Scliiedanisciie Courant, Bsiteiilamheiie Berichten. Binuenlauftsclie BertcliteB. van Maandag* 27 October 1879. OOSTENRIJK. Ill de Kernei- van afgevaardigden heeft de Minister van landsverdediging, geaeraal Horst, in antwoord op eene interpellatie gezegd, dat alle reservisten in Bosnië vóór het midden van November haar huone haard|teden zullen terug-, keeren. Door de Regeering zijn wetsontwerpen inge diend betreffende een tolverbond met Bosnië en de Herzegowina en tot opaemiug in hut Oostehrjjksch-Hoiigaaisclie tolverbond van Dal- matie, Istrie, de stad Brody in Galücie en verscheidene vrijhavens in Hongarije aan de Adriatische Zee, Voorstellen van gelijken inlioud zouden Vrijdag aan de Kamers te Pest worden gedaan. Uit Cettiuje wordt aan de Politische Gorrespondene gemeld, dat Donderdag eeu bende Albaneezen de Montenegrijneu tusschen Or- schantica en Velika aangevallen heeft. Het gevecht was bloedigde uitslag nog onbekend. In geheel noordelijk Albanië hebben wapenin gen op groote schaal tegen de Montenegrijnea en Serviërs plaats. De Senaat te Bucharest heeft in zijne zitting van 23 dezer zonder eenige wijziging met 56 tegen 2 stemmen, het wetsontwerp aangenomen, dat Zaterdag jl. door de Kamer van volksvertegenwoordigers is goedgekeurd, en hetwelk strekt tot herziening van art. 7 der constitutie. F It A K K It IJ K. De .Marseillaise heeft aangekondigd, dat zij gedurende de veertien dagen, voor welke zij geschorst is, zich don mond niet zal laten stoppen. Zij zal gedurende dien tijd ouder een anderen titel verschijnen, den van ouds bekenden titel: le Mot d' Ordre. De voroordeeliug heeft de Marseillaise den volgenden dag een goeden altrek bezorgd. Het aantal aan den man gebrachte exemplaren is toen geklommen van '17,000 to.t 28,500. De tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeelde Humbert staat op het punt in 't huwelj'k te treilen met mejuffrouw Lepelle- tier, zuster van den hoofdredacteur der Marseil laise, inet wie hij reeds verloofd was vóór zjjne veroordeeling in 1871. Men denkt dat de Regeeriug hem niet zal moeien .vóór of gedurende de wittebroodsweken. De Russische troonopvolger en zijn gemalin zijn Vrijdagavond te 71/2 ure te Caones aan gekomen. Prins Bismarck is Woensdag 11. over Caunes naar San Remo gereisd. - ITALIË. Koningin Margueriia is van hare lichte onge steldheid geheel hersteld. Naar gemeld wordt, heeft de Minister president Cairoli zijn programma aldus gefor muleerd: De Kamer van afgevaardigden zal bjj hare weder-bijeenkomst onmiddellijk de begrooting voor 1880 iu behandeling nemen, ■en van den Senaat zal dadelijk de afschaffing der gemaalbelasting gevraagd worden. Vereenigt de Senaat zich niet hiermede, dnu wordt de zitting gesloten en zullen een aantal nieuwe senatoren door den Kouiug worden benoemd, ■ten eiude op die wijze de afschutting van het ■gemaal door te- drijven. Vervolgens zal aau de Kamer de nieuwe kieswet voorgelegd worden. Neemt zij de' voordracht niet aan, dun staat bare ontbinding voor de deur. B E L G I E. Tegenover den twijfel van de JEtoile Beige houdt de Brécurseur de juistheid van zijn bericht staande, dat de Nederlandsch-Belgische conventie met betrekking tot het kanaal van Terneuzen tot stand gekomen is. Het blad voegt er bij,' dat behalve het Belgisch deel van de lijn-Antwerpen—Rotterdam ook de 1'ynen der LuikLimburgsche maatschappij door den Belgischen Staat zouden worden overgenomen, - Tu deu loop der vorige week zouden de contiacteeremle partijen tot overeen stemming gekomen zijn, terwijl alle op deze zaak betrekkelijke stukkeu aan het Ministerie van Buitenlandsche zaken gedeponeerd werden, om onmiddellijk na de hervatting der zittingen aan de Kamers te worden medegedeeld. ENGELAND Daily Ifews. meldt uit Rangoon van 23 dezer dat een gezantschap, met een hoog ambtenaar aan het hoofd, uit Mandalay naar Simla is ver trokken. Men verwacht echter, dat lord Lytton, i de onderkoning van Britsch-Indie, zal weigeren, dat gezantschap te ontvangen. SPANJE. De Tempt bericht thans dat de commissie tot onderzoek der kwestie van de vrijmaking der slaven op Cuba heeft besloten, aan de Regeering voor te stellen, de slaven trapsge wijze vrij te maken; zoo dat hunne emancipatie iu 1890 geheel voltooid zal zijn. De verliezen, door de overstroomingea in Murcia veroorzaakt, bedragen ruim 50 millioen. T U It K IJ E. De Porte heeft aan den vertegenwoordiger van' Montenegro de verzekering gegeven, dat de kwestie omtrent den afstand der districten op eeoe voldoende wijze zal opgelost worden. Het ontslag aanvragen door Midhat-paehn als gouverneur van Syrië wordt bevestigd. Men gelooft, dat de Porte zal weigeren, hem als zoodanig te ontslaan. