet vóór dien tijdverdwijnen allen in karren of te paard en op de plaats is het weer even stil als te voren. Bij de goedgestelde boeren is het in huis zeer zindelijkmaar de arme boer en vooral de jonge boeren zijn verschrikkelijk vuil. Pralen kan hij vreeselijk en wanneer hij iemand bedriegen kan, laat hij het ook niet na. Hier hebt gij een tamelijk nauwkeurige beschrij ving van een boer; ik heb den tijd dat ik hier beD, veel onder hen verkeerd en kom nog iederen dag met hen in aanraking. Daarom geloof ik, dat het voor een Europeaan nog beter is onder het Engelsche gouvernement te leven dan onder een Boeren gouvernement, ofschoon alle buiten landers, die geen EDgslschen zijn, dit gouver nement van harte naar de maan wenschen." Ylaardingen. Van de haringvisscherij zijn binnengekomen het hoekerschip jRegt door Zee stuurman Jan Den Hond, met 4V<> last haring; de logger Theodorastuurman H. Van der Velde, met 8 last haring; de logger Felix, stuurman C. Van der Velde, met 5 last haring. De prijzen zijn stijgende. Botterdam. De luchtreiziger Damm is giste rennamiddag ten half vijf ure weder met zijn luchtballon »Gambetta" van het terrein voor het Feestgebouw alhier opgestegen onder het spelen der muziek van de Marburger kapel. Minder voorspoedig dan de opstijging slaagde de nederdaling. Hij streek nl. ongeveer half zes in een veld onder Bergschenhoek en alles sou in orde zijn afgeloopen ware het niet dat' «enige inwoners van Schiebroek, waar hij Don derdag nederdaalde, hem achterna waren ge reden en thans lastig vielen over de nog niet betaalde fi5, welke zjj toen tot schadever goeding eischten. Eenige heeren, die hem uit Botterdam waren nagereden, hebben den ballon in bezit genomen en hem per rijtuig ten lxk ure in het Feestgebouw teruggebracht, terwyl de luchtreiziger Damm zich naar de Jardin de Plaisimce van den heer Frericks begeven heeft, alwaar van de plaats gehad hebbende onge regeldheden door de politie proces-verbaal is opgemaakt. De hoogste prijs van f 100,000 in de Amster- damsche premieloting op 15 dezer, is gewonnen door een jongmensch te- dezer stede. Kaarden. Alhier is een drenkeling, na bijna twee uur door een drietal onderofficieien en een rijksveldwachter behandeld te zijn overeenkom stig de voorschriften daarvan door de maat schappij tot redding van drenkelingen gegeven, weder tot bewustzijn gebracht. Het volgende algemeen oogstbericht is O O S door den bekenden graanhandel van Bai thélemy Estienne te Marseille verzonden: Frankrijk: de oogst zal geringer zijn dan 't vorig jaar; minstens zal de behoefte aan vreemde granen evengroot zijn als in 1878. Algerie zal ook moeten impoiteerea door de onbelang rijkheid van den oogst. Italiëslechte oogst. Spanje: belangrijk tekort. Zwitserland, Bel gië, Duitschland: hoogst middelmatige op brengst. Rusland, Turkije: aanvankelijk liet zich de oogst bevredigend aanzienthans mid delmatig. Beide landen zullen ons hoogstens de helft kunnen zenden van hetgeen zij ten vorigen jare leverden. Ameiika zal niet meermaar ook niet minder dan 'het vorig jaar kunnen afleveren; maximum 50 millioen hectoliter. Engeland zal 8 a 10 millioen hectoliter meer moeten importeeren dan in 't vorig jaar. In 't kort samengevat blijkt, dat de voor uitzichten overal zorgwekkend zijn. Geheel Parijs was Zaterdag in opschud ding door het barsten van den iballon caplif' op het Carrouselplein. De verschrikkelijke or kaan, die er des,namiddags woedde, is er de oorzaak van. Tengevolge der warmte van de vorige dagen had het onweder de temperatuur zeer afgekoeld >en was het gas in den ballon voor een deel samengeperst waardoor de stof waaruit hij is vervaardigd nog al speling kreeg. De hevige rukwinden sloegen voortdurend tegen het net van sterk touw, dat den ballon omgeeft. Er waren drie a vierhonderd nieuwsgierigen op het tenein voordat het ongeval, plaats had, doch door het verschrikkelijk geraas, door de schommelingen van den ballon tegen liet net veroorzaakt, hadden zij zich instinctmatig op een tamehjken afstand verwijderd, al dachten zij ook niet dadelijk aan gevaar. Hoe sterk ook, het weefsel vvas tegen de schokken niet bestand en brak plotseling op het gedeelte waar het verbonden was aan de klep boven het schuitje. De lucht drong met geweld door deze opening Lianen eu de stof scheurde ter geheele hoogte van den ballon, terwijl het gas met kracht ontsnapte. De aëronauten, de heeren Godard en Dartois, riepen bij dit voor hen zoo groote on geluk kalm den omstanders