1879. Vrijdag 19 September. m. 4760. Verschuilt iaplijb, litpzonèrl Dinsflat Kennisgeving. Drie e u I> ertig-st© J a a r g a ji g. con Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BCIttËAV: ffiHKHT, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen twef.maaL berekend. Oproeping onder de wapenen van de Lot el in gen der LltiTINGvan 1979, ingedeeld bij de Dereden Korpsen. De liURGEMEESTEIt VAX SCHIEDAM, Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den A September 11. A. no. 2277/1 (2e afd.); Brengt bij do7.e ter kennis van den daarbij belang hebbende Loteling SIMON WILLEM "VAN DER BEEK, der ligting van 1379ingelijfd bij liet 4de regement liussaren, dat hij onder de wapenen wordt geroepen op den leu October o. k. De Burgemeester verwittigt den betrokken lote ling, dat hij zichvoorzien van zijn veilofpas, op het bepaalde tijdstip bij zijn korps moet bevinden; dat hij zicli echter vooraf ter Gemeente-Secretarie moet vervoegen zoowel tot het afteekenen van zijn verlofpas als tot het ontvangen van de passage- biljetten en het daggeld waarop hij blijken zal aan spraak te hebben; dat hij, als hij in gebieke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en wanneerfiy aande oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden aaneemerkt en behandelddat wanneer hij wegens ziekte of gebreken aan de oproeping niet kan voldoen, hij daarvan moet doen blijken door eene ter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige ver klaring; zullende hij voorts verpligt zijn, zicli na zijne heistelling onverwijld bij zijn korps te vervoegen. En dat na deze openbare kennisgeving, de betrok ken loteling geacht vvoidt van zijne verpiigting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen, en derhalve later geene onwetendheid ten deze zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 18 September -1879. De Burgemeester voornoemd I'. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 48 September 4879. Een ongeluk komt zelden alleen. Dat onder vindt Engeland ook, en ofschoon de Engelsche bladen alles in het werk stellen, om het gebeurde in Afghanistan als een kleinigheid te doen be schouwen, zooals we straks zullen zien, Europa beschouwt het gebeurde als van zeer ernstigen aard. Bij dit ougeluk dau komt een tweede ramp. Verleden Zaterdag namelijk werd er te Mallow (Ierland) een vergadering gehouden van pachters. Meer dau tienduizend personen waren er tegenwoordig. De Katholieke geestelijkheid, die bij dergelijke gelegenheden in Ierland altijd vertegenwoordigd is, was ditmaal afwezig, hetgeen men verklaart uit het feit, dat de leeken met de geestelijkheid in conflict zijn over de scholen door geestelijke broeders gehouden. Daartoe waren eenige lersclie parlementsleden tegenwoordig. De heer James Byrne nam het woord om het doel der bijeenkomst te ver klaren en hij deed dit in de volgende korte, maar krachtige bewoordingen: iWij zyn niet hier om een politieken Uiomf te vieren, of eeu 'gelukkige gebeurtenis, maar om een vreeselijke waarheid te verkondigen, om ter kennis van den Engelschen wetgever te brengen, dat in Ierland de hongersnood voor de deur staat. Na deze inleiding werd de volgende resolutie door de vergadering aangenomen»Een reeks van slechte oogsten, de verminderde waarde van landbouwproducten en vee, de verliezen door du veepest veroorzaakt en de algerneene uitwerkselen van de industrieelecrisis, makeu het den pachters onmogelijk, voortaan hun pacht tot het vastgestelde bedrag te i betalenwij verzoeken dus aan de grondbezitters een ver mindering van pachtsommen toe,te staan, die door de omstandigheden volstrekt noodzakelijk is geworden." Het parlementslid Joseph M'Kenna voegdetoen hij zijn instemming met deze resolutie te kennen gaf, daaraan deze woorden toe: .tule pachters moesten zich niet verge noegen met een vermindering vau 40 of 20 percent van de pachtsom, een veel grooter koiting moet door hen worden geëischt. Eeu ander parlementslid, de heer O'Sullivan viel de Londensche dagbladpers aan. Zij had degenen, die hervormingen in de bestaande toestanden van den landbouw in Ierland ver dedigden, op lage wijze aangevallen, en zulks strekte zeker niet om de reeds zwakke banden, ?die Ierland aan Engeland hechten, vaster aan te balen. Een gematigd lersch lid van het Parlement, de heer M'Catlhy weid op de tribune niet geduld. Voor gematigde lieden was daar nu eenmaal geen plaats, en daarom werd