Bnileilaiijsclie Berititsi. Bimenlajisclis Beritllei. belastingen uitgeschreven, die voornamelijk op de vreemdelingen zullen drukken. Merkwaardig is het, dat juist van de Engelschen, die te Konstantinopel wonen, een protest is uitgegaan tegen het Turksclie wanbestuur, do regoering- loosheid, de onveiligheid der christenen enz. De Turksche regeering veroorloofde de overzen ding van dit protest in den vorm van telegram naar Engeland niet. Dat er hevige gisting onder de dweepzieke Mahomedanen tegen de christenen bestaat, was reeds lang bekend, trouwens de gebeurtenissen tijdens en na den jongsteu oorlog moesten de geloovige zonen van den profeet gevoelig aandoenmaar nu de veiligheid der christenen wordt bedreigdnu er moord aanslagen worden gepleegd, en nu het Engelsche ouderdanen zijn, die dit alles brengen onder de aandacht van lord Beaconsfield, nu zal er toch wel iets gedaan moeten worden, en alleen de omstandigheid, dat het Engelsche Parlement niet vergadert, zal Beaconsfield, Turkijes be schermer, menig hard verwijt besparen. Het krijgsrumoer tegen de Belgische onder wijswet verhindert de regeering niet, haar krachtig uit te voeren. Behalve de benoemingen bij het schooltoezicht, en bepalingen omtrent tiet verstrekken van kosteloos onderwijsis thans ook een voorloopige verordening voor de ge meentescholen uitgevaardigd, waarin de volgende bepalingen voorkomen. De lichamelijke ver standelijke en zedelijke opvoeding dor leerlingen vormen het voorwerp der aanhoudende zorg van den onderwijzer. Hij legt er zich bijzonder op ton de zedelijke plichten te doen kennen beminneu en vervullen. Hij waakt zotgvuldig, dat de leerlingen er zich aan gewennen om jn alle omstandigheden de gebruiken en regelen der welvoeglijkheid in acht te nemen. De onderwijzer laat geen gelegenheid voorbijgaan om den leerlingen liefde en eerbied voor de vaderlandsehe instellingen en de openbare vrijheden irt te boezemen. Hij onthoudt zich by zijn onderwijs van alle aanvallen tegen de godsdienstige overtuigingen der gezinnen, wier kinderen hem zijn toevertrouwd. De veror dening herhaalt de bepalingen der wet van den In Juli jl. omtrent het godsdienstonderwijs en laat dan volgen dat, wanneer de godsdienst- leeraren zich met het bedoelde onderwijs be lasten vau het voorschrift mag worden afgeweken, volgens hetwelk dit \óor en onmiddellijk na het wetenschappelijk en letter kundig onderwijs moet worden gegeven, indien de noodzakelijkheid dier afwijking althans is bewezen. Het staat den huisvader vrij, zijn kind geen deel aan het godsdienstonderwijs te doen hemen. Hij wordt echter geacht zich aan de daarop betrekkelijke maatregelen te onder werpen. zoolang het tegendeel niet is gebleken. It S 1 A S l). De Czaar is gisteren namiddag ten H/» ure met een extra trein en talrijk gevolg te Alexaudrowo aangekomen. De Dnitsche Keizer kwam te Alexaudrowo te 3 uren aan. De aan het spoorwegstation geschaarde Russische eere compagnie hief, toen Keizer Wilhelm in het met banieren en guirlandes lijk versierde station -kwam, het Pruisische volkslied aan. De be groeting der beide Keizers „was zeer hartelijk. De iu den omtrek van het station dicht opeen gepakte menigte juichte de monarchen met geestdiift toe. Nadat de eere-compaguie voor de Keizers gedefileerd had, trokken de beide "Vorsten zich terug. Zij zullen gezamenlijk het 'diner gebruiken. De maarschalk Von