Baileaiaiiule BsricHei Biuueiilattdselie Berieiiten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENKRAAL. dat thans als lood op de onderdanen van den Czaar drukt.' Dit zal, zoo redeneeren zij, Rusland wel van dwaze stappen terughouden, en misschien hebben ze wel gelijk ook. De oude Blanqui, de altoosdurende samen zweerder is te Bordeaux nie gekozen. De republikeinsche kandidaat heeft gezegevierd, en aldus is de kwestie Blanqui, naar we hopen voorgoed opgelost. De republikein Achard, die gekozen is, behaalde echter geen zeer groote meerderheid: terwijl op Blanqui vooral ook de reactionnairen, clericalen' eu Koningsgezinden hun stem hebben uitgebracht. Deze laatsten hebben dus het kwade gedaan, waaruit volgeus hea het goede, dat is het bemoeielijkcn der republiek en haar ondermijning, moest voor komen. 'tls een handelwijze, die men ook eldeis wel eens gevolgd ziet; doch die daarom den naam van zedelijk nog niet verdient. De republi keinen bleven bij deze gewichtige stemming voor een deel weg; ook al een feit, dat te bejammeren is. Wie prijs stelt op het bezit van een burgerrecht, moest ook nooit nalaten daarvan bij elke gelegenheid gebruik te maken. ÏHELAÏD, Een Reuter-telegram van gisteren uit Simla meldt, dat een sergeant en eeoige manschappen van het militair geleide der legatie naar Ali- Keihl ontkomen zijn. De militaire overheid ontving het bericht, dat de grensstammeu de verbinding tusschen den Khyber-pas en Kaboel gedeeltelijk vernield hebben. De bezwaren, welke de organisatie van den legertrein ont moet, zijn ooizaak dat het oprukken der kolonnes •van'den Khyber-pas en het Khoeroera-dal, die elk "11,000 man van alle wapenen steik zijn, ^vertraagd wordt. Het bericht van den Times uitCandahar van 13 dezer, volgens hetwelk de emir Jakob- Khan troepen uit Herat en Balcli aangevraagd, en de Ghuzai-stammen naar Caboul opontboden had, om den heiligen oorlog tegen Engeland te voeren, heeft zich niet 'nader bevestigd. Uit Bombay wordt van 10 dezer gemeld: Hot gerucht, dat de emir Jakob-Khan zich aan de beweging tegen de Ëngelschen had aangesloten, is door de opstandelingen opzettelijk verspreid, om de bergstammen over te haleD, zich bij hen te voegen. Die poging is echter tot dusver mislukt. Reuters Office meldt uit de Kaapstad van 29 Augustus via Aden, dat Koning Cetewayo rien vorigen dag is gevangen genomen. F R A N K R IJ K. Genei aal De Gallifet hield den 15 dezer te ia Ferté-sous-Jouarre eeue voordracht, waarin hij tiachtte te betoogen, dat het gemis van eene militaire opvoeding de oorzaak was van Fiankrijks uedei lagen in den oorlog van 1870/71. Hy ontwikkelde verder zijne denkbeelden over de wijze, om groote manoeuvres te ontwerpen en uit te voeren en die tot eeue ware school te maken van alle in een \eldtocht te ver wachten opeiatien. Heeft O. L. V. van la Satette eene ge duchte mededingster gekregen in die van Lourdes, deze dreigt op hare beurt eene mededingster te krijgen in O. L. V. van Tenues, een gehucht in liet kanOn Saint-Gervais, departement Puy- de-I)öme. Sedert eenigen tijd althans wordt het gehucht', dat tot dusver zelfs bijna niet bekend was bij de bergbewoners uit den omtiek, be zocht door een stroom van bedevaartgangers, aangezien de Heilige Maagd er verschenen is, ditmaal niet aan een jeugdig meisje, of aan een herder of herderin, maar aan eene oude dochter van 73 a 74 jaren, die hoewel slechts.de platte landstaal van de streek spiekende en geen redelijk Franse!» verstaande, de woorden van de Heilige Maagd heel goed begrepen heeft. iFrankrijk", aldus had deze tot de uitverkorene gesproken, ïFrankrijk is thans op eene nood lottige helling; maar het zal weldra, dank zij de genade vau het gebed, en inzonderheid van den St. Pielers-penning, weer de allerchriste- lijkste natie worden en zijn roemrijken titel van ,»oudsteu zoou der Keik" terugkrijgen." Volgens de Gaulois heeft Mapieson aan Pauline Lucca aangeboden haar voor vijf maanden te engageeren voor een reis door Amerika, tegen 5000 frs. per avondin het geheel 400,000 frs. De impresario Ferry wil haar engageeren voor Melbourne en Sydney voor het sommetje van 800,000 frs. De Temps verzekert dat Koning Oscar van Zweden niet de schrijver is van de brochure »Twee Stiaten" die onlangs te Stockholm het licht zag. DUITS C II Li. N I)e Keizer is met Prins Wilhelm Woensdag avon i ten 9y, uur naar Straatsburg tot bijwo ning der manoeuvres vei trokken. De Kroonprins en de Prinses Kaïi en Fiiedrich Karl sluiten zich te Potsdam hierbij aan. SI'AJIJE. De Spaansche Regeering is voornemens aan de Cortes voor te stellen, de slavernij op Cuba den 1 Juli '1880 af te schaffen, mits de vrijgemaakte slaven zich verbinden 7 jaren voor loon te wei ken. Zitting van 17 September. Door den voorzitter wordt medegedeeld dal door de afdeel in gen z|u beuoemdtot voor- zitteis, de iieeren Beeienbroek, Hem, van Aylva van Palkmdt eu Duymaer van Twist; tot onder voorzitters, de herrenMicbiels van Kessenich, De Raadt, Cremers en Van Eysinga