Is het Vaderland goed ingelicht, dan zal de Regeering het gewijzigd ontwerp betredende de effecten-belasting intrekken. De Maatschappij tot bevordering der bouwkunst zal hare algemeene vergadering houden op 25 September a. s., inVie Diergaarde te Rotterdam. Men schrijft aan het H. NU. Wie tegenwoordig in den avond Overschie bezoekt, mag %vel goede oogen hebben. Waren vroeger ook al niet alle lantaarns ontstoken toch werd er steeds gezorgd, dat op de ge vaarlijkste plaatsen licht was. Tegenwoordig is alles in duisternis gehuld. Nadat de gasfabriek opgehouden heelt gas te leveren, zoowel aan particulieren als aau de gemeente; nadat de lantaarnpalen van de gasfabriek zijn wegge nomen en door nieuwe vervangen, bemerkt men van de straatverlichting niets meer. liet zonderlingste is daarbij, dat de gasleiding niet weggenomen mag worden. Toen de fabriek werd opgericht, stelde men ook ais voorwaarde, dat bij eventueeleachter uitgang of sluiting de leiding aan de gemeente kwam. Nu wordt verzekerddat de stukken die daarop betrekking hebben, nooit ziju ge- teekend of niet zijn geregistreerd. Zeker is het evenwel, dat de.zaak niet in orde en de ge meente er de dupe van is. Volgens ingewonnen berichten bestaat de mogelijkheid, dat de omnibusdieust weer door denzelfden ondernemer wordt hervat. Hij toch verzekert, dat er voor hem ook een tijd van rusten is. Of iu de concessie ook vermeld staat, dat in de maand September de omnibus niet behoeft te rijden, weet niemand. liet verzoekschrift van ingezetenen in het hoofdkiesdistrict Utrecht aan de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden aangevoerd tegen de geldigheid der verkiezing van Mr. Du Tour van Bellinchavc ais lid dier Kamer in dat distriet, is o. a. mede onderteekend door eenige hoogleeraren iu de rechten aan de rijks-univer siteit, door leden van de arrondissemeuts-recht- bonk, door den deken der orde van advocaten, vele andere rechtsgeleerden, enz. te Utrecht. Naar het Utr. Dagblad meldt, is thans ook een contra-adres bij de Tweede Kamer inge diend, waarin getracht' wordt de argumenten van het eerste adres te weerleggen, Het geschenk, dat door het korps der marine, het werfpersoneel en dat van het loods wezen aan HEI. MM. den Koning en de Ko ningin bij gelegenheid van hun huwelijk werd aangeboden, zal eerstdaags gereedkomen eu voor hen, die daaraan bijdroegen, ter bezichtiging worden gesteld in een der lokalen van liet mi nisterie van Marine in Den Ilaag. Dit geschenk bestaat uit een eigenaardig ge- dacht zilveren salon-of tafel-ornament, op rijk met zilver gemonteerd gecanneleerd marmeren voet stuk, met smaakvolle étagère in denzelfden stijl. Tot hoofdmotief voor dit prachtstuk is gekozen het joiigstge bouwde fraaie stoomschip Do Koningin Dm ma, voorgesteld in volle zee bij frisschen bries, varende bij den wind en geheel in goud opgetuigd. liet schip zelf is met de grootste zorg in zilver bewerkt naar de bij de marine bestaande standmodellen. In het züver- encadrement schittert de naam van het scr.ip in kloeke letters op stillen gouden grond, Aan de voorzyde van het voetstuk prijken de wapenschilden van HU. MM. den Koning èn de Koningin in kleuren geëmailleerd, door mirtenloof uitlóopende in de Koninklijke kroon voreenigd, en omgeven van eene maritieme tropee met beeldwerk en hautrelief. De wapen spreuken sJe mainliendrai" en tPalma sul ponders crepcit" zyn aangebracht op eene jarretière in vermeil, terwijl aan de tegenover gestelde zijde de inscriptie: ~%Aan NIL MM. 