BinaeuUndscle Berichten. Gemengde Berichten. jaar van 74 tot 83 geklommen. Dat zij hare verzorging alzoo eenigszins heeft kunnen uit breiden is voornamelijk te danken aan de ver meerdering van het aantal leden. Dit aantal bedroeg in het vorig jaar 306 thans 366; dat der begunstigers klom van 214 tot 201, Ook bij sommige comité's vermeerderde het aantal loden en begunstigers zoodat de Maatschappij thans door ruim 1200 contribuanten wordt onder steund, waarvan velen hun jaarlijksche bijdrage verhoogden. En dat het geld der giften en bij dragen goed besteed is, dat kan men zien uit haar verslag. Daar kan men lezen hoe weesjes van alle gezindheden door de Maatschappij in die gezinnen worden geplaatst, welke zij het nuttigst voor hun opvoeöiug oordeelt. Hoe zij daar in de meeste gevallen als eigen kinderen worden behandeld, en in de genegenheid van hun pleegouders, broeders en zusters een vergoeding vinden voor de liefde, die zij zoo vroeg moeten missen. De Maatschappij mag zich reeds ia veler sympathie verheugen; maar zij heeft nog steeds behoefte aan krachtigen steun, om haar werk zaamheid uit te breiden ten voordeele van zooveel weezen, wier verpleging dringeed voor ziening vereischt. Reeds meermalen werd door ons en anderen gewezen op de schoone taak van deze Maatschappij. Maar wij aarzelen niet haar nogmaals dringend aan te bevelen aan alle menschenvrienden, en hun Vondels woord toe te roepen: vOch, helpt een luttel dragen." SCHIEDAM, 4 October 18J9. De herstemming voor de verkiezing van één lid voor den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag den 13 October 1879, van des voormiddags te negentot des namiddags te vier uren, ten Raadhuize alhier. "Voor het huishoudelijk najaarsconcours door het korps Koninklijke scherpschutteis alhier, te houden te 's Ilage (Waalsdorp), op Zondag 5 dezer, zijn behalve de reads vermelde prijzen nog ingekomen: een Bloemenstandaard, een kristallen aschbakje met zilveren voet, een jlito, een portemonnaie met geld, een dito, een Amerikaansche klok, een lantaisiestoel met trépied, een boekwerk: Andriessen, Oranje- Nassau. Onder de opgave van brieven door het postkantoor te Rotterdam verzonden en gericht aan personen waarvan de adressen onbekend zjjn, over de 1ste helft der maand September 1879komen o. a. voor"Wed. Zwaneveld, te SchiedamVan Dongelente Delfshaven G. Horsman, te Vlaardingen. De Amsterdamsche Stuiversvereeniging jDe School met den Bijbel" heeft een openharen bidstond uitgeschreven op Vrijdag a. s. >met het oog op de gevaren, die bij vernieuwing de christelijke scholen in ons vaderland bedreigen, en op de roeping onzer vertegenwoordigers iu de Tweede Kamer." Donderdag 2 Oct. II.des nam, te 5 uren, kwam een bouwman van Delfgnauw met zijne vrouw in de nabijheid van Schipluiden aamijden in een tilbury, toen zich daar op den Hoornschen weg een paardenkoopman uit Maasland bevond. Daar deze koopman, zooals dat nog al dikwerf gebeurt, wat stevig markt had gehouden, maakte hij naar den zin van een jeugdig ros dat hij bij zich had, nog al ruim gebruik van de karwats, waardoor het dier het voor (le passage te voet, als per as, verkieselijk maakte ontwijkende sprongen te doen. Ook het paard van den bouwman v. S. deze willende ontwyken deed een sprong, en paard en rijtuig tuimelden (niet in de vaart), maar van den 2 meter hoogeu weg af in den lagergelegen Hodenpijtschen polder. Verblijdend js echter te kunnen melden dat alles met eenigen schrik en gebroken paardentuig is afgeloopen. De