A0.187Ü. Donderdag 9 October. M 4774. Mgjariute Bsrichten. Biimlanisclie Beriïïtsi I> r- i e en. Derligste Jaargang-. p}< /IBONNKMENTSI'RIJS, per kwai taalf 1.85. Franco por post, door het geheele Ryk - 2.50. k&ondeiUjke nointners- 0.10. BDRKAUi HAKKV, Si, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegup van eene Courant1.10. Iedere gewone tegel meer- 0,10. Dn ie maal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. B E I Cf I E. 1* liet -iProtestantsche consistorie en het Israëlitische consistorie hebben uit eigen bewe ging aan het Dagelijksch Bestuur geschreven, dat zij, onmiddellijk na de afkondiging der wet van 1 Juli 4879, alle maatregelen hebben ge nomen, opdat hunne scholen in alle deelen aan de eischen der nieuwe wet zouden voldoen. Dit voorbeeld van verdraagzaamheid en gehoor zaamheid aan de wetten sliekt hun tot eer en steekt gunstig af bij de heftige aanvallen der Katholieke geestelijkheid, welke de openbat e Scholen onder interdiet plaatst, aan de leerlingen (ter scholen de eerste communie weigert, de ouders in hunne stoffelijke belangen bedreigt en de openbare onderwijzers en onderwijzei essen op weinige loyale wijze voor het secte-onderwijs tracht te winnen. Intusschen is devgeestelijkheid to Brussel bedrogen uitgekomen en heeft zij schipbreuk geleden op het gezond verstand en -den vrijzinnigen geest der bevolking/'Dê stede-" dyke scholen telden den loden Augustus 8825 leerlingen, 4725 jongens en 4100 meisjes. Den Aden Octobpr na de heropening der scholen telden zij 7748 leerlingen, 4380 jongens en 8368 meisjes. liet aantal nieuwe leerlingen is 156, terwijl 1233 kinderen de openbare scholen verlaten hebben. Bij dit laatste cijfer moet in 't oog gehouden worden, dat daaronder ook de leerlingen begrepen zijn, wier lect tijd afgeloopen was, Bedenkt men dat de geestelijkheid geen middel tot pressie, geen bedreiging met aard- sche en hemeische stiaffen ontzien heeft, dan is de oogst, dien zij te Brussel binnenhaalde, niet rijk. Nog minder succes had zij met het enroleeren van openbare ondei wijzeis voor hare scholen: van het geheele personeel liepen slechts 5 onderwijzeressen en cön onderwijzer, twee hulponderwijzers en ééue hulpomlei wyzeies naar de Katholieke scholen over. 1) I T S C II 1 A S 0. De Dinsdag te Berlijn gekozen negen afge vaardigden voor den nieuwen landdag behooren allen tot de partij van vooi uitgang. In het Piuisische Iluis van afgevaardigden zal nu ook de christelijk-soeiale partij ver tegenwoordigd worden, en wel door den hof prediker Stacker, die in het district Bielefeld- Herlord-Ilalle kandidaat is gesteld eu wiens verkiezing door de medeweiking der conserva tieven verzekerd is. 1 Binnen kort vergadert de Algemeene Synode der Pruisische Evangelische Kerk. Er zal een ontwerp jn behandeling worden genomen, ■betreffende schending van kei kei ij ke plichten. Daarin komt onder anderen de bepaling voor, Jat iemand, die het godsdienst-onderwijs van al zijne kindereu overlaa aan een ander kerk genootschap, zijn kerkelijk stemrecht verliest Dè inzegening des huwelijks zal onder andereu ijWOrden geweigerd, wanneer de man, lid der Evangelische Keilt, toezegging heeft veileend om al zijne kindei eu m de Katholieke leer te doen onderwijzen. Ook zal zij worden geweigerd aan ieder, wien wegens verachting van het christelijk geloof, of wegens zedeloozen levens wandel, of wegens eigen schuld aan vioegere echtscheiding, de keiltelijkc zegen des huwelijks niet zonder ergernis kan wotden verleend. Bij het huwelijk tusschen peisouen die reeds in' gemeenschap hebben geleefd, /al in liet formulier eene andere vraag gedaan worden 'dim by een echtverbond tusschen audeie peisonen. Aan den bruidegom zal dan namelijk niet worden ge vraagd, of hy zijne biuid aanneemt als zijne vrouw, maar of hij zijne vrouw eikent en aanneemt als christelijke gade. RSGEI.AND. De Thr.es deelt een depêche uit Mandalay van Maandag mede, volgens welke de Biitsche gezant eu het verder peisoneel van het gezant schap aldaar, zich ongedeerd hebben ingescheept. Yerscheideue