301ste Staatsloterij. Stefie 1 ijk lietu Gemengde Berichten. Te Eghamnabij Windsor, in Engeland wordt eene inrichting gebouwd uitsluitend ten dienste van vrouwen, die hooger onderwijs willen genieten. Ze is de eerste van dien aard. Thomas Holloway, de pillen-Croesusdraagt geheel alleen de kosten, die op 257,000 ponden sterling worden geraamd. Te Zahna, in Pruisen, werd dezer dagen de jaarmarkt gehouden. In een ruim lokaal op eene bovenverdieping werd bij die gelegenheid een openbaar bal gegeven. Alles was aldaar in volle beweging, toen omstreeks 9 uren een der petroleumlampen uitging. Een bpdiende, meenende dat de olie was uitgebiand, ging de lamp vullen. Eensklaps volgde er eene ontploffing, waarbij tevens een andere lamp sprong, met het gevolg dat het lokaal in een oogenblik in een verstikkenden walm was ge huld, terwijl de op den vloer vallende petroleum in volle vlam stond. Een aantal personen snelden naar benedendoch wegens liet gedrang bij de deur bleef er voor velen niets anders over dan uit de ramen te springen. Velen hebben armen of boenen gebroken, of andere kwetsuren be komen; anderen hebben bovendien zware brand wonden gekregen. De ontvlamde petroleum werd door middel van zand gebluscht. Voor da zooveelste maal viel er, dit maal te Manchet), weer iemand der kwakzalverij ten offer. Ter genezing van zekere kwaal had hij zich tot een persoon gewend, die geweien- loos genoeg was de lichtgeloovigheid zijner mede- menschen ten eigen bate te exploiieeien en pillen en diankjes voorscheef, dat het een aard had. Geen wonder, dat de middelen niets baat ten en de patiënt overleed. Het scheikundig onderzoek van een der toegediende medicamen ten toonde later nog aan, dat zich daarm groote hoeveelheden arsenicum bevonden, die den dood tengevolge hadden. Animale koepokinenting. Het Lombardi sche lustituut voor wetenschap en letterkunde heeft den doctoren Dell' Acqua en Gianciue den prijs Castiglioni toegewezen voor de bear beiding van het thema: de voordeelen van de animale vaccinatie boven de gehu ma niseerde.. Het geschrift is onlangs te Milaan in het licht gegeven, en zijn inhoud verdient overal gekend en behartigd te worden. Ia 15 Itaüaansche steden bestaan auimale ioëntings-inrichtingen. Ook in dit geschrift wordt betoogd, hoe veilig men zal zijn tegen besmetting en tegen achteruitgang van het beschuttingsvermogen der inëntstof als men algemeen en altijd gebruik gaat maken van de animale entstof. Te Soest, in Pruisen, staat een meidoorn, die, naar men zegt, door Wittekind, den Sak- sischen Hertog (iu de 9e eeuw) is geplant. Ia een oorkonde uit de 15e eeuw wordt deze doorn reeds een groote boom genoemd. Twee volwassen mannen hebben moeite hem te om spannen. Hij heeft dit jaar weer heerlijk gebloeid. Semper Virens bctwyfelt of Wittekind den mei doorn wel geplant heeft. Drie velocipedisten uit Milaan vertrokken den 6a Sept. van daar en kwamen den 11 u Sept. des avonds te Lyon aanover Pavia Genua, San Remo, Nizza, Marseille en Valence hun rit nemende. Zjj legden dus in 5 dagen 880 kilometer af. Z\j zullen van. Lyon naar Genève en Brieg vertrekkenden Simplon overgaan en den 18n Sept. te Milaan ,terug- keereu, na aldus 1530 kilometer in 12 dogen te hebben afgelegd. 'Op dit oogenblik zyn te Brussel en()in, de voorsteden 1581' huizen te huur. De JEcho du Parlement meldt dat de com-1 «liezen een geheime branderij ontdekt hebben() te St. Giüs. Het schijnt dat de boete ten laste van den overtreder, meer- dan - 51000-fr.