Enlteilaiisclte Berichtsn. BmuiiaflluhB BericHea. van het Iberische schiereiland is niet zeer gun stig, en de minislerieöle bladen doen alle moeite om te betoogen, dat Duit«chland en Oostenrijk bdoofd hebbendc Spaansche monarchie te beschermen. Wat trien deri Spanjaarden ook moge verwijten, zeker niet gebrek aan lierheid. die vreemde inmenging tracht te keeren. De pogingen der regeeringspartij om door het middel van vrees np de oppositie te werken zullen daarom waarschijnlijk weinig uitwerken. U I T S 0 II L A X 1). Uit Minden wordt gemeld, dat aldaar uit Berlijn ecne aanschrijving is ontvangen, waar mede de Minister van Eeredienst den eersten stap doet tot cent; onenlijke verflauwing in de uitvoering der Mriwutten. Naar aanleiding der wet op de geestelijke orden en congregatiën had de vorige Minister, Dr. Falk. aan de Land raden gelust, tweemaal 's jaars bij de Regeering rapport in te zenden betreffende het personeel der klooster-inrichtingen. In dc wet is namelijk aan de meeste orden liet aannemen van nieuwe leden verbodendoch voor de orden die zich uitsluitend aan ziekenverpleging wijden is dit geoorloofd, mits onder goedkeuring der Ministers van Eeredieust en Binnenlaudsehe Zaken, welke goedkeuring alleen' wordt verleend waaneer liet blijkt dat er bpltoefte aan nieuwe leden bestaat, liet voorschrift omtrent de hal (jaar lij lische rapporten diende derhalve tot zekerheid dat aan de bepalingen der wet werd voldaan. Hieraan heeft de tegenwoordige Minister nu een einde gemaakt. Zonder eenige aanleiding van de zijde der openbare autoriteit in het regeeriiigsdistrict Minden, hebben Je Landraden aldaar eend aanschrijving uit Herlijn ontvangen, inhoudendedut die rapporten niet meer be hoeven te worden opgemaakt. Met andere woorden dat het toezicht op die inrichtiogen wordt gestaakt, it u s r, a y i). Ter herinnering aan de opening van het bombardement van Sebastopol vóór 25 jaren, heeft da Czaar deu '21 en dezer genei aa! Todleben tot rijksgraaf verheven en aan admiraal Nowos- silsky liet St. Andreaskruis geschonken. De Russische dagbladen zijn zeer veront waardigd over ile redevoering, die lord Salisbury dezer dagen te Manchester beeft gehouden. liet regeeringsblad zegt, dat liet voeren Van zulk een taal tegenover een bevriende natie door 'een vreemden Minister, in strijd is met liet gebruik en niet kan strekken, om de handha ving van den vrede en de goede betrekkingen te bevorderen. De JVovo/o Vrenja bevat een bericht uit Tiffin vim 21 October, dat er volgens de A'rmeensehe bladen te E/ei urn een botsing heelt plaats geluid tus«clien Turken en Arme niërs. Re Turken werden verslagen, doch vier bataljons herstelden de oule. (let ingestelde onderzoek schijnt den Armeniërs gunstig. F HAS K It IJ K. De soi iilisten uit het departement Var hebben aan Roche fort een adres doen toekomen, waarin de volgende woorden te lezen zijnuEene moeder verstoot niet hare beste kinderen." Geen Wonder al zoo dat Garnbetta, Ranc en dezulken thans dag aan dag door Dlanqut en zijne volge lingen door bet slijk gesleurd worden. Zij hebben zich niet weten te vei heffen tot het jnodel van een Rochefort. Nu Emile Oilivior zijne klaar gemaakte rede. voor de receptie van Henri Martin, niet in i.e Fransche Academie mag voorlezen, zal hij, naar gemeld wordt, den dag van die receptie een vlugschrift doen verschijnen, getiteld; Thiers y, VAcadémie et tlans VIlistoire. ENGELAND. Naar