A0. 1879. Vrijdag 22 Augustus. ÏHJcifljit iaplijb, BitpniM DiBsiai. Kennisgeving. Jtë 4740. i- Drie e is. X> er tigste J a a r g a.n g. ifi EODRANT; ^BONNESlKNTsi'RlJs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50. ifeoiiderhjke noininers0.10. IIVRBAV; JiAltKT, E, 184. Advertentieprijs: van 1—-10 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweehaal berekend. fnrlgtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BunoEMEESTER en Wethouders van Schiedam; Gezien het ingekomen verzoek van JACs. SUTTORP Pzu. om vergunning tot oprigtiug eener slagtplaats in het pand staande in 'de Grof baan aan de Westzijde van het Broers- veld wijk C. no. 580, kadaster Sectie B. no 2619. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Jun'y 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 4 September n, s., des middag» ten 18 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden .gegeven om bezwaren tegen bet oprigten der' in'rigting in te bren gen an die mondeling'xif^scliriftelyk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schriftuien, die ter zakemog- ten zijn ingekomen, keimis kan worden ge nomen. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 21 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. ,1. VAN DIJK YAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 21 Augustus 1879. Voor eenige dagen hielden de Belgische bisschoppen te Meclielenden zetel van den Kaïdinaal-Anrts-Bisschop, eene 'vergadering waarop vooial de toestand van het lager on dei - wijs, na de invoering der nieuwe wet moet zyn besproken. Ofschoon van het verhandelde op de bijeenkomst der hooge geestelijkheid nog geen officieel verslag is gegevenofschoon de clericale bladen er tot heden volstrekt niet over hebben gesprokenwordt toch van ver schillende zijden medegedeeld, dat het Belgische episcopaat de meest krasse maatregelen heeft genomen ten einde het staatsonderwijs in zijne ontwikkeling te belemmeren. De genomen maatregelen zouden hierop neerkomen Aud alle leeraren en aan alle leerlingen der normaalscholen van den Staal wordt de abso lutie geweigerd. Het godsdienstig onderwijs in de leekenscholen gegeven, wordt beschouwd als kettersch. Bij gevolg zullen alle onderwijzers, die dit onderwijs zullen geven, worden geëxcommuniceerd, dal is in, den ban gedaan. Geen absolutie wordt gegeven aan «enigen leekenonderwijzcr, zelfs aan degenendie zich van het geven van godsdienstonderwijs ont houden. Wat de kinderen betreft, die leekenscholen bezoekenzij zullen worden aangemerkt als te handelen zonder oordeel des onderscheids en voorloojpig tot het doen van hun eerste communie worden toegelaten. r Zyn deze maatregelen forsch, de liberale party laat;'-zich daardoor niet uit het veld slaan. Haa^ organen schijnen met zekere voor liefde inedjedeeiing te doen van gevallen, waarin geestelijken 'en geestelijke broeders worden veryolgd wegens aanrandiag der zede lijkheid, gepleegd op leerlingen, die aan hun zorgen zyn toevertrouwd. Wij voor ons, Nederlanders, gelukkig wat meer nuchter van aardhouden van dergelijke buitensporigheden in de pers niet. "Wij zouden onzen Belgischen naburen wel willen toeroepen, zich allen te vereenigen om het volk te ont wikkelen, te beschaven, te doen ijveren voor al wat goed, waar en schoon is; maar onze stem zou blijken te zijn die eens 'roependen in woeste plaatsen. Hier wordt eén nian uit de kerk gebannen, die aau zijne, leerlingen den catechismus leert, en die de eerlijkste, degeiykste, flinkste man ter wereld kan zijn; en waarom Om dat een aitikel van de Belgische onderwijswet aan de geestelijkheid vergunt, zooveel zij wil van de localen der openbare scholen gebruik te maken tot'%et geven van "onderwijs in "den godsdienst, doch buiten de gewone schooluren wil of kan de geestelijkheid dit uiet, dan mag de onderwijzer in zijne plaats optredenals die onderwijzer wit namelijk. Welnu, de geeste lijkheid schijnt van deze vergunning geen ge bruik te willen maken; doch tevens bedreigt zij den onderwijzer met kerkelijke straffen als hij het bewuste aitikel van de staatswet wil nakomen. Wij, Nederlanders, zouden aan de Bel gische onderwijzers