De lijst van. kandidaten zal Z. M. den Koning worden toegezonden. De vergadering is hierna gesloten. SCHIEDAM, 2é October 18.79. In de heden namiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad is het voorstel van den heer Vrijland, tot aanleg van een kade aan het Westerhavenhoofd, na langdurige beraad slaging verworpen met 10 tegen 6 stem men. Voor stemden de heeren: J. F. Legner, Melchers, Vrijland, Rijnbende, L. W. Jansen en J. B. Nolet. Het Gerechtshof te 's Hage deed gisteren uitspraak in de zaak van J. A., uit Schiedam, en veroordeelde hem, wegens vaischheid ineen geschrift van koophandel tot IS maanden cel- Straf en 2 hoeten van f50. Den 2n November zal te Leiden de algemeene vergadering van de Zuid-IIollandscho Gymnastiek-Onderwijzers-VereeDÏging gehouden worden. Voor de volgende vergadering komen Gouda en Schiedam in aanmerking. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengei oeper. tegen Dinsdag den 4 Nov. a. s., des avonds te 8 uren. Door het Hoofdbestuur der sMaatschappy tot Nut van 't Algemeen" is, ingevolge besluit der laatste algemeene vergadering, aan de "departementen een circulaire gezonden met concept-adres, om van de Tweede Kamer wette lijke bepalingen te verzoeken tegen het misbruik van sterken drank, op "grond dat de redelijke middelen totuutoe aaugewend, onvoldoende ge- blekeu zijn. Het hoofdbestuur wil gedachten- 'wisseling over de zaak gedurende de maanden 'November en December eu onderteekening van het adres in Januari, omdat vóór primo Februari terug te ontvangen. Het Hoofdbestuur verwacht, dat alle depaitementeu krachtig zullen mede werken orn dit volkspetitiomiement te doen 'slagen. Naar aanleiding eener vraag van De lijd of' de anti-revolutionaire partij in de Kamer wel goed georganiseerd is, constateert de Standaard het volgende: do. dat detwaalf leden derauti-ievolutionaire partij thans zóóver in aaneensluiting gevorderd zijn, dat ze saam eeneclubvergadering vormen 2o. dat aau die clubvergaderiug een vast, door alleu aangenomen, tamelijk üitgeweikt program ten grondslag ligt; 3o. dat in die samenkomsten alle zaken van aanbelang vooraf besproken worden, om tot eeuheid van opiuie te geiaken; 4o. dat in deze vergaderingen de opdracht, ge schiedt, om namens de geheele groep te spreken, en 5o. dat dusver zich nog geen geval voordeed, waarin de toeleg om eenparig te handelen mis lukt bleek." Voor de aanstaande veilde van een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, op 4 November a, s., in het kiesdistrict ötiecht te houden, heeft de kiesvereeniging Vaderland en Koning te Utrecht met algemeene stemmen tot haren kandidaat gesteld den heer Mr. M. W. baron Du Tour van Belliuehave te 's-llage. Volgens liet Handelsblad was te IJmuiden de ontvangst van de Willem Barend/s zoo koel, alsof er juist em beurtschipper op FtansJozelland ■was binnengekomen, in plaats van het eerste schip, dat ooit naar dit zoo goed als onbekende geheimzinnige lantl binnen den Poolcirkel was 'gezeild. "tt-Van- het hotel de JBarendts en een paar huizen 'woei'''de' :vlag," doch die te Porstmouth was Ptoen'fdè kleine' Band or a1 terugkwam', 'van een - niet' belangrijker1 LÓ'cht" 'dan';'cieze,' heeft een andere ontvangst gezien. De, vroegere eigenaar éh'kapitein van Ae''Pandora,'sir Allen'Young, begrefette de terugkomende zeevaarders met de volgende1'wóórden: >Het' voortreffelijk slagen .'Vatf;^uwvexpéiliWéis trifei even groote'vreugde {great del'pgTit) door