Gemengde Berichten. VERSCHEIDENHEID vacature Pantekoek benoemd ds. A. II. De Hartogh, van Botterdam, Alkmaar» Alhier heoft de harclnokkighoid der slagers om het vleesch op lioogen prijs te houden, eindelijk het geduld uitgeput. Woens dag is te dezer stede een slagerij geopend, onderneming van eenige ingezetenen waarin men zich voorstelt het rundvleesch tot lager prijs dan de slagers eischen te leveren. Zij, die met de uitvoering zijn belast, waarborgen, dat in de eerste plaats voor goede kwaliteit zal worden zorg gedragen. Itcnkum. Door wijlen den heer P. S. "Van der flGoot alhier zijn aan de diaconioh dei- Hervormde en R. K. armbesturen alhier ieder f 1000 vermaakt, vrij van rechten. Zondag ochtend had op den spoorweg van Lyon naar Montbrison een vreeselijk engelnk plaats. Juist op het oogenblik dat een exprestrein van achter een bocht kwam aanstoomen, reed een rijtuig met zeven personen over de rails, doordien de wachter verzuimd had den slag boom te sluiten, met het noodlottig gevolg, dat paard en rijtuig met allen die erin waren, ongeveer honderd meters ver met den trein werden medegesleurd. Het paard werd letterlijk door midden gesneden, de koetsier en de vrouw' van den eigenaar van het rijtuig werden op de plaats gedood, een 'ISjarig jongeling werden beide voeten afgesneden, zoodat men voor zijn behoud vreest, terwijl de eigenaar en een 2jarig dochtertje zwaar aan het hoofd gewond werden. Slechts twee kindereu hebben geen letsel be komen. De spoorwegwachter beweert het lluiten der aankomende locomotief niet gehoord te hebben. Ook op den spoorweg van Orleans is een dergelijk ongeluk voorgekomen met twee echt- genooteu, die inleen karretje den weg wilden overrijden, met het gevolg dat de vrouw het hoofd van den romp gescheiden, en een eind weggeworpen werd, terwijl ook de man er waarschijnlijk het leven bij zal inschieten. Jules Renard, een der geamnestieerden aan boord van de Calvados (dat schip is op weg naar Port-Yendres), zet in de Hépubliqua Franqaise zijn reisaanteekeuingen voort. Hij beschrijft de aankomst te Batavia en zegt, dat er veel modder ligt in de straten van de oude stad en datwanneer men de ongelooflijke werkzaamheid der Chineezen ziet, het begrijpe lijk is, dat de Ameiikanen hun concurrentie duchten. Ook te Batavia staan zij in den handel en nijverheid bovenaan en bij de jongste prijs- uitdeeling aan de »Ecoie de Droit" kregen drie Chineezen de eerste prijzen. Jules Renard be gaf zich naar liet bureel van de Jambode. waar hij zeer beleefd werd ontvangen en hem het Indisch hotel werd aanbevolen, dat onlangs voor 300,000 frs. word verkocht, een zeer comfortabel hotel, waar ook de officieren van de Calvados hun intrek namen. De lieer "Van Daalen deed aan do vreemdelingen eenige interessante mededeeiingen over ludie. - De reisaanteekeningen loopen tot 4 Sept. ïWij, die terugkeeren," zoo besluit Renard, ïvergeten wij niet dat wij de begunstigden zijn en honderden ongelukkigen hebben achterge- laten. Bitter is hun lijden, dat wij gedeeld hebben. Laat ons zonder haat en bluf, maar met klem aandringen op een volledige amnestie. 