BmeMaBtete Bericltei TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 27 November. In de 2\tting van heden is het algemeen debat over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Fransen van de Putte kwam op tegen bet misbruiken van 's Konings naam en ver zekerde dat de> kroon steeds conform het advies van den ministerraad had gedisponeerd. Hij deelde .de feiten mede derafgeloopen crisis. Uit die mededeeling bleek, dat de heeren Ciemers en Fransen van de Putte vóór de oproeping der partyvergadering den heer Kappeyne van de Coppello hadden geraadpleegd en dat de uitkomst dier vergadering is geweest, dat het hun bleek onmogelijk te zijn een liberaal kabi net te reconstrueeren of te vormen. Spreker achtte het optreden van dit kabinet gerecht vaardigd. Erger had kunnen geschieden. Hij had vertrouwen in het beleid der Regeering. De heeren Modderman en Vissering waarborgden tegen reactie. Eene grondwetsherziening acht spreker niet noodig voor censusverlaging of defensieregeling. Maar werd zij voorgesteld, dan moesten daarin waarborgen voorkomen tegen het algemeen stemrecht en art. 194 ongewijzigd gehandhaafd worden. Mogt deze Regeering niet het bewind kunnen blijven voeren, dan was zyns* inziens de heer Mirandolle door zijne jr.ngste rede de aangewezen persoon. De heer des Amorie* van der Hoeven zou, in af wijking van zijne vrienden, tegen de begrooting van binnenlandsche en buitentandsche zaken {temmen. Hij protesteerde tegen de rede van den heer Rutgers van Rozenburg. De Katho lieken waren niet oogenblikkelijk, maar in het vervolg zeer goed in staat te regeeren. Dit kabinet was eene partij regeeriug, daar ze de ergste partijwet wilde uitvoeren en op dien grond zou hij, wat de uitkomst ook zij, de Regeering bestrijden. De heer 'Van der Lin den wekte de liberalen tot eensgezindheid op. Al zijn ïij niet aan het bewind, het prestige tan regeerkracht bezitten zij toch. Laten zij BU de vele zaken afdoen, die het land wacht en .geene nieuwe crisis uitlokken. De heer Sickesz accepteert deze Regeering met vertrou wen, zoolang zij met zijne beginselen niet in itrijdt handelt. De heer Van Nispen tot Sevenaer keurt ook sterk de houding der Re geering af in de onderwijskwestie. De Minis ter Van Lijnden van Sandenburg verdedigde de onschendbaarheid der'kroon tegen de aanvallen van deu heer Van Houten en refereerde zich omtrent het Regeeringsprogramma aan de me morie van antwoord. Geene grondwetsherziening, tnaar kieswetwtjziging in verband met vooraf gaande belastingherziening. Het standpunt in zake de ondervvjiswet is sedert het adresdebat Biet veranderd. De Regeering zag in de aan neming der begrooting geen votum van ver trouwen, maar hoopte dat een volgend jaar te verdienen. Morgen voortzetting. SCUIEDAM, 28 November 1879. Zij, die door het veelbelo.veud programma zich lieten verlokken de voorstelling van den heer Maju, gisterenavond in Musis Sacrum gegeveD, bij te wonen, hebben kunnen onder vinden, dót men niet altijd zijn verwachting regelen kan naar zulk een bedrukt stukje papier. Voor den aanvang zijner voorstelling verklaarde de heer Maju, zich niet strikt aan het pro gramma te kunnen houden, een verklaring, welke het publiek moeilijk in zijn voordeel kon ■uitleggen. Alsnu volgden de werkzaamheden piet den licht-microscoopwelke een reeks van de kleine insecten, waarmede de toeschou- f wers verondersteld werden bekend te zijn, eenige millioenen maten vergroot, op een ge spannen doek zichtbaar maakte.' Elk derlicht- beeldenwerd door