~~B»rteïïyTsïtrBïi;isTt»r" A0. 1879. Vrijdag 29 Augustus. JIS 4745. Drie e Kennisgeving. ii D e r t i g- s t e Jaa> gang. Abonnementsprijspet kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afamdcrhjke nomine! s- 0.10. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 203 der Wet van den 29 junij 1851 Staatsblad no. 85), regelende do zamenstelling, inrig- ting en bevoegdheid der Gemeentebesturen: Doen te weten; Dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven deter Gemeente, voor het dienstjaar 1880, op den 27 Augustus jl. aan den Raad aangeboden, op de Secre tarie der Gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, en tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be koort, den 28 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJIv VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 28 Augustus 1879. Donkere stippen aan den horizon! Prins Jerótne Napoleon heeft ze, als ten minste een onderhoud van hem niet een Fninsch bankier heeft plaats gehad, reeds ontdekt, en als men den toon der Duitsche en Russische bladen nagaat, zijn do stippen reeds tot wolken aua- gegroeid. Wat is er toch, om rnet de laatste rijken te beginnen, gebeurd, dat de Russische en Duitsche pers reeds op voet van oorlog is? Het schijnbaar onbelangrijke feit, dat de Keizers van Duilschland en Rusland eikander, zooals in de laatste jaren herhaaldelijk plaats hadi jouden ontmoeten, is breed opgevat. Zulleu ze elkander zien of niet? Welnu, de mouarchen zullen elkander niet omhelzen, niet kussen, niet begroeten. De veldmaarschalk Voa Manteuffel zal eenvoudig naar Warschau gaan, om daal den Russischen Czaar de complimenten van den Duitschen Keizer over tebiengen. 't Is dus nog wel is orde tusschen de heerenmaar ze houden zicli toch op een afstand van elkander; en dus,., er broeit iets! Wat? Een stellig ant woord op deze vraag moet meu schuldig blijven. De Russische kanselier Gortschakóff kan zijn Duitschen collega Bismarck uiet meer uitstaan, en deze koestert voor zijn collega te Peters burg tegenwoordig ook al geen vriendschappe lijke gevoelens. GortschakolT vergeeft het Bis- aiaick niet, dat hij hem niet meer behulpzaam was bij het tut stand brengen van den vrede met i.'urkije. Gurtschakoff ergmt zich over de Welwillendheiddie thans tusschen Oostenrijk en Duitschland waar te nemen is; Gortscha- koff is er woedend over, dat Bismarck Oosten rijk heeft aangezet Bosnië en de Herzegowina 'e •bezetten. En Bismarck, deze gaat «be daard zijn gang. Ilij heeft Oostenrijk aan zich weten te verbinden, en wapent zich tegen alle Mogelijke voorvalleu. De Duitsche 'vestingen ïaa de Russische grenzen zijn iu zeer koiRn 'ijd in orde gebracht; daar is inen dus gedekt. Macht frankrijk zich te eeuiger tijd ttaugorden om wraak te nemen over '1870'71dan wenscht Bismarck, die wel weet, dat Ruslaud BUREAU: MARKT, E, 124. dan aan de zijde der Franschen zou staau, dat rijk met al zijn macht onschadelijk te maken, liet Engelsche blad de Standard, deze zaak besprekende, zegt dan ook: sDe vriendschap van den Czaar en den Keizer moge voortduren, met de politieke vriend schap van Rusland en Duitschland is het gedaanom de afdoende redendat zij geen gemeenschappelijk belang meer hebben. Dit schijnen de bladen in beide landen ook te begrijpen, en vandaar hun vinnigen strijd, waarbij zij niet nalaten op den inwendigea toestand in beide rijken de aandacht te ves tigen. De Duitschers wijzen op de nihilisten en hun woelingen; de Russen bespreken de nieuwe Duitsche belastingen. Een te Riga verschijnend blad zegt hiervan: Men kan welhaast het gras aan de grenzen hooren groeien. Het rollen der kolossaal lange goederentreinen, die elkander op korten afstand volgden, liet vóór de economische politiek van den Duitschen Rijkskanselier de stilte' niet opkomen, die noodig is om het gras te hooren groeien. Thans zijn wij haast zoo ver! Zelfs de vroeger zoo aanzienlijke tncezendingen van Koningsbergen naar Rusland hebben opgehou den, Algemeen klaagt rnen.over stilstand van zakenwant de invoering der nieuwe rechten is overal voelbaar. Met den dag van het ia werkingtreden van de rechten hielden de vee transporten