Gemengde Berichten. "Vroeger als Secretaris van de gewestelijke vereeniging Zuid-Holland van het Nederl. Oa: derv?.-Genootschap en steeds nog als secretaris der Vereeniging voor Paedagogiek, gaf hij de duidelijkste blijken vau zijne belangstelling in het onderwijs. De jongste vergadering van die Vereeniging te Rotterdam woonde hij nog bij, hoewel zijne reeds verzwakte gezondheid het hem bijna niet meer toeliet. Thans 5 Hij kampt den zwareu strijd, dien 't leven vraagt, niet langer". Met het oog op de laatste maanden zijn levens denken we bij zijn graf onwillekeurig aan 't geen de wijze Prediker sprak: Een handvol rust is heter dan heide de vuisten vol arbe'1 on kwe ling des geestes." De ijver en ingetogenheid van den heerDe- wald zij velen ten voorbeeld. Woensdagavond heeft de Londensche geneesheer Dr. C. R. Drysdale in het Nuts- gebouw te Amsterdam een lezing in de Duitsche taal gehouden over het INicuw-MaWtusiaansclie bondwaarvau hij voorzitter is. Dit bond heeft ten doei; aanhangers te winnen voor het veel besproken denkbeeldom de overbevolking en de vele rampendie er uit voortvloeiente bestrijden door kunstmatige beperking van het aantal geboorten (twee- of driekinderenstelsel). Aan de gedachten wisseling werd o. a. deel genomen door Dr. J. W. Gunning, hoogleeraar in de scheikunde, die eensdeels waarschuwde tegen het najagen van goede bedoelingen t zonder scherpe critiek over de zedelijkheid der middelenen anderdeels twijfel opperde over de juistheid der grondstelling: dat er. overbe volking is. Bestaat er wanverhouding, vroeg hij, tusschen het aantal menschen en de voedselvoortbren- gende kracht der aarde? Dit kan niet beslist ■worden tenzij volkomen bekend zijvvellc en hoeveel voedsel de mensch behoeft. En nu sprak de lioogl. als zijne innige overtuiging uit, en helderde dit ook door eene wetenschap pelijke beschouwing op, dat vleeschvoedsel voor den mensch niet strikt noodig is, maar als een •weelde-artikel moet worden beschouwd. Hij betoogde, dat een stuk land vele malen ineer roenschenvoedsel kon opbrengen in den vorm van graan enz., dan in den vorm van slachtvee beweerde verder dat eene ongeloofelijke groote uitbreiding van het menschdoin mogelijk is als men de gelegenheid tot ontstaan beneemt aan de dieren, die op aarde niet noodig zijn enz. Zoolang deze begrippen niet meer doordrongen waren in liet algemeen bewustzijnachtte hij bet oogenblik niet gekomenom over het al of niet bestaan van oveibevolking enne beslis sende uitspraak t'e doen. Ilxlhl Eergisteren is de eerste steen gelegd van bet nieuwe kerkgebouw aan de Stadhouders kade te Amsterdam, ten behoeve der Nederd. Herv. gemeente aldaar. De heer de Graaf hield daarbij eene feestrede, de heer Ilavubs ook legde den eersten steen. Van de plechtigheid is een caliigraphische oorkonde opgemaakt, die in een der zalen van het kerkgebouw zal worden opgehangen op deze ooikomle zijn o. a. aan gebracht de portretten van Prins Willem f van den heer Keucldiuus eersten predikant en burgemeester Cromhout, eersten ouderling van Amsterdam. De lucht! eizigers, mej. Godard en de heer Kehrer, die eergisteren namiddag uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt zijn opgestegen, hebben geen gelukkige reis gehad. Naar luid van een telegrafisch bericht uit Lemmer aan den heer Godard, is de ballon in het »Val van Eik", welke verbazende diepte aan de Noord-Westzijde van het eiland ürk in de Zuiderzee aldus ge noemd wordt, gedaald. Gelukkig was de schoo ner DeReiziger in de nabijheid, welks bemanning den ballon had opgemerkt, alsmede den