- zal - beloopen. 1 T. In Augustus werd in Engeland voor '1,7.77,400 pd. st. meer tarwe ingevoerd dan in Aug. 1878; voorts 309,200 pd. st. meer meel, 237,200 pd. st. meer suiker, 168,000 pd. st. meer koffie. Van 1 Sept. 1878 tot Aug. 1879 werd in Engeland voor 32,5S7,236 pd. st. tarwe en meel ingevoerd. Vijftien jaren geleden was de lengte der onderzeesche telegraaflijuen slechts 2000 mijlen en de kwaliteit liet veel te wenschen over. Nu zijn er oogeveer 60,000 mijlen onderzeesche telegraaflijn, een kapitaal van 300 millioen gulden vertegenwoordigende, of ongeveer 2/3 van de kosten van alle lijnen te land. Hel grootste gedeelte van dit kapitaal is door Enge land verschaft. Volgens statistieke opgaven ziju in Oostenrijk 1,508,359 personen of 7.5 percent der bevolking boven tlo 60 jaar. De Duitsche bevolking wordt ouder dan de Slaven. In de Duitsche provinciën toch is dit cijfer '11.5 pet., iu Galhcie slechts 4 In Hongarije zijn meer oude rnaunen dan oude vrouwen. Iu geheel Oostenrijk zijn 100 vrouwen .en 86 mannen 100 jaar; 41 vrouwen eri 37 mannen 101 en 88 viouwen en 60 mannen ouder dan lOljaai. De Siberiscli-Europeesche Zee handel. St. Petersburger Zcitung heeft de directeur der Maatschappij tot bevordering van den handel en de seheepvaat t m Moskau, de heer E. Woldemar, een meaedeeling gedaan nopens den tegenwoordigen staat \an de Sïberisch-Russische ondernemingen ons de IJszee te bevaren, waaruit onder amlei en bi ijkt, dat iu het begin van Juli jl. te Samaiowa (aan de samemloemig tan deOb'*u d« Iitysch) zyn aangekomen de voor rekening van den Moskouer koopman Tiapusniktnv (te Riga door Kalks) gebouwde schepen ObTjumen en Efadcskdateu einde stioomafsvaarts en door de IJszee naar Engeland, te varen. De OS heeft 27,000 pond tarwe geladen, de Tjumen 18,000 pond talk en 10,000 pond tarwe, de NadcsMa 710 vaten brandewijn en eenige taiwe. De OS wordt gekommandeerd door een Esthlander, de Tjumen door een Duitscher en de Kadeshda door kapt. Kursein, die reeds verleden jaar de Siber gi-lukkig uit Siberië naar Engeland heeft gebracht. Alle 3 kapiteins zijn leerlingen vaa de zeevaartschool te Ilainasch (waar kapt Dabl thans leeraar is). De bemanning van alle 3 schepen bediaagt40 koppen. Naar men beweert, zou éêne enkele reis naar Engeland de bouw kosten van een Siberisch schip volkomen kunnen dekken. Als men in aanmerking neemt, dat de Kavische zee nog voor weinige jaren voor een ondoordringbare massa van eeuwig ijs werd gehouden, dat ligt de verwachting voor de hand, dat de scheepvaait en de iiandel naar genoemde streken der aarde nog een groote ontwikkeling zullen ondergaan. Vacaii tie-k oioniën van zieke lijke kinderen. In 1876 heeft de predikant Bion, in Ziitich, zulke koloniën voor arme, ziekelijke kinderen in het leven geroepen. Dat was een nieuw en dankbaar veld voor philantro- phische werken. .IuJDuitschlaud vatte men, te Fiankfovt, in 1878 de .zaak op. Daar wer.den toen 97 ziekelijke, arme schoolkinderen gedu rende de zoinervacantie "Uit hunne benauwde stadwoningen en gebiekkige voeding naar het land (berg- en boschlucht) verplaatst, onder, goed opzicht en bij krachtige, maar eenvoudige,., voeding. Het gevolg van deze eerste .proeve, was zóó bevredigend, dat men nu, in 1879 uit Ftankfort 138 schoolkinderen (onder welke 48 meisjes), onder opzicht van, 7 ieeiaars en 