IK GE ZO O EN. VERSCHEIDENHEID. hoogd; otzes inziens bestaat daarvoor geen ge gronde rdesi om dit reeds zoo spoedig to doen te minder nog, ais men in aanmerking neemt de veel tedure broodprijzen, door de verbruikers gedurende'.de laatste achttien maanden betaald. Gelijc men weet hebben wij in de nachten van 1 ei 2 September in ons land reeds nachtvorst gehad. De ruiten der broeiramen waren met een dunne ijskorst bedekt. Semper- virens liöliimert daarbij dat oude buitenlui zeggen: Vuist.in September Een zachte December. Met Kerstmis geen kou, Geen zitten onder do schob." Leiden/ Door commissarissen.der gn--fa briek is het voorstel gedaan den prijs van het gas, thans bedingende 8 cent per kubiek meter, te brengen op 7 cent, niet ingang 1 Septernb'T, un verder om de jaarwedde van den boekhouder met f300 te verhangen en vast te stellen op f 1800. Zij doen hoi voor stel tot [iriisve- lnging met het oog op hut aan zienlijk batig saldo over '1879, dat met het behoud van den teg/nwoordigen prijs p. in. f72000 zou behingen. f.'o prijsverlaging aan nemende, zou dat. Afddo tot (OiOl'O dalen. Burg. en Wéth., ofschoou mede van otmioel dat een prijsverlaging noodia en wsnsclrelijk is met.het oog op bet batig saldo, opdat de winst bet tot dus ven: aangenomen normaal beding niet overschrijdt:, zijn van rneening dat die verlaging ceist met 1 Jan. 18S0 moet ingaan op grond dat bij de vaststelling van het te heffen p»rcsnt op het voorloopig Icohh r der plaatse!, directe belasting reeds ingerekend op eene men tlere bate tier gasfabriek dan waarop deze bij de vaststelling der bogrooting was geraamd. Arnhem. Aan den lieer Mr. W. II. Dulleit, die gisteren 25 jaar onafgebroken lid van de Tweede Kamer is geweest, (nadat hij, reeds vroeger ruim 4 jaar zitting bad gehad), werd gisteren nuniddag, namens een 200tal vrienden eu vereerde»s, door een deputatie ecu Iieriu- neimgsgoïcnenk aangeboden, bestaande uiteen zwart lederen album, inhoudende de portretten der deelnemers. liet album is van buiten ge- monteerd met zilver, verguld en niette. Bovenop prijkt het rijks wapen, omgeven door een krans van eiken- en olijfbladeren, waarboven do jaar tallen 18541869—1879 zijn gebracht (het jaar 18G9 is dat, waarin da heer Duliert tut voorzitter der Kmner weid benoemd.) Op het titelblad, een kunststuk van calligraphic, ver vaardigd door den heer J. II. Hingwan te 'sHage, is de aanleiding tot dit geschenk om schreven. De klampen van het album zijn geheel a jour gewerkt, waarop en relief een pijlbundel is aangcbiacht. liet album is gesloten in een zwart ebbenhouten foudraal. Oiulerdcudnm. Een vreesdij k on wed er woedde jl. Zondag ochtend boven bet westelijk gedeeltelijk van onze provinciede oudste men- schen herinneien zich niet, ooit zoo'n weer beleefd te hebben Ongelukkeu van beteekonis zijn gelukkig niét door den bliksem veroorzaakt. Te Zuurdijk zijn eeiiige haverbokken verbrand, eveneens te Visvliet; te Warfhuizen werd een paard doodgeslagen, onder Munnekezijl twee koeien. Te Gerkesklooster sloeg het hemelvuur m eene boerderij, zonder evenwel brand te veroorzaken. Sittanl Ji. Maandag werd Onze Lieve Vrouwe van het H. Hart door eene talrijke processie uit Beek en omstreken bezocht. Nadat de bede vaartgangers hadden gebeden, maakten zij ge bruik van dén mallemolen, die hier nog van de kermis was overgebleven, vertoefden bier nog eenigentijd, en keerden toen huiswaarts. (N. X. Ct.) Vltssingen,;De burgemeester alhfer, de heer.A. Smit," heeft voor zijne rekening duizend hectoliter aardappelen voor zeer matigen prijs weten aan te koopen, ten einde die in den a. s. winter aan minvermogende inwoners, naar gelang hunner behoefte, weder tegen inkoopsprijs over te doen. Deze maatregel wordt te Vlissingen algemeen zeer gewaardeerd. Da druk bezochte badplaats Osteude levert aan haar talrijke bezoekers enkele kleine on aangenaamheden op, die wij bier te lande niet kennen. Onophoudelijk, wordt den badgasten aanbevolen, dat zij, wanneer zij een bad gaan nemen zorg moeten dragen noch geldnoch horloges, noch juweelen met zich moeten