Biüiienlaiiscti Bericlilei. A0. 1879. Eii tsii la sis tie Ssrietten. Donderdag 23 October. Ymclüit Saplijks, tilpzotóert DMk. M 478L X) r i e I> ertig-ste Jast gang. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Bijk. - 2.50. Afconderlijke nnminers - 0.10. ENGELAND. Daily News bevat een depêche uit Lahore van Maandag van den volgenden inhoud: Men gelooft, dat de Öjarige zoon van den emir Jakob-Khan tot troonopvolger zal benoemd worden. Intussehen zal de Britsche Regeeriug het bestuur van Afghanistap nog in nadere overweging nemen. De Times meldt uit Simla van Maandag, dat aldaar vertrouwbare berichten uit Indie zijn ontvangen, volgens welke het zeker is, dat de Russen door de Tekke-ïurkomannen totaal teruggeslagen zijn. De Russen zijn in de richting van de Kaspische Zee afgetrokken, om daar hunne winterkwartieren te betrekken. Het Reuterbureau is gemachtigd de tijding van het bezetten van Merv door de Russen legen te spreken als een valsch gerucht. "Volgens de Whitehall Review heeft Victor Hugo zich in dezer voege over Zola uitgelaten, dat zijue werken nooit eenigeu blijvenden in vloed kunnen hebben op de Fransche letter kunde. Niets is volgens Hugo duurzaam iu de letterkunde, tenzij het tot het goede, schoone opleidt. Hij wil niet alle talent aau Zola ont zeggen, maar zijne werken zullen niet blijven leven; zij missen levensvatbaarheid. F U A i K R IJ K. Humbert is veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf en}2000 francs boete, Graudiu de gérant der Marseillaise, tot 5000 francs boete en 2 maanden gevangenisstraf, waaronder de straf en de boete van '1000 francs voor de publicatie van Rocheforts brief begrepen is. Tevens is de hlarseillaise voor 14 dagen ge schorst en de voorloopige ten uitvoerlegging van het vonnis bevolen. "Van de hand van Ernest Renan zal eerstdaags bij Calrnatm Lévy verschijnen l'Eglise Ohrétienne, vormende het zesde deel van de reeks, die de geleerde schrijver wijdde-aan de wor dingsgeschiedenis der Christelijke kerk en door het zoo beroemd geworden werk Vis de J~é$us geopend werd. Met Dog een zevende deel zal de reuzenarbeid voltooid zijn, OOSTENRIJ K. Het Lagerhuis koos den kandidaat der rech terzijde tot lid der commissie voor de controle van de staatsschulden met een meerderheid van tien stemmen. Ei' is een voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel ingediend. Over beweerde ongeregeldheden in liet district Nevesinjo is hier bij de betrokken autoriteiten niets bekend. De geruchten zijn te onwaar schijnlijker, daar gelyk. bekend is aldaar gebrek heerscht en de Regeering ondersteuning uit reikt aan Mohammedanen en Christenen. SPANJE, v Het hu welijk des Konings is, volgens een der dagbladen, bepaald op 22 November. BVUAV: HARKT, E, 124. Binnenkort zal liet costuurn van de aan staande Spaansche Koningin, op den dag van het huwelijk worden ten toon gesteld. Reeds thans wordt echter medegedeeld, dat het in hoofdzaak bestaan zal uit wit brocadeeen echt Koninklijke kanten hofmactel omsluit bo vendien de gestalte. Vau dien hofmantel zegt de beschrijving, dat daarop te viuden zijn al de schilden van de oude rijken waaruit Spanje en zijn bezittingen vroeger bestonden, Van heer lijke aiabesken zijn vooits die schilden omgeven en de witte zijde met bloemen bezaaid. De sluier is geheel in denzelfden geest vervaar digd. Het galatoilet zal van gouden brocade, gegarneerd met rozet), vergeet-mij-nietjes en leliën, vervaardigd zijn. Een ander toilet, dat gedurende de groote receptie zal gedragen worden, zal van zilver-brocade vervaardigd zijn en met geraniums als bezaaid. In een telegram uit Murcia wordt gemeld, dat er reeds 570 lijkeu in die provincie ge vonden zijn. Iu een dorpje zijn alle inwoners in den vloed omgekomen uitgezonderd de pastoor, die op den toren was geklommen. 