'Het is al genoeg, dat er gezinnen zijn, waar niemand zal terugkeeren en voor wie de volledige amnestie slechts een-bittere spotternij kan zijn; laat men met de goedertierenheid niet knibbelen jegens hen, die nog niet zjjn, bezweken." ln zeker Katholiek blad vindt men het volgende omtrent de levenswijste des Pausen: Een oude dienaar van het huis Pecci, genaamd i Bahlassare 'Bössi, die den. tegenvvoordigen Paus sedert twintig jaren bestendig vergezelt en thans de betrekking van eersten kamerdienaar bekleedt, opent lederen morgen te vijf uren zachtjes de kamerdeur en roept: «Goeden morgenUw Heiligheid:" Gewoonlijk is de Paus dan reeds opgestaan en weinige minuten later heeft hij zijn toilet gemaakt. Een korte pooze wijdt hij vervolgens aan liet gebed. Te GVs ure begeeft hij zich naar zijne kapel, waar hü de mis leest en daarna die van een priester bijwoont. Om half negen wordt het ontbijt genuttigd en een sigaar gerookt, waarna Z. II. gedurende enkele minuten audiëntie geeft. Te negen uren komt kardinaal Nina of zijn plaatsvervanger zoo de kardinaal afwezig is en met den arbeid wordt begonnen. Yolle drie uren wordt thans gewerkt, waarna weer audiëntie gegeven wordt. Om half drie wordt gedineerd, vervolgens een middagslaapje gedaan en met den arbeid weer begonnen. Te zeveu uren verschijnen eenige intieme vrienden soms nog een bij den Pauselijkeu stoel geac crediteerd gezant: doch na enkele uren van gezellige» kout neemt de Paus afscheid. Het avondeten wordt gebruikt en dikwijls daarna nog weer de arbeid hervat. Eerst laat in den nacht begeeft de grijsaard zich dan ter ruste. Eenige dagen geleden is gemeld, dat prof. You Rokitansky een middel tegen tuber culose gevonden had in de inademing vau benzoëzuur natrou. De eer der ontdekking wordt hem nu betwist door Dr. Max Schüller, privaat-docent te Greifswakl. Deze heeft reeds anderhalf jaar lang met dat middel proeven op dieren genomen, die aan tuberculose loden, en de voorloopige uitkomsten van zijn onder zoek eeuigen tijd geleden in een geneeskundig tijdschrift openbaar gemaakt, nadat hij den Ssteu Februari jl. in de geneeskundige veree- niging te Greifswakl voor het eeist verslag van zijne proefnemingen had gedaan. Een en ander meldt de N. Slciiiner Zlg. ouder bijvoeging, dat prof. Yon Rokitansky vei moede lijk door Schilders mededeeling op het denkbeeld gekomen is om met dat middel ook op rneuschen proeven te nemen. Men had hier en daar in Duitschlaud woningen gevonden, waarvan Caesar en Tacitus spreken (woningen in don grond, holen), ea wel ^vooral in Mecklenburg en aan deu Harz. Aan den Rijn had men echter tot nu toe nog geen spoor daarvan ontdekt. Dit is nu evenwel geschied, en wel in het Nouwieder Rijnbckkeu. Men vond daar een groote ruimte in deu grond gevuld met puimsteen, die daar vrij algemeen is. De eeiste vraag was, of die holte door de natuur, dan wel door den mensch gemaakt is? Men zag aan den wand (die van leem is) de sporen van de spaden, waarmede het hol gegiavon is. De tweede vraag was, of de holte gediend heeft om er dieren in te vangen, dan wel tot voorraadskamer en woning (over welke beide soorten van holen Caesar en Tacitus spreken). Het laatste is waaischijnlijl:, omdat men hier ook aantrof: houtskolen, potscherven vau ruwen arbeid, beenfragmenten en wat wel zeer merkwaardig is aan een der wanden een niet slecht geteekeud afbeeldsel van een paard, ter grootte van 60 cm. De figuur is op den gladgemaakten leemwaud ingegriften goed geconserveerd. Op het eiland Trinidad heeft men een belangrijke vondst gedaan namelijk een anker dat blijkt afkomstig te zijn van een der sche pen waarmede Columbus in 1498 dat eiland bezocht. Wat het eigenaardige van deze vondst echter uitmaakt is, dat men het anker vond zes voet diep in den grond en 372 voet van de kust het land in. Men had reeds lang ontdekt, dat het eilaud door aanslipping in omvang toe nam; thans blijkt hoe belangrijk die vergrootiug in die kleine vierhonderd jaren geweest is. Waar