tffiliijü tapüjks, EitiszsnüerS Diasiat BaitenlanJstle Buricltm. Bimeiilaiiisclie Bericjttea. A0. 1879. Zaterdag 27 September. 47(56. Ox* i e e n ertigste J a a r g a n g rfBÖBsBa^ ABONNEMEflTSl-RiJS, per kwartaal1.85. Franco'per post, door het geheels Rijk. - 2.50. Afzonderlijke uornmers- 0.10. BHHBAdi MARKT, 124. Advertentiei'Rijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. DIJ1TSC HLAND. De Nordd. Allg. Zeit. schrijft: Hek was le voorzien, dat aan het bezoek van Prins Bismarck te Weenen conjecturen van allerlei aard vastgeknoopt zouden worden en dat de meest voor de hand liggende verklaring juist niet die zou zijn, welke de pers van dit bezoek geeft. De politieke ver houding tusschen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije is voor de Duitsche politiek een pijlerwaarvan de beteekenis in den laatsten tijd van jaar tot jaar grooter is geworden; daarom moest het voor den kanselier van het Duitsche rijk een onweerstaanbare behoefte zijn om steeds volkomen zekerheid te hebben oyer de duurzaamheid en vertrouwbaarheid der bestaande vriendschapsbetrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk. Wie dit in 't oog houdt, zal begrijpen, welken indruk op Prins Bismarck het bericht van graaf Andrassy's aftreden maken rnoest. Een onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van dit aftreden was voor den verantwoordelijken leider der Duitsche politiek van zoo overwegend belang, dat hem in dit opzicht schriftelijke berichteu niet voldoende waren, maar hij in persoonlijke aanraking met zijn aftredenden ambtgenoot en diens opvol ger wilde treden', vooral echter er naar streven wilde om bij de hoogste en be slissende instantie van het bevriende Rijk zich die zekerheid te verschaffen, welke hy tegenover zijn eigen Keizerlijken meester en het Duitsche Rijk meeude niet te kunnen ont- beeren. YVjy zijn overtuigd, dat de gedachten- wisseling, welke bjj deze gelegenheid plaats greep, aan beide zijden de grootste tevredenheid wekte, en wij mogen aannemen dat de overeen stemming omtrent eene vredelievende politiek der beide Rijken en eene wederzijdsche wel willende beoordeeling hunner oeconomische belaDgen door de jongste gedachtenwisselingen der eerste Ministers, die wederzijds vertrouwen eu welwillendheid ontmoetten, opnieuw volledig gewaarborgd werden. Prins Bismarck is gisteren middag te Berlijn aangekomen. FRAN K It II K. llavas zegt dat de woorden, door den Minister Lepère te Montbeliard gesproken, niet nauwkeurig zijn overgebracht. De rede van den Minister had geen ander doel dan de voorzichtige en vredelievende staatkunde der Regeering in het licht te stellen en opnieuw te bevestigen. I Het budget voor onderwijs in Frankrijk is voor het aanstaande jaar 58% millioen fr., waarvan 3u millioen voor het lager onderwijs. J.n 1869 was voor onderwijs uitgetrokken 25;712,000 fr., voor dit jaar ,is het cijfer 55,773,000 fr. Sedert den oorlog zijn dus de uitgaven voor onderwijs met 128 pet. verhoogd. Toch waren er in '1876 en 1877 nog 624,744 kinderen die geen school bezochten. In 1876 waren onder de miliciens nog 45,000 die lezen nog schrijven konden. Hyacinthe Loyson is weer te Parijs teruggekeerd. Woensdag zal hel eerste huwelijk, volgens den ritus dor nieuwe Gallicaansche kerk worden voltrokken. Die kerk telt thans 3 a 4000 aanhangers en men denkt er over een succursale te openen in den Faubourg Saint-Antoiaewaar reeds de abt Carrier evenals Loyson vroeger Dominicaner monnik, conférences houdt voor 4 ti 500 toehoorders. Maar de kosten zijn groot; 'de huur van de kerk, rue Rochechouartbedraagt 10,000 frs. jaarlyks. ENGELAND. Uit Simla wordt van 25 dezer gemeld, dat Bakers kolonne den vorigen dag te Kushi was aangekomen. Een gezant vaagden. Emir heeft aan generaal Roberts brieven overhandigd, waarin de Emir zijn ingenomenheid met Enge- lands bondgenootschap en zijne trouw aan het tractaat