Kaboel en het ICoerum-dai ziju Engelsche versterkingen gezonden, omdat de stammen tusschen Ali Kheii en den Bhaturgardan-pas weder eene vijandige houding hadden aange nomen. Ouder de Engelsche troepen te Kaboel is cholera uitgebrokeu. Bij de ontploffing van het tuighuis in de Bala Hissai' is geheel de voorraad wapenen en legertuig, door Slieri-Ali bijeengebracht vernield geworden. De Engelsche kapitein der genie Shafto en een twintigtal inlandsche soldaten kwamen er bij om liet leven. Meu schrijft de oorzaak van liet ongeval op rekening van onvoorzichtigheid dus niet vau opzet. BELUIK. Op voorste! vau den heer Ileremans, schepen voor onderwijs te Geut, hebben de leden van den gemeenteraad besloten uit eigen middelen een medaille te doen slaan, welke als bewijs van sympathie en dankbaarheid aan de onder wijzers en onderwijzetessen geschonken zal wot den, die aan het openbaar onderwijs trouw gebleven zijn. De '.Etoïh Beli1* zegE dat volgens hare particuliere inlichtingen de door deu Brécuv- seur medegedeelde bijzonderheden aangaande de conventie betreflende het kanaal van Ter- neuzen zeer voorbarig zijn. BOSTE N It IJ K. De plechtige aanvrage van den Koning van Spanje om tie hand der aartshertogin Maria Christina heeft, eeigisteren door deu buiteugo- woneu gozaut, dea hertog van Bayieu, bij deu Keizer plaats gehad. Onmiddellijk na de toestemming des Keizers begaf de hertog van Buy 1 en zich naar tie aarlshei login, ten einde in tegenwoordigheid van hare moeder van haar hot ja-woord voor den Koning te ontvangen A 31 E it I K A. De Ute-lndianen hebben zich ten Zuiden der Witte Rivier in het gebergte tet uggetrokkcu. Daarmede schijnt generaal Merrill den veld tocht als geëindigd te beschouwen; althans hij heeft zijne troupeu naar de ooisproukelijke pos ten teruggevoei d. De gonverueur en de bewouers van Colorado zijn hiermede echter niet tevreden en eischen de verwijdering of verdelging der op het grondgebied van Uieu staat huizende Indianen. Nu is genei aa! Adams als speciaal commissaris belast met het opsporen tier Indi anen, die hij vervolgeus dwingen moet hun gevangenen uit te leveren e i hun wapenen over te geven. Er schijnt op meer plaatsen beweging ouder de Roodhuiden te ontstaan. Ook uit Nieuw- Mexico werd dezer dagen bericht, dat de Apachen hier en daar gruwelijk huishielden. De staat Californil heeft zich bij volksstem ming met 154,038 tegen 883 stemmen tegen verdere immigratie van Cliittéezeu verklaard. TWEEDE KAMER DER STAT EN-G EN ERA AI, Zitting van 22 October. Iledeu is het debat over de Indische begioo- ting vooitgezet. De lieer Van Gennep bepleitte liet stelsel van vaste bijdrage, daar eene wisselvallige bijdiagu, gelijk de Minister scheen voor te staangruote maatregelen iu Indiü belemmerde en een eersten' stap tot vaststelling der Indhche begrooliugin en door Indië belette. De Minister van Koloniën ontkende de bewering van den heer Van Gennepdat de belastingen op de inlaudsche bevolking zouden worden opgedrevenze worden wel geregeld. Eene leening voor openbare werken in Indië achtte hij gevaarlijk. Hij wees den heer Keuche- nius op verschillende feitelijke onjuistheden in diens veulediging van de klachten tegen de nieuwe belastingen. .De handelingen der Indische Regeering nopens Ashmore-Shoal verdedigdo hij niet, maar wees op het bezwaar van af gelegenheid dier riffen. Tegenover deu heer Lenting wees hij er op, dat in Noorder-Borneo twee