vroeger Columbus met zijn schepen lag, vindt men thans vruchtbare velden en tuinen. Londen heeft tegenwoordig 3,676,000 inwoners. De stad beslaat een oppervlakte van dB." vierkante mijlen; men heeft er '120 pa-> rochiale kerken. '155 anglikaansche kapellen, 50 tempels van andere geloofsbelijdenissen 22 schouwburgen. Er hebben jaarlijks 50,000 ge boorten meer plaats dan sterfgevallen. Borst ziekten zijn er minder dan te Parijs. Men schrijft uit Orchiesaan den Courrier du Word: Zekere Paul C., schoenmaker van beroep, had op het laatst van de afgele—mn, lente een jonge musch, die uit het nest was gevallen, tot zich genomen en opgevoed. Het muschje, groot geworden, was zoo tam, dat het vrijelijk rond vloog en zelfs naar buiten mocht uitvliegen, doch zorgde het steeds terug te zijn bij den maaltijd en des avonds om te slapen. Ongeveer 2 maanden geleden kwam echter Friquet (zoo noemde men de musch) niet ats naar gewoonte terug. Hem is zeker een ongeluk overkomen, zeide toen onze brave schoenmaker. Sedert vernam de bedroefde man niets meer van zijn lieveling totdat op eens (tiu weinige dagen geleden) een geheele zwerm musschen het venster kwam binnen vliegen eu één daarvan zich op 's mans .schouder zatte. Dadelijk herkende hij Friquet, de vluchteling, terwijl de overigen meer wantrouwend zich op de meubels hadden gezet en klapwiekende om moeder riepen. Het was werkelijk Friquet (die men beter had gedaan Fiiquette te noemen), die tijdens den nieuwou oogst haar rondreis had gedaan eu die, nu hare jongen in staat 'waren uit te vliegen, met haar geheele huisgezin bij den schoenmaker terug kwam. Te Smith Creek, Elko Couuty, Nevada is een laag steatiet ontdekt, die een dikte heeft var drie lot tien voet. Ilct is gemakkelijk te bewerken eu een ware mineiale zeep. De bewoners der streek gebruiken doze stof sedeit lang voor huishoudelijk gebruik in plaats van zeep. Scheikundig beschouwd bestaat de laag uit hydrosilicaten van aluinaarde, magnesia, kali en kalk. VersCh opgedolven heelt zy liet uiterlijk aanzien van gesprikkelde of gemar merde Spaamche zeep, waarvan de aarlje" be staan uit een spoor ijzeroxyde dat do Stof bevat. Een firma te Elko heeft Let voornemen, deze streek te ontginnen en de zeep«teen aan de riaikt te brengen. Een Duitscli dokter liet een snoek in een vijver zwemmen;" in het midden was een glazen dam aangebracht. Drie maanden ach tereen stootte de snoek eiken dag tegen den glazen damwanneer hij naar de grondeis' wilde happen aan gene zijde van het glas. Na die drie maanden kwam hij tot de conclusie dat het niet ging. Toen werd de glazen dam weggenomenmaar de snoek scheen zoo jor- drongeu van de onmogelijkheid aan de grondels te rakendat hij ze voortaan ongedeerd liet voorbtjzwemmen. Eenige jaren geleden wilde zekere heer Fleischer te Gouobitz een mengsel gereed maken, om ongedierte van planten te weren. Hij goot daartoe teer op ascli, en zag metr verwondering, dat daaruit een bijna leuklooze, houtskoolach tige stof ontstond. Hij heeft zijn uitvinding gebruikt door planken voor vloeren in vochtige kelders of in broeikasten van ouderen eerst te laten teren en dan geheel met asch te bestrooien. Deze vloereu rotten bijna niet en toonen geen spoor van paddestoel of iets dergelijks. Bij gelegenheid vau de stichting eener afdee- ling van de maatschappij die zich ten doel stelt de oplossing van geschillen tussehen ver- schillende Staten te bevorderen, voerde de heer Richard, lid van het Eugelsche Lagerhuis, te Warrington het woord. Zijn betoog was gericht tegen de oorlogzuchtige