Bntsche onderdanen hebben zich eveneens ingescheept, Te Mandalay is het thans rustig. Voor September bedroegen de ontvang sten van het Suez-kanaal 2,100,000 frs. tegen 2,069,000 fis. in 1878 en 2,484,000 fis. in 1877, SPANJE. De Minislerieete afgevaaidigden vei langen, dat het gouvernement de piovincie Catalonie in staat vau beleg stelle, indien de Cailisten en republikeinen mochten ti achten wanoide- ïykheden te vei wekken. De Regeering heeft echter nog geen besluit genomen. De Gronista eu de Correspondence, minislerieele organen, weeispieken liet geiucht omtieut eene imuisteueele etisis. Maitinez Campos en de Minister van Binnenlandsche Zaken verzetten zich tegen liet afkondigen van den staat van beleg in Catalonie. F It A N K K IJ K. De Temps en de Débats belichten dat de Ministerraad zich gisteien bezig hield met de kwestie der amnestie. Er werd besloten geene wijziging hoegenaamd te gedoogen van de wet zooals /.ij door de Kameis aangenomen is. O (ISTE N It I.T K. Te Weeneu zal een monument voor Ilaydn worden opgericht; reeds zijn dnatvoor 6000 flonju bijeengebracht. G It I E K E S t A N 1). De Minister van Marine is afgetreden, omdat hij als Kamerlid niet herkozen werd. Men gelooft dat het Ministerie in;de nieuw bijeengeroepen Kamer de meerderheid op zijn hand zal hebben. AMERIKA. Er heeft te Tabasco, op de kust van Mexico, een orkaan gewoedtengevolge waarvan verscheidene schepen, waaronder ook het Nederlandsche schip Amelia, zijn gestrand. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 7October. In de zitting van heden heeft de discussie plaats gehad over de toelating van den heei du Tour van Beihnchave. De heeren Van de Werk, Rutgers Van Rozenburg en Van der Linden bestreden diens toelating, zonder daaroni alle motieven der commissie te deelen, op grond der gepleegde informaliteiten en het medestemmen van onbevoegden. De heeren Van Baar, Gade- froi en Mackay betwistten, dat die informali teiten invloed hadden of konden hebben op den uitslag der vei kiezing, en hielden vol, dat de eenmaal vastgestelde kiezerslijst tot aan de heiziening niet veranderd kan wotden. De heer Luyben verdedigde het rapport der commissie en bleef als hoofdargument tegen de toclatiug beschouwen, de 'onwettige vaststelling der kie zerslijst van de gemeente flarmclenhij meende dat bij eene nieuwe verkiezing te Harroelen naar do kiezerslijst van 1878 moet gestemd worden. Na bestiyding van het lapport door den heer Haiïmans, is de conclusie der commis sie, stiekkende tot niet-toelaling, aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. SCHIEDAM, S October 1S79 Op het tweetal ter beroeping van een predikant bij de Heivoundc gemeente te Voor schoten zijn geplaatst de heeren M. Hoog, alhier, en C. Veen te Hall. Heden namiddag omstreeks half een ure kwam de poelier Nauman met zijn kanetje van Rotterdam ter hoogte van het Roode hek de hoogte afrijden toen liet achtjarig dochteitje van IC Reijgersberg, dat óf tegen het paai d inliep óf nog naar de audeie zijde willende oveisteken,1 het ongeluk had onder het karretje te geraken,1 waardoor haar een der wielen over het hoofd ging en waardoor liet meisje ernstig gekwetst werd. Heelkundige hulp werd haar spoedig door den heer W. Van der Smau veileend, Naar wij vernemen geeft haar toestand hoop op hei stel. Bij vonnis der arroudissemeuts-reclitbank te Rotterdam van gisteren is o. a. veroordeeld W. Vau der S., wonende te Schiedam, ver volgd ter zake van verzet tegen een agent van politie, tot een celstraf van eene maand. Op de spoorvvegbegrooting voor 18S0 is een som van f 200,000 uitgetrokken voor den aanleg van den spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Blijkens de Memorie van toelichting (gedateerd 26 Aug. jl.) is die l\jn met nog drie andere bij de wet van 10 Nov. 1875 bevolen, nog in onderzoek; dit onder zoek is reeds zoover gevorderd dat na veelvul dige terreinopmetingen thans .een richting is aangenomen volgens welke de onteigenings* bescheiden zullen worden opgemaakt.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1