Meester-Cornelis, waar zij gemakkelijk kon binnendringen daar de afdeeling Batavia niet naar behooren werd afgesloten. Ook in Bantam ie veel vee afgemaakt. Onze landgenoote, mevr. Storm Van der Ciiijs, woonde de openingszitting van het ouder wij zerscongres te Luik bijde voorzitter vau de Vlaamsche sectie Desmidt stelde haar aan de vergadering voor als seene die haar geheele leven had gewijd aau de verbetering van het onderwijs voor vrouwen." Daverend applaus; mevr. SUatm betuigde haar dank ia zeer vloeiend Fransch voor de ovatie haar ge bracht. Onze landgenoote is lid van het bureel van het congres, i)e Botterdamscho Bank heeft einde- Ijk het verslag uitgebracht, dat haar, een paar maanden geleden, door de buitengewone vergadeiing van aandeelhouders was gevraagd en waarop sedert herhaaldelijk was aangedron gen. Kommissarissen coustateeren een kapitaal verlies van f850,000, grootendeels tengevolge vau de AfriJcaanscJie Ilamlehrereeniging en Pin- colïs en Kerdijk geleden, fntusschen zijn kom missarissen zeer gunstig gestemd ten opzichte van den toestand der Bank, gelijkt blijkt uit deze peroratie: Ontegenzeggelijk heeft de Bank zware verlie zen geleden: nog bestaat de mogelijkheid dat het bezit der Bank in de Berlijnschc Bouwgrond- maatschappij (schepping van Pineolfe), offers zal eischen, maar ook al neemt men hieromtrent de ongunstigste vooruitzichten aan, dan nog durven wij vei klaren met gerustheid en v trouwen de toekomst te gemout te gaau. Het vertrouwen, dat de Bault zoowel binuen- als buitenslandseh heeft genoten heeft baar niet verlaten of is althans tot haar teruggekeerd, toen het blijkbaar was dat de Bank de midde len bezat om zonder schokken door te werken en te voldoen aan alle billijke eischen des han dels, die binnen haren werkkring liggen. Zonder overdrijving mocht de directie dan ook zeggen, dat zij dien dageljjksehen omzet, welke goede winst afwerpt, in bevredigende mate heeft be houden. Door directeuren van de Yereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag Zijn aan de eerlang op te richten school, met iugang van 1 November e. k., nu reeds benoemd tot gewone hoogleeraren, de liecren Dr. A. Kuyper. em. predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Stuten-Generaal, en Dr. F. L. Rut gers, predikant te Amsterdam. Aau deze hoogleeraren is opgediagmi, de colleges van directeuren en curatoren het eerste jaar als adviseurs ter zijde te siaan voor het in gereedheid brengen van de statuten der school, de grondslagen waarop het onderwijs zal rusten, instruction, enz. Zoo spoedig mogelijk zal tot de benoeming der verdere hoogleeraren worden overgegaan. Gelijk men weet, bestaat het voornemen de school met September van het volgend jaar te openen. Omtrent de plaats van vestiging zal eerlang ,eene beslissing worden genomen. Std Binnen kort zul, naar wjj vernemen, te Leiden of te Utrecht (dit is nog niet beslist) eene algetneene vergadering van jong- en oud-studenten gehouden worden: van jong- sfcudenter, die, door vrijheidsliefde gedreven zich niet aan den groentijd wenschen te onder werpen; van oud-studenten, die, geleid door hunne gevoelens voor recht en billijkheid het groenwezen onvoorwaardelijk afkeuren. Het doel, dat met deze vergadering beoogd wordt, is het stichten van eene Nederlandsche studenten- vereeniging, die zich over al de universiteiten jn den lande zal uitstrekken en waarvan de leden zich door hun woordr;van eer ver binden: lo. om al de aankomenden op den voet van gelijkstelling te behandelen, hun de noodige 'w inlichtingen te geven en hen met