4 leeraresseq,in,.11, koloniën,„deels,,naar den Vogejsberg, deels naar het Odenwald,,gedurende 25 dagen, heeft gezonden. Het bericht van deu Commissie .isy/eder zeer, aanmoedigend,„voorn; het vervolg. Een nieuwe en belangrijke toepassing van de aanwending van vloeibaar koolzuur in de tech 'ek heeft voor eenige dageu plaats gehad in de haven van Kiel, in tegenwoordigheid van vele Duit-.ehe ingeuieuis en andere deskun digen. Het beti of de ontdekking van den Ilan- noverschen ingenieur Raydt, om b. v. gezonken schepen weder naar boven te biengen door middel van koolzuur. Het is bekend, dat koolzuur, in vloeibaien vorm gebracht, door loslating dadelijk weder gasvormig wordt. Bij de bedoelde proef werd een grauietblok van 35,000 pond in de haven geworpen. Een duiker begaf zich in de diepte en maakte een met gecomprimeerd, dus vloeibaar koolzuur gevuld ijzeren vat vast aan den steen. Het vat was door middel van 5 met kranen gesloten buizeu verbonden niet een samengevouwen ballon van zeildoek, van '15 kub. meter inhoud. De duiker kwam weer boven met het bericht, dat hij de 5 ktanen had geopend. Na 8 minuten veitoonde zich de bovenste welving van den ballon op den water spiegel en droeg deze deu 35,000 pond zwaren steen als een gomt. 1 ouder zich. Met weinig klacht kou de ballon op de oppervlakte van het water heen en weer bewogen worden, zyn Kgondel" altijd met zich voelend. De proef slaagde boven iedeis verwachting en volkomen. De aanwezigen zagen in deze ontdekking het .begin van een nieuw tijdpeik in de geschiedenis der opheffing van schepen. Voor liet gebruik van den respirateur- Wolftj waarvan het hoofdbestanddeel gekaarde katoen is, in fabueketi en werkplaatsen, waar hinderlijk stof aanwezig is, vinden wij eene merkwaardige pmeve. Iu een fabriek, waar' verschillende pu;paraten uit pijnhars worden gemaakt, en de werklieden den geheeleu dag aan dat stof zijn blootgesteld, Weiden zij voor zien van respiratems volgens het systeem Woifl'. Bij het onderzoek bleek, dat alle stof door de respiiateuis was teruggehouden en niets inliet lichaam was doorgediongeu. Om du bijenkorven te ledigen zonder overlast te hebben van de bijen, wendt men iu Duitschland eeu kleine electrische batterij aan. Door ééu schok blijft een geheele zwerm gedurende eenige uien bewusteloos. Zekere Beinrose, heeft het volgend recept aan de hand gedaan om gewone kanarievogels rood te kleuren. Hij voedt ze daartoe met brood, fijngemaakt eiwit en Cayeune-peper. Prijzen en Premiën am ƒ100 en daarboven, le Ki.. 4e Trekt., IS September. No. 2293 f200. No. 14210 f100. B RG ERE 1.1 K P. STAN l>. Geboren: '17 September. Wiilemina Cor nelia Emma, dochter van J. Smit en E. Ruster, Broersvest. Cornelis, zoon van A. de Goederen en A. J. Bras, Korte Raven. Jacobus, zoon van J, Bijlo en J. M. Tulles, Hoofdstraat. Cornelis, zoon van J. van Katwijk en H. E. Ilille, Baan. Overleden: 17 September. Jacobus Bakkes oud 53 jaren en 10 maanden, Eethehtraat. 18. Albertina Dorothea Cornelia de Beer, oud 12 dagen, Bange Eerbtraat. MARKTPRIJZEN AAN UE BEURS TE SÓllIEDAM van tden '19 September. Rogge: per 2100 kilo Libau f 188 3/m. CJerst zonder - handel. Moutwijn: f O1/» per heetol. Ct Jenever: Amsleril. proef, f 13V» -a M4 per hecto!.-Ct,1 .zonder fust eu zouder belasting. Spoelingf' 1 per ketel. ,By de Scliieilaniichi* Spueliug-t eteenigiug, f 0.90 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3