'Koning Willem LIJ en Koningin Kmrna der Nederlanden. De Koninklijke Nederlandsche Marine en het Loodswezen 7 Januari 1879." ft op gouden fond. is gcincrusteerd. Maritieme voorstellingen, zooais de rijksmarinewerf enz. in nielle gravure en kloeke dolfijnen ter weder zijde, voltooien de ornamentiek, die smaakvol, met onderscheidene kleuren van oxyrte, vermeil en platina gedecoreerd, in juiste verhouding rondom het fraai gebeiteld voetstuk gearran geerd is, Dit prachtstuk is ontworpen en uitgevoerd naar den stijl der renaissance, in de Konink lijke Nederlamlsche fabriek van gouden en zilveren werken van do heeren I. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten. De Nederlamlsche Commissie voor de internationale tentoonstelling te Melbourne heeft het plau gevormd, in eenige centra der industrie van ons land vergaderingen te beleggen, ten einde met de iudustrieelen in ovei leg te treden over dc te nemen maatregelen voor de'deel neming aan die tentoonstelling. De Liverpool Salvage Association beticht het volgende omtrent het stoomschip Overijssel: Men heeft eene overeenkomst getroffen met het stoomschip Neera, om zich bij de kust te houden en alles te laden wat mocht voorkomen tegen '20 per dag. Men vet wacht groole moeite en onkosten om de geborgen lading der Overijssel van de Somali's terug te erlangen, zelfs nog meer dan het bergen van dat wat nog in liet gestrande schip zit, dewijl onze agent rappoiteert dat zonder twijfel het grootste gedeelte m den grond is gestopt of diep het land is'gebracht. Het schijnt dat do Fransche duikers en handelsfirma Mess. Piuchunl en Stiel, die zich te Guardafui gevestigd heeft om goederen en schepen te bergen, eene overeen koens' met den Sultan der Somali's gemaakt heeft eu dat de lading, die in het bezit der Somali's is, door huotte tusscheukomst geborgen werd. Genoemde firma heeft onze agenten aange boden om samen te werken en van de Somali's 2oovee! als mogelijk is vatt de gebot gen lading terug te krijgen eu tevens te trachten van de lading te bergen, die nog aan boord is, en het schip af te brengen tegen 50 pet. der waarde van het geborgene of, zooals later is aange boden, halve winst of verlies te deelen. Ooze agenten te Aden beschouwen het onmo gelijk om iets zonder den bijstand van deze heeren te verrichten, die met den Sultan eu de kustbewoners bevriend en hunne taal mach tig zijn. De heer Wimshurst, geheel in overeenstem ming met den heer Garislundt, onze plaatselijke agent, waren van meening dat geene andere schikking te maken is, en ovei tuigd dat het met onze duikers en vaartuigen ondoenlijk was te werken, hebben zij in het laatste voorstel toegestemd. De heer Pinchard is daarop naar de strandingsplaats vei trokken en nog niet teruggekeerd- Zooals men zich zal herinneren, moest aan den Sultan 2400 pond sterling be taald worden voor de bescherming en over levering van het geborgene. Het verhaal, van een behekst kind uit do Bei keistraat te Rottei dam voor eenige dagen door ons meegedeeld, is door een der redac teuren van het 'lio/l. Nieuwsblad die op kond schap was uitgegaan, volkomen bevestigd geworden. Mot het op dien dag gebeurde is de zaak evenwel niet afgeloopen. Op raad nu van een paar mannen is een kat genomen, diens kop ingesmeerd mot olie en die vervolgens in brand gestoken, daardoor moest blijken wie de heks was, want terwijl de kat in brand stond, gingen enkelen zien of op liet gezicht van de zoogenaamde heks ook brandteekens zichtbaar waren." Zoo ja, dan zoude uitgemaakt zijn, dat zij het' kind werkelijk behekst had. Die pioef liep natuurlijk af als die met de gekookte kippen. Het kindje is Ondei tusscfien lijdende aau een ingewandsziekte 'gestorven. Een der officieren van Zr. Ms. rch'roef- stoomschip