ook zyn resolutie verworpen, waarbij hij vooi stelde, dat het Engelsche gouvernement winstgevende be dieningen voor lie leien zou beschikbaar stellen, ten einde op die wijze de uitwerkselen van de industrieele en üe landbouw-ciisis af te wenden. Tegen alle verwachting is deze vergadering van leien rustig uiteengegaan. Wat het echter in den aanstaanden winter zal geven, als de grondbezitters niet wijselijk hun vorderingen verminderen, eu als de honger de arme Ieren tot vertwijfeling brengt, is moeielijk te gissen. Men zou zoo bij eeu nuchtere beschouwing der dingen zeggen, waarom Engeland, dat zich zoo ver van huis tracht uit te breiden, geen maat regelen neemt, om den armen bewoners van het groene Ierland een beter lot te verschaffen, door de laudbouwwetteu te herzien? Dat is niet bekend, umar opmerkelijk is het, dat de Engelsche bladen, die ganselïe kolommen wijdeu aan Afghanistan, Kaboel, Jakob-Ktiau eu den gedoodeu majoor Cavagnari, van Ierland ea zijn tegenwoordigen toestand geheel zwijgen. Wat nu de zaken in Kaboel aangaat, bericht de Timesdat eenige dagen voor den moord op den Engelschen gezant en zijn geiolg ge pleegd, tusschen de troepen van den Emir en de Engelsche soldaten in het gevolg van majoor Cavagnari/twist was ontstaan. De oproerige regimentendie later van Herat kwamenen zich vooral bij het moordtooneel op den voor grond plaatsten, waren dus de eenige uiet, die tegen Engeland vijandig gestemd zijnzelfs onder de troepen, die den Emir trouw bleven, heerscht dezelfde geest en met de trouw van den Emir is liet ook niet pluis. Verscheidene telegrafische berichten worden door den Times medegedeeld, die allen bevesti- I gen, dat er, om Kaboel te naderennog wel wat tijd verloopen zal. Men rekent, dat, als alle maatregelen goed genomen wordendeze stad eerst den 20en October door het Engelsch- Iudisch leger zal worden bereikt. Nu zal men toegeven, dat de leer van den eersten Napoleon in oortogstijd, namelijk den vijand onverhoeds aan te vallenvoor hij daarop' bedacht kan zijn, veel voor zich heeft. Niet alzoo de dimes. Dit blad beweert, dat hoe langer het voortrukken der Britsche troepen duurt, hoe beter dit voor Engeland is; want, voegt het blad er naiëj bij, dan hebben de Afgbanen al deu tijd om hun toestand te beschouwen. Dan zullen z'y door die beschouwing overtuigd worden van het nuttelooze van hun tegenstand, en dan kunnen ze zich een beeld vormen van het lot, dat hun wacht, als zij zich niet aan hun over winnaar onderwerpen. Aldus, Afghanistan ge durende September en October een oord van overdenking; dat strookt nog al met den aard van de Afghanen! De Daily Telegrapheen ander blad, fronst wel een weinigje de wenkbrauwen bij het mede- deelen van de vertraging in het oprukken der troepen; maar zegt zeervergoelijkend: de gansche zaak van Kaboel is mt^tr van zeer ondergeschikten aard voor een zoo- uitgestrekt rijk als het Britsche, en behalve enkele opge wonden bladen, denkt de gansche Europeesche pers er zoo over. Onder deze bladen moet in de eerste plaats de Gazette de St. Peterslourg worden geteld. Dit blad, zeer vijandig jegens Engeland gestemd, 't is de Turksche affaire niet vergeten, bevatte namelijk dezer dagen eeu beschouwing, die hierop neerkwam, dat, als Rusland 20000 man tot hulp vau de Afghanen wilde zenden, de dagen van Engeland in Indië geteld waren. Het Engelsche blad spot met deze beschouwing en zegt, dat Rusland evea gemakkelijk de maan tusschen de tanden zou kunnen nemen, als dit plan teu uitvoer brengen. De deftige Standaard bespreekt ook de heftigheid der Russische person daagt Rusland uit, zyn bedreigingen ten uitvoer te brengen op dit oogenblik, waarin het verkeert iu omstandigheden, oneindig veel moeielijlter dan die van Engeland. Men ziet, hoe hartelijk de verstandhouding is tusschen de groote machten vau Europa Een los gerucht, dat den dood van Keizer Alexander van Rusland vermeldde, deed da beurs van Parijs gevoelig dalen. Reeds doem den allerlei schrikbeelden op. De troonop volger in Rusland is een verklaard tegenstander van Duitschland, daarentegen een heftig Pan- slavist of voorstander van het groote Slaven- rijk. Welk een ommekeer kou zijn troons bestijging niet teweegbrengen 1 Maar welk een zalig gevoel voor Ruslands tegenstanders, te kunnen wijzen op de diepe wonden van het Russische rijk, het nihilisme, en het despotismo

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1