iedereen in Engeland gehoord als in Nederland. Ik wensch u en de officieren van de JBarendts hiermede geluk". Nauwelijks lag het schip stil of nog andere telegrammen en brieven kwamen groeten bren gen van heinde en ver. Door tien Gouverneur, tevens militair bevelhebber van Atjeh is de volgende dagorder uitgevaardigd Met den veldtocht tegen de XXVI Moekims, schitterend besloten door den tocht naar Seli- moeu, is geheel Groot-Atjeh ten'onder gebracht. De bevolking keert van lieverlede in haar kam pongs terug; enkele aanzienlijke hoofden zijn reeds in onderwerping gekomen; er bestaat gegronde hoop dat velen dat voorbeeld zullen volgen. Krijgsbewegingen van groeten omvang zullen vermoedelijk niet meer noodig zijn, maar nog geruitnen tijd wordt de krachtige steun der troepenmacht vereischt om een goed bestuur in te voeren eu een geregelde orde van zaken te vestigen. Officieren, onderofficieren on minderen, de krijgsoperatiëu in de XXII en XXVI Moekims, die in Juli van het vorige jaar zijn aangevan gen en zoo schitterende uitkomsten hebben opgeleverd, hebben uw krijgsroem verhoogd en glansrijk bevestigd, datZ. M. onze geëerbiedigde Koning recht heeft trotsch te zijn op het leger eu de vloot, die in zijn naam Neeriauds gezag in Oost-Indië helpen handhaven. Leve de Koning Kotta Radja, den 5n September '1879. Van Atjeh schrijft men dd. '25 Aug. II. Zooals ik tl reeds vroeger schteef, wordf. et- niet meur gevochten. Men twijfelt er nu aau of wij nog wel in de XXVI Moekims zijn geweest; volgens de praatjes, die er loopen, liggen bijna alle plaat sen, die wij in de twee laatste maanden hebben genomen in de XXII Moekimszoo ook het pas bezette Tjot Lepoug. Komen die praatjes uitdau zou dat een leehjke vergissing zijn eu ous noodzaken een oorlog te vervolgen. Men wil nu weer, dat Panglima Polint niet dood zon ziju. Ten gevolge \art het bericht iti het Tjtr. Dagblado. a. ook overgenomen in liet Alg. Handelsblad van 20 dezerkunnen wijna onderzoek, rnededeolen, dat van de ontbinding der firma Le GrasVan Zuylen en Haspels geen sprake is. Het geiucht kan zijn oorspiong gevonden hebben in de omstandigheid, dat de heer Van Zuylen onlangs zijn medevennooten verzocht heeft hem tegen '1 September '1881 uit de vennootschap te doen uittreden doch of hieraan gevolg zal kunnen gegeven worden, dit moet de tijd loeren. {JR. Kil.) De lieer Maiye, directeur van het gezel schap waarmede Mie. Agar ous land bezoeken zal, bericht, dat de voorstelling dezer uitstekende tragédienne te Rotterdam is bepaald op 6 November, (iV. JR. Ot.) Het gerechtshof te Amsterdam, bij ge motiveerde dispositie beschikkende op bet ver zoek van A. J. Oostei baan, echtgeroote van E. Van Rijn te 's Gravenhage (advocaat mr. b. Van Houten), om kosteloos te mogen proce- deeien tegen' directeuren van Teylers Genoot schap (advocaat mr. Th.. Heemskerk) in appèl van het vonnis der Ilaarlemsche rechtbank, heeft dit verzoek afgewezen. In 1859 overleed te Leeuwarden iemand, die verscheidene kinderen en vrij wat schuld achterliet. Sedert zijn die kindereu volwassen en door ijver, vlijt en oppassendheid zoo goed geslaagd, en zoo ver gekomen, dat zij dezer dagen aan de kiediteuren van wijlen hun va- dér alles hebben afbetaald, tot een vrij belang rijk kapitaal. In het gebouw van den Amsterdamschen Werkmansbond zijn tegen Zondag namiddag een"'uur1 door K.' Ris dé houders'van "spaar bankboekjes opgeroepen, som kennis te nemen; van de nonchalante