Kerluism Steieljjl nieuws. land na Frankrijk de eerste plaats in van de vreemdelingen. Met bijzondere waardeering wordt voorts gewag gemaakt van Mesdags zeestukken en Maris' landschappen en vee, terwijl mede met ingenomenheid gewezen wordt op stukken van Henkes, Rochussen, Van de Sande Bak- huyzen, De Gruyter, Bilders, Sadée, Bisschop en anderen. Ter beoordeeling van de stukken in 't algemeen wordt gewezen op het geheel ontbreken vau jacht op effect. Het blad zegt, dat er niet is gewerkt om te schitteren, maar er is louter geschilderd uit liefde voor de kunst en om de kunst zelf. Met algemeene stemmen heeft de gemeen teraad van 's Gravenhage aan de weduwe van wijlen den hoofdonderwijzer P. II. Devvald, die ruim twintig jaren aan het hoofd van een der gemeentescholen stond en 7.ich met den meesten ijver van die taak kweet, een toelage verleend vau f1000. Eene groote vereenvoudiging bij het verzenden van kleine pakjes naar Belgie is verkregen door het sedert 1 September inge voerde uni formtarie f voor bestelgoederen van 5 KG. en minder naar en van Belgische stations Van en naar alle Hederiandsche stations (uitgezonderd Venlo-Maastricht). Men biengt zoodanig pakje, voorzien van een duidelijk adres en vergezeld van een aan de spoorwegstations en bestelkantoren te ver krijgen gelen vrachtbrief en met de noodige douaue-papieren aan het station en betaalt (frankeeren is verplichtend) 48 cent, onverschillig naar welk Belgisch station het pakje bestemd is. De Belgische geadresseerde betaalt dan voor het bestellen nog 20 centime (in Brussel 25 centime). Wil men de waarde aangeven (hetgeen aan te bevelen is zoo het pakje meer dan 7.50 frank per kilo waard is), dan betaalt men boven de vracht voor iedere eenheid van f 472.50 waarde een premie van "12 cent. Ilier te lande betaalt men, voor aankomende pakjes, in plaatsen waar de spoorwegmaatschap pijen bestellen 10 cent beslelloon en in andere plaatsen de gebruikelijke kosten vau bestellen. De inklaring aan de grenzen geschiedt kos teloos, zoodat men tusscheupersonen geheel kan ontberen en daardoor een groote bezuinigiug verkrijgt, geheel ten bate van het publiek. Voor handelaars en winkeliers, die veel pakjes van 5 KG. en minder naar Belgie verzenden of van daar ontvangen, is dit nieuwe tarief eene groote verbetering, en daarom meeueu wij wel te doen, door hunne aandacht er spe ciaal op te vestigen. De St.-Cl, bevat den Staat van Nalaten schappen, afkomstig van een burgerlijk ambte naar en van particuliere personen, welke onder het beheer van de Weeskamer te Batavia en Samarang zijn gekomen, en welke bij die Weeskamers door of namens de daarop recht hebbenden, onder overlegging van de vereischte bewijzen van erfrecht, behooren te worden opgevraagd en ontvangen en den Staat van Nalatenschappen, afkomstig van een burgerlijk ambtenaar en van gewezen militairen, berus tende bij de Weeskamers te Batavia en Samarang, waarvan de saldo's als minder dan f250 bedragende, ingevolge Kon. besl. van 24 Nov. 1849, no. 81, door de daarop recht hebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het Min. van Koloniën in Nederland. De uitkeer ing eener nalatenschap zal, wanneer sedert het openvallen daarvan geeir drie jaren zijn verloopeu, niet eerder geschieden, dan nadat vau het Indisch Bestuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geen schuldeischers'by de betrokken Weeska-' mets hebben aangemeld en het Departement x van Koloniën tot de betaling van