Biimlamluiia BerichteB. dat de Voorzienigheid voor zijn roemrijken voorganger Pius IX liet onuitsprekelijk voorrecht had bewaard, eene nieuwe parel toe te voegen aan de kroon der Heilige Maagd, en zijn roem aan den hare te verbinden, door het afkondi gen van het leerstuk der Onbevlekte Ontvan genis. De Paus klaagde verder over het onge loof dezer tijden en brandmerkte de buitenspo rige verheerlijking der menschelijke rede die men voor de hoogste wijsheid wil doen door gaan. De Univers heeft een telegram uit Rome, waarin gemeld wordt dat de Paus, den 9 de zer zeshonderd Italianen ten gehoore ontvan gende, aan dezen zijne innige tevredenheid heeft betuigd over de beweging, die zich geopenbaard heeft ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag der afkondiging van het dogma der Onbe vlekte ontvaugenis. Die bewegiug, zeide Leo XIII, is de voorbode van de zegepraal der Kerk, want het dogma is een zegepraal op het materialisme. Te Tolfa, nabij Civitavecchia, zijn onlangs onder den grond overblijfselen gevonden van eeDe oude Etruskische villa. De oogst van va/en en audere kostbare zaken is rijk geweest. Onze Regeering zoud onmiddellijk een beambte er heen, om over de opgiavingen te waken. F K A N K K IJ K. De Qaulois meldt, dat tengevolge der con férences van pater Dindou de kardinaal-aarts bisschop vau Parijs aan al de pastoors in zijn diocees eene circulaire heeft gezonden, waai bij zij last ontvangen, hem de namen der predikers op te gevendie zij in hunne kerken willen laten optreden, zoomede van de broedeischap tot welke deze behooren, en zich te vergewissen van den tekst hunner lezingen en hem daarvan vooraf mededeeling te doen. ,Pe Qaulois was verkeerd ingelicht, toen hg meldde dat Keizerin Eugenie zich van Spanje naar Zoeloe-land zou begeven, om eene bede vaart te doen ter plaatsewaar haar zoon 1 gevallen is. De Keizerin is eergisteren te Parijs aangekomen en onmiddellijk naar Calais v'er- trokken, om vaD daar zich weer naar Engeland te begeven. Leroyer, Minister van Justitie, heeft zijn ontslag gevraagd wegens zyu gezondheidstoe stand maar ".al de betrekking blijven waar nemen tot zijn opvolger is benoemd. De Bépullique Frangaise sprekende over de geruchten omtrent een ontbinding der Kamer, zegt, dat deze kwestie gesteld is door de tegen standers der republikeinen. Dat is een strik, dien men kent. ENGELAND. De Regeering diende bij het Lagerhuis een wetsontwerp in, betreffende de gedeeltelijke dekking van het deficit van het volgend jaar. Veertien millioen zullen gevonden worden door krediet-operatie. Namelijk door verkoop van 14 millioen vau de 15 millioeu nominaal goud rente, /die nog beschikbaar is, of door verkoop van een gedeelte daarvan en van spoorweg- obligatiën, welke de Staat bezit. DU1TSCHLAND. By de verkiezingen in Maagdenburg behaalde .da sociaal-dernociatische referendaris Viereck, niettegenstaande de socialistenwet zoovele stem- ,inen, dat hij in herstemming zal komen met den uationaal liberalen afgevaardigde Weber. De liberale bladen zijn daarover zeer veront waardigt!. Graaf Schouwaloff is den 11 dezer op zijn terugreis naar Petersburg te, Berlijn aan gekomen. In den namiddag werd hij door den Keizer en den 'Kroonprins ontvangen. EGYPTE. Uit Cairo wordt ,van 10 dezer gemeld dat Gordon "Pacha uit Abessinië is teruggekeerd. 'Dé; Knui'ug van Abessinië heeft een brief aan den Khedive gezonden door bemiddeling van Gordon Pacha, waarin hy zich bereid ver klaart vrede te sluiten, mits de groote mogend heden de schikkingen, tnsschen Egypte en Abessinië gesloten, formeel erkennen. Een bataljon Egyptische troepen zal den 19 dezer naar Massowah gaan. SPANJE. De Minister-president Canovas del Castillo heeft in de Kamer geweigerd te antwoorden op eene interpellatie betreffende de ministerieele crisis. Er ontstond hierop een tumult, zoodat de voorzitter der Kamer zich dekte en de zitting ophief. AMERIKA. Volgens de Peruaansche bladen heeft de Duitsche Regeeriug verklaard, dat zij de Luxor, zoo die niet goedschiks woidt teruggeven, met geweld zal nemen. De berichten van het ooriogstooneel luiden verschillend. De nedeilaag der Ctuleneu bij de Loa wordt bevestigd door eeu telegram uit Salta in de Argentijnsehe Republiek, Volgens dit bericht werden zy hier verslagen door het verbonden leger, dat naar Autofagasta oprukte, on verloren zij 2000 duoden en 1500 gevan genen, De Chilenen zeiven beweren echter, dat zij slechts 8 dooden vei lol en en de slag wonnen en daarbij 2000 ezels buitmaakten. Te Pisagua zijn weder 5000 Chileneu aan land gezet en te Junin 3000. Zij trekken op naar Noria, waar 8000 mau van 't vei bonden leger staat. De President heeft Alexander Ramsay tot Minister van Oorlog benoemd. Een motie is in de Kamer ter tafel gebiacht, herziening der constitutie aanbevelendeteu einde de polygamie over bet gansclie gebied der Unie te verbieden. Het congres zal den 19 December verdaagd woideu tot den 6 Januaii 1880. TWEEDE KAMER DER STATEN -G EN E RA AL. Zitting van 11 December. F Bij de voortzetting