Gemengde, Berichten. De gelegenheid om wel te doen is er; onze stadgenooten zullen die, als gewoonlijk, gretig aangrijpen. Wij vernemen, dat de aanvraag om concessie voor den aanleg van een stoomtram tusschen Schiedam en Botterdam, over Delfs- haven, reeds sedert vijf weken bij de betrokken Besturen aanbangig is, terwijl ook de concessie aanvraag, welke bij de Regeering is ingekomen, door haar aan het Gemeentebestuur van Rotter dam is verzonden om advies. (JV~. Belfsh. Ct.) De Eerste Kamer heeft heden avond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn alle laat stelijk door do Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Indische begroo ting. Ai die voordrachten zijn naar de afdee- lingen verzonden. De heer David Samot waarschuwt de onderwijzers togen het plan van eene levens verzekering in de Wekker meegedeeld, orndat daarbij geen rekening is gehouden met de Sterftotabellen. Over de benoeming van den heer Van Toorcnenbergen tot hoogleeraar te Amsterdam en over de bewering, dat aan hem de voorkeur Is gegeven om de orthodoxe studeuten naai de stedelijke universiteit te lokkenzegt hel Handelsblad: Indien deze beweegreden inderdaad den doorslag had gegeven, wat wij niet geiooven dan zou daardoor een zeer bedenkelijk voorbeeld zijn gesteld. Aan de gemeentelijke Universiteit jmmers rnag, evenmin als aan de Rijksscholen, het onderwijs worden gegeven ten believe van deze of gene kerkelijke lichting: het moet wetenschappelijk zijn en niets anders. Men mag echter zonder meer van de zaait te weten, niet aannemen dat de opgegeven reden inderdaad de juiste is. De voordracht Van curatoren bevatte drie namende benoemde was do derde, maar dat hij op de voordracht staat, bewijst dan toch dat curatoren hem voor de taak volkomen geschikt achten. De heer Van Toorenenbergen is bovendien door 2ijn wetenschappelijken arbeid op het gebied dei- kerkgeschiedenis een geleerde, wiens naam onder de voorgedragenen zeker niemand za| hebben verbaasd. Uit Groningen wordt aan de JU". B. Ct, gemeld: Een zeer treffend sterfgeval is Maandag middag te dezer stede voorgekomen. De oud- kantonrechter van Onderdendam, Mr. C. W. P. Van Naeissen, lid van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Onderdendam, wilde zich heden middag per trein naar Apeldoorn be geven, waar hij zich opnieuw in den echt zou vereenigen, toen hij, aan het station, door eene beroerte werd getroffen en oogeublikkeiijk den geest gaf. De provincie ea de plaats zijner inwoning .verliezen veei in den bekwamen en humaneu man. Men meidt aan de L. Ot. liet, slot van de teelt der auders zoo tintelende druif iu liet Westlnnd bestaat hierin dat zij thans op kiui- wagens wordt te koop geboden voor 25 cent en minder, naarmate de druif nog onrijper is. Saksen doet dit jaar winstgevende zaken met zijnen aardappel, die anders hoofdzakelijk gebe zigd wordt om er styfsel van te maken. De Saksische boeren dachten spoedig anders over den prijs, toen hun aardappel zoo van heinde en vet- gerzocht werd. Tiansportkosten en mislukte oogst in Nederland en elders iu aan merking genomen, zijn de prijzen nog geenszins schrikwekkend. De eerste algemeene vergadering van de vereenigingenïllet Friesche Rundvee-stam boek" en ïhet Paardenstamboek" werd verleden Zaterdag te Leeuwarden gehouden. Tot leden van het bestuur vau sliet Friesche Rundvee stamboek" werden gekozen de heerenA. baron Vau Harinxma thoe Slooten, te Olterterp, D. Van Konijnenburg, te Leeuwarden, A. Kuperus, te Marssum, A. S. Heeg, te Oosterend en "W. T. Van der Molen, te Sneek. Dit verkozen bestuur benoemde daarop tot voorzitter den heer Van Harinxma thoe Slooten en tot secretaris penningmeester den heer Van Konijnenburg. Daar, volgens de statuten van vliet Paarden stamboek, de betrekkiugen van voorzitter en secretaris-penningmeester worden vervuld door die titularissen bij vliet Rundvee-stamboek, werden voor de overige drie vacatures bij eerst genoemd stamboek benoemd de heeren O. W. Roindersmate Ureterp, II. J. Prakke, te Leeuwarden en C. R, Van der Zee, te Wit- miusum. Van het Panorama-gebouw te Amsterdam sprekende, debiteert een briefschrijver in Hel Vaderland de volgende ui: Dit gebouw staat op de Gedempte Plantage-Muidergracht. Op die gracht woont een familie, bestaande uit vader, moeder en dochter. Wanneer dat drietal te zameu uitgaat, vormen ze een panorama. Want de dochter heet Noia, eu als zij met pa en ma is, volgt panorama vanzelf. Ji. Zondag was opverschillende plaatsen bij helderen zonneschijn, tegen middagtijd zelfs, een ster aan den hemel zichthaar. liet was de planeet Vouus, die om de 8 jatea zich aldus vertoont. In vroegere eeuwen beschouwde men zulk een verschijning evenals die van een ko meet als een voorteelten van groote gebeurte nissen. De regenmeter te Frederiksoord teekende in October jongstl. 