Munteuffel, dip Keizer Wilhelm tot Bromberg tegemoet was 'gereisd, kwarn tegelijk mét hem te Alexandrowo a'an. Dé Duilsche Keizer heeft te 5 urcu een bezoek gebracht aan den Czaar, dat een half uur geduurd heeft en dat do Czaar met een tegenbezoek hoeft beantwoord. S 8 U 8 1). Kapitein Carey, die door den erfgenaam van de Bonapartistisch» traditie in zoo deer lijke ongelegenheid werd geholpen, wordt thans, nu het lechtsgevoei hem in eoie hevstelde, vervolgd door naamlooze brieven, wier schrij vers zijn leven bedreigen. Volgens een dier brieven heeft er zich zelfs eeue vereeniging gevormd met het doel om door sluipmoord op Carey den dood van Louis Napoleon te wreken. Uit Kaapstad zijn via Madeia berichten ontvangen, loopende tot'19 Augustus. Den 13den is Cetawayo's nieuwe kraal vernield, waarna de cavalerie lieui zeer dicht op de hielen heeft gezeten, tot hij met eeuige aanhangers de wijk heeft genomen in een boschom naar het Zuiden te kunnen vluchten, üiie zijner zonen en verscheidene voorname hoofden hebben ge zamenlijk (35stuks vee aangebracht en zich onderworpen. 1° It A A' K It IJ K Do Minister vanv Justitie heeft Zaterdag Parijs verlaten 0111 zich een korten tijd in Nederland op te houden eu van daar vorder naar het Nooideu te reizen, onder auderen Daar Zweden eu Noot wegen. Te Paiijs wordt, te beginnen met 1 September, een 14 daagsch blaadje uitgegeven, geheel gewijd aan de behandeling van het Panama-kanaal. Het heet Bulletin du Canal Inieroeéanique. Het eetste nummer bevat niets nieuws. Te Peipignun worden 3600 pelgiims uit Tanagonaen Baiceiona verwacht op weg naar Louritea. UülTSCKIiAN D. De Regeering van liet' voistendom Heuss jongere hme, maakt bekend, dat Pi ins Hendrik XX, die onlangs met. .Ie kunst 1 ij deres Clotilde Loisset is gehuwd, reeds "sinds '14 November 1870 kiaclitens lechteilijk vonnis als veikwister onder cuiateele staat. Iti '1877 is hij iu staat van kennelijk onvei mogen verklaard en toen schijnt er niets gevonden te zijn om de schuld- eischers te kunnen voldoen. Een fraai voor uitzicht voor zijne viouw die, naar men zegt, een niet onaanzienlijk' vermogen bezit. Te Hakeuberg by Fehrbcllin is gisteien het monument onthuld, dat haar ter herinne ring aati de overwinning door den grooten keurvorst op de Zweden bevochten opgericht is. O O I |l N lt IJ K. Do JVeitu Breie Brosse deolt roede, dat beide afdeelingeu van do opnemingscuuuijissie Dinsdag te Plevlje aangekomen, en oveial, waar Tuik- sctie garnizoenen liggen, met militaire eer ont vangen zijn. Ook te Peepolje viel aan die com missie een allervriendelijkst onthaal van de be volking ten deel. IJ E I, G 1 E. Het Instituut van Internationaal Recht te Bmssel heeft in zijne zitting van Dinsdag gehandeld over de kwestie som het kanaal van Suez op internationale vviize te nuutialiseeieu o( te bt'sonermeu." Keu nippoit te dier zake is ingediend door Sir Ttavers Tvviss. Vervolgens is aan de orde gekomen de kwestie aangaande rule toepassing van het Eui opeeiclie volkenrecht op de Oostersche natiën." DEN HAAG, -4 September 1879. 