Brussel, van den heer J. II. "Wiersma, predikant by 'die'-gemeente alhier,als zoodanig beroepen de heer A. Van der Sluijs, predikant bij die ge meente te Sneek. Gisterenavond gaf de Tooneelvereeniging sPio" voor hare buitengewone leden eene uitvoering in het gebouw »Musis Sacrum" en voerde daarbij op »De Vondeling of Wraak en Bei ->uw" geschiedkundig tooneelspel in zes tafereelen door ïheodoor van den Stempel gevolgd door »De twee Dooven", blijspel in een bedrijf. Blijkens het applaus, dat den werkenden leden bij herhaling te beurt viel werd door hen aan de' buitengewone leden een genoeg lijke avond verschaft. In de zitting der Arrondissements Recht bank, te Rotterdam, van gisteren, werd ver oordeeld: J. P. De K.huisvrouw van A. J. v. d. W.wonende te Delfshavenbeklaagd van mishandeling, tot f 25 boete. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlantlsche Zaken op de aanvrage van den Raad van Harderwijk om ook na 1 Mei 1880 eene plaatselijke belasting op het gedistilleerd te blijven heffen, medegedeeld dat, daar geene bijzondere omstandigheid het in die gemeente noodig maakt, de Minister geene termen heeft gevonden om die heffing aan den Koning met gunstig advies voor te dragen. (A. öt.) Volgens da Standaard laat de troonrede nog verre achter zich den slechtsten dunk, dien de meest kwaad vermoedende zich van de plannen van dit Kabinet gevormd had. Kappeyne's scherpe resolutie zal worden inge voerd, zoo spoedig het kan, onder de verant woordelijkheid van hem, die door haar partij op den weg van eer en glorie werd gebracht. Zij noemt dit een mishandeling vau de helft der nalie. Wat van Lijnden misdreef gaat haar te ver om nog toorn te wekken. Van nu af aan richt haar oog zich van hem naar de antirevolutionaire kamerleden, voor wie zij beleid, moed en onverschrokkenheid afbidt van Go'd. Bij de onderwijsparagraaf zinkt voor haar al het overige in het niet. Slecht constateert zy nog volledigheidshalve 4 puntendat geen woord gerept wordt van hervorming van het kiesstelsel, dat het middel om de gezonken veérkracht van ons volk te steunen gezocht wordt in vrijen handel, dat de drankwet wordt Bangekondigd in een vorm, die de forinuleering derChristenen verwerpt, dat met geen enkel woord .satisfactie wordt gegeven aan de klimmende gisting onder het niet-moderne deel des volks. De Tijd, die eenige dagen gewacht heeft met haar oordeel over de troonrede uit te spre ken, doet het heden in de volgende bewoordingen: vHet is votkomen overbodig onze verhouding tot de Regeering verder te teekenen. Wij zou- den in tegenspraak komen met al hetgeen het Katholieke Nederlandsche - volk sinds jaren in woord en daad heeft beiedeu, wat het nog laatstelijk in zijn adressen heeft bevestigd; wij zouden het Mandement onzer Bisschoppen niet meer nis onzen regel en onze wet erkennen, indien wij met het oog op deze verklaring aan deze Regeering niet openlijk ons vertrouwen ontzeiden. Andere punten van verschil mogen een onzijdigheid mogelijk maken, deze ver klaring is eene,uitdaging. Wij hadden gewenscht i anders te handelen, maar wij kunnen en mo gen niet anders. Wij hadden gehoopt in'deze Regeering een krachtigen steun te ontmoeten tegen de veld-winnende beginselloosheiddie tot Regeeringloosheid voert. Het is niet onze schuld, indien het niet aldus heeft mogen zijn. Met diepe smart zien wij nu het oogen blik na deren, waarin op Nederland van toepassing zullen zijn de woorden die Chateaubriand in zijn Mémoires Outre-Tombe over het Frankrijk van,1789 tieèrschreef:"les