van Maandag 22 September 1879. BBitjnlattjuhji BeriGhten. Bmeilaiiuh Beruhtea. lti ESGELA Ji D. Lord LyttouOnderkoning van Indiëgaf den Isteti September per brief aan den Emir van Afghanistan te kennen, dat hij troepen te zijner huipe zou afzenden en dat hij, diens inedêwei king verlangde. De Emir heeft hierop den 11 den geantwoord, dat hij zich innig ver heugde over dozen brief, dat hij de plaats gehad hebbende gebeurtenissen diep betreurde en hoopte, dat hij de aan de Engelsche ambassade gepleegde misdaad spoedig naar loon kon straf fen, en het bewijs zou kunnen leveren van zijne oprecht vriendschappelijke gevoelens jegens En geland. Du tweede editie van de Times hevat een'bericht uit Ali-Khoyl onder dagteokeuing van 10 September, inhoudui.deIn dépêches van den Emir aan Robeits wmdt bevestigd, dat de opstand heeft plaats gehad bij tioepeu uit Herat, die, ter steikte van twaa'f regimen ten, met een aantal stukken geschut te Kaboel lagen. Uit Turkestan zijn andere regimenten ontboden. v Tieutei-sOf Ree deelt de volgende bijzon derheden omtrent de gevangenneming van Koning Cetawayo: Lord Giffjid beval aan den majoor Matter de kiaal te onitingeu, waarin Je Koning zich met eeuige aanhangeis bevond; deze gaien zich daarop zonder tegenstand over, en kwamen den 30 Augustus te Ulundi nan, van waar zij naar Greytown zullen worden vervoerd. Ilunue eindbestemming is nog niet bekend. Sir G.- -Wolseley heeft'Tiï ~eëüt>' bijeen - komst met de hoofden der Zulu's veiklaard, dat het Zululand in drie gelijke deden zal worden verdeeld, met blanke bestuuiders aan het hoofd." De majoor Richard Marter was de man, die Cetawayo gevangennam op den 28 Augus tus in een Z - O. hoek van hel Zulu-iand, aan de grens'van bet Amatonga-Iand. De telegrafische verbinding tusschen Natal en Mozambique is thans tot stand gebiachl, en de kabel zal verder tot Zanzibar worden voortgezet. Zanzibar is 9 dagen varens van Aden, De Standard bevat eene depêche uit Ali-Kheyl van Donderdag, van den volgenden inhoud: Volgons alhier ontvangen belichten, is te Ilerat een vreessehjke opstand uitgebroken De troepen schoten er op de bui gei lij ke en militaire autoriteiten en vermoordden deze. Dit de thans ingekomen officieels be richten blijkt, dat de sterfte aan cholera onder de uit Afghanistan teruggekeerde Diitsch- Indische regimenteu inderdaad zeer belangrijk is geweest. Eukelbij de eei ste divisie bezwe ken G officieren en 121 manschappen allen Europeanen, - B E L G 1 E. In de Indépendance Beige vinden wij den tekst van een internationale oveieenkoinst, den Gen dezer maand te 's Gtavenhage tusschen den Belgischen gezant graaf Van der Stiaten- Ponthoz, in naam 'zijner Regaeriiig, eu do Ministers baron Vaq, Lijnden van Saudenburg en Jhr. Klerclt, namens de Nederlaudsche Regeering gesloten, waarbij bepaald wordt dat te beginnen met 1 October a. s. het tarief van tusschen België en Nedèrland ge wisselde telegrammen zal bestaan in een vast beding van een halveu fiank voor ieder bericht, terwjjl 'bovendien, de prijs per woord zal be dragen 5 centimes. Aan deze toch voor Nedei landers wel iu de eerste plaats zeer gewichtige conventie is tot dusver noch officieel noch op eenige andere wijze openbaarheid gegeven terwijl het beslaan en de inhoud dezer conventie in het buitenland reeds Donderdag (zoo al niet vroeger) bekend waren. De Kölniseht Zeitnng althans droeg er Donderdag, zelfs niet eens langs telegra- phischen weg, al keunis van, want in haar in den afgeloopen nacht afgedrukt nummer vinden wij het bericht vermeld. I T A L 1 E. De nieuwe, door pater Curci bezorgde en niet aanteekeniugen eninleiding voorziene uitgave van den bijbel, die reeds voor eenigen tijd aange kondigd was. is te Napels uitgekomen. Het werk is herzien door de geestelijke overheid aldaar, maar de revisors hadden van Leo XIII last ontvangen, om er' niets in te veranderen dan hetgeen in strijd is met de dogma's van liet Katholiek geloof. Intusschen, gelijk het werk thans is verschenen, vindt men er harde waar heden ia, die men voor twee jaren niet zou geduld hebben. De Paus moet zoozeer ingenomen zijn met Curci's arbeid, dat men zich niet heeft te ver wonderen, indien hij hem tot belooning eene aanzienlijke betrekking opdraagt. F R A N K R IJ K. De kardinaal-aartsbisschop van Rotman msgr. de Bonuechose, is naai Rome vettiohken, naar men zegt, om peisoonhjk met deu Paus te. spreken, over'tle- kwestie vau het ouderwijs. To Bordeaux is eeu nieuw dagblad ver schenen, getiteld: Drapeau de TOrdre. Het ral, gelijk het zegt, de zaak en de demooad en beginselen van Piins Jéröme verdedigen. O O S T E S II IJ K. De Politische Correspondenz