Gemengde Berichten. hem uit Atjeh weg wil hebben, dan weder dat hjj achteruit gezet en benadeeld wordt, enz. Men zal wél doen, aan die mededeelingen weinig ■waarde te hechten, en aan de dagbladen, die zich aldus laten gebruiken hetzij dan dat zij meenen den generaal Van der Heijden daar mede een dienst te bewijzen, hetzij dat het hun alleen ta doen is om iets meê te deelen, dat de aandacht trekt mag aangeraden worden .voorzichtig te zijn met hetgeen hun uit onzui vere bron wordt toegezonden. Er is alle reden om aan te nemen, dat van al hetgeen verhaald wordt omtrent minder heusche bejegening, die den generaal zou zijn aangedaan, geen woord waar is. Althans de generaal zelf schynt geen reden tot klagen te hebben, en er zijn vele feiten, die aantoonen, dat hij, althans van de zjjde van hoogereauto riteiten, slechts waardeering en welwillendheid ondervonden heeft. En hoe hoog de generaal bij da Regeering hier te lande, en ook bij Z. M. •den Koning, aangeschreven staat, daarvan,heeft O. a. zijne echtgenoot dezen zomer bij haar verblijf hier te lande de overtuiging kunnen erlangen. Wordt de generaal in zijne tegenwoordige betrekking vervangen, dan zal het zijn op zijn nadrukkelijk verlangen. Reeds sedert lang was het zijn wensch om te repatrieerendoch zoo lang de zaken in Atjeh hem de handen vol gaven, begreep hjj op zijn post te moeten blijven. Naar de Zw. Cl. verneemt, heeft Gerrit Nieuwenhui», een der moordenaars van de Vollenhovensche veldwachters, Bastings en de Liefde, in het tuchthuis te Leeuwarden een poging tot moord gepleegd op Arend Jongman, zyn medeplichtige. Thans deelt cok de DorJt. Ct. mede, 'dat het bericht omtrent de aanranding onder Waardenburg en alles wat verder daaromtrent 5» vermeld, geheel onwaar en verzonnen is. Het is nl. gebleken, dat de zuster van den jongen Van.'Gordt, 'te Dordrecht "'dienstbaar, 'da verschillende brieven, waarin dit verhaal werd gedaan, zelve heeft geschreven. Wat de aanleiding kan geweest zijn, die er haar toe gedreven heeft op dergelijke wijze den meester, by wien zij dient, !en zoovele anderen te be driegen, is nog niet te gissen, want voorzeker zou zij het verlof van één Zondag, dat zjj vroeg om haren gewonden broeder te Waardenburg te bezoeken, toch wel gekregen hebben, ook zonder dat zij een zoo onrustbarend vertelsel de wereld had ingezonden. Zooveel is echter bekend, dat zij op dieu vrjjen Zondag niet te Waardenburg is geweest. Delfshaven. Op het zestal ter beroeping van een predikant by de Hervormde gemeente alhier zyn geplaatst de heeren A. Couvée Az., te Zeist; J. M. Snethlage, te Heilo; P. C. Van Oosterzee, te EnschedeH. Malcomesius, te Maassluis; P. Deetman, te Kampen, P. H. Versteeg, te St» 'Pancras. 'Rotterdam. De rivier van deze stad af tot beneden is overdekt met licht drijfijs, dat voor de buitenlandsche sciieepvaart nogweihig hinderlyk is. Gisterennamiddag ten omstieeks 6 uren is op den Sehiedumschendijk een '17-jarige jongeling bij ongeluk door een tramwagen over reden, met het treurige gevolg dat hij eenige óogenbükken 'daarna is overleden. 