Etllealaiiistle Benclten. Binnenlaaflgche Bericiitgi). ■worden geruimd dan door den Minister van Buitenlandsche Zaken den heer Van Lijnden is geschied: »De onderwijswet is bekrachtigd, en een wet, die bekrachtigd is, moet ook uitgevoerd worden." En wat nu het tijdstip der invoering aan gaat, verzekerde de Minister van Binneniandsche Zaken, de heer Six, dat hij met de invoering der wet niet zou dralen, maar nadat de noodige voorbereiding zou hebben plaats gehad, onmid dellijk een beroep op de schatkist zou doen, ook vóór dat nieuwe belastingen den staat dier Schatkist hebben verbeterd. De Kamer staat voor een zuiver Uieraal kabinetzeide een der Katholieke woordvoer ders, de heer Des Amoris van der Hoeven, en de heer Moens drukte later die gedachte nog eens onverholen uit. Wij staan voor een zuiver liberaal kabinet, dit licht is uit het driedaagsch debat ont sproten. De Minister Van Lijnden moge in eene zachte waarschuwing de oppositie er op hebben gewezen, dat de anti-revolutionnairen met hun nen strijd over de school op een verkeerden weg waren, zij zullen den strijd in die vichtiog niet verlaten. Er is in de dagen tusschen 1849 en '57 hevig over dezelfde kwestie gestreden. Van Beenen moest aftreden om zijn ingediend ont werp van wet op het Lager Onderwijs, en Van der Brugghende vriend van Groen trad op met de zending, de zaak af te doen. Welnu, zij is afgedaan en wel met de wet van 1857. De strijd is blijven bestaan; de school is aan gevallen ea uit dien strijd ontstond de wet van '1878, den tegenstanders een doorn in het oog, en de voot standers van degelijk volksonder wijs onvoldaan latende. Als dit zoo voortgaat, dan heeft men mettertijd een wet te verwachten, die aan de liberalen nog meer zal voldoen. De strijd blijve dus bestaan, en zij zal voor zeker dan haar nuttige zijde hebben, als èn de openbare èn de bijzondere school te midden daarvan trachten zich te verbeteren en te vol- maken. B E t G I E. Maandag is des namiddags ten 3 uren aan de Banqiie Nationale te Brussel een behendige diefstal gepleegd, Terwijl een kassier bezig was eene in bankbiljetten in betaling ontvangen som na te tellen, kwam een vreem deling hem beleefd inlichtingen vragen, en toen hij een oogenblik daarna daaraan voldaau had, was de geheele som verdwenen. Zij bestaat uit 50 biljetten van 1000 frs, 125 van 100 frs. en 50 van 20 frs. Het signalement van den persoon, die de inlichtingen gevraagd had, en van een ander, die op hetzelfde oogenblik voor een der loketten gezien werd, is onmiddellijk per telegraaf naar alle richtingen gezondeD, tot gisteren avond nog zonder eenig succes. F R A N K R IJ K. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft een bezoek gebracht aan de hoogten en ver sterkingen te Lomont, Na verklaard te hebben, dat hij niet sprak in zijne hoedanigheid als Minister, zeide hij. sWij willen den vrede, Wjj willen niets anders dan dezen; maar mocht jemand, wie ook, iets anders willen, wij zijn gereed." Te Vire,tri het "dep. Calvados, is opeen door den gemeenteraad afgestaan stuk grond eene nieuwe Protestantsche kerk gebouwd niet ver van de plaats, waar in 1680 de oude kerk, na 120 jaar bestaan te hebben, verwoest werd. De Protestantsche gemeente aldaar heeft haar ontstaan te danken aan emigranten uit den Elzas. OOSTENRIJK, Prins Bismarck heeft gisteren met graaf Andrassy weer eene conferentie gehad, diel'A unr geduurd heeft Hij- is .gisteien-avond te .uren van Weenen vertrokken, na hartelyk v afscheid te hebben genomen van .Andrassy en Yon Heuss. Vau overheidswege is de gemeenteraad van Weenen aangezocht te willen bevelen, dat op de nog bestaande oude begraafplaatsen, zoo lang deze bestaan, de graven en gedenkteekenen van de groote meesters der toonkunst Mozart, Ghick, Joseph Haydn en Beethoven, gedurende het gausche jaar op kosten der stad met bloemen zullen worden versierd.' ITALIË. De Paus heeft Agopete Panici tot internuntius' te 's Gravenhage benoemd. Uit Castel-Gondolfo wordt bericht, dat de Paus daar eenige dagen incognito heeft vertoefd. De kardinaal Pecci, zijn broeder, die sprekend op hem gelijkt, was een maand te voren in het stadje komen wonen, waar men noch hem, noch den Paus ooit had gezien; ook de kardinaal Nina had zich van te voien te Castel-Goudolfo vertoond. Toen alles in ge reedheid was gebracht, verdween de kardinaal Pecci op zekeren morgen om voor den Paus plaats te makeu, die slechts den verbouwd bediende had meegebracht. De zaak zou zijn uitgebracht door een dronken bediende van den ovei leden kardinaal Mattei. SPANJE. Drie inwoneis van Cuba, eigenaars van 4000, 1200 en 800 slaven, hebben deze allen vrijge maakt en een wei k- contract met hen gesloten, waarbij de slaven zich voor vijf jaren verbinden. Andere eigenaren van slaven zullen dit voor beeld volgen. De Regeering zendt 5000 soldaten naar Cuba. Een der dagbladen bericht, dat verscheidene afgevaardigden besloten hebben -in de Cm tes de onmiddellijke afschaffing der slavernij voor te stellen. ENGELAND."' De voorhoede der Russische expeditie tegen de Turkomannen, is nabij Geoktepe verslagen. Het verlies der Russen aan dooden bedroeg 700 man. Zij zijn teruggetrokken naar Beurmo. Den 17 dezer is de wereldtentoonstelling van Sidney, in tegenwoordigheid yan de Austra lische gouverneurs en de buitenlandsche ten- toonstellingscommissaiissen, plechtig geopend. BÜÏÏS1I. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het wetsontwerp, hetwelk strekt om de consti tutie met te herzien, met 102 tegen 28 stemmen verworpen. Eveneens heeft zij, met 75 tegen 53 stemmen, verworpen het wetsontwerp van de meerderheid der commissie, waarbij de per soonlijke naturalisatie der Joden word voorge steld. JAPAN. In een bericht uit Yokohama vau 2 dezer (via San Francisco) wordt niet alleen gesproken van toenemende oueenigheid tusschea Japan en China, maar ook vau geiuchten aangaande militaire toebereidselen van beide zijden. Te gelijkertijd wordt uit Shanghae langs denzelfden weg onder dagteekening van 15 Aug. gemeld, dat de verwikkelingen tusschen de beide Staten, betreffende Korea en de Lieu-Kieu-eilanden, ook in China groote ongerustheid verwekten. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 24 September 1879. In de zittiDg van heden is het adres-debat voortgezet. Bij paragraaf 6 (handel en nijver heid) gaven de heeren Heydenrijck, Insinger, Van Baar en Oorver Hooft hunne afkeuring te kennen, dat de troonrede-paragraaf zoo absoluut gewaagde van de handhaving der vrijhandels politiek, vooral met het oog op de tydsomstan- digbeden. De heer Heydenrijck vroeg daarbij inlichtingen omtrent onze handelstractaten, speciaal of, dour de opzegging door Duitschland en Frankrijk van het tractaat van België, da begunstiging onzer inlandsche productie zem komen te vervallen. Nadat de heeren Goeman Borgesius en de Bruijn Kops de zinsnede der troonrede hadden toegejuchtantwoordde de Minister van Buitenlandsche Zaken niet toe- stemmend op de laatste vraag van den heer Heydenrijck en vooits dat tot heden geene handelstractaten zijn opgezegd. De Régeering zou in elk concreet geval trachten voor Neder land de gunstigste voorwaarden te bedingen. De Minister van Financiën verdedigde den vorm en inhoud der bewuste zinsnede in de troonrede, De vorm was ontleend aan het woord van Willem I bij de afschaffing der tabaksregie; de inhoud was eene geruststelling. Ondanks eventueele nieuwe lastenzal het vrijhandels stelsel behouden blijveu. De geschiedenis leert, dat terecht is gezegd, dat het vaderland steeds daarbij wel heeft gevarenen de uitkomsten leeren het. De Minister wil niet toepassen de leer van eenige school, maar volgen de voet stappen van Van Hoogendorp, Van Hall, Van Bosse en Betz. Na eenige replieken werd de zinsnede in het adres onveranderd aangenomen met 51 tegen 17 stemmen. Op paiagiaaf 7 (onderwijs) lokte een amen dement van den heer Elout, om de voorbe reiding en uitvoering van de schoolwet ook te doen dienen tot toekenning der rechten van een aanzienlijk deel der natie, breedvoerige discussie uit. De commissie, bij monde van den heer Moens, bestreed dit amendement als onmogelijk. Invoe ring der wet en toekenning vau rechten, dus terugkomen op de wet, ging niet samen. Ook de heer Rutgers van Rozenburg bestreed dit amendement, als onduidelijk en overtollig of gevaarlijk. De heer Schimmelpenninck Van der Oye verdedigde het amendement, dat minder krachtig was dan dat, hetwelk de heeren Van Lijnden van Sandenburg en Goltstein als afge vaardigden hadden gewild. Van een christen staatsman als de Minister Van Lijnden van Sandenburg verwachtte hij niet de klakkelooze uitvoering eener wet, scherper dan de door hem zelf bestreden onderwijswetVan der Brugghen. De heer Des Amorie van der Hoeven verklaarde zich tegen het amendement, ir.aar ook tegen de paragraaf. Deze Regeering had geen haast met de uitvoering der schoolwet, na den uitslag der laatste verkiezingen, die de voorstanders der vrije school versterkt. Voorts gewaagde hy van een gerucht, dat de kabinetsformateur oor spronkelijk een conservatief ministerie had willen samenstellen en toen als voorwaarde had aange nomen de niet-uitvoering der schoolwet, terwijl hij daarna dit kabinet samenstelde, onder voor waarde van de wèl-invoeriDg der schoolwet. Welke kwalificatie moest daaraan gegeven worden? In een zeer uitvoerig debat, waarin de heer De Savornin Lobman zijn verzet tegen de onderwijswet, als in strijd met het rechtr verdedigde, heeft de Minister Van Lijnden van Sandenburg zijn standpunt in de onderwijs kwestie breedvoerig ontwikkeld, Belijdende het evangelie, waarop ook de anti-revolutionairen hunne hoop gevestigd hebben, sluit dit nog niet in eenheid met hen in den strijd op het gebied van onderwys. Alle ambtgenooten waren hierin homo geen met den Minister. De Minister was als ka merlid steeds van meening, dat men te veel,van de wetgeving verwachtte, zonder te rekenen op den uitslag. Het gevolg is dan ook geweest, dat de wet van 1878 is geworden een hooger beroep van de wet van 1857. De vraag is, of het cassatie beroep op de wet van 1878 de instellers,dier cassatie wel bevredigen zou. Overigens' ver- klaarde hij steeds van oordeel te zyn geweest, ,dat ook van positief Christelijke zijde alles gedaan moest worden om de openbare schóól te verdedigen. De heer Moens constateerde deze- rf

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2