en tot leden der commissie voor liet ontwei pen van een adres van antwoord op de Troomede, de lieeien: Boisius, Vau -Voorthuysen, Büehner eu lluyüecoper vau Maaisseveen. Deze commissie is met haar ontwerp gereed. Besloten wordt dit ontwerp dadelijk in de afdeelingeu te onderzoekeu om liet heden uuddag ten 3 uur deiiuitiei ter tatel te brengen, zullende het dau tegen morgen aan de orde worden gestold. Zitting van 18 September. Het adres van antwoord op de Troom ede een voudige weerklank bevattende is unaniem aan genomen. De heer Duymaer Vau Twist erkende dat dit Kabinet door omstandigheden noodzakelijk en het eeuig mogelijke was. Omtrent de hau- deiingen vau het Kabinet was zijne richting vrij gerust gesteld na de jongste mededeelia- gen, vooral door de invoering van de onder wijswet. Overigens zou hij de daden van het Kabinet afwachten en verzekerde het van de welwillendheid der Kamer. De Minister van Lijnden van Samlenburg be tuigde zijn danken vei trouwde dat hij evenlang op de medewerking der Kamer zou mogen rekenen ais hij oveituigd was van de goede veistand- houdiug der leden van het Kabinet onderling. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 18 September. De heer Dullert die door den Koning benoemd is tot voorzitter der Tweede Kamer, aanvaardde heden het presidium. Ingetrokken zijn de ontwerpen regelende de financieële verhouding van Indiëschatkistpromesseneffectenbelas- ting, belasting in de doode h'and, generalen staf en onderhoud historische monumenten. Zijn ingekomen verschillende begrootingen v' W V 1 G Iff- en ontwerpen behelzende nadere bepalingen betreffende den suikeraccijns. Morgen namiddag te 3 uren aanbieding van de staatsbegrooting. DEN MAAG» 17 September. 1S7S). 1 HU MM. de Koning en de Koningin zullen den_26 dezer naar het Loo terugkeeren. Z. M. de Koning zal vermoedelijk een deel der feesten ter gelegenheid vau het öOjari bestaan van het regiment grenadiers eu jagers met zijne tegenwoordigheid vereeren. Z. M. heeft, roet ingang van 1 October '1S79, op verzoek-, eervol ontslag verleend aan den heer G. B. Van Duijl, als ^burgemeester van Delfshaven, en als zoodanig in diens plaats benoemd Jhr. F. Van Citters, met toe kenning van eervol ontslag als bui geineester van Bodegraven, SCHIEDAM, 18 September 1870 Heden namiddag ontsnapte in de Boter* straat een koe, veischrikt door het sleepen van een officiersdegen over de straatsteenen, aan de hand van haren geleider; na eenige straten door- geloopeu te hebbeu, gevolgd door een ontelbare menigte, is zij eindeiyk, na een paar veigeefsche pogingen om haar weder in handen te krijgen, bij de Kieupelstraat gegrepen aan het touw, dat aan haar kop was bevestigd en naar den stal van den eigenaar gébracht. In de maand November a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebbeu vati ad- spirautcu voor de betrekking van surmnneiair bij het vak vau postei ijen, waartoe acht plaatsen ter vei vulling worden opengesteld. De Staats courant bevat de nadere bijzonderheden. De Minister van Marine brengt ter alge- meene kennis, dat bij de ontvangers der loods* geiden, waaronder ook die te Schiedam, alsmed bij het Departement, van Marine, zijn verkrijg baar gesteld uittieksels uit de wet en de regie- menten, alsmede de tarieven op den loodsdieust, in de Nederiandsche, Engelsclie, Fransche en Hoogduitsche talen, voor deu prijs van 30 ets. het exemplaar, onverschillig iu welke taal. Door den Minister van Binoenlandsctnr Zaken is opgave verzocht van de gemeenten in deze provincie waarten aanzien van de oefeningen iu art. 42 derschutterijwet bedoeld, gebruik wordt gemaakt van de bij dat artikel verleende bevoegdheid, om die oefeningen op Zondag te doen plaats hebben. Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen zyn den 15 dezer wedei* peilingen gedaan in den nieuwen waterweg van Rotteidam naar zee, waarvan de uitkomst is ais volgt* Aan de zwarte tonnenzijde of 50 meter benoorden de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 43 aan de zwarte touuen- zijde of 50 meter benoorden die lijnbuiten het Noorderhoofd 38 op de lyn der geleide* lichten binnen het Noordei hoofd 43 op de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 32 50 meter bezuiden die lijn binnen het Noorderhoofd 40 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noordei hoofd 27 en aan de witte tonnenzijde 24 decimeter bij gewoon laag water, De Rail Mall Gazette heeft vernomen »dat de groote établissementente Port-Saïd door wijlen Prins Hendrik der Nederlanden- opgericht en bestaande uit een volledig ge meubileerd hotol en uitgestrekte gebouwen voor,' het houden van dooiloopende tentoonstellingen van producten van Nederlandsch Oost-Iudië te koop of te huur zijn". - In een artikel, dat de Qegenieart aan de internationale tentoonstelling van kunst te Munchen wijdt, wordt met groeten lof gesproken van de inzendingen vau onze Nederlandsche' meesters. Volgens dat weekblad neemt Neder-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2