1 (•uiterste te voorkomen. In geen geval kan er sprake zijn, dat voor deze werklieden een beroep op de algemeene liefdadigheid behoeft te worden gedaan, want de heeren Enthoven gaan evenals in vroegere benarde tyden voort, ook wanneer er niet gewerkt wordt, hun werk lieden te ondersteunen. Overeenkomstig het voorstel der Staats commissie, belast met de voorbereiding van het werk der volkstelling, zou in de uitkomsten der telling mede worden opgegeven de bevolking der waterschappen. Het is niet de bedoeling de bevolking van ieder poldeitje of veenderij afzonderlijk vermeld te zien, maar wel dat de opgaven zich zullen uitstrekken tot de groote waterschappen en 'groote droogmakerijen. De Commissarissen des Konings zijn door den Minister uitgenoodigd een opgave le versti ekken van de waterschappen en droogmakerijen, welke onder bedoelde categorie zijn te rangschikken. De Staatscommissie tot herziening van bet Wetboek van Koophandel heeft Zaterdag nan het Departement jvan Justitie haar eerste vergadering gehouden. In de maand Mei of Juni 1880 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspi ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der pesterijen, waartoe twaalf plaatsen terv.veirvuSling worden opengesteld. De aspiranten behooren zich vóór April a. s. bijbeen óp zegel geschreven rekwest, tot den Minister'" te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. De aspiranten moeten geboren zijn tusschen den lsten Juli ,1859 en den lsten Juli 1862. De werving van tamboers bij het bat. mineurs en sappeurs is door den Minister van Oorlog opnieuw opengesteld. Op Woensdag 17 December e. k. zal aan het Departement van Waterstaat, handel en nijverheiJ worden aanbesteed de uitvoering van verschillende werken bij en op het goederen- Station te Feijenoord. De raming der kosten is f17,900. Oplevering drie maanden na de goedkeuring van de besteding. Door den Min. van Oorlog is bepaald dat bij de korpsen infanterie de tegenwoordige patroontasch met daarbij behoorend patroon zakje zal worden vervangen door een nieuw model patroontasch, bestemd tot berging van pakjes, elk van 10 patronen, een ohefleschje, een scbroefdraaier, eenig werk en een wollen, linnen of katoenen lap. Zij zal worden ge dragen aan een bandelier over den linker schouder, zoodanig dat zij aan de rechterzijde afhangt, en a,chter tegen de heup. De Minister van Waterstaat, handel en nijverheid heeft onlangs een besluit genomen om de bestaande weegbruggen op de rijkswegen te doen vervallen. Die bruggen behoeven dientengevolge niet langer te worden onderhouden en zullen te gelegener tijd worden opgeruimd. Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen zijn den 2 dezer weder peilingen gedaan ia den nieuwen waterweg van Botterdam naar zee, waarvan de uitkomst is als volgt: Aan de zwarte tonnenzijde binnen hot Noorderhoofd 40 aan de zwaï te tonnenzijde '"buiten het Noorderhoofd 35.5 op de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 41.5 op de lijn der geleidelichten buiten het Noorder hoofd 32 50 meter bezuiden die lijn binnen het Noorderhoofd 39 50 meter bezuiden die ljjn buiten het Noorderhoofd 28 en aan de witte tonnenzijde 28 decimeter bij gewoon laag water. Be Tijd bericht dat met 1 Jan. haar formaat aanzienlijk zal vergroot worden. Een finaie, rijk versierde arreslede uit de rjjtuigfabriek van den heer A. Veth, die op de Tentoonstelling zoo algemeen de aan dacht trok, is aangekocht door H. M. de Ko-' ningin. Gisteren reeds is