den heer M.' verklaard, - zoodat niemand het bewonderenswaardige van de samenstelling der kleine insecten ontgaan kon. Dat de belangstelling voor die ve'rloonin- gen bij het publiek groot wasligt in den 1 aard der zaak. Een vlieg of mug in meer dan olifantsgrootte voor zich te zien, met vleugels als de zeilen en met pooten als degroote mast van een schip, zijn vertooningen waarop een menschenoog niet dagelijks vergasti wordt. Toch was het juist die kolossale vergrooting welke belette het beeld in eens te kunnen op nemen. De vergrooting was te sterk en het licht op het witte veld to zwak, zoodat de beelden niet sprekend genoeg voorkwamen. Vooral kwam het laatste uit bij de'1 micros copische insecten of infusie-dieitjes, welke zich in kaas en meel kunnen bevinden. \ye zagen wel vlekken van verschillende grootte, doch konden van den vorm weinig bespeuren. Na rle kleine pauze, welke opditgedcelte van het programma volgde, trachtte de heer Maju de toeschouwers de constructie van verschillende soorten van telephons duidelijk te mdken, om slechts van een enkele, door hem als de ziugende teiephon voorgesteld, de gebrekkige werking te doen hooren. Mocht het waar zijn, dat eenige Amerikaansche liefhebbers langs dien weg genoten hebben van het schoone orgaan eener beroemde zangeres dan mogen we vrij voor hunne muzikale ont wikkeling bedenkelijk de schouders ophalen. Ten einde zich te kunnen voorbereiden op het geven van de dissolving views gaf de heer Maju een pauze van twintig miuuten. De ver dwijnende gezichten waren werkelijk fraai op ztchzelve en rijk in afwisseling en alleen dit gedeelte van de werkzaamheden van den heer Maju mag flink uitgevoerd heeten. Met recht had men wat goeds verwacht van dezen avond, maar het geheel kon ons niet voldoen. De grens van het middelmatige was niet overschreden, terwij! het publiek recht had het tegenovergestelde te verwachten. Ware de voorstelling aangekondigd als eene voor kinde ren of voor een weldadig doel, we hadden van dit alles gezwegen maar stelt men het publiek eischen dan heeft het ook recht op wat goeds. Ter voorziening in de predikants-vacature bij de Evang. Luthersche gemeente te Haarlem is een twaalftal gekozen, waarop voorkomt de heer C. A. De Meijere, predikant bij die ge meente alhier. De zoon van den alhier tehuis behoo renden schipper, waarvan wij in ons vorig nommer mededeelden dat hij op zoo jammerlijke wijze te Amsterdam het leven verloor, is genaamd N. Kooij, zoon van schipper Kooij hij had den leeftijd van 25 jaren bereikt. Het Vaderland noemt het bericht van het Handelsblad, dat Mr. W. H. De Beaufort bestemd zou zijn om burgemeester van Am sterdam te worden, onjuist, Men leest in de Standaard: In strijd met de berichten, gisteren door onder scheidene bladen medegedeeld, kunnen we de verzekeriag geven, dat Dr. Kuyper, wel verre van in zorgvoller toestand te verkeeren, inte gendeel langzamerhand van z'yu krankheid herstellende is en binnenkort zijn werkzaam heden hoopt te hervatten. Naar wij vernemen, heeft de .Commissie van boekhouders, aan welke het' onderzoek van de boeken der AfrUcaansehe Hanilehver- eettiging werdopgedragen, haar taak volbracht. (NB. Ct Het hoofdbestuur van Volksonderwijs" heeft een gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer gericht, waarbij het de invoering der onderwijswet op 4 Juli 1880 vraagt. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie ontvangen berjcht bedraagt de raming van den koffie-oogst op Java voor het loopende jaar, op ultimo October 1,254,950 Wffi t i t' pikols, waarvan zyn ingeleverd in de pakhuizen 1,211,438 pikols, Op de laatste gouverncments-kofiie-veiling op 14 October brachten24,600 pikols Pasaroean- en Malang-koffie gemiddeld f 47 per pikolop, De middenprijs der op 16 October te Batavia geveilde Billitou-tin bedroeg f 56,32 per pikol. De verkochte voorraad was 24,500 blokken of 13,038 pikols groot. j Het Dir. Dagblad deelt de toespraak mede, welke generaal Van der Heyden, bjj gelegenheid van het leggen van den eersten steen van den Mesdjid Rajja (de groote Missigit) te Kotta-Radja in Atjeh, op 9 October 11, heeft uitgesproken. De generaal zeide nVorsten, Hoeloebalangs, Imams, Ketaeha'a Warils, Theijhig's Oelama's en verdere bevol king van Atjeh en onderhoorigheden, u allen hier verzameld, roep ik het welkom 'toe. Getrouw aan de beloften u, zooals gij u herinneren zult, door de vertegenwoordigers der Nederlandsch-Indische Regeering gedaan, om uwe Mesdjid Raija weder te herstellen, zijn wij thans hier vergaderd om het feest van hare eerstesteenlegging te vieren. Gij ziet in de vervulling dezer belofte wederom een vernieuwd en handtastelijk bewijs van onze goede bedoelingen omtrent de eerbiediging van uwen godsdienst. Moge de oprichting van dit heiligdorp ook een teeken des vredes en de dageraad zijn van Atjehs toenememlen bloei en welvaart en mogen in de toekomst der tijden uwe kinderen en kleinkinderen dezen stond zegenen, als het begin van eeu tijdvak van voortdurende ru3t en orde, van ongekenden voorspoed en rijkdom 1 Met de hulp des Allerhoogsten kunt gij allen hiertoe medewerken, door u met alle kracht aan de werken des vredes te wijden. Ik verzoek u, deze mijne woorden te willen-, overbrengen naar alle oorden van Atjeh terwijl ik eindig met Gods besten zegen in te roepen voor de voltooiing van dit werk." Die woorden, zegt de berichtgever van het Utr. Dagbladmet krachtige stem uitgespro ken, werden luide toegejuicht en maakten diepen indruk. Ze bevestigden tegenover da 8000 Atjehers,die de plechtigheid bewoon den, de blijde tijding, dat de oorlog is geëin digd, dat men de werken des vredes kan opvatten, Volgens een uit New-York te Londen ontvangen telegram kan tusschen 28 en 30 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Noord-Britsche en Noordsche kusten, vergezeld van harden wind in het Zuiden tot NW. met sneeuw en waarschijnlijk regen over geheel Engeland. In de Nieuwe Veendammer Ct. van 26 dezer komt de volgende advertentie voor tHet grootste wonder der wereld! Ondergeteekende heeft uitgevonden de eeuwig durende beweging, en wel zoodanig, dat wanneer hij in het groot gemaakt wordt, een geweldige kracht zal kunnen uitoefenen. Voor f 1,000,000 is de kunst verkrijgbaar, met aantooning vaa de beweging. D. Wagenaar te Gasselternieuwveen, proy. Drente." Uit Leeuwarden bericht men ons: Men weet, dat de welvaart Van de landlieden in deze provincie de vakkeo van weelde bijzonder deed bloeien. Als een bewijs, hoe de teruggang van die welvaart nndeeling werkt op die van alle vakken vau weelde, kan dienen, dat een goud en zilversmid h'ier ter stede reeds geruimen tijd geleden van zijn tien knechts er zeven heeft afgedankt, en dat de manufacturiers andere artikelen, geheel vreemd in hun vak, in hun handel opnemen. (N. v. d. D.) Sedert de verhooging van de belasting op de tabak in Duitschland wordt er van Gennep naar Goch uit Holland veel tabak binnengesmokkeld. Ofschoon dit aandePrnisi- v I

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2