Alkmaar, dat pas van eene reis naar Afrika's Westkust is teruggekeerd, heeft in het Nieuws van den Dag eenige brieven over deze reis geschreven. Iu den laatsten schrijft hij o.a, het volgende: ills zal nooit vergeten, hoe verschrikt wij opkeken, toen de komtnnndant ons bij zijn terugkomst van den waltoevoogde: mijne heeren, het gerucht omtrent de Afrikaansche Hamlels- wreeniging was waar. nAlleen zij, die de grootheid van de/e Ver- eeniging kennen, die weten wat het zeggen wil een GOtal Nedet landscho vlaggen op eene kust te hebben waaien, bepaald als souveroin te heerschen over eene inlandsche bevolking, alleen zij kunnen beseffen welk een verschrik kelijke slag deze gebeurtenis voor Nederlaud is. »üe A, II. 'V. was eene vroegere O.-I. com pagnie in 't klein, niemand kon op de kust tegen haar concttn eeren, siloe groot de som ook zyn moge, die nooilig is om het tekoit te dekken, dat men toch vooral alle krachten inspanne om de zaken, zij het dan ook op minder uitgebraden voet, voort te zetten. Nedeilaml is waarachtig niet meer in staat om veel zulke slag°n te vet diagen, »Op de kust heeft deze zaak veel "sensatie verwekt en alle employés waren zeer terneer geslagen. Toen wij van Libeiia hier aankwa men, brachten wij het gerucht mede van het bankioet maar niemand wilde bet geloo» venmen beschouwde het als eene onmoge lijkheid. liet is werkelijk, hard voor hen die jaren lang voor die Vereenigitig gewerkt hadden, om zulk een einde te moeten beleven vau eene Maatschappij, in welke zij liet volste verU ouwel stelden." Uit de noordelijke provinciën eu tb Zwolle zijn Maandag ochtend per extra treiu p. m. G00 personen naar Kevelaar vertrokken. Het jongst verschenen nummer van Eigen- Haard bevat een keurig poitret van mv. W. H. Dulieit, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met een korte levensschets. Verder vindt men er nog eene afbeelding in van de Missigit van Imlrapoeri na de inneming. Omtrent de hamsters, waarvan onlangs werd melding gemaakt, wordt nog het volgende medegedeeld. Deze grnandieven hebben zich sedet t lang in de provincie Limburg opgehouden; vooral in de gemeenten Scbaesberg, Eijgelshoveu en Ubach over Worms zijn die dieren niet zeldzaam, terwijl men ze even over het riviertje de Worm, dus op Pruisisch gtondgebied, ia de Krcitzen Geilettkirchen en Juliclt menigvul dig aantreft. Voor citca 10 jaren heeft men in de nabijheid van Benzenrade gehucht op y, uur afstand van Heet len Limburg), een hamster uitgegiaven, in wiens magazijn meer dan een IIL. gratiën, vooral veel paardenboonen gevonden werden. Naar men algemeen oordeelt, zijn die graan- verdelgers uit Duit«ehland tot ons gekomen; te Eijsdeti werden ze voor drie jaren geleden ontdekt, doch niemand kende deze dieren. Donderdag avond had te Bennekoin (gem. Ede) een ongeval plaats. Terwijl zekere R. W, met een geladen geweer over een sloot wilde spiingeu, ging plotseling het geweer af en trof hem het volle schot in het been. Voor hem geneeskundige hulp kon worden verstrekt, was hij door veelvuldig bloedverlies dermate verzwakt, dat hij weldra overleed. De heer C. De'Vos te Ilazerswoude spreekt in Sieloldia van een schoone nieuwigheid, die het bewijs leveit dat het rozengeslacht al zijn kracht nog niet heeft uitgeput óm nieuwe pracht ten'toon te spreiden. Het is een Variëteit van de G-loire de Dijon. Zij is gewonnen door den bóomkweeker P. Van Heiningen te Boskoop. Al de bladeren zijn goudgeel, groen geaderd en gevlekt,ien bij' volwassenheid-aan deonderzydc een rosetint aannemende. De^bloetn is volkomen»

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2