rA°. 1879. Zaterdag 22 November. T«ctijnt SaÉjls, iiitpzsaH Mag. M 4806. Bnitealanilsclie Benemen. Drie e Schiedam, 21 November 1879. De Russische troonopvolger heeft Berlijn toch bezocht. De ontvangst was schitterend, hartelijk da vorstelijke personen hebben elkander gecom plimenteerd, te zaaien gedineerd, een voorstel ling van Wagners Rienzi bijgewoond, het heer lijke koor der nVredeboden" dus genoten, en Maandag in den laten avond namen, volgens officieele berichten, de vertegenwoordigers van de huizen van Hohenzollern en Romanoff een allerhartelijkst afscheid van elkander. Vrede zal het dus zijn. 'tls te hopen: doch het mag vry zonderling heeten, dat op den zelfden dag, waarop de Russische trooonop- volger te Berlijn kwam, de 1Sford Deutsche Zeitunq een artikel bevatte, waarin de nood zakelijkheid werd betoogd van het sluiten van a«n verbond met Oostenrijk tegen het pansla- visine, waardoor beide rijken zouden bedreigd worden. Even vriendelijk is het bericht, dat een zeer aanzienlijk deel van het Russische leger in de nabijheid van de Duitsche grenzen vereenigd is; men noemt zelfe de namen der regimenten 4e wapens, waartoe ze behooren, enz. enz. Dat zyn zonderlinge verschijnselen tijden? zulk een vriendschappelijk bezoek! Ook VVeenen bezocht de Grootvorst, en hier was hij vergezeld van zijn schoonvader, den Koning van Denemarken, die juist zestien jaar geleden den troon beklom, en al zeer Spoedig met Oostenrijkers en Pruisen kennis maakte welke kennismaking hem de landschappen Sleeswijk en Holstein kostte. Ook hier was d# ontvangst bijzonder hartelijk. Keizer Frans Jozef kon zijn Deenschen gast dan ook zonder schroom onder de oogen treden. Had hjj, Frans Jozef, geholpen Denemarken te berooven, zijn loon daarvoor was groot geweest; hij was uit- gestooten uit den Duitschen Bondhij had Lombardjje en "Venetië af moeten staan. In deo Koning van Denemarken kon hij dus een lotgenoot begroeten.. Maar de gewichtigste per soon bij dit bezoek was en bleef toch de Groot vorst van Rusland. De Oostenrjjksehe bladen hebben dit onderwerp natuurlijk niet onaange roerd gelaten. Het Fremdenhlatt zegt, dat de Russische Yorst de gelegenheid zal hebben van nabij te zien, hoezeer men in Oostenrijk een goede verstandhouding met het Russische Rijk op prijs stelt. Het blad gaat echter verder; iu het bezoek van den Russischen troonopvolger ziet het een bewijs, dat ook in de hoogste Russische kringen het verlangen bestaat, de meest welwillende verstand houding met de Oostenryksch-Hongaarsche monarchie te bljjven bewaren. Het is te hopen, dat al deze wensehen verwezenlijkt, al deze uitingen in de gevolgen waar blijken te zijn. Men vergete -evenwel, bij de bepaling van het gewicht van dusdanige vorstelijke bijeenkomsten niet, dat Keizer Alexander I van Rusland en Keizer Napoleon I van Frankrijk ook wel uitnemend vriendschappelijke ontmoetingen hebben gehad; dat er zelfs tusschen beidé" vorstelijke personen BWRJBAlll HARKT, E, 12A. is onderhandeld^over een huwelijk tusschen Napoleon en eene zuster van Keizer Alexander maar dat' spoedig daarop Moskau is gevolgd en de terugtocht van het groote leger. Steeds echter blijft het beste te hopen vau de verhou ding tusschen Rusland en zijn buren, 't Zou een kolossale oorlog worden, ais het Slavisch element met het Germaansche ia- botsing kwam. Lord Beaconsfield heeft satisfactie van zijn redevoering, uitgesproken op het feestmaal van den Lord Mayor. Geen liberaal van beteekenis die haar niet bespreekt. Een hunner is Lord Roseberry, die haar te Harwich onder handen nam. Het Engelsclie Ministerie heeft, zeide lord Roseberiy, door het volgen van een avontuur lijke en gevaarlijke politiek, zonder daarbij het laud te raadplegen, de openbare vryhedun aan getast, die het waarschijnlijk als een soort van weelde beschouwt. De spreker ging zoover van de politiek van den Engelschen Minister te vergelijken bij die van Napoleon III; geheime handelingen eu opzettelijke misleiding, ziedaar de staatkunde van den eersten Minister. Zelfs aan de bladen, die het Engelsche Ministerie steunen, begint het zonderlingedat de han delingen van lord BeaconsQeld kenmerkt, te vervelen. De Timesonder anderen, verklaarde nog maar kort geledendat het Kabinet het vertrouwen van het land genoot. Thans deelt het mededat er in Engeland een