'Pernis. De rivier de Nieuwe Maas is voor overdekt mèt drijfijs.De stoomboot van hier maakte gisteren morgen de reis naar -Rotterdam en terug, waarna de dienst is* 'gestaakt. Maassluis. Eergisteren kwam het laatste Van de hier tehuis behoorende haringschepen binnen, met nög 119 ton pekelharing ''van de *4ereis en waarmede die visschery Voor hier jgeëindigd !is. - *5 Met '44'schepen werd die "visschery begónrien en met 43 schepen voortgezet; laten wij dat eene /Schip buiten rekening, dau is door Ï3 schepen in 151 reizen aangebracht 25,786 torn haring, daaronder 613.000 stuks steurharing begrepen en tot tonnen herleid; de aanbrengst is dus bjjna 600 ton per schip. Eergistereu avond is hier binnengekomen de te Zwartewaal tehuis behoorende sloep Siriut schipper Zwartveld, met 2400 sehelvisschen. Roden. Hier zyn behoeftige ouders, die hunne kinderen 's winters niet naar school willen zenden, omdat zij ze geen boterham kunnen meegeven. Heeren diakenen hebben zich 't lot dier armen aangetrokken. Ze hebben een sommetje bijeen weten te brengen en nu ontvangt ieder kind van behoeftige ouders dageiyks eene boterham, zoo het n.de school bezoekt. Eerstdaags zal met die uitdeeliug weder een begin worden gemaakt. De ex-Khedive, die het nooit kon vindeu met de Egyptische rechtbanken, krijgt het nu ook te kwaad met de Italiaunsche. Een actie is te Napels tegen hem ingesteld voor 76,000 fr. zynde het onbetaalde overschot van een som van 100,000 fr., waarvoor hij indertijd een prachtig porseleinen servies als geschenk voor den Prins van Wallis, van het huis Ginori heeft gekocht. Het is te vreezen, dat het hem minder gemakkelijk zal vullen een Italiaansch vonnis ter zijde te stellen dan een Egyptisch. Die arme Khedivel Men schaakt hem zijn vrouwen eu men dwingt hein zijn schulden te betalen. Professor Nordenskjold is reeds weder voornemens een nieuwen tocht naar het Noor den te ondernemen. Uit Sibiriakofi schrijft hij namelijk»Na mijn terugkeer denk ik mij ge durende een jaar met een beschrijving van den tocht van de Vega bezig te houden; daarna hoop ik echter het onderzoek vim de IJszee langs de Siberische kust, met de Lena-rivier als uitgangspunt en de Nieuw-Siberische eilanden als operatie-basis, te kunnen voortzetten. Zoo danig onderzoek is voor de taak die ik my heb gesteld, namelijk de opening van noordel'yk Azië voor de scheepvaart, van groot belang. Onlangs stiei f te Baltimore zekere Von Weber, ten jare 1780 in Piuisen geboren. Weinigen hadden een zoo veelbewogen leven uls hij. Nadat hij in 1807 door de Franschen bij Jena gevangen was genomen, liet hij zich by hun leger inlijven en streed in hunoe gelederen in Spanje en Rusland. Vervolgens trad hij op nieuw in Piuisischcn dienst en nam aan de vryhéidsooi logen deel. Van 1846 tot 1827 leidde h'(j 'een'avontuurlijk leven in Turkije en Grie kenland van 1827 tot '36 diende hy in Afrika. In 1849 landde hy in Amerika, en zette zich in Virginia neder, maar toen het jaar 1852 kwam 'verloor hij zijn ganschen eigendom door overstrooming. Het ongeluk vervolgde hem se- 'dert steeds meer. De jongste Amerikaansche oorlog ontnam hem drie zonen, in 1864 stier ven zijn viouw, en zijn dochter en ten slotte zag de hoogbejaarde man zich genoodzaakt in een gesticht een onderkomen te zoeken. Daar maakte de dood een einde aan zijn veelbewogen leven. Riston heeft bijna in Zweden haar graf gevonden. Zij was gezeten in den trein van Stokholm naar Gothenburg, die over een draai brug de rivier moet passeeren. Toen de trein daar kwam was de brug verkeerd gesteld; ge lukkig kon de machinist nog tijdig stoppen, anders was de geheele trein in de wateren be dolven'geworden. Niets evenaart de strengheid, waarmede de Britsche magistratuur pleegt te waken tegen losheid van 'zeden. Twee jongelieden te Dublin werden jl,- Maandag veroordeeld tot drie maanden tüchth'uis-str*f, omdat zy op de openbare straat maagden, hadden gekust. Vergelykt men deze rechtspraak met andere