ministres tombaient Jee ,vns surles autrer, les$ouvoir glissait de foute# les mains." t Het Weekblad vcor de Burgerlijke Ad ministratie hou'dt'het, door den heer Van Lijnden op 18 Augustus jl. gecontrasigneerde besluit, waarbij het vorige Ministerie werd ontslagen en het tegenwoordige benoemd, voor ongrond wettig. De verdediging van een dergelijke handelwijze in 1862 door Thorbecke acht het zeer gezocht. Al heeft de Rekenkamer haar bewering, dat de benoeming der Ministers onwettig zou zijn, ingetrokken, daarmee is volgens het gevoelen van het Weekblad de wettigheid der benoeming nog niet bewezen. Het denkbeeld, door het Handelsblad aan de hand gedaan om een nieuw, behoorlijk ge contrasigneerd Koninklijk besluit uit te vaar digen, waavbij verklaard wordt, dat de benoe ming van den Minister Van Lijnden reeds op 18 Augustus is ingegaan, vindt het Weekblad niet zonder bedenking. Terwijl het blad aan- wijst hoe gehandeld had moeten worden, wat trouwens duidelijk genoeg is, veiz.uimt het een middel aan te geven om uit den z. i. onwet tige» toestand te geraken. Het Handelsblad begroet de benoeming van Mr. J. Heemskerk M., tot lid van den Raad van State met ingenomenheid. 3De heer Heemskerk heeft als politiek man vele tegeu- staadeis, maar ais wetenschappelijk, veelzijdig ontwikkeld man, als degelijk rechtsgeleerde en kenner van onze staatsinstellingen in al hare ouderdeelen, wordt hij door velen terecht ge- eerd. Het doet ons genoegen, zegt het blad dat het land van zijne talenten nog vruchten zal kunne» nlukken in een ambt, dat voor zijn aanleg beter past, dan het lidmaatschap van den hoogen raad, dat hij vóór zijn tweede ministerie eenige jaren bekleedde." Het Ril. begroet de keus, op hem uit gebracht, niet als ecu partybenoeming, maar als een rechtmatige hulde voor gebleken ver- I diensten. In de heden namiddag te 8 uren gehou den zitting van de Tweede Katner der Sta ten- Generaal heeft de Minister van Financiën de staats-begrooting voor 1880 aangeboden. Uit de fiuaucieéle lede blijkt, dat de uitgaven over de dienstjaren 1S7Ö 79 zijn of zullen gedekt worden, behoudens een voorloopig verschil van 2i/3 inilhoen, behalve door de voor die jaren aangewezen middelen, door de overschotten van 1874 en '1875 en de leeoiug 1878, waarmede de 42 imllioen der leening verbruikt zyn. Daarentegen zijn in dat tijdperk tegenover de gezamenlijke tekorten ad 35 millioen,' niet 'minder dan 34 rnillioen 7 ton voor spoorweg-aauieg en ruim 10 millioen voor vestingbouw. Voor het dienstjaar 1880 bestaat vooruitzicht, dat de gewone en tot zekere hoogte zelfs ook de buitengewone middelen en behoeften tegen over elkander in evenwicht zullen worden ge bracht. Evenwel voor de uitvoering der wet op het lager onderwys en verbetering van den Rotterdamschen waterweg zullen iu 1880 be langrijke verhooginge» onvermijdelijk zijn be halve de m uitzicht zijnde plannen voor open bare werken. De financieële toestand, oogeublikkelijk geene overwegende bezwaren opleverende zal echter ernstig overleg vordeien met liet oog op de toekomstige lasten. Een nieuw beroep op het krediet van dén Staat zal noodig zijn. Verstel king der gewone middelen door aanvul ling van inkomsten uit belastingen zal mede niet achterwege kunnen blijven. De aanhangige financieels wetten zijn inge trokken. vooral omdat de Minister, zonder nadere studie, die voorstellen niet onmiddeiiijk voor "dé Kamer verdedigen wilde. Maar de toeleg, van ue Regeeriog mag niet uitsluitend op de vermeerdering der lasten, maar levens op