algemeene ontevredenheid heerscht. De lusschenkomst van Engeland in het Oosten, de politiek, gevolgd in Afghanistan en do oorlog tegen de Zulu's, zegt het blad voorzichtig, al deze feiten zijn misschien ia hun geheel door de meerderheid van de natie niet goedgekeurd. De ontevreden heid die zich thans vei toont, is waarschijnlijk een gevolg vau een onbepaald voorgevoel, dat het gouvernement Het land wel eens op nieuw in een of andeie ntoeielijkheid kon meeslecpen. Het blad verlangt in elk geval, dat de Ministers verklaringen zullen afleggen, die de ongerust heid iu het land kunnen doen bedaren, vrat betreft de houding der Regeering in het Oosten. De Standard verklaart het stilzwijgen der Ministers op dit punt. Wanneer zij, zegt het blad nu reeds zijn plannen meedeelde, zou de oppositie zich daarvan oogenblikkehjk meester maken. De liberalen hebben al het mogelijke gedaau om den Minister tot een oorlog tegen Rusland over te halen; als zij konden zouden zy hem gaarne tot een oorlog met Turkye be wegen. Oorlog met Turkye! Opruiming van Turkije; verplaatsing der Turken naar de over zijde vau den Bosphorus; 't beteekent alles het zelfde. Voor het oogenblik schijnt het bezwaar vreder uit den weg geruimd. Baker-Pacha zal naar Azie gaan, en daar de hervormingen iu het bestuur tot statui brengen, die Engeland volgens het verdrag van Berlijn heeft geëischt. Engeland schynt 'morloopig met deze benoeming genoegen te nemen, en de Engelsche vloot, die de rol van bangmaker bij gelegenheden als deze vervult, blijft voorloopig uit het gezicht vau Oonstantinopel. De parlementaire stryd is in de Belgische Kamers aangevangen. De Minister Frère-Orban heeft het woord gevoerd; men was zeer be nieuwd hem te hooren over de verhouding tot den Heiligen Stoel en over de redenen, die dit liberale ministerie haddea bewogen, den gezant van Delgie by den Heiligen Stoel te behouden. Uit de afgelegde verklaringen bleek, dat da Minister hoop had gekoesterd door het behoud van den gezant den binnenlandschen vrede te zullen handhaven, en zich van den invloed van het opperhoofd der kerk veel had voorgesteld, wat de matiging der bisschoppen in zake onder wijs betreft. Het is echter gebleken, dat hy zich in zijne verwachtingen heeft bedrogen. De heer Malou, de woordvoerder der Katholieke partij, heeft hare houding verdedigd, en ge wezen op de schitterende resultaten der bij zondere school. Hy schynt echter vergeten te hebben mede te deelen, dat de openbare scholen in de provincie Luik 90, in Henegouwen 95 percent der bevolking trekken. De Minister Frère deelde nog mede, dat 163 openbare scholen door de invoering der nieuwe onderwijswet geheel zijn verlaten. Ook buiten de Kamer wordt over de school nog altijd heftig gestreden, soms op vermakelijke wijze. Te Saint-Cecile, in Belgisch-Luxemburg, heeft zekere heer Leopold Delahaut den ver- nuftigen inval gehad, om, ter opwekking van getrouw schoolbezoek alle joDgens, die de open bare school bezoeken een uniformpet te' schenken met de nationale kleuren versierd. De geestelijke, met deze demonstratie niet inge nomen, heeft nu verboden, dat jongens, die het bewuste hoofddeksel dragen, de kerk zouden binnenkomen. Beter deed dezelfde heer, toen hij op zijn kosten het lokaal der openbare school deed herstellen en vernieuwen en van eèn ameublement volgens de eischen des tijds liet voorzien. TURKIJ E. De' Trade waarin de bevoegdheden van Baker-Pacha omschreven zijn, zou jl. Woensdag' door den Sultan onderteekend worden. Hij zal met geene uitvoerende macht bekleed worden, maar het recht hebben zyne voorstellen tot hervorming onmiddellijk aan den Sultan voor te dragen. Een commissie zal onderzoek doen naar de eischen van schadeloosstelling, toe te staan aan Russische instellingen in Turkye, De Porte. heeft inlichtingen geviaagd aan den Oostenrijkschen ambassadeur over de komst van een Oostenrijksch eskader teSalonichi. Graaf Zichy antwoordde, dat dit volstiekt geen poli tieke beteekenis had en dat het eskader onmid dellijk weder zou vertrekken. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal1.85. Franco per post, door het gsheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. 4 TT COURANT. 4 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweehaal berekend 1

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1