meldt uit Ga- stein, dat do Pausel.jke nuntius, msgi. Jacobin^ gisteren vandaar voltrokken is. Hij bezocht gedurende zijn vijldaagsch vei blij f le dier plaatse verscheidene malen Prins Bismarck. A JI E It I K A. floe voortieffelyk hel algemeen stemiecht Sn de Vereenigde Staten wei kt, blijkt weder uit het volgende feit, dat door de Amerikaan- sche bladen wordt medegedeeld. Eenigen tijd geleden had zekere Cham Anderson te Cin cinnati op wreelaardige wijze eeu vrouw ver moord en werd wegens die misdaad tot tien maaudeu dwangarbeid veroordeeld. Thans zijn et na dit vonnis nog geen drie maanden ver- loopen, en reeds is Anderson weer op vrije voeten. Zijn broeder, die een onbepeikteu invloed oefent op de republikeinschgezinde kiezeis der zesde wijk, had zijn invrijheidstelling weten te bewerken, door bij de aanstaande verkiezing de-, stertimen van die wijk te beloven aan den kandidaat, die zich zou verbinden genade voor Anderson te vei werven. Eeu Republikein be loofde die genade, zoodra zekere Charles Foster, de lepublikeiusche «kandidaat, door de hulp van de - kiezers der zesde wyk tot gouverneur ge kozen was Men was op het punt dit voorstel aan le nemen, toen eeu democraat onmiddellijke invrijheidstelling van deu moordenaar bood voor de stemmen der zesde wijk. Die koop werd gesloten, en Chum Andeison werd aan zijn viienden teruggegeven, die hem, als een mar telaar, met geestdrift ontvingen. SCHIEDAM, 20 September 1879 Blijkens bericht van Zr. Mr. Minister- resident te Koustantinopel dd, 8 dezer, is de uitvoer van granen uit hel vorstendom Bulgarije tot nader order verboden. (St. Ct.) De inrichting voor Volksvoordrachten van het departement Delfshnven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beantwoordde, na een ernstige proefneming van vier juten, niet aan de veiwachling; ook te Delfshaven'schijnt de volksklasse niet gediend met veredelde ontspan ning. Op voorstel van de commissie heeft het departement thans besloten, geduiende het na- dei ende seizoen eeBige gewone leesvergadeiingen open te stellen voor deu werkenden en dienst baren stand. In verband daarmede zullen deleden bij het convocatiebiljet twee introductiebiljetten ontvangen, met aanduiding van een adre3, waai ze bezorgd kunnen worden, bijaldien de leden ze zelf niet kunnen plaatsen wie daarentegen meur dan twee petsonen-biljelteu verlangt, kan ze dan aan bedoeld adres bekomen. Op die wijze kunnen alle leden van het departement mede werken om de zaak to bevorderen; mocht ook die pioef mislukken, dan zal het voorstel woiden gedaan, om de inrichting op te heffen. In zijn streven, om den bloei van het de- pat tement te vei hoogen, heeft hot bestuur tevens voorgesteld, de ballotage af te schaffen, die ook in andeie departementen, met name te Rotter dam, niet bestaat Dat punt zal in de volgende vergadei ing behandeld worden. Wij vernemen, dat de heer L. F. Brandts Buijs zijn ontslag heeft genomen als directeui dor liedei tafel Botte's Mannenkoor. (N. JR. Gt.) De onthulling van het gedenkteeken van Leiden's ontzet zal, naar het L. Baghl. tneent, deu Sen October 1881 plaats hebben. Het klavier der volksconscientie wordl nu eu dan door een ander speeltuig vervan gen althans het Zuidenover een artikel van den Standaard sprekendnoemt dit een roffel die de andere anti revolutionaire bladen lieeli wakker gemaakt. Meu ziet het, de ïedactie is viituoos op meer dan één instrument op klavecimbaal en trom. ArnhCt.) De pretendenten naar de veelbesproken ei fenis van Pieter Teyler van der Hulst, wier, verdedigers de heereu Mrs. J. II. Mosselmans an S. Van Iloutoo zijn, komen in hooger beroep van het ten hunne nadeele gewezen vonnis dei airondissements-rechtbank te Haarlem. De zaak schijnt nog deze maand voor het hof te Amster dam door Mr. van Houten te zullen toegelichl worden. IL't beiicht dat van den heer Cd. Busker Iluet een nieuwo oorspronkelijke roman hei licht zal zien, is, naar wij vernemen, onjuist Bedriegen wij ons niet, dan is: »De Konitip der eeuw" een vei taling en reeds als feuilietor iu het Bar/blad van Ned. Indië opgenomer geweest. {Fad.) Maasland. De bouwman v. d. A. alhiei is door het op hol gaan van zijn paard, me paard en wagen in de Molensloot geraakt. Di boer werd met moeite er uit gehaald eu heef oen arm gebi oken. Het paard is verdronken Amsterdam. Door den heer C Reiusberp te dezer stede, chrono tn, en horlog. vau Z. M den Koning, werd gister een horloge afgeleverd zooals er niet dagelijks voorkomen. Behalve eei volledig slagweik, bevat het een chronógraa en een dooi loopenden almanak. Het wijst daar M f. i

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5