A0. 1879. Vrijdag 17 October. ..V 47bO. Keiinisgevin Kennisgc vui Kennisgeving. Kennisgeving. Onze IJzerindustrie. Drie ©u Dertig ste Jt a a r g a u g. M-sasfc r. OUR ANT. t. Abonnementsprijs per kwartaal1.85. Franco per post, door bet geheele Rjjk2,50. Afzonderlijke nnmmers- 0.10. ttüHBABi HABRT, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eane Courant1.10. Iedere gewone rege! meer - 0.10J Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. O" Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanschrijving van den Iloer Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 19den Sep tember jl., A, No. '1190, (3de Afd.) Bron. Blad No. 55 Herinneren bij deze ieder dien zulks mogt aangaan, dat wanneer men, volgens do artt. 27 en 42 der Wet op de Personele Belasting van den 29stcn Maart 1833 (Staatsblad No. 4), zooals die zijn gewijzigd en aan gevuld bij de artt. 7 en 14 der Wet van den 9den April 18G9 Staatsblad No. 59), teroorzake van nieuwe aanschaffing, verandering of verwisseling van belasting- voorwerpen, vallen mogt in de termen var, art. 27 dier Wet, daarvan suppletoire aangifte moet worden gedaan, in voege i'.s bij art. 30 dier Wet is voorgeschreven, te welken einde een billet ter invulling bij tien Ont vanger der Directe Belastingen bekomen kan worden. Zullende, bij geheel achterlaten van aangifte of het doen van te geringe aangifte, op de belastingschuldigen de strafbepalingen toepasselijk zijn, voorgeschreven bij art, 35, voor zooverie die zijr, gewijzigd bij art. 13 der Wet van den 9den April I860 (Staatsblad No. 59) en art. 39 van meergemelde Wet van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad No. 4.) En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den löden October 1879. iter ui Wethouders cau Schiedam, VAN 'DIJK' VAN^MA'Pfiï^lSSE.- De Secretaris, A. W. MULDER. js ,-^p j Inrlgtlngen welke gevbsr, scliade of hinder kunnen veroorzaken. -.Burgemeester P. De Burgemeester van Schiedam, .geeft bij deze kennis aan de Ingezetenen, dat de PATENTEN voor liet dienstjaar -1879 80 zailen worden afgegeven terSecretaiie dezer Gemeente van den 17den tot en met den 25sten October aanstaande, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, des voormiddags van 10 tot 12 uur. En dat de Patenten, die na expiratie van opgemel- den tijd niet zullen zijn afgehaald, aan de Palentpüg- tigen, tegen betaling van Tien Cents per stuk, zullen worden te huis gebragt. Een ieder wordt aangemaand, om, bij de af haling van zijn Patont, het aanslagbiljet mede te brengen ton einde de afgifte te bevorderen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet be hoort, den 10 October 1879. De Burgemeester va» Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. (nrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders vao Schiedam; Gezien de ingekomen verzoeken van lo. J. G. VAN OTTEROIJK alhier, dd. 6 October jl., gerigt aau cHH. Gedeputeerde Staten dezer provincieom vergunning tot uitbreiding zijner Branderij, gelegen in de Konjjnenbuurt, Wijk B, no. 94c, kadaster sectie F, no. 911; 2o. H. VEIJENIIOEK alhier, dd. 15 October jl., om vergunning tot oprigting eeuer Paarden- slagterjj, in het pand gelegen aan den Singel, Wijk A, no. 182i, kadaster sectie G, uo. 1191. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet vau den 2den Juny 1875 (Staatsblad no. 95); Doen te weten i^t^Dat^vopctriölde^ verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der Gemeen ter visie gelegd y- dat op Donderdag den 34) October a. des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal' worden gegeven om bezwaken tegen liet op'rigten of uitbreiden bovenvermeld in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mog- 1 ten zijn ingekomen, kennis kan worden ge nomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behouit, den 16 October 1879. Burgemeester en Weihouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2en Junij 1875 Staatsblad no 95) Geven kennis aan de ingezetenendat op heden aan J. RIS Jac.zoon en zijne regtver- irygenden vergunning is verleend tot oprigting eener A. zijn makerij in het pand aan den