van het debat over hoofd stuk V (Binneuiandsehe Zaken) werden bij af- deeling lager onderwijs verschillende technische punten besprokeu. De Minister beloofde aan den heer Teditig van Beikliout een besluit nopens het programma van examen voor hoofdonder- w'yzets nader te willen overwegen. Ait. 117 (subsidiën aan te zwaar gedrukte gemeenten) lokte verzet uit wegens bet hooge bedrag van 4t/2 ton. liet werd bestieden als anticipeerende op de wet va» 1878 en ander zijds omdat daaidoor nog nieuwe tcholen zou den opgericht worden niet voldoende aan de eischen der wet van 1878, Een amendement van den heer Moeus, tot verminde! mg der som met i ton, werd ecnter vei worpen met 05 tegen 7 stemmen en een amendement van deu heerSavornin Lobman, tot vermindering met 2 loa,-j werd eveneens verworpen met 46 legen 29 stemmen. Al de overige aitikehm omlient het lager onderwijs werden goedgekeurd. Dauttta kwam liet amendement van den heer MoeDS (inemorit'post voor do uitvoering der nieuwe schoolwet) aan de orde. dat door den lieer Moens weid verdedigd als eene motie van de liheialc paitij. verklarende dat de uitvoering in 1880 wenschelijk en mogelyk is en don Mi nister daartoe in staat achtende. De Minister 8ix zag,het nut van dit amen dement niet in. Bij aanneming daarvan zou het de Regeeriug niet nopen tot vroegere in- vot'iing en. by verwerping, zal de wet peen enkele dag later woi den ingevoerd. Een memo rie post om den Minister te herinneren aan 'eeue verplichting, die hem dagelyks vervult, is niet noodig. De heer Keuchenius, na de rede van'deu Minister Six op eergisteren en de houding der Regeering gelaakt te hebben, als gedaantever wisseling en beginseberzaking erger en onze- delijker dan in 1866, bestreed de motie als ijdel, ondankbaar, onrechtvaardig en revolu tionair. De heer Moens trok daarop zijn amendement in. constateerende, dat niemand heeft tegenge sproken de mogelijkheid van de vroegere in voering. Na discussie is het amendement van den' heer de Jong, om den post jonderhoud histo rische monumenten" met f 75,650 te vermin deren na bestrijding door den Ministeraan genomen met 40 tegen 36 stemmen en dus voor dit artikel slechts f 10,000 uitgetrokken. Na nog eenige discussie is hoofdstuk daarop aangenomen met 60 tegen 16 stemmen. Morgen is aan de orde de behandeling van hoofdstuk IV. {Beeds in ons vorig nummer ah telegrafisch bericht medegedeeld.) SCHIEDAM, 12 December 1879. Naar wij vernemen zullente beginnen met den 15 dezer, de uren waarop het Kantoor van den Controleur der Rijk» belastingen alhier des namiddags zal geopend zijn, eenige wijziging ondergaan. In plaats van gelijk nu van drie tot zes zal het als dan open zijn van vier tot zeven uren. Volgens een nadere opgave hebben niet 30, maar 23 ledeu der Kamer deelgenomen aan het diné den heer Kappeyne aangeboden. Een politiek kaïakter had het niet. En een demonstratie was het evenmin, zegt de Zutph, Ct. En dat geval zouden er niet meer dan een tiental Kamerleden aan deelgenomen hebben, daar de aanhangers van deu heer Kappeyne niet talrijker zijn. De Haagsche correspondent van dat blad voegt et* by, dat de verbroken eenheid tusschen de leden der liberale partij, naar bij vernomen beeft, binnen zes maanden hersteld zat wezen, Naar wij vernemen is de heer Pruys Van der Hoeven, vroeger resident van Palembang, die dezer dagen met het stoomschip Print Hendrik naar Iudië vertrok, met de zending belast om van generaal Van der Heyden het gezag in Atjeh over te nemen en met den titel van Gouverneur en de bevoegdheid van Regeeiingscommissaris den toestand van vrede, die thans op de noordkust van Sumatra schynt te zyn ingetreden, zoo mogelijk te bestendigen. Ofschoon dus het beleid iu Atjeh aan civiele handen zal worden toevertrouwd, blijven de voornaamste militaire posten bezet onder een militaiieu kommaudant, die zich te gedragen zai hebben naar de instruction en bevelen van den Hegeeringscommissaris. Alleen de kleinere posten en bentings zullen worden ingetrokken. Tot de maatregelen van het nieuwe régime zullen in de eerste plaats behooren het voltooiien. van het spoorwegnet en de aanleg van land en riiwegen ter vereeniging van de militaire posten en ter bevordering van een versnelde communicatie. Wy deeten een err ander mede, om een einde te maken aan de verschillende geruchten, die te tlezer zake in de pers in omloop ziju. (D.) In-ue 72-ste aigemeene vergadering del* Vereenigipg van en voor Nederlandsche Indus- tri celen, U. Woensdag te 's Hage gehouden «n door een byzouder groot aantalleden bijge woond, werd o. a. aan de heereu Christie, Nolet en de Kujjper, zoomede aan deu heer J. M. Van der Made, die, met terzijde stelling van winst, beiden belangrijke werken hadden aangenomen, alleen ter wille vau hun perso neel, rechtmatige hulde gebiacht; men zag daarin een krachtigeu prikkel om de medewerking vau yele zjjden te verwerven, ten einde zooveel r' mogelijk aan de<.binuenlandsclie volles vlijt jden j A A''

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2