Bimnlaitsclie Biricttei. Gemengde Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 November. In de ïitting vau heden zijn dooi* de al'dee- lingen benoemd tot hare voorzitters: de heereu Duyruaer van Twist, Van Rjjckevorsel, Smit en Van Sasse van IJsseit; tot rapporteurs over de Indische begrooting: de hoeren DuMarchie vau Voorthuysen, Borsius. Viruly en Blijden- Stein, en over h(et ontwerp tot wijziging der crimineele wetboeken: de heereu Van Aker laken, De Sitter, De Raadt en Merkes van Gendt. Morgen ten 1 ure zijn aan de orde een tien- tai kleine ontwerpen. Op voorstel van den heer Cremers wordt besloten, de Regeeriug te verzoeken om overleg ging, desnoods ook onder geheimhouding, van de aan de Tweede Kamer medegedeelde stukken nopens 'de minislerieele crisis. SCHIEDAM, S November 1879. Door Burgemeester en Wethouder is benoemd tot concierge aan het Gymnasium al hie de agent van politie der eerste klasse J. Gouds waard. Naar wij vernemen zal den 20 dezer het vijfentwintigjarig bestaan der gymnastiekschooi alhier feestelijk worden herdacht. Mejuffrouw G. L. Niermanu alhier heeft heden te 'sHage akte bekomen als hoofdonder wijzeres. Het publiek schijnt de genomen besluiten omtrent het niet meer gangbaar zijn van oud- model briefkaarten en postzegels slecht begre pen te hebben. Wij maken er daarom uitdrukkelijk opmerk zaam op, dat, alle briefkaarten en postzegels, in de laatste vijf jaren aan bet een of ander postkantoor gehaald, geldig zijn en geldig blijven. Ingetrokken zijn die van oude uitgifte, namelijk de briefkaarten met gekleurden rand en met het rijkswapeD alleen rechts van boven; de goede briefkaarten hebben èn rijkswapen, èn zegel in de linker- en rechter- bovenhoeken en hebben geen rand. Van de i/3 cents—1 cents en 2i/3 cents post zegels zijn niet meer gangbaar die met een wapen in 't midden; de geldige hebben daar een cijfer. De oude afgekeurde stuivers-postzegels hebben het woord sNcderland" staan ia een rechte lijn en niet als de geldige in een boogje, Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam is o. a. veroordeeld: H. A., wonende te Overschie, vervolgd ter zake van diefstal van een bankbiljet van f25, tot een celstraf van drie maanden. De Commissaris des Konings in Zuid- Holland iieeft aan heeren Burgemeesters en Wethouders der gemeenten ia die provincie doen toekomen eene handleiding voor den agent of voor ieder der agenten, die door hen zullen worden aangesteld, om de werkzaamheden der aanstaande volkstelling te verrichten. De Minister van Financiën heeft vast gesteld de 302de staatsloterij en bepaald, dat die zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag den 15 December 1879 en gesloten op Zaterdag den 27 December '1879. De trekking van de onderscheidene klassen geschiedt veer tien dagen de eene na de andere. Die vaD de eerste klasse vangt aan den 12 Januari 1880 terwijl in de vijfde klasse de laatste 100 nommers getrokken worden op Zaterdag 3 April '1880, Ten gevolge der weigering van den Raad der gemeente Delft, om op de begrooting dier gemeente, dienst 1879, uit de trekken de kos ten' voor de herstelling van het gebrekkig ge deelte van den Abtswoudschen weg, is door Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland de begrooting vermeerderd met de kosten, voor die verbetering ten bedrage vau f 1800. Aangezien de Raad van Delft ook bezwaar heeft gemaakt aan de uitnoodiging tot aanwij zing der