nood- Jottigen toestand waarin de reizigers verkeerden, ■waarop eenige flinke marrn-nmet een'sloep hen spoedig van een anders wissen dood redden. Mej. Godard heeft bij den ougelukkigen tocht een vrij ernstige kwetsuur aan den arm bekomen. De proef met voetwiudsels in plaats van sokken, die nu bij de iegermanocuvres in Noord-Brabant genomen wordt, schijnt geen bevredigende resultaten opgeleverd te hebben. Een kind, dat speelde op de balie van een watermolen te Bolnes, werd door de roede getroffen, zoodat het hoofdje van het lichaam werd gescheiden. Men meldt aan de K. B- Ct. uit Neede. Reeds sedert ettelijke wekeu is de gezond heidstoestand hier zeer ongunstig. Bij velen, ongeveer 80 personen, vertoouen zich vetschijn- seleu van waterzucht, gepaard met lievige benauwdheid op de borst. Reeds waren er meerdere gevallen met plotseling doodelijken afluop. Na een bezoek van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht is eene lief dadige vereeniging begonnen overeenkomstig, zijn advies aan het gemeentebestuur verseli rundvleescli aan de patiënten uit te reiken, gratis of voor den halven prijs. De lijders zijn, bijna zonder uitzondering uit den minder gegoeden stand en zonder- liog genoeg! komen iu naburige gemeenten geene of weinig dergelijke gevallen voor. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 14 en 10 September op de Britsclie en Noordsclie kusten storm uit het Zuiden, rondloopeude naar het Noordwesten, verwacht worden, vergezeld vau regen en vermoedelijk weerlicht. Rotterdam. Naar wij vernemen, is dooi de politie in de 3e ai'deeling alhier aangehou den zekere A. V., wonende te Gliarlois, die zich schuldig heeft gemaakt asm liet vervaardigen en uitgeven van guldenstukken. Verschillende tot de vervaardiging gediend hebbende voor werpen zijn in zijne woning in beslag genomen. Den Haag. Du uitreiking der prijzen, behaald iu den aigemeeuen schietwedstrijd van het officieien-sciiietgezelsehap der diL schutterij alhier op 25. 2G, 27 en 28 Augustus jl. zal aaust. Maandag, 's namiddags ten 2Va ure, in het gebouw der Teekeu-Academie plaats hebben. De uitslag van het concouis is thans door bestuurdersi van het gezelschap defiuitief vast gesteld. liet bestuur heelt besloten, dat, in Stede van een 2eu enden prijs, èn aan de Utreclitsche èu aan de Hangschc schuttel ij eene zilveren medaille als 2e prijs zal wordeu toegekend. Amsterdam. Tc dezer stede is door de Rijkscommissie tot het exaini ticeren van vareus- liedeu na voldoend afgelegd examen tot den stuurman voor de groote vniui bevoulerü SVillem Bagchus, van Vlaanliugen. Dokkum. De heer P. R. De Boer, land eigenaar te llolweid, heeft aan al de huurders zijner kuideiijen de helft der huurpenningen leen bedrag van t 40QO a f 5U0üj geschonken wegens den slechten oogst. Zijne .Majesteit Frans Jozef I ontving dezer dagen een hoogst zondeiling adres, waarin suppliant, een zettersleerling uit Arad, oud d6 jaren, den Keizer en Koning verzocht hom 300 guldente leenen tegen een interest vau vijf of tien percent, ten einde land te kunnen aanknopen en landbouwer te wor den. Het zettersvak staat hem tegenhet leven van den jgeiuslen laudtnau lacht hem daar entegen aan." Bij het gemeentebestuur van Arad worden thans inlichtingen ingewonnen, in hoeverre het wenscheiijk schijnt- den jongeling in staat te stellen zijn doel te bereiken. Te Parijs is een jongentje van 10 jaar aan gehouden, dat, gelijk hij zeide, door zijn vader belast was met het vangen van.... katten, waartoe hij een kooi bij zich had, met reeds een kat er in. Hij had dit bedrijf, dat 's nachts wordt uitgeoefend, reeds een maand lang alleen aan de hand. Zijn vader verkocht des daags do katten aan de kleine gaarkeukenhouders. Do tunnel Jozef II, te Chemnitz in Hon garije waaraan men ia '1872 begon te werken en die in October a. p. voltooid werd is te genwoordig de langste in do geheele wereld Zijn lengte is '1053S M., terwijl die van den St.