vonnissen, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat het aan gene zjjde van het Kanaal minder verfoeilijk wordt geacht een vrouw half dood te schoppen, dan van haar een zoen te rooven. Tot het einde van het vorige jaar hadden de verwoestingen door de Phylloxera vastatrix in de Fransche wijngaarden aangericht zich over 1,600,000 acres uitgestrekt, waarvan 700,000 geheel vernield waren. Nu heeft zjj zich ook vertoond in Medoc, het middelpunt der wijndistricten, waar de wijnopbrengst jaarlijks eenige tientallen miliioecen guldens bedtaagt By de werken van den Gothardtunnel doet zich een kwaad incident voor. Er moet nu nog 587.10 meter geboord worden van den tunnel, die 14.9 kilometer lang wordt. Maar aan den noordkant is men thans bezig in eene zóó weeke massa, dat de geweldige drukking daarvan tot nu toe niet schijnt overwonnen te kunnen worden. De dikste stukken hout bielsen als luciferstokjes; een muur van een meter dikte wordt dadelijk platgedrukt. Men maakt nu muren van 2 meter dikte. De boormachine wordt dan ook niet meer gebruikt: men moet met de handen arbeiden. Een Russische courant doet de volgende mededeeling betreffende de landbouwdrjjvende Joden in Rusland. In 1858 telde men in het koninkrijk Polen alleen 28,391 joodsche land bouwers. In het Nieuw-Russiseh gebied be stonden reeds in 1859: 35 landbouwkoloniën met een Joodsche bevolking van 26,396 personen/ die een oppervlakte van 205,603 deszjaerienen bebouwden. In de gouvernementen Kiew, "Volhymë en Podoüë waren in 1866: 56 koloniën met 20,665 personen. Te zamen met de Joodsche landbouwers in Klein- en Wit- Rusland, in den Kaukasus en in Transkaukasië wordt het geheele aantal Joodsche landbouwers op ongeveer 100,000 geschat. Poma en Venini te Milaan hebben een crematie-toestel bedacht, waarmede een ljjkt dat 60 kilogram woog, in anderhalf uur gehpel kon worden verbrandzonder gasontwik- keling. Een nieuwe soort van straatverlichting is onlangs te Bristol met bevredigenden uitslag beproefd. De gewone gasbrandeis zijn vervan gen door twee bekken van de halve afmeting, op eenigen afstand van elkander geplaatst in de richting van de straat. Tusschen beide bran ders is eene'bolvormige lens aangebracht, die als reflector werkt en het lioht in de richting van de as der straat verspreidt. Een Amerikaansche phiiantropische ver- eeniging heeft in haar onlangs gehouden ver gadering besloten een pr'ys van g 5000 uit te loven aan den uitvinder van een veewagen, waarin het vee bij lange trajecten op de spoorwegen gevoederd en gedrenkt kan worden. Vei der werd zeer aanbevolen het vee voor het vervoer niet te bevrachten per stuk, maar bij gewicht. Op de lijnen der Amerikaansche Paeiüc- spoorwegmaatschappij verschijnt dagelijks een courant, waarvan redactie en drukkerij in twee verschillende spoorwegrijtuigen te vinden zyn. Men treft in het blad de belangrijkste staat kundige nieuwtjes aan, de handelingen van 's lands volksvei tegenwoordiging, de'beursbe richten en prijsnoteeringen. Gedeeltelijk 'wórden deze per telegraaf aan de redaStie gezonden» De kopie van de correspondenten wóidt op'de verschillende stations in ontvangst genomen en door de in den trein gezeten zetters gezet. D« treinpassagiers blijven derhalve," ook al doei .r' v .t?ri - m i i ze een reis van zeven dagen sporens, toch op de hoogte van het niéuws. Men abonneert zich voor zeven "nummeis, waarvan.het'laatste 'op de Sierra Nevada verschijnt.- een paar modistjes, tégen het verlangen dier

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2