middelen tot dekking dier uitgaaf ge volg te gevenhebben Gedeputeerde Staten naar aanleiding van art. 212, 2e lid, der Ge meentewet, besloten den post der onvoorziene uitgaven met f lSOO te verminderen. In de maanden September en October wer den te Utrecht uit Duitschland ingevoerd per spoor 0,813,000 kilogr. aardappelen, per schip '1,594,000 kilogr., dus te zameti 8,407,000 kilogr., of ruim honderd duizend mud. Te Ouderdondam verbrandde Woensdag avoud de groote boerenplaats van den heer P. Ileidema Jr., in huur bewoond doorR. Kamp huis. Alles verbranddehooi, koren, 8 hokke- lingen en 2 varkens. De wind was lievig, zoodat twee spuiteu alleen liet voorhuis kouden be waren. De schade wordt alszeer aanzienlijk op gegeven. De oor/aak is onbekend. November heeft zich in het noordelijk deel van Engeland en in Schotland zeer koud ingesteld. Bijna oveial is sneeuw gevallen. Dit heeft niet beiet, die het jaarlijksche feest voor Allerheiligen te Balmoral zeer opgewekt gevierd is. De Kouingin was er tegenwoordig met de Prinses Beatrix. Ongeveer 300 personen namen deel aan den oud-Scliotschen fakkeloptocht en fakkuldaus. Een reusachtige biandstapel was opgericht. Fantastische gestalten, zooals kobolds, draken enz. vertoonden zichverscheidene hek sen werden onder dolzinnigste gebaren op den brandstapel aau de vlammen prijsgegeveu. Orn de klucht te verhoogen, liet men een heks ia het bosch ontsnappen, en nu begon een jacht bij fakkellicht, die zeer vroolijk moet zijn geweest. Uit St. Petersburg wordt van den 5u Nov. bericht; Zes graden vorst; als het weder met spoedig omslaat, zal de scheepvaart binnen weinige dagen gesloten zijn. Te Brussel is eeu 70jarige bedelares over leden, die een som van '14.280 fr. in obligaties en geld ualaat. Iu Westfalen is nu eene vereeniging op gericht tot uitroeiing van de armoede. Het mid del dat daartoe strekken zou bestaat in het tegengaan van alle weelde. Wanneer de men- sclien van kindsbeen af gewend werden aan een eenvoudige levenswijze, zouden zij veel minder behoefte hebben en van plus mieus honderd gulden zou iedereen kunueu leven. De Westfaalschc hervormers schijnen niet te weten, dat juist de weelde de meuschen voedt. Als iemaud, gelijk zij verlangen, slechts één pak Ideederen droeg, 's winters wat dikker zomers wat dunner, dan zouden over de gansclie wereld tallooze fabrieken stilstaan, alle; lei ne ringen verloopen, de handel kwijnen, nnllioenen menschen zonder brood zijn en in plaats vau de armoede uit te roeien zou deze op schrikbarende wijze toenemen. Maar geen stelsel js zoo onzinuig, of het brengt een bond of vereeuigiugeu in de wereld. Een correspondent \an de Daily News schrijft, dat Koning Theeb&w van Birma on- laugs in groote wuede ontstak over eene kat. Het dier waagde 't iu tegenwoordigheid van Zijne Majesteit te miauwen. De Koning liet de kat opvangen en sloot haar met eigen han den in een muizenval, met de bedreiging dat hij, wanneer zij wist te ontsnappen, ieder zou ont hoofden, dien hij in haie nabijheid vond. Da gelijks bezocht de Koniug het dier, en hij vond er een wreed genoegen in liet tot razernij te drijven, door voor de kooi voedsel te laten neer leggen. Ia 't eind stierf het beest deu honger dood. Een slachter te Berlijn, die altoos had beweerd dat al het geschrijf over bet gevaarlijke van trichinen louter verzinsel was, besloot eindelijk de proef op de som te geven. Van een door hem geslacht