-Gotliard en van den Mout-Cenis respectivelijk •11920 cu 12233 M. zijn. Deze tunnel is ge maakt voor de exploitatie van" de belangrijke goud-en zilvermijnen to Chemnitz en hij kostte ruim 4Vs millioen florijnen; zijn hoogte is3M. en de breedte l, 6 M. Als een bewijs hoe men gaandeweg geleerd heeft beter toestellen voor hot boren te gebruiken en iu het algemeen eea betere methode te volgen, diene, dat de geheele tunnel iu 27 jaar geheel voltooid zou zijn ge worden, indien men voortdurend op dezelfde wijze als gedurende de 3 laatste jaren gewerkt had. Dat men ook in Peteisburg te worstelen heeft met overmatig gebruik van sterken drank blijkt uit de volgende cijfers. Er zijn daar ter stede sedert den aanvang van dit jaar 900,000 vaten koren brandewijn verbruikt. Sedert 1 Ja nuari werden 46,800 personen wegens dionken- schap op de openbare straat in verzekerde be waring genomen. liet bekende bericht der Ooblentzer Zeilung dat te Cobientz de papieren boordjes en man chetten van eene groote Leipziger fabriek officieel waren onderzocht en alstoen was ge bleken dat die voorwerpen eene groote hoeveel heid arsenic bevatten was ook overgenomen door de Jxöhi. Zeilung. Daar nu de Ooblentzer Zaitung, niettegenstaande het onlangs vermeld protest der Leipziger firma Mey Edlich haar bericht staande, hieldli,ee(t po redactie der Köhi. Zeitung zich gewend tot het Koninklijk Medicinaal College en bet Koninklijk Politie- bestuur te Cobientz. In antwoord hierop hebben beide autoriteiten verklaarddat er bij haar niets van eene inbeslagneming of vau een onder zoek der bedoelde voorwerpen bekend is. De gezamenlijke schuld van alle staten der wereld bediaagt G0,00ü millioen gulden. Het grootste aandeel heeft Frankrijk voor zijne rekening, dan volgen Engeland en de Veree- nigde Staten. Kunada staat in dat opzicht on deraan. Van alle stilten betaalt Egypte den hoogsten rentevoet, namelijk 10 proeent. Neder land den laagste; twee en driekwart. De Perzische Schab heeft thans voor zijn rijk munten doen slaan. Bij tie waardebepaling nam men het tiendeeligstelsel als grondslag aan. De stukken zijn vervaardigd van goud, van zilver en van koper en dragen de beeltenis van den Shah. Ze zijn: de sha/d ter waarde van vijf centimes, de cran die 1 frank waard is en de toman die gelijk staat met 10 erans, Te Londen worden jaarlijks 800 millioen oesters genuttigd en toch spannen de New-Yor kers in dit opzicht nog de kroon; in alle lau den der wereld neemt het oesterverbruik steeds toe, en het is dan ook geen wonder, dat men steeds nieer er op bedacht is de snelle voort teling vau dit schaaldier langs kunstmatigeu weg iu de hand te werken. Vooral langs de Fransche kust, voorts in Engeland en Noord- Amerika tot zelfs in ons land (in Zeeland) heeft men het reeds zeer ver in die kunst gebracht. Zekere kuststreek nabij het eiland Ré, die vroe ger gelieei woest lag, brengt thans in één jaar 378 millioen oesters op. Aan het Maandblad voor toegepaste scheikunde-is het volgende ontleend; Schumacher brengt gekleurde photographieön op do volgende wijze over op linnen, blik, hout, enz. Ilij photographeert op krytpapiei',

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 6