1 U E K IJ E. Het periodieke bericht dar verwisseling van hetTurksche Ministerie luidt voor de maand October als volgt: Het nieuwe Ministerie is aldus samengesteld: Said, grootvizier; Sewas, Buiteulandsche Zaken; Mahmoud Nedini, Binnen- landsche Zaken; Cadri, Koophandel; Aarifi, president van den Raad van State; Safvet, di recteur-generaal voor de hervormingen en in specteur, staande in rechtstreeksche betrekking met den sultan; Lhoubhi Yakouf Edid, Finan ciën; Djeddeh, Justitie. EGYPTE. De. vrede tusschen Egypte en Abessinië schijnt verzekerd. Althans Gordon-Pacha is et- in geslaagd, Koning Jan te bewegen van de haven vnu Massowah af te zien eu zich tevieden te stellen met een zuidelijker haven, die Egypte minder bezwaar zal hebben af te staan dan die belaugrijke plaats. liet gerucht loopt, dat de Egyptische Regeeriug de November-coupon slechts voorde helft zal betalen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Octoler. In de zitting van heden werd bet wets ontwerp tot wijziging van art. 25 der wet, houdende tucht op de koopvaardijschepen, na onveranderde goedkeuring der nog overblijvende onderdeden, en nadat de termijn voor de in werking treding daarvan was bepaald op 1 Februari -1880, aangenomen met 42 tegen 44 stemmen. Na aanneming van het ontwerp tot wyzigiug van hoofdstuk IV der staatsbegrooting C 011H A tl T. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant4.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. voor '1878, is het algemeen debat over de Indi sche begrooting aangevangen. Daarbij bracht de heer Renting de vreemde nederzettingen in Indie ter sprake, speciaal die van baron Van Overbeck. Hij betoogde dat Nederland recht heeft op ge heel Borneo en vroeg of wel genoegzaam tegen de tegenovergestelde opvatting van Engeland geprotesteerd was en of daarover nota's zyn gewisseld. In dit geval wenschte hij daarvan mededeeling. Spr. drong voorts aan op spoedige afdoening der pantjensdiensten, De heer Oorver Hooft wees op de vreemde handelwijze der Indische Regeering ten aanzien van Ashmore- Shoal eu besprak enkele financieele details. De heer Keuchenius riep de welwilleudheid der Kamer in by de verdediging nu en in het ver volg van het anti-revolutionair beginsel dat zijn grond vindt'in 't geloof aan Jezus Christus en dat Nederland de roeping heeft de Christelijke waarheden te brengen aan de Heidensche natiën in de oude en nieuwe wereld. Spr. betoogde dooi-na.de slechte werking der comptabiliteitswet- en wees op den druk, dien de Atjehoorlog legt op de Indische bevolking door de vermeerdering der belastingen; luj bestreed de ingevoerde patentbelasting als een income-tax, die in Ne derland zelf niet kon worden ingevoerd, advi seerde te letten op de billijke klachten der Europeanen dienaangaande en waarschuwde tegen de toepassing dier belasting op de Ohi- neezen te Batavia. De heer Heydenrijck vroeg of de Minister het ontwerp tot uitbreiding der Indische uitvoerrechten zal intrekken. Hy behandelde verschillende punten en betoogde, dat uit niets blijkt dat de nieuwste koloniale politiekverbetering van het lot der inlanders" vruchten draagt. De heer Insinger betoogde, dat de nieuwe koloniale politiek blijkens de koopkracht van Indie geen gunstige resultaten heeft opgeleverd. Morgen is de Minister aan het woord. SCHIEDAM, 22 October 187». De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 24 Octoberdes namiddags ten half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aau de orde gestelde onderwerpen zijnIngekomen stukken, waaronder ontwerp verordeningen op de heffing eu invordering van schoolgeld op het gymnasium eu op de middelbare scholen; de rekening over 1878 en begrooting voor 1880 der dd. Schutterijmet rapporten der Financiesle Commissieadresseu vau H. T. Gudde en inej. M. L. J. M. Van den Hoogen om ontslag als hulponderwijzer en hulponderwijzeres en rapporten daarop der Plaatselijke Schoolcommissie. Wélke stukken z\ja ter visie gelegd, ten einde in deze vetga- dering te worden behandeld. Deliberatie overSuppletoir kohier der Plaatselijke directe Belasting over 1879; benoeming hulponderwij zer aan de openbare school voor jongens; voorstel van den heer J. Vrijland tot onteige ning van een gedeelte der plaat in de riviar'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1