geheel onafhankelijke rijken bestaan, waarover *w| uiimrier souvereiniteitsrechten hebbeu gerevindiceerd. Dat Engeland de ueder- zettiug vau baron Vou Overbeck beschermde, was niet gebleken. Ilet tractaat vau 1824 was dus niet toepasselijk. De heer des Amorie van der Hoeven bestreedt de conclusie omtrent de vreemde nederzettingendoor Vau Vliet in zijne studie uiteengezet. Wij kunnen andere Regeeringen niet o vei tuigen, dat onze opvatting van liet tractaat van '1824 de juiste is. Matiging eu zelfbeperking acht hij plicht. Spreker be streedt de rede vau den heer Keueheniusde inlanders kunnen wel hoofdgeld betalen, vrees voor oproer vau de zijde der Europeanen is niet te duchten; zij zouden lueli het eeist worden getroffen. Hij betreurde, dat de Minister het stelsel eeuer vaste bijdrage losliet en da afschaffing der panljeüsdieiisteii verdaagde. De lieer Vau 3tolk betoogde dat de patentbelasting wel is eene inkomstenbelasting. De heer de Cusembroot beklaagde zich over de onvolledige verklaringen van den Minister nopens de nederzetting van baron Vou Overkeek. Hij meende dat een ooi logssehip dien vreemdeling had moeten verjagen. Voorts vroeg hij de over legging der diplomatieke stukkentusschen Engeland en Nederland over Borneo gewisseld. De heer Van Nispen tot Sevenaer motiveerde zijne stem legen de begrooting, al kon hij zich met de houding van den Minister wel ver- eenigen. De heer Keuehenius lepliceerde en verdedigde zicli uitvoerig tegen de vet wij ten van den Minister en andeien. Na verschillende replieken en nadat de Minister tegen de over legging der stukken met Engeland, in zake het eiland Borneo gewisseld, bezwaar luid gemaakt, is het algemeen debat gesloten. Morgen vooit- zetting. 1)EX HAAG, 23 October 1875). Hij Koninklijk besluit is aan Mr. \V, baron Van Heeckeren van Keil, laatst Minister van Buitenlandscbo Zaken, een pensioen vei- lueml vau f 2G25; en aan M. L. Van Deventer, laatst consul-generaal der Nederlanden in Biazilic, een pensioen van f 2559. lig Koninklijk besluit is aan Mr. A. J, Modderman, op verzoek, eervol ontslag ver leend als hoogteoraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Ilijks universiteit te Leiden, onder dankbetuiging voor de ia die betrekking den lande bewezen diensten, Voor de zwaar geteisterde Limburgsehe gemeenten Steveusweert en Olie-Laak is ont vangen van den Peins van Oranje en lb iuses Marianne ieder f '10Ö. SCHIEDAM, 23 October 1879. De heer G. P. Van den Boogamd, ondernemer vaa deu omnibus Kialingen-^elfshaven-Scliie- dam, heeft Maandag, geheel onverwacht, ziju beambten ontslagen en de onderneming gestaakt, In de nnjaaiszitting der Prov. Staten vau Zuid-Holland zullen worden behandeld«.twee ontwerpen tot wijziging der Provinciale begroo liug voor '1S79; l>'. een voorstel van Gedepu teerde Staten om aan Zwaitewaal voor de liavenveibetering'nog f 2298,28 uit tekeereu; o. nanviageu van de gemeeutea Benthuizen Lekkerkeik, Heuienooni, Ridderkei k, 's Grave- sande Monster, Oud-Beierland, Everdingeii Woubrugge, Hoornaar, Nieuw-Lekkeikeri; Heukelutu, IJeeuvliet, Stad aan 't Haringvliet, PapendrecUt, Barsvoutswaarder en Ouudorp om subsidie voor het lager onderwijs. Reeds ziju gunstige adviezen van Gedeputeeide Sinteu uitgebracht omtrent deze aanvragen van Bent huizen, Heinenoord Woubrugge, Nieuw-Lek- kerland, Heukelom eh Stad aan 't Haringvliet f

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2