raden, zich van het geven van dit godsdienstonderwijs te onthouden, als een eenig inau te onthouden, leder, die niet benéveld van verstand is, begrijpt aan stonds, dat de oudenvijzer zich met het geven van leerstellig godsdienstonderwijs aan een taak zou wagendie hem uiet kan worden opgelegd, omdat hij onbevoegd is, haar te vervullen. YVat wij in de laatste dagen binnen onze eigene landpalen over dit onderwerp hebben gelezen, is volkomen waar. Van bevoegde zijde wordt aangedrongen op de vermeerdering van het getal godsdienst onderwijzers. Kunneu vele predikauten hun weik uiet af, en dat schijnen zij niet te kunnen, want er wordt geklaagd, dat het met de kennis van b'ybelsche historie en kerkelyke geschiedenis bijater duu gesteld is; welnu, inen stelle liuu godsdienstonderwijzers terzijde, en betale die goed uatuurlijk, waarvoor wel fondsen te vmdeu zijn. Er was een tijd, toen er minder werd geschreeuwd; de tijd thans aau schreeuwen vei daehtmakenenz. besteed werd toen misschien aan degelijk godsdienst onderwijs ton besté gegeven, en de gemeente voer er waarlijk beter bij. Leert onderwijs gevengoede heerenelk op uw terreinen weest voorloopig wat rustigerwat kalmer wat waardiger, wat verstandiger. De geheele wereld piaat mee van onderwijs geven, alsof men het talent daarvoor zoo maar aan den weg vindt. De menschelyke natuur bespieden, den mensch leiden, hem tot een zelfstandig wezen vormen, welk een taak! Maar, wij spraken over België, en het leed vermaak waarmede de tekortkomingen van geestelijke personen worden medegedeeld, is een tweede punt van overdenking. "Wie wordt er mede gebaat, als hij de tegennatuurlykste zonden breed hoort uitmeten? Niemanden tegen één onverlaat zullen toch wei tal van reinen van harte kunnen gesteld worden. Maar zoo gaat het; de buitensporigheden van de eene partiji worden steeds door buitensporigheden van de andere gevolgdhet ligt nu eenmaal niet in den aard van den mensch zich met slijk te laten werpen en bij zoodanige handel wijze glimlachend den hoed af ie nemen. 1 I u 1 Van Bdgië naar Frankrijk. Daar bestaat nog een partij, waarvoor men achting moet hebben, ook al heeft men weinig eerbied voor haar gévpelens, het is de Jlegitimistische of Bourbonsche. Haar pretendent is de graaf van Chambord, of gelijk men hem gaarne noemt, Hendrik V. Nu de Bonapartisten zoo goed als dood zijn, nemen de legitimisten het woord- Hun pretendent is naar Engeland gegaan, om daar de gastvrijheid te genieten van den hertog van Norfolk, een der aanzienlijksten onder de Engelsche Katholieken. Naar Engeland begeven zich by deze gelegenheid vele Fransche legi timisten, die bij Lodewijk Philips, den burger koning niet aan het hof wilden verschijnen; die Keizer Napoleon 111 stilletjes lieten begaan, alsof hij niet bestond, en die de Fransche republiek haten met een volkomen haat. Aan hun 5wettig" hoofd gaap zij hulde bewijzen, terwijl Zij maar altijd op betere tijden hopen. Welnu, laat deze heeren hopen; hun tijd ia voorbij; toen de dag der Fransche revolutie kwam, brak tevens de ure der wraak aan, en men ontkenne zooveel men wil, met de Fransche revolutie kwamen beginselen te voorschijn, die iedereen, zelfs de felste clericaal huldigt, ten minste in zijn voordeel aanwendt, al verfoeit hij ze uit het diepst van zijn ziel. «De rechten van den mensch", wie waagt ze aan te ran den, al zyn ze de eerste vruchten van 4789? De Fransche pretendent de graaf van Chambord is dan in Engeland, de wieg en bakermat der grondwetten. Het Parlement is uiteengegaan, nadat het in de sluitingsrede de wonderen door Lord Beaconsfield verricht nog eens breed had hooren uitmeten. Wij zijn niet ver van de waarheid, als wij beweren, dat het meerendeel der Engelschen overtuigd is, dat aan een her vorming in Turkije niet te denken is. Engeland mag deze hervorming als noodig, nuttig, nood» zakelijk beschouwen, het rijk van de verheven Porte is uit, en Europa kon zich verruimd gevoelen, als de -Oostersche kw^s^e naar be lmoren werd opgelost. De zaak is maar, wie zal een behoorlyk brok van den buit hebben, t »i #t! "K

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1