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 24 October. In deze zitting is ingekomen een ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Neder!, -Zuidooster Spoorwegmaatschappij. Het debat over de Indische begrooting is voortgezet. In antwoord op den heer Van der Kaay, verklaarde de Minister, dat hij geene voorstellen uit Indie verlangde tot beperking van het ingenieurpersoneel. Bij de afdeeliug noorlog" bracht de heer des Amorie Van der Hoeven, met het oog op de gunstige tijdingen uit Atjeh, die tof innige dankbaarheid aan de Voorzienigheid stemmen, warme hulde aan ons leger en onze vloot in Atjeh, die van zooveel doodsverachting blijk gaven, en vooral aan den uitstekenden kommandant Van der Heijden. De Koning, de Kamer en de natie zouden zeker een sieve generaal Van der Heijden I" luidde toejuichen (bravo's). Spreker drong overigens aan op eeu onderzoek der couranten-geruchten nopens de ouwaardige behandeling van krijgs gevangenen. De heer Keuchenius wees op den brief in de Indische couranten nopens den de- solateu toestand vau de XXVI Moekims die gecue toenadering tengevolge had gehad. De heer de Cuseinbroot antwoordde, dat de desolate toestand het noodwendig gevolg was van den oorlog. De Minister van Koloniën sloot zich nameus de Regeering aan bij de welsprekende hulde, aan het leger, de vloot en den generaal Van der Heijden gebracht. De couranten-geruch ten konden geeue aanleiding zijn tot een onder zoek. H'y verklaarde nog, dat de jongste berichten uit Indie en het rapport van den leger-komrnan- dant Bouwmeester gunstig zijn; dat het leger niet uitgeput is, maar er flink'uitziet en er streken zijn, die er uitzien als op. Java. Vrees dat de bevolking.niet zal terugkeeren, behoeft niet te beslaan. Het hoofdstuk betreffende uitgaven in Indie werd daarop aangenomen met 65 tegen 1, en het hoofdstuk betreffende de uitgaven in Ne derland aangenomen inet 63 tegen 2 stemmen. Het hoofdstuk betreffende de middelen in Ne derland werd aangenomen met 60 tegen 5 stem men, na de 'aanneming, met 38 tegen 26 stem men, van art. 2 (eventueele geldleening), hetwelk de heer Van der Linden niet aanmerkte als een middel tot dekking der uitgaven, daar het afhankelijk was van eene nadere wet. Het hoofdstuk betreffende de middelen in Indie werd zonder stemming aangenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. SCHIEDAM, 25 October 1879. Wij lezen in de Delftsche Oourant het volgende ingezonden stuk: In het laatste nommer van het weekblad Eigen Haard vindt men een lezenswaardig artikel getiteldOnze kachels. Dit gaf mij aanleiding een enkel woord in 't midden te breDgea over onze brandstoffen. Een enkel woord, want eeu uitvoerige ver handeling van dit onderwerp zou hier mis plaatst ziju. De meening, dat wij in de vader- 'landscHeTurf onmetelijke schatten aan brandstof zouden bezitten, kan bij zaakkundigen niet meer opkomen; en valt nu ceos, zooals in dit jaar, een regenachtige zomer in, dan is turf de slechtste brandstof, die men zich denken I 7 kan. En daar hout hier te lande schaars en dus ook duur is, blijven wij ten opzichte der verwarming onzer vertrekken in het gure jaar getijde alleen nog op de steenkolen aangewezen. Maar tusschen steenkolen en steeukoleo is een zeer groot verschil; de goede soorten bevatten nauwlijks 1 tot 2 pere. onverbrandbare be- standdeelen of aschj terwijl de meeste, onder den naam van gruis voorkomende soorten, bij de verbranding niet minder dan '15 tot 25, soms 30 perc. asch achterlatengezwegen nog van dikke slceneo, die alleen iu kleur op steenkolen gelijken. Sommige van de Ruhr aangevoerde soorten verdienen eigenlijk den naam van steenkolen niet. "Wie van ons wordt niet bij de gedachte aan den naderenden winter huiverig, niet zoo zeer wegens hél gure weórdan wel wegens de onzindelijkheid onzer' woonvertrekken ten gevolge van het stoken met steenkolengruis.' Komt er dan eens een betere soort iu den handel, zoogenaamde stukkolen, waaraan men kan zien en beoordeelen wat men heeft, een kool die niet alleen meer warmte oplevert, maar ook door een geringer gehalte aau asch minder vuil afzet, dan betaalt men gaarne, als het gevraagd wordt, per inud eeuige centen meer en is toch nog goedkooper af. Yan.deze gedachte is de oudergeteekende uitgegaan, toen hij voor eeuigeu tijd per spoor zich iu T bezit gesteld hééft van steenkolen, welke de ge noemde goede hoedauigheid bezittenen toch nauwlijks hooger in prijs zijnen hij kan er aau toevoegendat hij er in hooge mate meê, tevreden is. Delft 21 October 1879. D. GROTHE. 1

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5