toe: Vlucht allen! Er was een oogenblik van hevige schrik. Twintig minuten later was al het gas ontsnapt en lagen de 400,000 vierkante meters weefsel op den grond. Het touwwerk hield nog de stof tegen aan het schuitje, dat, op den grond gemeerd, niet geweken was. De ballon viel naar den kant van de rue Rivoli op een der paviljoens, waar, indien er inenschen in waren geweest, dezen gestikt zouden zijn. Het ongeluk gebeurde te halfvtjf. Men begrijpt nu hoe voorzichtig het was, dat de aëronauten weigerden iemand te laten opstijgen, als er wat veel wind was. In de lucht zou het ongeval niet hebben kun- men geschieden, daar dan de ballon zich naar de bewegingen van den wvind gevoegd bad. Het verlies is aanmerkelijkhet verloren gas vertegenwoordigt eene waarde van 26,000, de stof eene van bijna 100,000 franken. Dit jaar zal men geen nieuwe ballon meer kunnen laten maken. Zoodra hij het ongeluk vernam, was de heer Tirard, Minister van Landbouw en Koophandel, gekomen. Er schijnt een ware vuurplaag over de geheele wereld verspreid te zijn. Na den ont- zettenden brand van Serajewo komt uit Oosten rijk bericht, dat een aantal huizen in „het hooger gedeelte van Szegedin, dat bij de overstroomiug, in het begin van dit jaar, nog gespaard is gebleven, door brand vernield is. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Tegelijkertijd bericht men uit Frankrijk, dat de Minister van Koloniën een telegram ontvangen heeft, waarin hem gemeld wordt, dat een groot deel der stad Saint Pierre (Terre Neuve) door het vuur ver nield isterwijl de Minister van Binnenlandsche Zaken in Spanje juist dezer dagen de veilig heidsmaatregelen heeft verscherpt, om te trach ten een einde to maken aan de branden, die sedert eenigen tijd het geheele land teisteren. Nabij Kaubenheim (Beteren) heeft zich volgens een berichtgever, opnieuw de aardap pelkever vertoond. Fe olifant-])olitie-dienaar. In het circus Oroszi te Pesth gaf een olifant dezer dagen weder blijk van zeldzaam vernuft. De bewaker van 't circus werd 's nachts gewekt door het geraas der drie olifanten, die uit al hun macht op hun trompetten bliezen. De nachtwaker meende, dat er een beest in den stal was, dat hen gestoord eu tot dit helsch concert aan gespoord had. Doch bij nader onderzoek bleek 't hem, dat zich een dief in de garderobe naast den stal had laten insluitende wachter maakte het zich niet moeilijk met den indringer, maar posteerde den grootsten olifant vóór de deur vau de garderobe en het dier hield hem, toen hij wilde vluchten, zoolang met zijn snuit bij den kraag tot een politiedienaar den gevangene van hem kwam overnemen. Op een fancy-fair te Londen verkocht een aanzienlijke dame in een kleine kiosk thee. Een deftig heer nadert en vraagt Daar den prijs van een kop thee. Een fianc, hernam de beminnelijke verkoopster. En de heer betaalt een franc. Maar voordat de dame de kop thee hem overreikt, brengt zij hare lippen daaraan en zegt tot hem: Nu kost hij een louis d'or. De heer haalt 20 francs uit zijn zak en zegt: Ziedaar, wees echter zoo goed, mij een schoonen kop te geven. In 't graf géboren. Een vreeselijke gebeurtenis wordt uit Ischewsk aan een der Petersburgsche bladen gemeld. Koit geleden werd nl. aldaar de vrouw van een ambtenaar begraven, die plotselipg was overleden; doch na de begrafenis verspreidde zich het gerucht dat zij slechts schijndood en dus levend be graven was. De politie, daarvan onderricht, liet het lijk opdelven en, hartverscheurend was 't tooneel, dat zich nu aan het oog des dood gravers vertoonde. De lijkkist was geopend en, in half zittende houding vond men 't lijk terug, in ontredderden toestand, met de handen kramp achtig omhoog heffendehet lijkje van een pasgeboren kindje! Tabaksvlekkeu worden uit alle stoffen uit- gewischt, wanneer men ze met den dooier van een ei en soda inwrijft, en ze dan met brande wijn uitwascht. Middel tegen ratten en muizen. Zoo gij last hebt van muizen en ratten in uwe hui zen, wordt verzekerd dat het voldoende is op bepaalde plaatsen noten te leggen, die eenige dagen in loogwater gelegen hebben. De noten zijn onschadelijk voor alle huisdieren en doode- iyk voor alle knaagdieren, die er gebruik van maken. Een doctor in de philosophie bewijst het weldadige van het sterk rijgen, door te zeggen j>Het neemt alle dwaze vrouwen van de aarde weg en laat alleen de verstandige overblijven, opdat die goede huismoeders zullen worden."

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3