woord om het nieuwe Kabinet in te leiden. Geboren uit den drang der omstandigheden, samengesteldgelijk 't meent, naar den eisch van het oogenblik, geeft het nieuwe Kabinet reeds ia de wijze waarop het is samengesteld, aanwelke de grondgedachte is die bij zijne 1 formatie heeft voorgezeten en den geest waarin 't meent te moeten werkzaam zijn. Terwijl 't niet is voorgekomen uit eene der bestaande politieke partijen, immers niet in de uitdrukking bij uitsluiting van eene dier par tijen, maar zijne leden van verschillende zijden zijn samengekomen om in onderlinge overeen stemming en samenwerking het bestuur over 's lands zaken te voerenwenscht het met eerbiediging van ieders rechten, met bezadigdheid en met een gematigdheid die geen zwakheid verraadt of belet met kracht werkzaam te zijn, in gemeen overleg met de Stnten-Generaal te doen wat op afdoening wacht; met hand having van de Staatsrechtelijke beginselen van onze Grondwet niet terug te deinzen voor wat naar de ontwikkeling der tijden hervormingen nieuwe regeling vereischt en hoopt het in dien geest velen tot samenwerking om zich te ver eenigen. Of 't dit zal vermogenof 't op den steun en het vertrouwen in den lande en bij 's lands Vertegenwoordiging zal kunnen aanspraak maken zal uit zijne handelingenzal uit zijne daden moeten blijken. Er zijn onder de nieuwe Ministers eenigebij de Vertegen woord igiug oude bekenden bij wie de berinnering aan ondervonden welwillendheid van cle zijde der Vertegenwoordiging is blijven voortleven. 't Zij mij vergund op die welwillendheid ook nu ten behoeve mijner ambtgenooten en van mijzelven een beroep te doen bij de aan vaarding der moeieljjke taak die wij uit 's Ko- nings handen hebben ontvangen. De Voorzitter dankt cle Regeering voor hare mededeeling. 5 Op voorstel des Voorzitters wordt besloten de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Na samenstelling der afdeelingen wordt de vergadering gesloten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 September 4879. In deze zitting zijn al de nieuw benoemde leden toegelaten. Alleen ten aanzien van cle toelating van Mr. Du Tour van Bellinchave is de beslissing tot nader aangehouden, en voorgesteld aan den Minister van Biunenland- sehe Zaken inlichtingen te vragen nopens cle kiezerslijst der gemeente Harmeien, welk voorstel later zal worden behandeld. De kandidaten die gekozen zijn voor het Presidentschap der Tweede Kamer zijn de volgende heereneerste kandidaat Mr. W. II. Dullert, bij eerste stemming met 71 van de 77 stemmen, tweede Mr. C. J. F. Mirandolle, bij vierde stemming met 42 tegen 22 stemmen, derde Mr. A. F. X. Luyben, bij tweede stem ming met 28 van de 75 stemmen. (Meeds in ons vorig nommer ah telegrafisch "bericht medegedeeld.) DEN HAAG17 September 187S). De Koning en de Koningin worden, naar men verneemt, 22 of 23 dezer weder op het "Loo verwacht. Z. M, de Koning heeft; voor het volgend schooljaar wederom f 5000 geschonken aan de Tooneelschool beschikbaar gesteld. Heden namiddag te zes ureu wordt de Commissie tot het aan bieden van de lijst van kandidaten vooi; het voorzitterschap der Tweede garner bij Z. M. den Koning ontvangen. SCHIEDAM, 17 September 1879. Heden morgen was F. Van Kampen bezig met het teren van den bovenbak der branderij van cle firma J. II, Van Gent op de Noordvest alhier, toen hij het ongeluk had uit te glijden en naar beneden te vallen, waardoor hij zich ernstig aan zijn lende en zijn hoofd heeft be zeerd. In de brandei ij werd hij heelkundig behandeld door den heer P. La Verge, waarna hij per vigilant naar zijn woning aan den Langen Achterweg werd vervoerd. Bij arrest van het gerechtshof te Den Haag van jl. Maandag, is cle aan L. B. en G. K, alhier door cle arrondissements-rechtbank te Rotterdam opgelegde celstraf verminderd tot f20 boete of 7 dagen gevangenisstraf voor ieder. Bij vonnis van gisteren is o. a. door cle arrond.