A0. 1879. Woensdag 10 Septembér. 4753. Biiteilaiiiute Betuitei BioeilaiSssle BbhüUi. I> vie a a r g a u g. ta.' COURANT. Abonnementsprijs, pep kwaïtaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nomtners- 0.10. UHJU.K .Bi MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eone Courant 4.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan liet Commissariaat van Politie te Schiedam is als gevonden aangegeven een Metalen Kruis. ENGELAND. Blykens ontvangen berichten uit Londen .en Simla, hebben Cavagnari en al de overige leden der Britsche ambassade, inet geheel hun escorte, bij een oproer te Kaboel het leven ingeschoten. Ai vochten in den oorlog de Afghaoen slecht ditmaal gaven zij duidelijk genoeg te kennen hoe zij over het verlies van hun zelfstandig volksbestaan, over de gedweeë houding van hunnen vorst tegenover Engeland, gestemd zijn. De Emir roept tegen zyn volk 'Engelsche hulp in, die niet zal uitblijven; hy was alreeds vasal in werkelijkheidthans zal hem ook nog de schijn van onafhankelijkheid ontnomen worden. Kortom, Kaboel zal door de Ecgeischen .duurzaam bezet moeten worden, en daarmede ^al de veroveriug van Afghanistan een voldongen feit geworden zijn. Wèl spoedig is dus bewaar heid wat Lord Lawrence, Gladstone en de oppositie iu liet Parlement met zooveel nadruk Aanvoerdennamelijk dat Beacousfield's >weten- schappelijke giens" maar eeue fictie zou blijken: dat men, eenmaal den voet buiten de bersr- O passen gezet hebbende, willens of onwillens al verder zou moeten gaau, lasten op zich ladende, die het Biitsche rijk in Azie wel eeus topzwaar Jcondeu doen omtuimelen. Wat Rusland nu doen zal? Dubbele beteekeuis erlangt door deze jongste gebeurtenissen een dezer dagen vei schenen .artikel in den Invalide Buses. Dit artikel toch, vermoedelijk uit officieelen koker gevloeid, strekte om te doen uitkomen dat, hoewel de expeditie onder generaal Lomaktu niet het bezetten van Merv, doch slechts het" tuchtigen der Turkomans ten doel heeft, de overeenkomst tusschen Groot-Brittaunieen Rusland inCentraal- Azie, door Prins Gortschakoll en Lord Clarendon indertijd getroffen, vervallen is: en dit wel doordien Engeland in Afghanistan een stelling heeft ingenomen, welke feitelijk aan de on afhankelijkheid vau dit land een einde heeft gemaakt. Rusland zou zich bij gevolggeiechtigd mogen achten om op zijne beurt Merv of een anderen staat in den tot dusver neutraal ge houden gordel onder zijne heerschappij te brengen. Intusscheu vraagt de Invalide of Engeland en Rusland tian wel volstrekt gedwongen zjjn tot een onverzoenbaar antagonisme iu Azie. Misschien zal het antwoord op die vraag ontkeuneud mogen luiden zoodia de gienzen van beider gebied elkander rakeu. Niet echter, zoolang er tusschen die p onzen een zoom ligt van zwakke, barbaarsche, onzijdige staten, welke elke der beide Europeescho machten van .haren kant meent te moeten beschermen, te •vriend maken of in bedwang houden. Engeland veroverde Afghanistan uit vrees dat Rusland het zou gedaan hebbeu, en Rusland zal te avond of te morgen Merv veroveren, uit vrees dat Engeland' het zou doen. Inlanders, te Ali Kheyl gekomen ver- zekeien, dat zij de lijken der Engelsche officieren te Kaboel gezien hebbeu; negen Indischesoldaten zouden ontsnapt z'yu. De Emir vraagt Engelsche hulp. Majoor Coüolly belichtte dat tot 6 dozer aan deze zijtje vau den Shaturgardan-pas alles rustig was gebleven. Bushakacn, die aan gene zijde van dien pas gezag voert, bood zijn diensten den Engeischen aan. De troepen van alle wapens zyn uit het Pishingdal teruggeroepen om Candahar te bezetten. Lady Cavagnari te Edinburg ontving Zondag van den Onderkoning een telegram, dat haar den dood van haren echtgenoot meldde. Jenkins, de secretaris der ambassade, dokter Kelly, luitenant Hamilton en het gehe'ele escorte van 67 man zijn mede omgebiacht, na wanhopige tegenweer. Drie van de oproerige Afghaansche regimenten zduden Kaboel verlaten hebben, waarheen, wordt niet gemeld, De houding der grensstammen is tot dusver den Ecgeischen niet ongunstig. In