raad en daad krachtig bij te staan; 2o. om al de middelen in het werk te stellen, die leiden kunnen tot de opheffing van een toestand, strijdig met de humaue beginselen van onzen tijd. Vóór een paar dagen deelden wij het verhaal mede van een oud Amsterdarnsch vrouwtje, aan wie men du spaarduiten ontstolen had. Omtrent deze vrouw deelt iemand het volgende aan het Handelsblad mede: Velen in Amsterdam kennen de bescheiden en arme oude, maar minder algemeen bekend is het, dat vrouw Kroese, vóór een vijf-eu-twiutig jaar geleden, zich toekende als: gezagvoerder vau het schip Vrouw Antje, en zulks ook inderdaad was, want een tiental jaren lang voerde zij, na den dood van haar man, ais kapitein over genoemden bodem het bevel, eu vele handelaars m cargadoors, die nu nog de Beurs bezoeken, zullea zich herin neren, hoe vaak zij op hun kantoren die krasse weduwe in haar hoedanigheid als gezagvoerder ODtvangeu hebben, en hoevele koopwaren zij voor beu naar Hamburg, Bremen eu de Oostzeehaveus heeft geëxpedieerd. Onnoodig zou het zijn voor haar moed eu beleid, gedu rende die vele zeereizen, getuigen aan te halen; zooveel is zeker, dat zij in practische kenuis den meest bevaren kapitein niets toegaf. Of het de onstuimige golven waren, of dat het haar onstuimig liait geweest is, hetwelk haar van de Vrouw Antje voor da tweede rnaal iu de huwelijksboot deed overstappen, is mij onbekend, doch vau toen af was het slik in den wind en verder opzeilen onmogelijk, zoodat zij, ua het overlijden \au Drentb, haar tweeden echtgenoot, ten slotte op de stoep der Zuiderkerk gestrand is. Uit Amsterdam wordt aau het Bolt. NU. gemeld dat de regenten van het weeshuis nog altijd te lijden hebben. Zoo omvingen o. a. Woensdag een 5ü-ta! kappers per briefkaait bericht, dat zij om 12 uren verwacht werden in de P.-C.-IIooftstiaat Nl\ zonder vermel ding van naam of kwaliteit vau den bewoner van het perceel. Ongeveer de helft van de aangeschreven kappeis was op het bepaalde uur iu de P.-C.-iloofdstrant te viudeu, doch zij merkten toen eerst, dat ze bij een der regen teu van het weeshuis door een onbekenden grap penmaker waren ontbodeu. Volgens het Wag. Weekbl. zou (Is. Schuur man voornemens zijn, voor twee jaren naar Indië terug te gaan en ziju gezin hier te lande achter laten. Wij lezen in het Batav. Handelsblad In de overtuiging der plaatselijke bladen, dat de XXII eu XXVI Moe kim s door ons veroverd zijn, deelen wij geenszins. Al bestond er geen vrees voor overval van den ons ont snapten eu uaar Pedir uitgeweken vijand, dan nog zal ,er bij de uitgestrektheid van het ter rein en het betrekkelijk klein aantal troepen, over welke wij hebben te beschikken, nimmer spiake kuuuen ziju van eene voortdurende bezetting vau dit woelig gebied. Bovendien is het hoogst vootbarig de cam pagne op den rechter Aijeh-oever als met gun- stigeu uitslag bekroond en geëindigd te beschou wen, zoolang het daarbij vooropgestelde doel om den vijand te omsingelen en zoodoende tot onderwerping te brengen, niet is bereikt. Daar van is op dit oogenblik nog zoo weinig sprake, dat wij in een brief uit Atjeh van 2*2 Juli vermeid vinden dat, nu de vijand ons in de XXVI Moekims ontsnapt is, een nieuwe cam pagne wordt voorbereid tegen Pedir, alwaar hij zich heeft genesteld. Dat die campagne groote bezwaren oplevert, blijkt, uit het outvangen regeeringstelegrarn. Derhalve onthouden wij ons, van een oordeel over den uitslag van den veld tocht op den rechter Atjeh-oever totdaL wij zullen vernemen of het al dan niet geiukt is den vijand schaakmat te zetten. Op Riouw zijn