nemen, aangezien de bewaking der badkoetsjes op den druksten tijd van het baden hoogst tnnoielijk is, en t"ch zeer noodig vanwege de dievendie bij deze gelegenheid hun voordeel trachten te doen. Deze aanbevelingen worden nog al eens in den wind geslageneu de slimme dieven hebben al zeer spoedig begrepen, waar zij hun slag kunnen slaaft. vestkeUingeu zij.; voor- werpc. waarop zij vooral de aandacht vestigen zij weten dat aan liet einde van da ketting een horloge verbonden is, en tijdeus, dat de onvoorzichtige, die zich aan dergelijke onvoor zichtige tentoonstelling waagt, weinig meer zorg draagt voor zijn ia den regel goetl gevulde porteiuonnaie. In de laatste dagen toen te O-Lende dagelijks drie a vierduizend baden werden genomenwerden aan de bndadtmui- .stintin verscheidene.gevallen van diefstal mede gedeeld die aanstonds haar maatregelen nam. Gendarmen, goed vermomd, mengden zich onder dn menigte eu zagen weldra een persoon verseind tb: ue koetsjes een bezoek brengen. Zij sloten lieiu in bet laatste op, ea vonden een achtbaren voorraad jnweeleu, horloges en por- temomiaies bij hem. Twee hoeren van booge geboorte hebben verleden Dinsdag op de Belgisch-Pruisische grenzen een geiezen geschil metde sabel beslecht. Zekere heer I'.nivie besprak namelijk ineen koffiehuis bet aanstaand huwelijk van den Koning van Spanje, en iiet zir.h bij diegelegen heid zeer ongunstig uit over den Spuauschen Maarschalk Campos. Ue markies Gil de Oli- vaieen vriend van den maarschalk, hoorde dit, e. verzocht den spieker' zijne woorden in te trekken. Toen deze dit weigerde, gaf de markies hem eeu slag iu 't aangezichtwaai door een twee gevecht naar hel gevoelen der groot e lieeren onvermijdelijk was. De lieer .Bote.i<: ontving al zeer Sj oedig een zoo poei! torgebiachten slag, dat zijn -iet buiten gevaar is. Op do internationale graanmol kt, verleden week te Weeuen gehouden, werd medegedeeld, dat Amerika dit jaar '151 niillioen .hectoliters giaau naar Europa zou uitvoeren; de prijzen, die andeis door- den ongunstige» oogst zeer gestegen //.ouden zijn klimmen daardoor niet veel. Op de genoemde graan markt werd een drukke handel gedreveu. De omzet bedroeg 850 spoor wegwagens gerst. 460 spool wegwngens tarwe, '192 spoorwegwagens rogge en 22Ü0G0 K. G. andere graansoorten. Handelsblad De stormen, die sedert een paar dagen over Petersburg woedden, houden nog aan; maar het water is tot stilstand gekomen. Het eiland Newa en de voorstedeu der stad zjjn echter geheel overstroomd. In de Delftsche Courant van den 7 dezer lezen wij. het volgend artikel waarmede wij volkomen instemmen 'TWAS MAR EEN WJKGSMEID.i liet zou niet alleen Weinig humaan zijn, maar vrij vervelend tevens voor de lezers van couranten om nogmaals terug to komen op do thans dood gebloeide zaak van de Amstordumsche wees meisjes, van wie, op last van een paar regenten, do haren zijn geknipt. Wij bodmieren ons nog hou, bij eene zware ziekte van eon der onzen, aar zelend tot dien maatregel werd overgegaan en hoe er tranen werden gestort tuon die lange krullende lokken Van haar, die als vereenzelvigd was met dat natuurlijke sieraad, op het witte laken vielen. Maar dat zijn dingenwaarmede weeshuis- regenten zich niet bemoeien kunnen. Bovendien 'tis maar een wuosmeid en er zijn er meer dan genoeg, meur don men bergen kan, zelfs in het groote huis. Altijd zijn er meer aanvragen dan plaatsen un do kinderen mogen van geluk spreken als er geen wetten of reglementen zijn, die grond geven om limme opneming af te stemmen. Want 'tis een kwestie vim stemmen of eori wees in een weeshuis zal worden opgenomen, Soms gaat de zaak van zelf: vader en moedor zijn van de ver- eisehte religie: getogen en geboren in do gemeente geen vormom:.do familiegeen redenen om af te wijzen; dus zonder stemming aangenomen. Maar bij de geringste onregelmatigheid wordt het een punt van debat en elk college van armverzorgers verheugt zich als liet eene geldige reden heeft kunnen vinden om de gevraagde plaats te ont zeggen in liet godsgesticht. Do inrichting van do maatschappij brengt mede, of liever