uitspreekt. Geruchten zeggen, dat onder regimenten te Kaboui op nieuw oproer uitbrak, maar dit door het uitbetalen van geld "gedempt werd. B E L G 1 E. Het aantal onderwijzers en vooral onder wijzeressen in België, dat hun ontslag neemt tengevolge van de bedreigingen der geestelijk heid, neernt aanmerkelijk toe. Sommige scholen van Ylaandeien zijn geheel door de leerlingen verlaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 September 1879. In de zitting van heden is door de Regeering medegedeelddat zij heeft ingetrokken het ontwerp nopens kostelooze overmaking van spaarpenningen door middel der posterijen doch gehandhaafd het ontwerp tot instelling vaa postspaarbanken. Eveneens heeft de heer Van Houten zyn vooistel nopens de registratie belasting ingetrokken. Voorts zijn gekozen tot leden der huishoudelijke commissie de heeren Schimmeipenninck van der Oije en Lenting eu tot leden der commissie voor de stenographie de heeren Van Eek, Heydemijck en Sandberg, BEN KAAG, 26 September 187». HH. DD. HH. de Prins en Prinses Von Wied, mevrouw de Prinses-weduwe Von Wied, zoomede H. D. H. de Vorstin van Rumenië, zullen aanstaanden Zaterdag Scheveningen ver laten en de terugreis naar Neuwied aannemen. SCHIEDAM, 26 September 1879. Blijkens achterstaande advertentie zal het huishoudelijk nojaars-concours van het korps Koninklijke Scherpschutters alhier, ditmaal te 's Hage (Waalsdorp) gehouden worden, op Zon dag 5 October a. s. Wij vertrouwen, dat het de regelings-com- missie, die zich voor de aanbieding van prijzen houdt aanbevolen, ook nu weder evenmin als vroeger aan blijken van sympathie zal ont breken, maar dat velen zich zullen opgewekt gevoelen een geschenk voor dit goede doel af te staan. Gisteren opende de vereeniging Paulus het leesseizoen met een uitvoering door de zang en reciteervereeniging. Het goed gekozen pro gramma werd uitgevoerd op eene wijze die lof verdient. Èn de zang èn de voordrachten lever den het bewijs dat het den werkenden leden van Paulus ernst was geweest iets goeds ten ge- hoore te brengen. Dat de buitengewone leden, die talrijk waren opgekomen, een recht genoeg lijken avond was verschaft, daarvan gaven de luide en herhaalde bijvalsbetuigingen het onmis kenbare bewijs, De Minister van Binneulandsche Zaken; Gelet op art. 1 van Kon. besluit van 17 Augustus '1878 Staatsblad no. 28) en op zijne beschikking van 14 Juli 1879, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 15 Juli 1879; Heeft goedgevonden: te bepalen dat, met ingang van 1 October e. k, en met wijziging der aangehaalde be schikking, voormeld besluit zal toegepast worden in dat gedeelte der prov. Zuid-Holland, hetwelk de volgende gemeenten of deelen van gemeenten omvat; Kethel, Schiedam, Delfshaven, Over- schie, Schiebroek, van de gemeente Ilillegers- berg do Bergpolder, met inbegrip van de daar langs loopende wegen en het gedeelte van Roterdam, gelegen ten Noordenen Westen van eene lijn, loopende van de grens der gemeente Hillegersberg in den Zwaanshals, langs de west zijde van dien weg tol de rechter Rottekade, langs den zuidelykeu en vervolgens westelijken berm dier kade tot voorbij de Rottebrugverder door de Rotte tot aan het Hofplein, door het water der Vest, het Stokvischwatertje en de Deiflsche vaart tot de Delftsche poort, door' het water van den Coolsingel en van den Scinedamschen Singel, langs de zuidzijde van den Westzcedijk tot de limiet of Bonte paal, van daar langs dé oostzijde van het Park tot aan de Maas. De Staatscourant van heden bevat het Koninkiyk besluit van 22 dezer tokv/yzigiug en aanvulling van het reglement voor den dienst van den Ryksteiegraaf, goedgekeurd by Koninkiyk besluit van 12 December 1875 Staatsblad no. 240). In het Koninkiyk besluit van,22 dezer tot wijziging en aanvulling van het Koninkiyk .besluit van 14 Augustus 1876 betrekkelijk he^

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1