over de grenzen als met één slag op. Den dag te voren waren daarentegen de wegen rnet magere varkens bedekt. Alles duidt aan, dat de geheele Pruisische handel gevaar loopt en dat taliooze personen onbe rekenbare verliezen zullen lijden." Welwillender kan het niet, en hoe men de zaken ook wil bezien: er is een zwarte stip aan den horizon! Zal die misschienverdwynen door het bezoek, dat twee Russische Groot vorsten op dit oogenblik aan het hof van Berlijn brengen? En zou ook aan den inhoud van het officieele Journal de St. Eeterslourg, dat de heftigheid der Russische pers veroordeelt, niet eenig gewicht mogen worden gehecht? Het Beriynsche vredestractaat, gemakkelijker op papier gebracht dan ten uitvoer gelegd, komt weder op het tapijt. Naar het schijnt heeft de tegenwoordige Turksche Minister van Buiten- landsche Zaken Safvet Pacha aan de Gneksche gezanten medegedeeld, dat zijne Regeering er in toestemt, de door liet congres te Berlijn voorgeschreven grensregeling tusschen Turkije en Griekenland als basis der onderhandelingen te nemen, Het is werkelijk in het belang van Turkjje, dat bet zich in de besluiten der groote mogendheden schikt. Een land, dat noch zijn ambtenaren, noch zyn leger, noch zijn rente kan betalen, heeft niet veel te eischen bet moet veel, zeer veel toegeven. De toestand vau des Sultans ryk is en blijft bitter ellendig, en om de stemming van hem en zijne raadsleden 'nog wat gedrukter te maken, komt Ruslaud de rekening aanbieden CQDHAffT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van ecne Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. van het onderhoud der Turksche krijgsgevan genen gedurende den laatsten oorlog. Bovendien dringt de Engelsche gezant er op aan, dat uitvoering worde gegeven aan het artikel van het Berlijnsche tractaat, waarbij hervor mingen in Aziatisch Turkije worden voor geschreven onder het toezicht van Engeland. Armenië, de voornaamste Turksche provincie in Azie, is zeer onrustig; de toestand is er meer dan dreigend, en de arme Porte doet, wat ze in zulke gevallen gewoon is te doen, ze zendt er een hoofdofficier heen met uitge breide volmachten; maar of die zending baten zal, valt zeer te betwijfelen. De rol van genees heer is uu eenmaal niet die der Turksche pacha's. Gansch Belgie richt deze week het oog op Doornik, waar de Koninklijke familie feest viert. Koning Leopold II heeft bij deze gelegenheid een krachtig, mannelijk woord tot de partyen gericht, en deze vermaand zich te matigen. Dit Koninklijk woord heeft invloed gehad, zonder dat het daarom nog gewaardeerd wordt. Een clericaal blad wees er reeds op, dat de woorden van den vorst in tegenspraak zijn met zijne daden, waarbij gedoeld wordt op de bekrach tiging der onderwijswet. Het wijst er verder op, dat deze woorden gehoord zyn door den ruwen gouverneur van Henegouwen, en de Mi nisters Bara en Van Humbeek, lieden, aan wier adres 's Konings woorden vooral moeten bezorgd worden. Onwillekeurig komt hierbij de geschie denis van lallc en splinter in de gedachten. Het Doornikschc feest is bij uitnemendheid goed geslaagd, en levert een aangename voor proef op van hetgeen het nationale feest van 4880 zal geven. In Frankrijk houdt men zichbij gebrek aan ander nieuws, bezig met het oordeel der alge- meene radendie zoowat .rnet onze Provinciale Staten overeenkomen, over de wets-ontwerpen op het onderwijs van den Minister Ferry. Dit oordeel is voor het meerendee! niet gunstig. Zelfs in raden, waar de meerderheid overwegend republikeinsch is, luidt het oordeel afkeurend. Nu hebben deze oordeelvellingen der algemeene raden wel geen kracht van wet, en zijn ze slechts als uitgesproken meeningen ta beschouwen; maar toch verdienen zij over weging, omdat een volksvertegenwoordiger in engeren zin ze uitspreekt. In weerwil hiervan verkondigen regeerings- leden, dat zjj aan de aanneming der ontwerpen door den Senaat niet twijfelen. DUITSCHLAND. Graaf Andrassy heeft gisteren te Gastein een bezoek aan Y(orst von Bismarck gebracht. Vorst von Bismarck zal wederkeerig weldra een bezoek aan graaf Andrassy te Weetien brengen.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1