52 millimeter vocht. Het gemiddelde vaa de zes vorige October-maanden was 78, alzoo nu 26 minder. Dezer dagen is een partij Djattihout direct uit Soerabaja te Haarlem aangevoerd geworden voor de bekende rytuigfabriek van den heer Beijues aldaar. Een bewijs, dat deze houtsooi t hier te laude meer gewaardeerd begint te worden. De »Messngeries Muritimes" te Parijs heeft een contract 'gesloten met de firma J. Elder Co. aan de Clyde voor de levering van lien eerste klasse stoomschepen ten dienste der Middellandsche zeevaart. Ieder stoomschip krijgt een laadvermogen van 1600 ton terwijl de grootst mogelijke snelheid duor de fabrikanten wordt gewaarborgd. De aannemiogssom bedraagt omstreeks zes millioen gulden, terwijl de schepen in acht maanden moeten worden afgeleverd. Wij zonden van dit bericht geen melding maken, wanneer wij ook konden wijzen op vooruitgang eu bloei onzer stoomvaart iu de Mitldeilandsciie zee. t In de Londensche Globe van 31 Oct. schreef een Engelschmau, die op Texel vertoefde om er te jagen, eenige opmerkingen neer over den toestand van de landbouwers op dat eiland. Hij stelt hen aan ziju landgenooten ten voor beeld ais lieden, die, oudanks schsale oogsten, hunne pachtpenningen behoorlijk weten te be talen; en hij wenscht uit Engeland eene com missie naar Texel te zien gezonden, om eens te onderzoeken hoe de boeren op het eiland dit aanleggen. Don Haag. De Gemeenteraad heeft in zijn heden gehouden zitting besloten tot de aau- steiliug van een opperbrandmeester, op een jaarwedde van f2000, en afwijzend beschikt op aanvraag om rentegar'antie van een leening tot instaudhouding van bet gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Veencnclaal. Ten behoeve der armen is door de erfgenamen van wijlen mejuffrouw de weduwe J. Yan Langeve!d,geb. De Ruiter namens haar aan diakenen der Ilerv. kerk eene som van duizend gulden ter hand gesteld. 4 Gedurende het - verblijf van Nordenskjöld in Japan zyn te zijner eero en tot die van de geheele expeditie groote feesten gehouden, Öp 13 September o. a. hebben drie geleerde Japansche genootschappen een banket aange* richt ster eere van den ontdekker der N. 0, passage." De Keizer van Japan was daarbij tegenwoordig en steide zelf een toost in op prof. Nordenskjöld, kapitein Palatider en de expeditie, waarvoor N. dankte. De vorige voorzitter van de Asiatic Society, de heer Henry Parkes, toostte op de bemanning van de Vega, waarvoor Palander dank zegde. De president der Duitsch-Aziatische maatschappij, do heer Venzizaudecker, gedacht hen, die do expeditie hadden uitgerust. J In de vorige week is in de jeneverstoker! j van den heer Meeus, achter het dorp te Wi I naghem brand ontstaan. Die stokerij beslas (S een oppervlakte van verscheidene duizende me' ters en bestaat uit meer dan 25 verschillende gebouwen. De brand was uitgebroken in de stokerij zelve en nam weldra zulk een uitbrei ding, dat men te Antwerpen de hulp der brandweer moest inroepen. Met zeer veel moeite slaagde men er in het vuur te blusschen, De schade is zeer aanzienlijk, De echtelingen Barnes, die als nbaby farmers" niet minder dan IS jonge kinderen uit hun lijden hielpen, werden Woensdag veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Sedert de executie van de weduwe Waters, die veertig kinderen om koud bracht doch daarbij minder voorzichtig to werk ging, is geen zóó gruwelijk geval aau het licht gekomen. Toch bestaat er maar ai te- veel reilen om te vermoeden dat baby farming op kleinere schaal nog steeds een druk beoefend en winstgevend bedrijf is. Inderdaad, zoolang er ouders gevonden wordendieom welke reden dan ookbe sluiten kunnen om voor eene geringe som hunne kleinen uit te besteden bij wildvreemde liedenzal het ook wel niet ontbreken aan barbarenvoor wie deze onnatuurlijke han delwijze een middel wordt tot geldelijk gewin. Als een staaltje van den wetteloozeü toestand in liet westen van lerlaud kan het volgende dienen, dat eergisteren aan de 7?all Mall Gazelle geschreven werd: rEene dame meldde mij daar even, dat twee van hare pachtersdie liet gewaagd hadden haar hunne pachtpenningen to komen betalen, op hun terugweg half vermoord werden. Den volgenden dag vonden zij op hun land vijf koeien en negen schapen gedood." Tegen dit terrorisme schijnt de openbare macht geheel machteloos. Geen wonder dus, dat ook de goedwillige plattelandsbewoners zich aan de bevelen der roervinken maar on derwerpen. Weder is eene nieuwe vliegmachine uitgedacht. Te Koningsbeigen hebben twee onderwijzers een soort van toestel vervaardigd, bestaande uit twee vleugels van zeildoek, onder ling door eeu borststuk verbonden en elk '15 voet lang. Het borststuk bestaat uit buigzaam hout, alsmede uit lederen riemen, staven eil draden, die door den vliegenden persoon moeten worden aangetrokken, gericht en losgelaten al naardat ziju vlucht dit vereischt. Niettemin schijnt ook deze vliegmachine nog verbetering te behoeven. Bij een der jongste proeven viel althans een der uitvinders van zekere hoogte vrij onzacht. Tot overmaat van ■smart sprong een sterke wachthond, die het spel roede had aangezien en een hem vijandig gezinde kat wilde vervolgen, door een van de vleugels der machine heen, waardoor ze onbruik* baar werd. Op het raadhuis van een stadje in Hano ver kwam een paar dat in den echt wenschta te wórden verbonden. De noodige papieren waren overgelegd en de beide wettige getuigen tegenwoordig; alles was in de beste orde en de ambtenaar begon het formulier in te vullen. Hij wendde zich tot den bruigom en vroeg*

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2