A0. 1879 Zaterdag 8 November, 'M 4796. Tersest iaplijts, titpaW DinsSaj. Baite e la n |s cle BemtleiL Drie en Dertigste Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheete Rijk. - 2.50. AfeonderUjke nomiaers - 0.1Q. BC»KAC: 91 AKST, E, 134. Advertentieprijs van 140 gewone regels met inbegrip ran eene Courant 4.10. Iedere gewone regel meer- 0.10.' Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.. Aan het Commissariaat van Politie te Schiedam is als gevonden gedeponeerd een portcmonnale met f 1.95 en een sleuteltje. Schiedam, 7 November 1879. Voor een kleine honderd jf-rea besteeg Sultan Selim den Turkschen troon. i\ man was dich ter, en zijn levensbeschrijver vond dit, de woor den van vader Vondel gebruikende, een mis selijk teeken, en voegde er waarschuwend bij, dat als een Vorst de helmstok van staat ver wisselt met voor de dichterlijke veder, de varkens in 't koren loopea. Deze Sultan Selim nu maakte op den dag zjjner troonsbestijging een vers, waarin hij zich zelf aansprak; hier volgt het, zoo getrouw mogeljjk door een tijdgenoot overgebracht: »De groote God heeft beschikt, en dete troon is de tróon van Salomo. Ontwaakt uil den slaap, uit de werkeloosheid, want het heelal is in oproer. Ik heb reeds al mijne zaken gesteld in handen van den grooteu God. 't ls de groote lieer en God, welke mij dit rijk ge geven heeft. Geef uw hart der wereld niet over, u overlatende aan de boosheid des Duivels. Geef u aan God over; hij bedekt alies, en is de bewaarder van alles. O gij, wees niet onvoorzichtig, u op deze wereld verlatende. Zij zal u niet bijblijven, daar 't rad der wisselvallig heden altoos draait." Als de tegenwoordige Sultan de verzen van z'yu doorluchtiger! voorganger ouder de oogen krijgt, dan moet het beeld van het altoos draaiende rad der wisselvalligheden hem, als hy ten minste eenige denkkracht heeft, wel in volle waarheid voor den geest staan. In de schatkist van het eens zoo machtige Turkije is geen stuiver voorhanden, en de Minister van Financiën, 't is waarlyk geen benijdenswaardige betrekking in Turkije, bad in de laatste dagen de grootste moeite, om uit de handen van een bankier te Galata, de kapitale som van achttienduizend gulden los te maken, 't Kan niet langer zoo gaan; er moet een uitbarsting komen, roepen de lieden, die met den toe stand ia Turkije goed bekend zyn, maar of die uitbarsting zal bestaan in een tusschen- komst der groote mogendheden, dan wel in een opstand te Constantinopel of op het platte and, daarover laten de lieden zich niet uit. Ze weten het trouwens ook niet, wat de toekomst zal baren. Engeland schynt zyn stelsel vaa lankmoedigheid tegenover de Verheven Porte te willen laten varen. Zestien maanden zijn sedert de sluiting van het verdrag van Berlyn verloopen, en van al de hervormingen, door Turkije plechtig beloofd, is nog geen ankele tot stand gekomen. Hoe treurig de toe stand van liet land ook zij, het ontbreekt de Turksche diplomaten niet aan slimheid, en zij weten zaken, die zij niet kunnen of willen Afdoen, behendig op de lange baan te schuiven. Tot voorbeeld diene de onderhandelingen over de regeling der Turksch-Russische grenzen. Men is eindelijk begonnen die zaak aan te vatten, maar op', het oogenblik, dat er spijkers met koppen zullen worden geslagenwordt Safvet-pachade Turksche gevolmachtigde ziek, en rusten de onderhandelingen. De Engelsche gezant te Constantinopel heeft eindelijk de heeren Turken eens goed onder de oogen gezienhen herinnerd aan de bepa lingen van het Berlijnsch verdrag, en hen eeu soort ultimatum doen toekomen. Aan 't her vormen, of de vloot komt voor Constantinopel. Nu de heeren zagen, dat het ernst werd, hebben ze zich aan het werk gezet, en het is een vermakelijk tooneel, het geloopgejoel en ge schrijf in de Turksche bureaux zich voor den geest 'te halen. Natuurlijk zal alles op niets uitloopèn. Ministers zullen in genade aange nomen worden, of in ongenade vallen; maar van hen is geen verbetering in den diep allen- digen toestand van het rijk bedeelde Grieksche schiereiland te wachten. Engelands Regeering weet dat ook, es bereidt misschien een afleiding voor in het Oosten, om de aandacht