Dverschieschen weg, Wijk A, no. 446, kadaster sectie G, no. 1333. Sch idam, den 16 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P.' J. VAN DIJK VAN MATENESSE Be Secretaris, A. W. MULDER. Hot is zeer natuurlijk, dat, bij don reactionairen geest, die thans in Duitschlnnd zegevierend haar scepter zwaait, zich ook bij ons stemmen doen hboren, zoo niet voor terugkeer tot het beschermende handelsstelsel, dan toch om bepalingen in het leven te roepen, die onze scheepvaart, handel en industrie uit hunnen doodslaap moeten opwekken. Nu wach ten wij nog steeds op liet bewijs, dat deze dris voornaamste takken van ons volksbestaan kwijnen ten gevolgo van het vrij handelsstelselveeleer zijn wij overtuigd, dat wijl juist door het Jang vast houden aan het oude, het gedurig wikken en wegen, om ons dan weer met alle macht op éóncn tak van handel te werpen, onszelven zeer veel nadeel hebben toegebracht. Wij hebben geen maat weten te houden in liet grooto handelsorkest en zijr v*n do eerste viool tot de meer nederige hobo afgedaald om nu cn dan nog cons een klaagtoon aan 'te hellen over slechte tijden en achteruitzetting. Aan wien de schuld Is er tot het verkrijgen van welvaart in dezen, al lom heil te zoeken bij wettelijke bepalingen? Staat of valt de handel van een land bij het veranderen van tractaten of handelsstelsels Immers neen! Want stelsels en tractaten wisselen even snel als 's menschen inzicht in den ioop der dingen. Duitschlnnd gelooft nu den steen der wijzon ge vonden te hebben, maar eer liet acht of tien jaar verder is, roept hot weer even hard om vrijhandel, als het nu zijn heil zoekt in beschermende tarieven. Iets anders is hot, of een regeering niet ver plicht is mee te werken tot bevordering van handel en industrie, wc! op den grondslag van vrijen handel en mededinging, maar «onder een kramp achtig vasthouden aan con in abstracta zeer te verdedigen stelling, die echter in werkelijkheid niets dan ellende on achteruitgang met zich brengt. Wij hebben Let oog op de openbare aanbestedin gen van 's Rijkswege, en wel voornamelijk van die werken, waarbij onze grooto ijzerindustrie het meest belang heeft. .Op het beginsel, dat aan hem, die het minst ""inschrijft,"TiOtzij—NederJander- o£vvreemdeling, het werk gegund wordt, valt niets af te diDgenmaar juist dit beginsel, dat uitnemend werkt bij die staten, wslko ook de grondstolfon voorhunne industrio voortbrengen, moest hier niet dan bij uitzondering worden toegepast. Men kan ons togemoetvoerenAls onze eerstd' ijzerfabrieken niet kunnen concurreeren met het buitenland (namelijk bij werken die in ons eigen land moeten' opgeleverd worden), dan moeten zij maar sluiten. Met evenveel recht kunnen wij antwoorden Omdat wij bijna niets anders met succes produ- ceeren dan vee, wat landbouwproducten en jenever, moeten wij allen maar boeren en branders worden. Altomaal plirascn. Wat is do ware toestand? Als onzo Regeering een groot werk, een spoor brug bijv. aanbesteedt voor een half millioon, dan ligt daar in de Nodcrlnndsche schatkist het kapitaal. Dit kapitaal moet voor het grootste gedeelte wor den omgezet in arbeidsloon en ijzer. liet loon is de grootste dozor beide factoren. Ais nu de Regeering voor een verschil van coniger duizenden guldens het Nederlandscli kapitaal naaf het buitenland verplaatst, dan wordt daar het" at'beids- en productievermogen vorlioogd ten koste van de binnenlandscho wolvaart; want, en hier komen wij in liet hart dor kwestie, het gevolg is dat langzamerhand duizendon werklieden bedankt moeten wordon, hun vorteringsverroogen on draag kracht tot hot opbrengen van belastingen zooveel minder wordt, terwijl een zeker deel als armlas tigen voor staatsrekening komt. Onze industrieelen moeten immers duurder zijn. dan het buitenland, zij kunnen toch geen ijzer van zand of klei maken. Wanneer nu do Rcgooring nog consequent was, maar onzo marinevaartuigen worden bijna alien op onze werven aangebouwdvan aanbesteding schijn noch blijk, en hocvelo werken worden onder hands gegunddaar de buitenwereld nooit iots van ziot.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1