de verbetering van de verhouding tusschen de onderscheidene 'belastingen gericht zyn, waarbij dan gewis pok de herziening van, de t financieële betrekkingen tusschen den Staal ea de gemeenten in aanmerking moet komen, Uit 400 gemeenten is een opgave van da jaarcollecte voor sde school met den Bijbel" ontvangen, tot een bedrag van ruim 38 duizend gutden. Bij de inschryving op de helft der door het genootschap Nature Artis Magistra te Am sterdam uit te geven geldleening, grootf400,000, rentende 4Va pet., dus op het bedrag van f200,000, is voor nagenoeg 5 millioen geteekend. De Hollandsche passagiers van het gestrande stoomschip Overijssel zijn Woensdag met de Madura te Amsterdam aangekomen. Verschillende ingezetenen van Amsterdam hebben dezer dagen bij gedrukten brief de kennisgeving ontvangen dat: ïbuitenlandsche- ridderordeu van -J 5 staten, het eerelidmaatschap van lettel kundige en andere genootschappen, medailles, adellijke titels, consulaten en brevetten als hofleveranciers door bemiddeling vau hoogen invloed voor geschikte personen verkrijgbaar zijn." Het volgend telegram werd te Londen uit New-Yotk ontvangen: Tusschen '19 eu 21 September kan op de Noordsche en Noord-Britsche kusten zuidelijke stormen, rondloopende naar het westen, ver wacht worden, vergezeld van regen en weer licht; onstuimig weder heersciit bezuiden 25a NB. eu kau zulks tusschen 18 eu 20 dezer op de Spaausche en Fransche kust verwacht worden, Men schrijft uit de Tielerwaard, waar veel anrdappeleu verbouwd worden, dat de late aardappel niet tegenvalt. De ziekte in de »jam« men" heeft niet veel schade veroorzaakt; zij gelden f4.50 a f5. Iu den bloemhof vau het kasteel van IJs- selmonde van de heei en Bichon, staat thans ook eene Agave Americana (zoogenaamde honderd jarige aloë) in bloei. Haar stengel is 4 65 meter lang en draagt 22 bloeintrossen. De plaut is waarschijnlijk ongeveer 80'jaren oud. Het, wordt tijd, ook iu ons land eens de aandacht te vestigen op het schadelijke, dat gelegen is iu het gebruik van zoogenaamde bierpompen, die veelal uit metalen zijn samen gesteld, waarop bieren inwerken. Onnoodig te zeggendat zoodanig metaal houdend bier op de gezondheid verderfelijk werkt en niet het oog daarop mag het zeker worden toegejuicht, dat onlangs te Berlijn het gebruik van bierpompen in tapperyen geheel werd verboden. Augsburg heeft thans dat voor beeld gevolgd. Rotterdam. Volgens een uit Londen alhier ter beurze ontvangen telegram is het stoom schip Overijssel by Kaap Guardafui uiteen ge slagen. Dolfsbavon. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer Dr. D. G. Thijm, predikant te Makkum. Gouda. Zaterdag II, kwam alhier het eorste 1 r zeeschip met ongebroken lading aaD, namelijk het Deensche schoenerschip Artemiskapitein Hansen, groot circa 100 lasten. Uit zee langs den nieuwen waterweg had het schip naar de haven van deze gemeente slechts circa acht uren reis. Het blijkt dus uit dit voorbeeld, dat ook geladen zeeschepen deze gemeente kunnen bereiken. Amsterdam. De afloop der Woensdag alhier gehouden veiling van bijna 100,000 balen gouvernementskoffie is voor de, schatkist vrij gunstig geweest.De prijzen liepen door- eengenomen ongeveer 2 cent per half kilogram boven taxatie, hetgeen op den geheeleu ver kochten voorraad eensurplus van, ongeveer, 2i/„ ton gouds, geeft. Vpor deverbruikers ,is deze uitkomst minder heugelijk; want zy zal. wel door „een ryzing in de koffieprijzen gevolgd worden.{Handj)i, f

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2