handeling van het bestuur", dat tevens van deze bijeenkomst bericht heeft ontvangen, ten einde zich te kunnen verant woorden. Het oproepingsbiljet bevat aan het hoofd de stelling: n'tls gevaarlijk geld in be waring te geven aan de spaarbank voor de stad Amsterdam." Aan iemand, die naar Amersfoort reisde gaf een Hagenaar verleden maand een brief mede, waarin f'100 aan bankbiljetten. Onderweg teloor geraakt, werd dezer dagen, bij het nazien der kussensin een der waggons van den centraal spoorweg te Amersfoort de brief met inhoud teruggevonden en door den eerlijken beambte aan den geadresseerde ter hand gesteld, Naar het V. JD. verneemt, zal op 29 dezer in Westphalen eene bijeenkomst gehouden worden van afgevaaidigden uit de direction van alle voorname steenkolenmijnen in die streken. Het doel van die bijeenkomst is, middelen te vinden om de lage steenkolen prijzen met eenige Marken te doen rijzen. Men wil dit vooral bewerken, door zich onderling te ver binden van i Nov. *1879 1 Nov. 1S80 10 pet. minder te produceeren, en daardoor de vraag grooter le doen worden dan het aanbod. Of het dart een gezonde toestand voor den steenkolenhandel worden zal, is zeer te betwij felen. De heer Van der Keilen dringt er in da Kunstbode op aan, dat onze Receering het voor beeld, door Italië gegeven, zal volgen en een uitvoert echt van 20 pCt. op voorwerpen, van kunst zal voorstellen. Jaailyks tocli worden er voor duizenden en honderdduizenden aan kunst voorwerpen naar het buitenland vervoerd en van alle kanten en onophoudelijk verrijzen da klachten daarover, dat op het laatst alles, wat niet Rijks bezitting is, voor ons zal verdwijnen. Geen beter middel ilaat tegen dan een hoog recht op den uitvoer en uit de percenten, die de uitvoer van onze'oude schilder-, beeldhouw-, drijf- en giaveerwerken, van ons aardewerk en wat niet almeer, zouden opleveren, konden alle uitgaven, door onze Regeering voor dff afrleelitig kunst toegestaan en waai tegen zich nog steeds stemmen verheffen, ruimschoots gedekt worden, Ten aanzien der werken tot verbinding van hel eiland Ameland aan den vasten wal Jcan worden medegedeeld, dat de dam, die ten vorigen jare over 300 M. de hoogte van volzee had thans tot 850 M. op die hoogte is gebracht. De aanslibbing vordert goed en is zelfs zoo belangrijkdat reeds een groot gedeelte der Wadden voor inpoldering geschikt is. Naar de Fr. Ct. verneemt, zijn de plannen - daarvoor in bewerking, eu zou wellicht binnen een niet te ver verwijderd tijdstip de indijking kunnen worden tegemoet gezien. Ten Oosten van den dam zijn een aanta greppels gegraven. De uitkomende grond is aan den Oostkant daarvan opgewerkt. Onder scheidene dier greppels slibben weder spoedig vo!wel een bewijs van den belangrijken aanwas. De Leidsehr. Ct. meldt: Terwijl andeie jaren een zeer uitgebreide handel op het buitenland gedreven wordt met de 2jarige pollen van het welriekende lelietje der dalen Convallaria majalis L.), die om dezen tijd worden opgestoken, gekeurd en verzonden, blijkt het nu, dat van het meerendeel dier pollen het vereischte bloeibeginscl voor het volgende jnar verrot is. Tengevolge daar van zijn er partijen van dat aanminnige Mei bloempje, tot groote schade der kweekers ter verzending ongeschikt. 1Onder het opschrift: Zelfmoord en Nir- vana" schrijft professor J. I. Doédes in het Vtf> Dagblad het volgende: »Dnt men allerminst door zelfmoord het'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2