het saldo' kan overgaan. De heer J. iA. Alberdingk Thijm heeft, naar de Amt. CL meldt, de laatste hand ge legd aan een bewerking van Molière's sTartuffa", die men zeker binnen kprt op het tooneel zal zien. Naar wij vernemen, zal dezer dagen bij den heer W, G. De Graait te Haarlem een nieuwe romau van den heer Cd. Busken Huet verschijnen, getiteld: Do Koning der eeuw. In den laatsten tijd komen op de weilan den in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam diefstallen voor. De dieven hebben het gemunt op schapen die in de weide loopen. De schapen worden geslacht en gevild. De kop, pooten en huid worden achtergelaten en het vleesch mede genomen. De daders zijn tot dusver nog niet ontdekt. Als een bewijs hoe solide de Stoomvaart maatschappij Nederland geacht wordt kan gel den, dat door houders van 470 aandeden werd ingeschreven voor 1098 obligatiün op de laatste 4Va pet. ieeniug, terwijl nog daarenboven door niet-aandeelhouders werd ingeschreven voor 548 obligatiün; de geheele leening werd dus meer dan driemalen volleekend. Uit de Veenkoloniën (Groningerland) meldt men betreflende den handel in eet- en fabriek- aardappelen het volgende: Voor keukenaaidappeleu, te ontvangen over eene cents-zeef, wordt thans f2.20 per hectoliter besteed en hier en daar ook kleine partijen afgeleverd, meerendoels Turken. Voor fabriek- aardappelen wordt f 1 geboden zijnde Ameri- kaansche rozen en koninginnen aardappelen, voor Turken en witte fl.20, te ontvangen D als naar gewoonte over de modderrasp. De landbouwers zijn op zeer enkele uitzonderingen na, evenwel met geneigd, om hun product op die wyze van de hand te doen. Do oogst valt algemeen zeer tegen zoodat de fabrieken zeker voor een deel zullen blijven stilstaan of slechts korten tijd in werking komen. Een losgemakte pinkstier verbrijzelde Dinsdag in zijn loop de glasruiten van het woonvertrek van den beuitschipper J. W. te Meppel. De vrouw ontstelde hierdoor zoo zeer, dat zij na eenige hevige zenuwtoevallen des avonds overleed. Dat ook de krabben met overleg te werk kunnen gaan, moge uit het volgende blijken. Dezer dagen bezocht een visseher met zijn vaartuig de werf te Tessel. Ten einde de oesters, die hij nog in de bun had, levend te houden, lei hij ze in de haveu nabij zyn schuitje neer. De oesters schenen zich op den zandigen bodem in het verscha water lekker te gevoelen ea open den al spoedig hare schalen, om zich aan het heldere water te goed te doen. Nauwelijks hadden de krabben zulks gezien, of zij belegerden de opene oesters en liepen er zeer belust rondom, maar waagden het niet hare scharen tusschcn de stevige schalen te steken. Eindelijk komt een groote krab met een steentje van ongeveer eeu centimeter dik aansjouwen, nadert voor zichtig een der grootste oesters en stopt plotse ling het voorwerp tusschen de geopende schalen. De oester doet wanhopige pogingen om zich te sluiten, onderwijl de krab met de andere schaar beproeft, op haar gemak de lekkere versnapering uit de schelp te trekken. De schipper, die met den scheepsbouwmeester het kleine drama onder water had bespied, en die voordeeliger afne mers voor zijne oesters wist maakte er nu een eind aaD, anders zou het lot van de oester spoedig door de behendige krab beslist zijn ge worden. {N. v. d. D.) Ovcrschie. Onder deze gemeente heeft de politie dezer dagen een persoon aangehouden, die men vermoedt, dat de dader is van de onlangs op de Delftsche kermis aan een meisje gepleegde