zij naar haf Loo ge zonden, te gelijk met de slede op last van Hare Majesteit in dezelfde fabriek van een ïlarer rijtuigen gemaakt. Het Handelsblad bericht, dat Z. M. de Koning zich gehaast heeft om den kunstenaar C. Springer per telegram geluk te wenschen met de onderscheiding de gioote gouden medaille door hem in »Arti" behaald. Volgens de Pr. Gr. Qt. lijdt Z. K. II. Prius Frederik aan het zoogenaamd St. Antho- nies-vuur, een pijnlijke kwaal. De 2V. Gr. Gt. zegt er van: De Prins is sedert de vorige week door een huiduitslag in de zijde aangetast, die aanvaukelijk dreigde ernstige gevolgen te hebben. Gelukkig is er eene wending in den toestand gekomen en, hoewel er op zijn leeftijd uiet veel noodig is om in te storten, bestaat er alle hoop op eene spoedige en volkomen genezing. Aan het gisteienavond in het hotel de l'Europe gegeven diner aan den heer Kappeyne, waarbij ook diens vicegeie ambtgenooten zijn uitgenoodigdnamen 30 leden der Tweede Kamer deel, en wel de heeren: Van Houten, Schepel, De Vos, Van dei Feltz, Hmgst, Lief- tinck, Idzerdn, Van Eysiuga, Bergsma, Blussé, Lenting, Kool, Dijcknisestet, De Beaufort, Van der Kaay, Kops, Fioger, Rutgers, Iloltzmau Van Tienhoven, Van Heukelom Veiling Mei- nesz, Mirandollo, De Me'yier, Sclmgen Vau Leeuwen, Van Gennep, Vit uly, Mees, Rornbach en Vau Stolk. Sommige leden waren verhinderd aan het feestmaal deel te nemen. De heer Lenting presuleeide. Alleen door hem weiden twee toosten ingesteld, de eerste op Z. M. den Koning, de tweede op den heer Kappeyne. Weersgesteldheid op Maandag 8 December: De barometer is over geheel Europa zeer hoog. In Middeu-Fiankrijk en Zuid-Duitschtand omstreeks 780 nriM.; daar benoorden en bezui den langzaam afnemende, zoodat In 't Noorden van Scandinavië de stand nog 765 mM. is. In Midden-Europa heerscht strenge koude; te Carlsruhe 19" Celsius; op onze breedte is het matig koud en ju 't Noorden zelfs betrekkelijk warm. Te Chiistiaausand -j- 3.5 Celsius. Volgens het If. I). is in geen 31 jaren zoo lage thennometerstand in de maand December vooigekomeuals die van gisteren ochtend. Het Weekblad van het liegt spreekt zijne ingenomenheid uit met de samenstelling der door den voorzitter der Tweede Kamer benoemde commissie \an ïappoileurs over het outwerp- stiafwetboek. ïZij bestaat niet alleen schrijft het Wkbl.uit lede» vau iedere staatkun dige richting, die in de Tweede Kamer is ver tegenwoordigd, maar tevens uit enkele van de bekwaamste en meest prnctische rechtsgeleerden der Kamer. "Waar de lieer Godefroi. in weer wil van zijn gevordeide jaren, aan de commis sie leiding en kiacht zal geveu, wordt de magistiatuur daarin uitmuntend vertegenwoor digd door den laadsheei De Savornin Lobman, den officier van Justitie Patiju en den kauton- reehlei Van der Kaay, terwijl, naar wij ver trouwen de heer Des Amorie van der Hoe ven daaraan dien steun zal toevoegendien eene veeljarige practyk vau het strafrecht in Ned.-Indiëeen oubetwistbaar scherpzinnig oordeel en een groot oiaiotisch talent b'g de' mondelinge verdediging schijnen te voorspellen." Gisteren moigen bood de Rijn een aller merkwaardigst schouwspel aan. Zware damp wolken stegen uit de rivier op, wier oppervlakte met eene ijskorst was bedekt. De damp was zoo dicht dat men de overzijde niet zien kon, terwijl de zou hem zwart kleurde en maakte den indruk dat er langs de geheeie Rijnkade een smeulende biand woedde. idli De llijn zit vast bij de Koeweide, het" Mal» burgsche veer en te Westervoort. Arnhföt Eerlang zal aan 's rijks Munt worden vooitgegaau met de aanmunting vau bronzen pasmunt. Uit Delft meldt men aan het I?. iV,, dat er zulk een overvloed van hazen is, dat ze voor 50 cents per stuk verkocht worden. De bericht' gever vraagt hoe dat strookt met de klacht over schaarschte aan wild, Men vervalscht tegenwoordig alles en maakt alles na; zou men nu ook hazen namaken? AO.