neigingen van het hedendaagsch Europa, en de cijfers, die hij omtrent oorlogen en al den aankleve van-dien, mededeelde, waren bijzonder welsprekend. Engeland alleen, verzekerde de heer Richard, heeft sedert 1816 alleen 73 oorlogen onder- nomen; sedert 1816, liet vredejaur; het eerste van het tijdperk van rust, die door den val van Napoleon zooals meii zeide, verzekerd was. In de laatste 25 jaren zijn 'twee millioen mcnschen in de oorlogen van liet vasteland orngekomea, en waren meer dan dertigduizend millioen guldens noodig om de onkosten van den krijg te dekken. Op dit oogenblik heeft Europa niet meer dan vijf millioen soldaten in werkelijkeu dienst, behalve zeven millioen in reserve. liet onderhoud van deze scharen van krijgslieden kost met minder dan zesduizend millioen guldens. Do prefect van het Fransche departement van de Doub-, heelt voor den lijd van twee maanden in hare function gesc'iorscht de geeste lijke zuster Alphee,sim:, mstitutiiee teJIniteau, wegens het bezigen barer leerlingen voor slui- kerij. Den 17en Juli jl. namelijk zijn een geeste lijke zinter eu twee leeilingen aangehouden door de douanen to Monlksbou, op de Fransch- Zwilsersche graven, die ouder hare klcedeion ongeveer 12 ponden suiker fin koffie over de grenzen ln achten, welk feit herhaaldelijk is gepleegd. Langzamerhand beginnen de troepen die aan den Zuid-Afrikaanse!)"!! oorlog liebbr deelge nomen, in Engeland terug te keeree Verleden Woensdag kwam te Portsmouth het .oomsc'uip 2?t/i/plt< aan, dat het Ie bataljon v.a het 2ine regiment aan boord had, hetzelve, dat dooi de Zoeloes overrompeld wan), eu dat in den ongelukkigen veldslag van Isandula bijna ge heel omkwam. Van de 800 mauschappen waaruit dit bataljon oorspronkelijk was samen gesteld zijn er ruim zevenhonderd veeitig om gekomen de ledige plaatsen zijn echter door vrijwilligers aangevuld. Toen do troepen te Portsmouth landden," zijn zij het voorwerp vau de hartelijkste ontvangst geweest. De Siertog van Cambridgeopper bevelhebber van het Engelsche leger, was uiet den hertog van Saksen Weimar zelf naar de havenplaats gekomen, om hen te ontvangen, en begroette de terugkeerenden in de warmste bewoordingen, terwijl hij hulde bracht aan hen, die in den strijd waren gevallen. Toen het vaandel van het regiment, dal in "den krijg aan flarden werd gescheurd, ontplooid werd, scheen aan de toejuichingen geen einde te zullen komen. De zaak der lijkierbiamling wordt thans ook te Berlijn besproken. Eene commissie, samengesteld uit leden van den stedelijkea raad aldaar en gepresideerd door den heer von Forckenbeck, eerste burgemeester, heeft er zich mede beziggehouden. Zij heeft bepaald, dat er bij het gouvernement stappen zullen worden gedaan, ten einde de wettelijke hinder palen, die thans nog aan de lijk vei branding in den weg staan, zouden worden opgeheven. In geval het gouvernement gehoor geeft aan de in te dienen vertoogen, zullen particulieren of wel vereenigingeu zich belasten met het stichten vau inrichtingen voer lijkverbranding. Het Engelsche gouvernement heeft de firma Neilson en Compagnie te Glasgow een bestel- lincr gedaan van niet minder dan 86 locomo- tieven, waarvan 80 voor Britsch-Indië en o voor .Zuid-Afrika bestemd zijn. Beter werktuigen der beschaving voorzeker dan nioustergeschut en pantserschepen. De ontdekking van de Noordpool is het doel, waarmede den Ben Juli jl. het stoomschip Jeannette de'linven van San Francisco in Cali fornia verliet Dit schip is het eigendom van

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3