officieele kringen verdenkt men Jakob Khan eu andere hoofden van ophitsing tot en medeplichtigheid aan het oproer Aan de Ball Hall Gazette wordt uit Rome onder dagteekenuig van 8 September gemeld, dat de Paus in een briet aan den Duitschen Keizer de resultaten der jongste onderhandelingen resumeert, onder opmerking dat het eenige middel tot herstel der harmonie tusschen Staat en Keik ligt in de rechtstreek- sche uitoefening van het recht vau goedertie- rendheid door den Keizer. Bismarck moet vooraf met dien stap van den Paus bekend ziju ge weest en dien hebben goedgekeurd. ITALIË. De betichten omtrent den graanoogst in Italië luiden zeer ongunstig. Men verzekeit, dat liet land, om iu zijne behoeften te voorzien, een twintig miliioen hectoliter aan allerlei giaau- soorteu van buiten zal moeten laten komen, hetgeen eeue uitgave van 300 a 400 miilioeu lire zal vereischen. De slechte oogst zal natuurlijk nadeelige gevolgen hebben voor de schatkist en alzoo een nieuwe hiudeipaal zyn voor de afschaffing van liet gemaal. En toch mag niet vergeten worden, dat die afschaffing de reden van bestaan is voor het optreden van het Ministerie Cairoli. Ik weet niet, schrijft de correspondent van het Journal des Debatewaarom de regeering niet denkt aan eene verhooging van het suc cessie-recht, dat in Italië zeer matig is. Deze belasting is de eenige, die men in 't algemeen zouder weerzin betaalt, eu, helaas 1 dikwijls zelfs met innige voldoening, hetgeen niet pleit voor de menschelijke natuur. F It A N K IS IJ K. Naar gemeld wordt, zal Prins Jéróme Napoleon zich kandidaat stellen voor de Kamer, bij de verkiezing die in het departement der Alpes Maritimes zal plaats hebben, doordien de heer Borriglione, afgevaardigde uit dat gewest, benoemd is tot betaalmeester. Het Fraasche Ministerie vau Financiën is Zaterdag bestolen voor 435,000 franken. De dief is totnogtoe onbekend gebleven. Het Katholiek congres te Angers heeft zijne zittingen gesloten. ïa de laatste zitting heeft het den wensch uitgesproken, dat te Parijs een Katholiek dagblad worde opgericht a vijf centimes. T U K K IJ E. Safvet-pacha heeft aan den gezant van Oos- tenrijk-Hongarije verklaard, dat hij eene vol ledige goede verstandhouding met die mogend heid van het grootste belang acht voor de Porie, zelve. Ten einde van die gezindheid een ondub belzinnig bewijs te geven, is jl. Zondag aan Husni-paeha nadrukkelijk gelast, de binnen rukkende Oostenrjjk-Hongaarsche troepen te begeleiden. Ook aan de overige organen der Porte in het district Novi-Bazar is op nieuw bevel gezonden om aan die troepen op hun marsch alle mogelijke faciliteiten te verleenen. DEN HAAG, 9 September 1879. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen eerst aanstaanden Zaterdag alhier terugkeeren. Te vier uren vertiekken HH. MM. per extra- trein van het Loo. Z. IC. H. de Kroonprins van Zweden wordt heden met gevolg te Scheveningen ver wacht. De Prins zal op het Badhuis logeeren. De heer Mr. J. A. G. Baron De Vos van Steemvijk, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, is, bij Kon. besluit van 7 Septem ber jl., benoemd tot voorzitter dier Kamer, voor het zittingjaar 1879/80. SCHIEDAM, 9 September 1879. Voor de Evangelisch Hervormde Vereen i- ging werd gisteren avond de eerste leesverga- dering in dit seizoen gehouden. Als spreker trad op de heer N. ICamp, van Noordijk, die, naar aanleiding van het woord der II. Schrift smeer dan Salomo is hier", eerst de regeering en de hoedanigheden van Salomo, de wijze zijner dagen, schetste, en daarna een blik wierp op het geheel eenige leven van.den Heiland der wereld. Vervolgens plaatstede begaafde spreker in treffende tegenstellingen Salomo's lesser:, leven eu invloed tegenover het heerlijke onderwijsde eenige persoonlijkheid en den biijveuden invloed van Jezus Christus op ziju gemeente en op de wereld. Een en ander bracht de spreker ten slotte tot de beantwoording van de vraagsWat dunkt u van dien Christus?" Dit tijdwoord werd met

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1