-regtbank te Rotterdam veroordeeldP. B., wonende te Delfshaven, vervolgd ter zake van hel zonder opzet doen ontstaan van gevaar van een trein, in een celstraf van 45 dagen met ontzegging voor altijd van de bevoegdheid tot het bekleeden van eeni^e betiekking bij een spoorweg op Nedei lanctscb grondgebied. Ook stond nog terecht, H. II., wonende te Qverschie, beschuldigd van overtiediag der wet op de veeartsenijkunde. Eisch f25 boete. 1 Behalve cle effecten-belasting zullen, naar wy vernemen, dooi de ltegeerlng nog worden ingetrokken de wetsontwerpen betreffende de belasting op goederen in cle doode hand, cle schatkistpromesseu, de regei'mg eener vaste bijdrage uit de Indische middelen eudeugene- ralen staf. {Vad.) j Mea leest in de Ilaagsche kroniek der N. Gr. Ct. j Dezer dagen zijn mij weder feiten ter oore gekomen, die niet iu staat zijn u vau de recht- j vaardigheid van onze regeeiiugs-lichamen een hoogen dunk te geven. Er wordt, vooial op 't gebied der onderhandsche aanbestedingen bij verschillende departementen, op schandelijke wijze gehandeld eu de gevolgen zullen clan ook met uitblijven. Onze industrie bewijst reeds zoozeer, dat de feiten welke ik vernam en die ten doel hebben onze Nederlandsche fabrieken 1 eenvoudig van leverantiën uit te sluiten geen ander gevolg kutineu hebben clan dat zich onze industrieelen in 't privaat leven terugtrekken, t vEr is reedg sprake van dat een der grootste fabrieken te 's-Hage zal sluiten, wegens een onrecht, den eigenaren door de Regeering aan gedaan, ten nadcele vaa de talrijke werklieden, die er hun bestaau vinden. La-at ouze Regeering o o eens beginnen met deze zaken ernstig te onder zoeken en dezen toestand te beteren: waarlijk men zon er haar meer dank voor verschuldigd zijn, dan voor tien spoorweg- en tien kanaal- wetteD, meer zelfs clan voor cle instelling eener - staatscommissie voor grondwetsherziening. Eerstdaags zal aan H. M. de Koningin I worden aangeboden het geschenk der ingeze tenen van Netlerlandseh-Iudiü, bestaande uit een prachtig collier van paarlen. De collier is i gesloten in een étui, waarop de woorden: vfnstilinde aan Kouingin Emma" gegrift zijn. In eene Betlijnsche correspondentie aan de Köln Zeitung wordt het volgende mede- j gedeeld Op grond van het bestaande tractaat van uitlevering heeft cle Nederlandsche Regeering onlangs verklaard, dat er geen gevolg kon worden gegeven aan aanvragen der Pruisische autoriteiten van justitie en politie, zonder vermelding van redeaen, rechtstreeks bij de Nederlandsche politie-autoriteiten gedaan,' tf-r voorloopige inhechtenisneming van naar Neder land gevluchtte misdadigers. Naar aanleiding daarvan heeft de Duitsclie Rijkskanselier de zaak door den Duitschen gezant te '«-Hage ter sprake doen brengen, waarop do Neder landsche Regeering zich bereid hoeft verklaard, aan aanvragen om voorloopige aanhouding te voldoen, ingeval de vluchteling zich heeft - schuldig gemaakt aan een misdrijf of misdaad' waaromtrent in het tractaat is voorzien, mits 