gruweldaad. Reeds is de verdachte meermalenbij de justitie in verhoor geweest, doch hij bleef steeds ontkennen. Niettemin is gebleken dat hij ;op den bewusten dag de -«• kermis te Delft bezocht heeft, en is hij door de eigenares van de poffertjeskraam en den carousselhouder herkend als de man met wien men het meisje in gezelschap gezien heeft. Leiden. September heeft zich beter ge houden dan een zijner voorgangers, van .luni af gerekend. De regendagen waren veel min der en er kwam zonneschijn. Nu is daarbij ook de wind in den geweuschten hoek, waaruit bestendig weer kan verwacht worden. Nog altijd is de hooibouw niet afgeloopen. Menig landman heugt het niet dat het, zooals dit jaar, vier maanden zal geduurd hebben, vóór dat de berg in top zal gevuld zijn met geurig hooi. Men hooit wat te hooien is om voor den winter nog geborgen te worden. Ook het droge weer is gunstig voor den laten aai dappel, niet tegenstaande alh'i lei .lobs-tijdingen \eispreid zijn van geheeie akkms met rotte aardappelen, lloe klein het beschot of de knol mogen zijn, er zal van gave aardappelen nog wel over schieten om zich niet te bekonmnei en over eenigen wintei voorraad. (I. Ct.) Meppol. Alhier is do vrouw van een beurtschipper plotseling overleden, tengevolge van een schrik, door het losbreken van eeu stier teweeggebracht. Deventer. Alhier word-m thans irroote hoeveelheden Dnitsche aardappelen aangevoerd, die verkocht worden voor f 4.25 per hectoliter. Ncd. Herv Kerk beroepen: to Hinkel, lloomer, te Ritthem. Wannepei veen ictassis KampeniW, Meipn ingti kaml. Uoog-IlloklamlSI. J. Buiskool, luiinl. Zevetihm/en (classis 1 {otterdamiN, Kolderte Ravensvvaay. Rotterdam, A. ,1. Th. .looker, tc lieerde. Bedankt: voor Nienvv-Doidreeht\Emmen) P. Zuulemn, te Sclioonooicl, (Sleem. Aangenomen: naar llpendaihDr.' .1. C. Pool- te Helder. Kollum,J. I'. Nnuliubcl, le Middelburg. Driehuizen en Zmcl-Sclieimei', iD. 11. Uabbema, te Eijerland op Tessel. Kooulwoliie, tocz. tan beioep, A. J. Adriani, te llooinstemvaug. Pee Helder, C. G. Bacli, te Luikewmrinn. Chr. Ger. Gemeente. 13 eda nkt: voor Meppel, M. Van der Minnen te Utrecht. De heer 1'. "Wagenwker, predikant bij de Chr. (lei. Gemeente te Rotterdam, heeft'jl. Zondag zijn StijnIge ambtsbediening herdacht, waan an hij tien jaar aldaar werkzaam was. Ily ontving veel bevvy/en van belang stelling. Remonstr Broadersch -p Aan den heer C. \V. Yan der I'ot, predikant te Rotterdam, is op zijn verzoek, nu bijna •Mjarigo Evan geliebediening, om icdoneii vau gezondheid ingediend, eervol emeritaat veileeml, ingaande 1 October e. k. B URGE RL IJK STAND» Geboren: 16 September. Herman, zoon van L. YVilkeshuis en A. Muijs, Buitenhaven- weg. 17, Aruoldus, zoon van A. Vollemans en M. Hoenderdos, Nieinvstichl. Adiianus, zoon van A. Roelofs en S. M. Fricke, Hoofd straat. Henricus Balthasar, zoon van J. Van Hout en M, II. Menke, Broers veld. Pieter, zoon van B, Gioeneweg en C. Van Wieringen, Hoofdstraat. Overleden: '17 September. Hendrik Van Dijk, oud 5 weken, Singel. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM van den 18 September. Rogge: per 2100 kilo Libau f 187 6/w. Petersburg f 162 Ct., f 164 6%. Gerstper 1950 kilo Lijflandsche f 174 3/m. Moutwijn: f 9Va per heetol: ,Ct. Jenever: Amslerd. proef,:,f'13Vs f 14 per hèctol.- Ct. zonder fust ea 'zonder belasting. Spoeling: f 0:80 per ketel. Bij de Schiedarnsche Spoeling-Vereeniging, f 0.90 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3