} Meu leest iu het Leidsche Dagblad'. Onder de schapen in de omstreken van den Leidschen- dam heerscht groote sterfte. Vele veehouders trachten door afmaking nog totaal verlies te vooi komen. De magen der bewoners in de omliggende steden zullen dus weder wat te verorberen krijgeuDe regenachtige zomer doet nu de nadeelen gevoelen onder de schapen. Wanneer zullen toch, zoo schrijft meu ons, vele veehoudeis huti belang goed beginnen te begrijpen? Voor 5 of 6 dagen liepen onder Stomp wijk nog koeien in dit barre winterweder in het veld. De gevolgen van ziekte kunnen» en zullen onder die dieren, aan zooveel koude en gebrek blootgesteld, niet achterwege blijven; of dienen zij tot speculatie op de schatkist, dan moet men vei onderstellen dat de veehouders zeer goed het belang hunner beurs, maar nooit dat van hun vee zullen willen begrijpen. Tengevolge van de gisteien nacht gevalled ontzettende hoeveelheid sneeuw moeten dff boeren de schapen nu op sta! shalen", terwijl- deze andeis den geheelen winter op en in het veld moeten blijven. Een drietal vaartuigen, in hel gezicht,van Enkhuizen door het ijs op de Zuiderzee ingesloterrr zijn door de eb meegevoerd en wel twee noord' westwaarts voorbij de Ven naar Andijk en het derde in die richting binnen de Ven. Vrijdag» moigen ging men van Enkhuizen uil, om den schepelingen hulp te bieden. Tot dat einde voerde tnea een vlet op een sleeperswagen naar deu Oustmlijk. Maar reeds in den vroegen moigen had J. Rooker, landman aan den Ooster- dijk, het koene stuk ondernomen, in gezelschap vau zijn zoon over het ijs naar het vaartuig te gaan. Hij mocht het genoegen smaken, de drie opvaienden, die, door angst en koude geheel moedeloos, de hoop op redding reeds hadden opgegeven, behouden aan wal te brengen en aan zijn haard le verkwikken en te ver» warmen, Zaterdagmorgen was een der vaartuigen van bij den Oosterdijk door den vloed weer eenr heel stuk zeewaarts gevoerd. Ten '12 uur was- men met de vlet bezig om over lipt ijs heen- te gaan. Vier Urker vischschuit«n zijn waarschijn' lijk totaal verloren. Eene met hun van Norder-- ney vertrokken en aldaar binnengekomen viech» schuil bracht de tieurige tijding mede, dat zg een van deze vier 'toudeiste boven hadden zipn digven, een tweede geheel uit elkander was gepasseerd en van de andere vreesde men" ook, dat zij totaal vergaan waren. Zij waren van Norderney vertrokken, om vóór den win» ter thuis te zijn. De Leeuwarder Ct. bevat "13 ad verten' ties van hardrijderijen op schaatsen. Het TJtr. Dagblad meldt omtrent den-" St. Nicolaas: De studenten brachten niet weinig bij tot- verhooging der levendigheid. Zij redeu in rjj» tuigen met verschillende bespanningen door de* stadin een zat St. Nicolaas met zjjn knechts, suikergoed en andere lekkernijen-, onder het publiek verspreidendein een ander harlekijns, grimassen en grappen ma kende. In een rijtuig merkte men een aap;" op, in een tweede beren, krokodillen enz. in weder een ander werd op den dag kaart gespeeld- bij het licht \un een lantaarn. Pincoifs reed

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2