regenmeter te Frederiksoord gaf in September jl. 45 millimeter. De zes vorige Septembermaanden was het tniddelcijfer S9, i zoodat nu 44 mM. miuder is gevallen. De Gebroeders Treves, te Milaan, hebben onlangs het eigendomsrecht gekocht van de beschrijving van Unlland door De Ami cis en bezorgden er nu eene keurige nieuwe uitgave van, die met zorg door den schrijver herzien werd. Dit is reeds de vijfde druk, dieu Olanda beleeftwel een bewijs dat de Italianen belang stellen in ons land en zijne bewoners. Men leest in de Europeesdie kroniek van het A. D. v. jV. I. Onlangs las ik in dit blad een berichtje, dat op de passers te Batavia de Chineezen zich beginnen in te laten met het in Engeland verbo den drie-vingerhoedenspei. Van een bevriende band ontvang ik nu liet volgende verhaal, hetwelk toont, hoe men degenen, die ons met dit spel ons geld ontfutseleu willen, het best te woord staat: sik nam, met nog drie jongelieden van mijn kennis, een kaartje tweede klasse. Twee andere lieeren namen plaats in denzelfdeu wagen; zij hadden weinig bagage, een klein valies alleen, met een parapluiezak, waarin drie stevige stokken staken. Weldra haalden zij uit het valies een rond plankje, eu bevestigden dat op de stokken, zoodat het een tafeltje voimde, waarop rnen kaait kon spelen. Toen we alle vier, die ons aan elkander vreemd hielden, weigerden te spelen, haalden zij drie vingerhoeden en een erwt voor den dag. Niets is eenvoudiger dan dit spel; maar ik raad ieder af, het in onbekend gezelschap te spelen. Men weet. hoe het spel iu zijn werk gaat. De een verplaatst onnaspeurlijk vlug do erwt van den eenen vingerhoed onder den anderen, eu de medespeler moet raden, onder welken vingerhoed de ei'w't ligt. Daar er drie vinger hoeden zijn, zoo krijgt degeen die juist raadt, tweemaal z'yu inzet van den ander. Het ver raderlijke van het spel is echter, dat de bank houder, om hem eens zoo te noemen, maar al te dikwijls de erwt onder geen enkelen der drie vingerhoeden plaatst, maar in zijn mouw verbergt. Men kan dan raden, zooveel men wil welken vingerhoed men ook aanwijst, altijd blijkt er geen erwt onder te liggen en men is zijn geld kwijt. Ik waarschuwde ook nu mijne jonge vrien den maar te vergeefs zij speelden, verloren eerst eenige gulceustoen bankbiljetten; alles verdween in de zakken van de eigenaars van het tafeltje. Een van de verliezers scheen echter een inval te krijgen; hij werd op eenmaal zoo opgewondendat hij otn tweehonderd gulden -weddi, te zullen raden, onder welken vinger hoed zich nu de erwt bevond. De tegerspeler deed zijn kunstbewegingen, en zoodra dut ge daan was, riep mijn vriend: sllanden thuis." Op hetzelfde oogenbiik vatte hij zelf twee vingerhoeden op en de juistheid van zijn gissing werd bewezen: nik behoef niet te zeggen, dat de erwt onder den derden ligt en ik juist geraden heb", zoo eindigde hij. De twee man nen inet hun tafeltje beweerden natuurlijk, dat dit geen manier van spelen was, maar de andere werd zoo opgewonden, dat hij dreigde zijne tegenpartij uit het raam te zullen smijten, als hij uiet betaald werd. Dit geschiedde dan ook, na nog een weinig gekibbel. Ik zag rnet genoegen, dat de beide schurken aan het kortste eind trokken. Den derden vin gerhoed oplichten durfden zij niet, daar het dan uitgekomen zou zijn, dat de erwt onder geen der vingerhoeden lag. Maar, daar ik myn plan had, begon ik met in schyn partij te trekken voor de twee oplichters. »Ik weet wel", zei ik, »dat het er onder fatsoenlijke lieden zoo