eischt, dat do christelijke liefdo zich binden laat door vasto regelen, door genotuleerde pruccedenten en allerlei, dingen, waarmede liet hart niets te maken heeft, waartegen het hart zo! I's opkomt. Het opnemen van weezen in eeu gesticht is dan ook niet meer, wat liet oorspronkelijk was in de dagen van Vincentius van Paula, eene zaak van barmhartigheid. Onze samenleving is aan de barm hartigheid untgrooid't is in zokureu zin een politic-maatregel, hetzij van de kerkgenootschappen, hetzij als deze tussdion de mazen van het regle menten-net er aan ontsnappen kunnen van do burgerlijke overheid, Kinderen zonder ouders of bloedverwanten, die hen kunnen en willen onder bonden, kan men niet aan z'tchzelvon overlaten. Dus gaan zij naar liet gesticht, maar als het ge sticht bewijst, dat zij niet in do termen vallen, naar het bestedeiingsliuis of hoc men zoodanige burgerlijke instelling mocht doopen. Is deze er niet, dan betaalt het burgerlijk armbestuur de verplegingskosten iu bet kerkgenootschappoiïjk weeshuis. Kortom, liet is een zaak van politie, van admi nistratie, maar in ieder geval een zaakwie, wat en boe de weezen zijn, dat is voor de bestuurders do vraag niet: als ze daarin kwamen, dan waren zij op een weg waarvan liet einde niet te zien is. De regenton zijn voor de wetton en reglementen, de opvoeding de opvoeding is do zaak van den vader en de moeder. Zeer dikwijls leest men in do dagbladen eene advertentie, waarbij gevraagd worden gehuwde lieden zonder kinderen voor de betrekking van vader en moedor in een weeshuis. »Zonder kin deren" is do eigenschap die bovenal gevorderd wordt van ben, die do taak van vader en moeder zullen aanvaarden. Als verzachtende omstandigheid wordt er wel bijgevoegd, dat zij desnoods wel kinderen mogen hebben, mits deze maar niet ten hunnen laste zijn; maar in den aard der zaak. ligt liet, dat dan zij, die de leiding van de weezen op zich nomen, reeds den leeftijd bereikt hebben, waarop men aan eigen rust de voorkeur begint te geven boven een loven van werkzaamheid en zorg en voortdurende bemoeiing met het lot van anderen. Vader begint al corpulent te worden en moeder heelt al een weinig last van rheumatiek ia haar ingewanden. Maar 't is een mooi baantje kost en inwoning en vrij licht en vuur. Vader kont een regent, mooder is aangenomen bij den broér van den domino, en lid college kiest hön. Het kan zeer wel wezen dat zij de geschikte menschen zijnevengoed, dat zij er niet voor deugen maar zij zijn benoemd en zij moeten van de 50, de 100, de 300 of de 600 weezen menschen maken, Van wie is dit te vergen? Een moeder die zeven kinderen heeft, klaagt bij ziclizelven reeds sommigen zelfs hard op dat dit geen leven is en dat, zoo er geen scholen waren, er krankzinnigen-gestichten te weinig zouden zijn En nu moeten zij er zóóveel dozijn gpot brengen en op hun een en twintigste jaar afleveren, waarbij zij bovendien nog voortdurend op> de vingers gekeken worden door regenten en nog meer door dwarskijkers, in den' vorm van suppoosten, die onder hunne bevelen zijn gestold, maar niet van hen afhankelijk zijn. Zij staan tegenover een bandoloozen hoop waarvan, de liomei weet hoo, do eerste levensjaren zijn geweest, die een plooi aan hun karakter hebben gegeven, welke niet meer recht te strijken is. Vader en moeder hebben maar één lijf, of letterlijk tweemaar toch niet meeren de dag heeft maar vier en twintig uren. Dus gaai de opvoeding mnchinaal op de klokbij het glag en het bord,de les en de vaste uitspanning. De jeugd snakt naar vrijheidmaar vrijheid kan er niet zijn in een gesticht van zóóvele kinderen; orde moet- er wezenalles wordt binnen de perken en banden gehouden en als er weerbavstigen zijn wier levenslust aanstekelijk zou wezen, moeten zij onder hot juk gebracht wordenal ware het dan pok door hun do haren af te knippen. Maai wij zouden niet van deze vcrniinkiim spreken. Toch kwamen wij er toe, omdat liet" ondanks al liet afschuwelijke dat we er in vinden' toch zoo verklaarbaar is) 'dat men tot dergelijke uiterste maatregelen do toevlucht neemt." Lijf straffen