nieuwe ontlusten onder de Chiueezeu uitgebroken, welke eene verster king van het garnizoen noodzakelijk hebbes gemaakt De belastingen zijn hierbij in het spel, Blijkens een correspondentie uit Atjeh aan de Soer. Ct. is vóór het uitrukken (tegen de XXVI Moekims) nog de volgende dagorder uitgevaardigd: sKotta-Radja, 29 Juni. Officieren, onderofficieren en soldaten Den veldtocht togen de nog onoverwonnen streken, het gedeelte der Sagi XXVI Moekiras gaat gij beginnen. Onze hardnekkigste panden, van ouds als goeds strijders bekend, gaat gij bevechten. Brengt bus snelle en krachtige slagen toe, zooals gij't laatst den vijand iu de XXII Moekims deed, en zóó, dat deze veldtocht de laatste zal ziju geweest vóór de onderwerping van Groot Atjeh." Met de haringvangst, meldt men aan de L. Ctgaat het dit jaar slecht. Alleen in Schotland zijn 150,900 ton hariDg minder aangebracht dan het vorige jaar en in Neder land '131 a 14000 Lm minder, tot dusver. Te Katwijk zijn in de laatste dagen de schuiten binnengevallen met volle vangst, dus zeer gunstig. Eene der schuiten werd met de volle lading rechtstreeks naar Viaardingen gezonden, ofschoon do Noonlsche haring steeds de voor keur verdient. Ook de schepen voor Amsterdam hadden een voordeelige vangst. Bij dezen geenszins bevredigenden toestand voegt zich de- vangst vau Noordschen visch, bekend onder den naam van zoutevisch, ilie zeer schraal wordt aangevoerd, bijgevolg hoog in prijs is. De leen wen familie in Ar.'is t; Amsterdam is Zaterdag inet twee welpen vermeerderd. Moeder eu kroost bevinden zich bijzonder wel, Te Rotterdam heeft weer eens een too- verscènu plaats gehad, Vrouw P., wonemie in de iierkelstiaat, werd door haar buurviomven beschuldigd als zou zij een buurkiiulje dat ai geruimen tijd ziek was, betooverd hebben. Op aanraden van een deskundige begaven zie!» de pleegouders van de zieke naar den pastoor vau Kralmgen, die ze naar huis zond met de ver klaring, dat hij zich ir.et zulke dwaasheden niet ophield. Goede raad was nu duur, raadgevers in overvloed voorbanden. Do vrouw uit de buurt, die met de helm geboren was, zou ge raadpleegd worden. En corps bega! men zich naar de gehelmde vrouw, die ua allen en alles gehooi d te hebben, in het volle besef van haar macht vei klaarde, dat men een zwarte Kip moest nomen en die ongeplukt moest keken tot zoolang tot de heks er uit kwam. In plaats van ócn zwarte kip nam men er twee, die men kookte totdat het iu huis, vau deu damp eri de lucht niet meer uit te houden was: de heks kwam maar niet te voorschijn. Eindelijk ging meu de gewaagde heks maar halen, De kippen kookten als de zee, de heks was er en zeide: j>God zegen je mijn kind, ik ontbreek de macht om je te zegenen." liet grapje had van des morgens 10Va lot 's nachts '12 uur geduurd, tot groote vreugde vau al de babbelkousen uit de buurt. Het Zaterdag verschenen tiommer van Eigen Haard bevat eeu geschiedkundige be schrijving van het korps rijdende artillerie, van de hand van den kapitein bij den generalen staf F. De Bas, opgeluisterd dooreenige teeke- ningeu vao Gli. Rochussen. lil de laatste jaren nernen do zware misdrijven, in vergelijking met vroegere jaren, zeer toe in Noordbrabant en Limburg. Voor liet gerechtshof te 's Hertogenbosch zijn in de laatste 15 maanden niet minder dau 13 zaken wegens moordmanslag eu kindermoord behandeld, waarvan 1 uit Limburg eu 6 uit Noordbrabant. Men leest in Sempervirens - Met den eersteu dezer maand ziju te Arester' dam en zeker ook elders de broodprijzen ver'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2