11. D. IJ. de Ptiuses van Wied-Moeder, is Dinsdag avond te Scheveningeu aangekomen. De Uuiteche Voistin werd aan het lthjjnspoor- wegslaiiou alhier verwelkomd door haren zoon en zijn gemalin. Z. K. H. Prins Wederik is niet Dinsdag avond teruggekeerd, doch wordt heden middag te een ure in de residentie verwacht. Naar wij vernemen zullen de Javaansehe Prins en zijn zoon, na hun vertrek van hier nog veischiilendo Rijken van Europa bezoeken. SCHIEDAM, 4 September 1879. In den Haag loopt het gerucht, dat de Regeering voornemens zou zijn een Staatscom missie 111 te stellen, om te onderzoeken, in welke opzichten de Grond vv e t wijziging vereischt, Tot leden zouden worden gekozen bekwame mannen, buiten de politiek van den dag staande. (Uil.) Het bezwaar, dat de Rekenkamer heeft gemaakt tegen de wettigheid der benoeming van het tegenwoordige Ministerie blijkt niet nieuw te zijn. In '1862 0. a. na het optreden van het tweede Minirtorie Thorbecke werd de Minister Thorbecke in de Kamer geïnterpelleerd door den heer J. K, Van Goltstein over eea soortgelijke kwestie. Ue Tweede Kamer, zoowel als de Rekenkamer, hebben toen berust in het geval, zoodat het niet wel denkbaar is, dat ook nu het bezwaar van de Rekenkamer ernstige' gevolgen zal hebben. Bij herstemming is tot liil van do Prov. Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesriis- trict 's Gravenhage met 427 van de 740 geldig uitgebrachte stemmen vei kozen de kandidaat der conservatieven Mr. W'. A. J. haron Scliiriirnelpenniuck van der Oije, lid vau den Gemeenteraad. De heer Mr. F. L. M. H. Borret, kandidaat der Roomsch-Katholiekenverkreeg 313 stemmen. De liberale kiesveieeniging had zich vau eeue keuze tu«.-chen beide kandidaten onthouden. De Provinciale. Staten van Zuid-Holland zijn tegen 9 September iu een buitengevvoue vergadeting opgeroepen, ten einde overtegaan tot de vei kiezing van een lid der Gedeputeerde Staten, in de plaats van den heer E. H. baron Rengers van Warrnentmyzen. De Arnh. Ot. protesteert tegen het ver wijt van liet Vaderland, dat zij van den be ginne af aan het afgetreden Ministerie het regeeren onmogelijk maakte. H. i. verwart liet Vaderland wat de Arnh. Ct. schieef vóór liet optreden van- het Min.-Kappeyne over een aan staand Ministerie-Kappeyne,-en wat zij schreef na de ciisis, met de houding dor Arnh. Ct. gedurende de zonnige dagott van het Ministerie» Overigens erkent de Arnh Ct. het liberale par tijverband bespot te hebben, omdat het naar haar meening belachelijk was. En wat de derde beschuldiging betreit, dat zij den premier «on ophoudelijk met scherpe aanvallen achtervolgd" zou hebben 200 luidt baar antwoord Wij hebben niet den premier maar den heer Kappeyne, lid der Tweede Kamer, hoofd der liberale Kamermeenlei beid, aanvoer der der oppositie en kandidaat-Minister, dikwijls scherp beooideehl en veroordeeld, maar wij hebben dit gedaan om dezelfde reden en met hetzelfde recht, waarmede men steeds politieke mannen beoordeelt en veroordeelt, omdat wij geen vertrouwen hadden .in zjju politiek en in zjju beleid." Uit den Haag schrijft men aan de Arnh Ct.: »De heeren van" de pers schjjuen het met- eens te kunnen worden omtient hetgeen de- heer Six met de onderwijswet doen zal. Tus- schei* invoeren en niet invoeren bestaat er geen strijd meer; van het eerste kan meu zeker zijn. Maar om de wel in te voeren isèi' geld noodig en zoolang de heer "Vissering de bronnen niet heeft aangewezenwaaruit dat geld kan worden geput, en de Kamers zijne voorstellen "niet hebben goedgekeurdkan de heer Six moeieljjk op de begrooting aanzien lijke sommen brengen, welke voor de toepassing worden vereischt t Zonder te willen .beweren

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2