nauw niet op aankomt, in welke bewoordingen eene weddenschap wordt voorgesteld, maar ik zou daar toch geen gebruik van willen maken; als ik wedde, dan zou ik ook bepaald den eenen vingerhoed aanwijzen, waaronder de erwt lag; en om het te bewijzen, wed ik om vijfhonderd gulden, dat ik mij niet zal vergissen." De twee mannen namen de weddenschap aan, en zoodra huune handen van het tafeltje af waren, wees ik dén vingerhoed aan. jllieronder zit de erwt", zei ik. jWij wedden van niet", riepen zij opgewon den uit. Ik lichtte den vingerhoed op en stopte er handig een erwt onder, dien ik iu mijn mouw had; ik had mij op die kunstgreep uit aardig heid dikwijls geoefend. jDaar is de erwt", riep ik; jen onder dezen", hier lichtte ik snel de andere twee vingerhoeden op »is niets, zooals gij ziet" De beide boeven durfden mij niet beschuldigen van een vreemde erwt er onder gestopt te hebben want zij zouden daar mee zelvea bekend hebben, dat er onder geeu vati de drie vingerhoeden een erwt lag en zij dus valseh gespeeld hadden. Al het geld, dat zij ons hadden afgewonnen, en wat zij oorspronkelijk bij zich hadden, was nauwelijks toereikend om deze schuld te be talen. Bij het volgende station gingen zij er uit, Blijkbaar zagen zij in mij een geestverwant en aclitteu het onraadzaam in mijne tegenwoor digheid, veel minder met inij zeiven, door te spelen. Zij zullen zich vooreerst op die spoor» weglijn wel niet meer vertoonen. Dordrecht. Alhier hebbeu vei scheidene ingezeteneu voor eigen rekening Saksische aardappelen doen aanvoerendie voor zeer matigen prijs en iu overvloed verkrijgbaar zijn. De kwaliteit dezer aardappelen is •uitmun tend zoodat de vrees van velenom niet in de gelegenheid te zijndoor duurte van dit artikel winterprovisie op te doen, verdwenen is, De prijs der Holiaadsche aardappelen is tengevolge van veel aanbod van Saksische r.iet zeer hoog. *-> i Ond-Deiorlnnd. Donderdag hield de com missie tot wering der bedelarij alhier hare jaar lijksche openbare vergadering tot het doen van rekening en verantwoording van haar gehouden beheer. Door mindere ontvangsten en verineer- derde uitgaven was de commissie slechts iu staat e 1 f maanden haar taak voor te zetten,in plaats van twaalf. Er bleek nog een saldo iu kas te zijn van ruim f'108, en na afloop der verantwoording werd de commissie eenparig verzocht, ook het volgend jaar, gesteund door de ingezetenen, haren arbeid voort te zetteu. Woerden. Alhier is mede de prijs van het rundvleesch met '10 cent per kilogr. verminderd. Amsterdam. De Javaansche Gamelang, die dezen zomer te Aruhem zoozeer de aandacht trok, zal zich ook te dezer stede en wel in het Paleis voor Volksvlijt, doen hooren. Aanst. Maandagmiddag heeft de eerste van de vyf bespelingen plaats. Zaterdag *11 dezer keert het muziekgezelschap naar Indië terug. Voor de jury te Breslau stond dezer dagen een timmermansknecht terecht, die in het laatst van Maart ji. zichzelven en zijne drie kinderen (jongens van 8, 9 en 13 jaren) door kolendamp het leven had willen benemen. Men had hen des ochtends bewusteloos gevonden en naar bet hospitaal overgebracht, waar alleen de oudste zoon en de vader hersteld, de twee jongste kinderen gestorven waren. De beschuldigde verklaarde, dat hij na den veldtocht van '1866 ziekelijk gebleven was en daardoor hoe langer' hoe minder had kunnen verdienen. Ook zijne vrouw werd ziek en stierf in 1878 na vyf jaren lydens. Eindelyk was het zoover gekomen, dat

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2