I) SI Buitenlauflsche Berichten, I' BiüiiBiilautlsGlio Berichten. &ïm* van Donderdag' 27 November J879. f i t' P' m t'RAHIt IJ K. Hyacint he Loyson heeft Zondag jl. iu liet Cirque iVRtê eene conférence gehouden, die door een 1500 personen werd bijgewoond, onder andeien door Emile Ollivier Loyson sprak over sliet moderne, heidendom''. Buitengewoon kiherp'was hij tegen de jezuïetejjl die dat heiden - om zoozeer verspreiden, »die verschrikkelijke srcte, welke, zooals de Montalemberl zeide, ;a onze dagen de Katholieke maatschappij te naren voordeele exploiteei t", en die veener kleinmoedige vergadering bij verrassing het lotum ontlokte aangaande de kerk van het ileilige Ilart, tengevolge waarvan Parijs den eigen dag dat het de basiliek op Montrnartre zal bezonken het Parijs dat reeds eenmaal veroverd was door de Pruisen en vei brand door de snuode commune door het zege vierende jezu'ietisme vei Li apt zal worden." De spreker gedacht nok Louis Veuiilot in 't bijzonder. Hij wees hem aan als de man, die onlangs geschreven had«dat er maar één persoon op aarde was die iets wist de Paus." Voor liet overige had Loyson, die misschien wegens zijn talrijk gehoor het kader zijner conférence vei ruimde, een woord voor nllqrt. Zoo maakte hij. tmvvijl hij van de positivistische fchool sprak, een klein compliment aan Littrè, neen heilige", gelijk hij hem noemde; ndie niet gelooft aan God." liet slot zijner conférence was een warm pleidooi voor de Gallicaaasche Kerk. De Voltaire, de Paix, de XlXe Siècle cu de Rappel logeustiallen eenparig het be staan eener ministerieels crisis. De bisschop vail Grenoble, die naar Rijssei was vettiokken om er liet Katholieke congres by te wonen, heeft van den Minister vanBui- tenlaudsche Zaken en Eeredieust een schrijven ontvangen, waarin hern rekenschap wordt ge- viaagd van zijn besluit, om zijn diocees te verlaten zouder goedkeuring der Regeering. Men zal zich herinneren, dat de Minister voor eenige dagen aan de prefecten eeue cir culaire had gezonden, waai in zij aaiigemaam! worden toe te zien, of bisschoppen hun diocees eigenmachtig verlaten. Paul de Cassagnnc is in de wolken over liet bezoek, dat Pruis Jéióine Napoleon aan Keizerin Eugenie te Parijs heeft gebiecht. Dat bezoek, schrijft hij U, den l'ays, verheugt ons innig, want wij hunkeren naar liet nogeitbhk waarop degeheele paiüj zicli zal kunnen scharen rondom den Prins. De eerste stap nu is (door den Prins) gedaan en dat is van gi not belang. Paul de Cassagnao verwacht uu nog eene openlijke belijdenis' van den Prins van zijne zuivere staatkundige en godsdienstige gevoelens. Dan zal het met zijn weerzin tegen hem gedaan zijn. Naar men verzeker t, zou er een vervolging wegens opruiing lot burgeroorlog zijn ingesteld tegen Bnudri Jas«on. bekend wegens het legiti- mitisch banket te Ghalous. 'De hoer De Lesseps deelde in de laatste zitting van de Académie des sciences mede, dat de lieer Gouvreur, een der ondernemers van het Suez-kanaal, een bekwaam ingenieur naai de landengte van Panama i.eeft afgevaardigd om voorstudiën te maken: dat hij, DeLesseps ■zelf, na de ingekomen gunstige berichten van dien ingenieur een aantal werklieden met de noodige werktuigen heeft vooruitgezonden, en dat hij zelf binnen 4 weken daarheen zal gaan met een comité van HoilandschuFiausche, Columbiaausche en Noord-Ameiikaansehe inge nieurs. ENGELAND. Volgens geruchten uit St. Petersburg (zoo meldde de Beriijnsche coriespotident van de Daily News), zou de Engelsche Regeei iug voor nemens zijn in het aanstaande voorjaar Herat te bezetten, en dit wel gezamenlijk met Per-zie. Dit zonderlinge nieuws (dat trouwens wan den vei keerden kant komt overgewaaid) heeft na tuurlijk niet gestrekt om den toon van de Russische pers vriendelijker te stemmen jegens Engeland. Uit Kaapstad werd aan de Daily News gemeld, dat in de Tiansvaal de toestand nog zeer gespannen was, en dat men beducht was voor gewapend verzet van de zijde der boeren. Tevens werd verzekerd, dat genernai Wniseley besloten had de sterkte van Sococoeni te be stormen. Terwijl het Paileniuntslid Simon op liet punt stond eene rede te beginnen voor zijne kiezers te Devvsbury op jl. Dinsdagavond, viel plotseling in de zaal van de schaatsenbaan aldaar eeue galerij inwaarop ongeveer 300 iTieusclien zich bevonden. Twee bleven enop de plaats dood, en een 50tal werden in meer dere of mindere mate gekwetst. Van deze laatstee ovei leden er den volgenden dag twee etr diie andere zouden er ook wel niet van opkomen. De voorloopige instructie van de jongst geanesteerden heeft tot resultaat gehad, dat de zaak vaa Daley naar het hof van assises is verwezen. De rechtshandeling tegen Killen en Davitt is verdaagd. Daley is tegen het stellen van waarborg vrijgelaten. 