zijn vei bodenstrafwerk do kinderen welken genoeg, men kan hun niet meer opleggen; hongei laten lijden is voor jongens en meisjes, in hun groei eene wreede straf, die niet te dikwijls mrg worden toegepast. Er blijft niet veel anders over dan op hot gevoel van schaamte ie werken men tracht tot het goede te dwingen door du. vrees voor schande: en men snijdt de meisjes het haar af. Iloeren eu dames, die al den tijd hebben om lltmno kinderen door verstandige leiding van eene kwade gewoonte terug te brengen, een boozon hartstocht in heft te dooden, mogen die straf on redelijk vindenvan liet .standpunt van iieridie rikt elk individu kunnen leiden maar op de massa moeten werken, is die straf zoo niet verschoonbaar toch verklaarbaar. Minder verklaarbaar eu volstrekt onverschoonbaar echter is hut bevel daartoe ge geven door iemand, die niet dagelijks staat legcnuver die woelige jonge wereld met liaru ondeugden baoze neigingen en smachtende»dorst naai-vrijheid. Zie, als inderdaad ons harte zoo diep bedroefd ware onder de beleediging onzen God aangedaan, en wij wenschten die zondige zie! te behouden en te behoeden v; or het eeuwig \erdetf: wij geloovon niet, dut wij met dat doel haar stoffelijk omhulsel zouden verminkenmaar baar liever twen of drie dagen in ouzo woning op zouden nomen en een luit lelijk, een vaderlijk woord, eene poging om do gevoelige snaar te treilen zouden aanwenden. Misschien wiuo dan de zie! te behou den geweest van'baar, die. zich aan do afgrijseluke zonde schuldig maakte waarvoor de regent de vernederende straf opleg ie. Of zij door liet afsnij den van liet haar meer liefde voor den godsdienst en haar naasten /al krijgenvalt minst genomen tc betwijfelen. Maar wat duet dit er toe: 't was ook maar een wcesmeid. Er is iu ons land eene vereeniging tot stand gekomen, die den ondergang der weeshuizen wij zeggen niet ten doei zich steltmaar tengevolge zal hebben. De verpleging van weezen iu huisge zinnen. Talrijk zijn reeds o'e ledenofschoon op verre na niet talrijk genoeg, maar voor i.erio vereeniging welke eerst vijf jaren bestaatis do groote steun, dien zij ondervindtmerkwaardig. De ruim 80 weezendoor baar bij gezinnen be- zorgdwaar zij in waarheid worden opgevoed zullen bij klimmende belangstelling liet tien- ea honderdvoud worden en een tijd zal komen, dat men aan onze weeshuizen denkon zal als aan de leprozen-huizen van voorheen instellingen uit lang vervlogen tijd. Wij weten slecht.» uit de overlevering wat leprozen-huizen zijnmocht de tijd geboren worden, dat ons nageslacht ook slechts bij overlevering de weeshuizen kent. Die onnatuur lijkste van alle instellingen geboren in een tijd dat de humaniteit ontwaakte en liet besef dat de meilseh liet menschdom moest liefhebben, verbas terd in dagen dat liet verstand de stem des harten geheel aan zich onderwierpzal verdwijnen wan neer verstand en lnirfc zich verzoenen en door eendrachtige samenwerking de eischen van beiden vereenigd en den onderloozcn kinderen, nietslecbts dak en voedsel geeft maar ook overbrengt waar zij wezen moetenin dun schoot van een gezin. Daar en dan eerst kunnen zij gevormd worden tot deugdzame en nuttigo ieden der maatschappij omdat zij niet als weesjongens on weosmeiden maar als kinderen worden grootgebrachtdnor pleegouders die hen liefhebben en niet door! uiist- vaders en kunstmoederseuallerminst door regenten, die de haren laten afsnijdenomdat do jeugd vroolijk is van natuur en zij geen ander middel weten om verdoolden op het goede pad te brengen. Als dit hot laatste woord hunner opvoeding is, wordt liet tijddat zij aan anderen wordt over gedragen. Mijnheer dc Redacteur Ik verzoek u boleefd mij een plaatsje in te wil len ruimen om do aandacht van de bevoogde macht te vestigen op het groote ongerief dat er wordt te weeg gebracht door het ontbreken van licht aan den achter-Singelover het spoor. Deze buurt waarin een 40tal woningen staanis 's avonds geheel verstoken van'licht, zoodat het meermalen gebeurt dat de bewoners of bezoekers der buurt

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3