1 de aanvraag worde gedaan langs diplomatieken weg. Deze verklaring is nu nader toegelicht in dien zin, dat er tot eene voorloopige arres tatie geen schriftelijk bevel tot inhechtenis neming of iets van dien aard wordt vereischt, maar eene aanvraag van het Duitsche gezant schap voldoende is, hetwelk zoodanige aanvrage ook rechtstreeks en per telegraaf bij de politie te Amsterdam en Rotterdam zal kunnen doen. De Pruisische autoriteiten van justitie en politie moeten zich in zoodanig geval dus vveuden tot den Rijkskanselier of tot het genoemde gezantschap. De drie-en-veertigste gewestelijke verga dering van het Nederlandse!) Omlerwijrers- genootschap in Zuid-Holland zal gehouden wor den t) Delft op 27 dezer. De volgende onder werpen zullen behandeld worden. '1. De voor- en nadeelen der school bibliotheken^ in te leiden door den heer N. Koomaus. 2. Wat kan de opvoeding doen om bij de natie geestdrift aan te kweeleen? Inleider de heer S. P. Perdijk. 3. Het is noodzakelijk, dat in de lagere schooi vooral in hare lagere afdeelingen geen antwoord van de leerlingen worde goed gekeurd, dat niet in den vorm vati een vol- ledigen zin is uitgedrukt. Inleider de heer F. Gediking. 4. De leesmethode-Van der Wilk, iu te leiden door den ontwerper, 5. Handenarbeid vau Hollandsche jongens in vroeger jaten. Inleider cle lieer W. F< Oostveen. Joosteu, die als vei dacht van den moord op den veldwachter Van der Lijke te Bluemen- daal, zich in hechtenis bevindt, heeft gisteren bekend. Bij gelegenheid van de opening der Kamers zijn Maandag ongeveer 6000 reizigers over den Holiandschen' spoorweg naar den Haag aange voerd. Een pleiziertrein uit Arnhem en Utrecht bracht 4400 personen aan. In zijn vStudiën over de praktijk onzer Grondwet" schrijft de heer Mr. J. Heemskerk Az. bij zijn aanteekeniugen op artikel 46G de volgende opmerkelijke noot: sliet streven der Katholieken om een zelf standige politieke partij te vormen is in andere lauden misschien iu hfet belang iler Katholieke bevolking, maar in Nederland niet. Een Neder landsche exelusief Katholieke politieke partij sluit lo. vele belijdprs barer eigene godsdienst uit2o. is bijna zeker bij alle verkiezingen benoorden do groote rivieren hare eigene kan didaten liet onderspit te zien delven; der andersdenkende ziet dikwijls cle Ware verdienste voorbij van hemdie alleen om zijn geloof wordt aanbevolen." In ons land worden de afdrukken door den hectograaf verkregen niet als drukwerk beschouwd, omdat dan ieder het middel in de hand zou hebben om zijne brieveu voor één cent iu plaats van voor vijfcents te verzenden. Rusland en Duitschlnncl zijn vau dezelfde mee- ning, terwijl Engeland, zich op een hooger stand punt plaatsende, niet ter wille van mogelijke fraude, de afdrukken van de iym-glycerine-plaat gelijk stelt met cle afdrukken van steen. Belgie echter heeft over de zaak nagedacht en het beginsel van Engeland als het ware erkennende, heeft het een voorzorg tegen fraude genomen, door te bepalen, dat minstens 20 exemplaren van een door den hectograaf ver kregen afdruk op cle post moeten bezorgd worden om ze als drukwerk te doen beschouwen, Op voortdurenden aandrang van den handel zijn de spoorweg-administratiëu er toe- overgegaan voor het algemeen binnenlandsch vervoer tusschen cle stations Leeuwarden eu Groningen (eener/ij da) en de stations van den Holiandschen IJzeren en den Nederiandschen

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2