15 E L I E. De aineudemeutcn-Goblet tot verlaging van cijfers op de begiooling van Eeredienst zonder verlaging van de ti actemouten der bisschoppen, zijn door de Kamer vau afgevaardigden ver worpen. De begrooting van justitie is aange nomen roet 82 tegen 5 stemmen. Met een enkel woordi s reeds medegedeeld, dat de Belgische uitramontanen het doen voor komen als bezitten de bisschoppen van ilea Paus een document, dat volkomen iret tegenoverge stelde wezen zou van de Pauselijke vei klaringen, door den Minister van Buiteirlandsche Zaken in do Kamer voorgelezen. Der Independence komt dit ten eeueuiale ouwaaischijnlijk voor. De laatstbedoeldes vei klaringen zijn aan den Belgischen gezant en den zaakgelastigde bij het Vatikaan gedaan; de geloofwaardigheid dezer diplomaten kunnen de clericalen allerminst in twijfel tiekken; de vei klaringen zijn door den nuntius te Brussel voor echt verklaaid en zelfs door den staatssecretaris Nina. Hoe kau men dan den Paus voorstellen als eene suoit van. Janus met twee aangezichten en tweeërlei taal? In één woord; de Indèper,dance gelooft niet aan het document ,eu tuit de bisschoppen het openbaar te maken, ITALIË. Kardiuaa! Nina heett een onderhoud met den Belgischen - gezant gehad, welke z'yue vrees uitte,dat de bisschoppen de instruction van deti Paus, anders dan volgens de gewisselde denkbeelden, mochten openbaar maken. De kar- dmaal zond daarop aan den nuntius te Brussel de volmacht om te vei klaren, dat de Heilige Stoel geen andere taal heeft gevoerd dan die, welke in de diplomatieke correspondentie le vinden is. OOST E N li IJ K. In het lluis van afgevaardigden zijn de alge- rneene beschouwingen over de wet op de strijd krachten geëindigd. Morgeu volgt de stemming. In den loop van liet debat erkende Tisza het recht der Wetgevende .Macht tot het-nemen van initiatief tei vermindering der legersterkte binnen den tienjarigen termijn. i SPA N J E. Esn telegiam brengt het bericht, dat de graviu van Montyo iu 8G-jarigen ouderdom is overleden. Toen Keizerin Eugenie, hare dochter, kwam, was zij reeds dood. T U It K IJ E. De Sultan heeft aan Aleko-pacha eea afscheids gehoor verleend en dezen bij die gelegenheid de ridderorde van Osmanie ter hand gesteld. Uet onderhoud tusschen hen was zeer vriend schappelijk. i) I T S C II L A N D. Prins Goitschakoff is gisteren van Baden naar Stuttgai t vertrokken. Hij zal morgen zijne reis vau daar over Berlijn naar St. Petersburg vooi tzetten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ER AAL Zitting van 25 November. In de zitting van lieden is het algemeen debat over de Stantsbegrooting voortgezet. De heer Heydeurijck stelde vooropdat uit de aanneming der begroetingen volstrekt niet volgt, dat de meerderheid der Kamer vertrou wen stelt iu het Kabinet. De bestaande toe stand van politieke malaise en immoraliteit schrijft spreker toe aan gebrek en totale onmo gelijkheid der liberale meerderheid om te kunnen vegeeien en dat zij daarom speelt met minis- tuii'ën vau de overzijde. Hij vraagt welke redenen de heeren Ciemeis en Fiansen van de Putte belet hebben de opdiaclvt des Konings te aan vaarden. Uit liet antwoord kan het optreden van het tegenwoordig Kabinet verklaard worden. Waarom echter heeft dit Kabinet althans niet eene wijziging van art. 45 der schoolwet voor gesteld Spreker bestrijdt sterk de rede van den heer Van Houten, niettegenstaande die strekt om de rechterzijdedie hecht vereend is op het ten ei it van recht voor allen, te ver sterken. De heer Gratama verdedigt de uitbreiding van hot kiesrecht en censusverlaging, onafhankelijk .desnoods van eene grondwetsher ziening. Hij wenscht eene vervroegde invoering der onderwijswet, op f Juli 1880. De heer Van Baar betreurt den verwarden politieken toestand, tengevolge van het optreden van dit zuiver liberale Kabinet. Zijn stem vóór de be grooting sluit geen vertrouwen in. Hij beschouwt den iiuaticieölen toestand als zorgwekkend, daar de inkomsten, niet evenredig aan de uitgaven, stijgen, aangezien men telkens uitgaven deere- teei tzonder de middelen aan te wijzen. De heer Van Wasseuaer Catwyck verdedigt de eerbiediging van het godsdienstig beginsel der natie, zonder welke geene maatregelen tot stand konden komen. Hij wenscht eene ceususver-' - iaging binnen de grenzen der grondwet. De heer Mirandolle wilin tegenstelling inet het Xoorstel van den heer Van Houten j wel met. t-j f! i-i

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5