van eigen aangelegenheden wat af te leiden. Naar de gemeentelijke verkiezingen, die in Engeland hebben plaats gehad, te oordeelen, is de openbare meeuing daar te lande omge keerd, en zal het volgende Parlement waar schijnlijk een liberale meerderheid bekomen, die alsdan regeeringspartij wordt, en haar leiders de miaisterieeie zetels ziet iunetnen, In afwachting daarvan halen deze heeren de thans in functie zijnde Ministers geducht over den hekel. Zoo o. a. den heer Lowe, liberaal oud-Minister, die een meetiug te Grantham bijwoonde, en er het woord gevoerd heeft. Hevig gispte hij het tegen woordige gouvernement, dat het land tot groote uitgaven noopt, en met allerlei verantwoorde lijkheden bezwaart. Daarna trad hij in eén vergelijking van den financieeien toestand waarin hij, Lowe, het land achterliet, met dien waarin lord Reaconsfield hel weldra zal laten; het tafereel was niet rooskleurig, gelijk men denken kan, en behalve dat de avontuurlijke ondernemingen van den eersten Minister op imillioenen bij millioenen ponden sterling te staan zyn gekomen, heeft hy niets gedaan, om de hervormingen, die Engeland zoozeer in eigen boezem behoeft, tot stand te brengen. Hy heeft zyue Koningin een keizerlijken titel bezorgd haar ijdelheid gestreeld, maar het.volk ver bitterd. Nu wete men, dat de heer Lowe geen eigenlijk radicaal man 'is, maar van zeer ge matigde gevoelens, een vertegenwoordiger van hetgeen men gewoon is de burgerij te noemen. De Pruisische Kamer van afgevaardigden werkt hard door. Reeds is zy met de algemeene be raadslagingen over het budget gereed en gaat de volgende welk de wet op deu aankoop van spoorwegen door den Staat behandelen. De liberalen hebben besloten den Kanselier op dit punt te steunen. De wet op de spoorwegen, zeggen zij, begunstigt de nationale eenheid, en dus zou het zeer onstaatkundig zyn, daartegen oppositie te maken, een oppositie, die den Kanselier zou verplichten steun te zoeken b\j de Katholieken, gelijk hy onlangs bij de behan deling der wetten op de accijnsen moest doen. Alleen wil de liberale partij van geen concessies weten op het terrein der school en der kerk. De Koning van Saksen heeft zijn Landdag' geopend, en had dezelfde boodschap te doen, die alle Duitsche Vorsten tegenwoordig aan hunne onderdanen hebben mede te deelen: da schatkist is leeg. Men wil in het nijvere Saksen den toestand verbeteren door de uitgaven, waar onder zelfs die voor publieke werken van groot belang, verminderen, en hoopt uit de verhoogde tabakirechten verhoogde inkomsten. De vijf milliarden, van de Franschen ontvan gen, hebben toch weinig goeds uitgewerkt in het Rijk van Keizer Wilhelm! ENG ELAND. Donderdag werd wederom Kabinetsraad ge houden, Naar de Daily Telegraph vernam, heeft Schouwaloffs terugroeping nog niet plaats gehad, doch wordt zij tegen het eind van deze maand verwacht. Een opvolger is nog niet benoemd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland hebben de conservativen zetels verloren zelfs in die steden die Tories naar het Par lement afvaardigen, bijv. Plymouth, Gloucester. Te Colchester waar de raad 42 jaar achtereen conservatief was, is de meerderheid thans liberaal. In geheel Lancashire hebben de liberalen gezegevierd, niettegenstaande de groote conservatieve demonstraties ter eere van Lord Salisbury. Het blijft rustig te Kaboel en men heeft nog meer schatten onder den grond gevonden. Van een Russische expeditie naar Afghanistan zal vooreerst niets komen; uit Livadia, zegt men, kreeg Kauffmann tegenbevel. SPANJE. De Minister van Koloniën heeft in den Senaat de memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot vrijmaking der slaven op Cuba voorgelezen en verklaard dat de slaverny onmo gelijk is in een beschaafd land. Telegrammen van Cuba melden, dat eenige in opstand gekomen negerbenden ge slagen zyn. De benden van Bagano en Ignani worden nog door het leger vervolgd. Men gelooft; dat het eiland spoedig tot rust zal zijn gekomen.' II E L G 1 E. Ook in. Belgians nu eene beweging ont staan tegen de plaatsvervanging by de militie.. COORANT. 11 sa - u i-, -■ gg - sm

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1