varken, hetwelk door de deskundigen werd verklaard met trichinen te zijn besmet en daarom ook werd in beslag genomen, at hij op de veemarkt ten aan- schouwe van een aantal slachters en veekoo- pnrs een stuk rauw spek op. Het duurde evenwel niet lang, of hij bemerkte dat zijn ongeloof geen steek hield, en thans ligt hij in het Zie kenhuis zoo gevaarlijk, likt het zeer twijfelachtig is of hij er van -zal opkomen. In de vorige week verloor een Russisch aristocraat te Ponente di Riviera bij Genua, in het speelhuis Monte Carlo, 1,400,000 lires aan de roulette. Hij weigerde daarna het ge- scheuk van den eigenaar der roulette aan te nemen, bestaande uit 20,000 lires, opdat hij de terugreis zou kunnen aanvaarden. Des anderen daags bevond men dat hij zich iu zijn hotel had opgehangen. Gedurende het jaar '1878 werden op de spoorwegen iu Groot-Britlannie 565,024,455 passagiers vervoerd, of bijna 13 en een half miilioeu meer dan in 1877. Volgons deze cijfers werd '1 passagier op de 4,520,000 gedood en 1 op de 322,000 gewond. In '1877 waren die cijfeis 4,377,727 en 429,924. Een van de grootste conserven fabrieken der wereld is wel de Cutting Packing Company te San Francisco, in Califoniië. Zij werd in •1853 ouder de firma Cutting Go. gevestigd. Zij maakt vruchten, vleesch, groenten enz. iu; maakt marmeladen, sausen, pickles, en cider; verzendt groote hoeveelheden Californische honig, enz. Iu 1878 maakte zij onder anderen 900,000 bussen met vruchten, 475,000 met groenten, '110,000 met vleesch, elke bus ge middeld ii 2Vj pond, en dergelijke meer. Zij verwerkte daaitoe '1,317 ton vruchten ('13 soor ten), 070 ton groenten enz. (5 sooiten); 322,000 pd. vleesch, 300,000 pd. suiker, 400,000 pd. zout, 72,000 gallous azijn, 110 ton honig. De fabriek maakt zelf de blikken bussengemiddeld worden daarvan jaarlijks 1,750,000 gemaakt die ieder gemiddeld 2Va pd. inhouden. Daartoe worden 7,500 kisten blik gebruikt, 15 ton bloktin en 15 ton bloklood. Een reporter van den Scientific American van 6 Sept jl. geeft belangwekkende bijzonder heden nopens de organisatie van deze reusachtige fabriek en vau hare hoogst doelmatige inrich tingen. Wasch-k ris tai. Onder dezen nieuwen naam tracht thans eeti waschrniddel zich een plaats iu de huishouding te veroveren, dat oud en bekend is vermits het in den regel enkel bestaat uit meer of minder zuivere soda of ingedikt waterglas. In liet maandschrift Wider die NahrungsfiUscher van Hanover, en in Bie- chele's Ze,its. f. Untersueh. v. Lebensiniltelnt etc., viudt men die analysen vau het Engel sclie waschkristal, van het universeel-waschmiddel van Henkei Co. in Aken, van het Engelsche patent-zuiverings-kristal-waschpoedur van G' Biaszet Sc Co. en van Harper Twehvetrees Sons Washing and Cleansing Crystal!, die het bovenvermelde bewijzen. (Het laatste wasch rniddel spant de kroon, daar het bestaat enkel uit zuivei e kristalliseerbare soda 99.7u/0 en zand 0.3°io. Bij de andere vindt inen nog eenige bijvoegingen, als: keukenzoutzeep, stijfsel, enz.) PETROLEUM. Wanneer mor. ons verhaalt dat in don tegenwoor- digen tijd dagelijks meer dan een millioen achtmaal honderd duizend gallons petroleum to voorschijn gebracht worden, en dat nog wol al loon uit de mijnen, die zich in Dennsylvanië bevinden, dan staat men versteld over de buitengewone afme tingen die dezo nieuwe industrie genomen heeft. O O

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2