sreidverklaring van onderscheidene gemeenten t subsidie. De Minister wilde de nationale dustrie zooveel mogelijk bevorderen, doch iet kunstmatig, daar hij de vrije ontwikkeling er industrie voorstaat. Na nog eenige replieken is het algemeen ebat over dit hoofdstuk gesloten. Bij art. 20 (verbetering van den Rotterdam hen waterweg) stelde' de heer Blussé voor en post te verminderen met f2,982,000, bij ota van w'yzigmg op de begrooting gebracht, n einde gelegenheid te geven tot een grondig nderzoek en beslissing over de voortzetting er werken van den waterweg in het voorjaar suppletoire begrooting. Dit amendement werd verdedigd door den eer Teding van Berkhout, die meende dat erst een behoorlijke overweging moest plaats ebben alvorens een beslissing werd genomen, olgens deskundigen heeft toch de waterwég einig kans om op den duur te voldoen aan e vereischten van een goed scheepvaartkanaal, olgens spieker kan die waterweg wel vrucht ragen voor rivierverbetering, doch wijst op aterbouwkundige bezwaren. Met het oog op e vorming van een nieuwe geul is hij voor •en afwachtende houding. De heereh Mees en Patijn bestrijden dit mendement met kracht en wijzen op de rap- orten der Staatscommissie en opdat van den hootd-iugenieur Van der Toorn, waarin gezegd wordt niet te dralen met de vooitzettiug van het wei k, want dat staking, zij het ook tijdelijk, aller nadeeligst moet zijn. 'Tegenover de bewering, dat de waterweg wel voor rivierverbetering kan strekken maar niet voor do scheepvaart, stelt de heer Patijn de feiten dat door het Noordzee-kanaal 464 sche pen iugeklaard ca 396 uitgeklaard werden en te Maassluis 870 ingeklaard en -1113 uitge klaard in een tijdperk van 3 maanden. DEN HAAG, 18 December 1879. Hel bulletindoor de geneesheeren van Z. K- H. Prins Freilerik heden uitgegeven, meldt, dat de afgeloopen nacht goed was endatHDs. toestand voortdurend beter wordt. SCHIEDAM, 19 December 1879. In liet bericht betreffende den persoon die te Kethel aan de gevolgen van het over matig gebruik van sterken drank is overleden, vernemen wij nog nader het volgende: De gemeente-veldwachter D. Groen, Woens dagavond te ö'/a uur in den polder op surveil lance zijnde, ontmoette een inwoner uit Kethel, P. Van Rooijen genaamd, die hem mededeelde, dat er een dronken persoon de kinderen in het dorp met een mes naliep. Groen spoedde zich naar het dorp. Daar gekomen, was de beschonkene reeds op last van den wethouder, den heer J. De Ronde, op een kruiwagen tot aan het gemeeutehuis gei eden, waarna Groen hem in de ai restantenkamer bracht en in zit tende houding tegen den muur plaatste. Toen Groen een paar uur later met den postbode E. Roelofs naar den beschonkene ging zien, vond hij hem in diepen slaap, blijkbaar aan zijn snorken, in dezelfde houding ais hij hem vei laten had. Hem te 10 uren weder "bezoekende met gemeldeu Roelofs en P. Troost, om hem van een deken to voorzien tegen de koude, bemeikte Groen dat hy oveiieden was. De gemeente-geneesheer aldaar, de heer S. Klerck, die dadelyk ontboden werd, kon slechts den dood van 11. Sluiters, zoo heette de over ledene, constaieeren. Hy was zonder beroep en zonder vaste woonplaats. Naar wy vernemen is heden morgen een hevige brand uitgebroken in het Oosterspoor- wegstatioa te Amsterdam en moet dit geheel afgebrand zijn. v r— De Eerste Kamer heeft gisteien' hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen v wetsontwerpeu, waaronder hoofdstukken 1— 8 der Staatsbegrooting. Deze werden naar de afdeeling verzonden, maar op voorstel van den heer De Raadt werd besloten de behandeling der begrooting thans alleen te bepalen tot hoofdstuk 4, 7a en de wet' op de middelen. De firma P. Engels en Zn. bericht in het Nieuwsblad voor den Boekhandel, dat bij hem in den loop dezer week zal verschijnen: »Een vermoedelijk slotwoord, door Alexander, Prins der Nederlanden". De Staats- Courant van heden bevat de Statuten voor de afdeeling ^Zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten" van de vereeni- ging »Eigen Hulp." Ook in sommige Drentsche gemeenten hebben, onder voorzitting van den burgemeester, vergaderingen plaats gehad, die ten doel hebben het zoogenaamde nieuwjaarloopen voorgoed af te schaflen. In de plaats daarvan zullen school feesten plaats hebben en uitdeelingen aan be- hoeftigenwaarvoor gelden worden bijeen gebracht. De vanwege de Amsterdamsche skatingclub aangeboden gelegenheid om des avonds bij muziek en fakkellicht te kunnen schaatsen rijden, lokte ook Woensdagavond weder verscheidene liefhebbers uit op de daaitoe gunstig ingerichte baan op de Keizersgracht bij de Reguliersgracht. Zooals men weet, stiekt de ontvangst tot een extra gift aan behoeftigen. Volgens een telegram uit New-York kan tusschen den 2iu en 23n December storm weder van het zuinen tot het NW. met regen op de Britsche, Fransehe en Noordsche kusten verwacht worden vergezeld van sneeuw in de noordelyke streken. Te Rottevalle, een paar uur van Leeuwarden, zijn eergisteréomorgen door een veldwachter in een woning de lijken gevonden van een vader en dochter. De buigemeester van Achtkarspelen heeft zich onmiddellijk ter plaatse begeven. Omtrent dit gebeurde wordt nader medege deeld De zoon des huizesvan eene hai d- rijderij terugkeerende, vond de deur gesloten, en op zyn herhaald geklop en geroep kreeg hy geen antwoord. Toen hij daarop het' raam op schoof en zoodoende iu de kamer kwarn, trof hem een verschrikkelijk schouwspel: hij vond zijn vader eu zijn zuster in hun bloed badende op den vloer liggen. Nevens de zuster lagen een paar schaatseu. Men vermoed, dat vader en dochter een hevigeu twist hebben gekregenoindat de laatste tegen 's vaders zin wilde gaau schaatsenrijden, en dat tenge volge van dien twist de vader eerst zyn dochter en daaina ziehzeiven heeft vermoord. liet meisje had vei scheiden wonden in den hals, eene snede links over den wang, een reciits, en een die het hoofd nagenoeg vau den romp scheidde. De vader had slechts een doo- delyke snede iu den hals. Het lyk der dochter moet bij de ontdekking reeds koud zijn ge weest, dat der vader nog min of meer warm. Een landbouwer te Oosterlaud ontdekte dezer dagen in eeu hollen wilg een wijfjesotter niet drie jongen. De eerste is wegens natuurlyk vei zet gedood, gevild en haar huid bij een schoenenverkooper te Zienkzee te kijk gehangen. Ik heb ze met levend gezien en weet dus niet of zij al of niet scheel zag. De jongen worden bij den boer opgekweekt, waar zy het veel minder goed hebben dan t'huis, en zyn bestemd voor den dierentuin, de grootste beleeüiging, j die rneu een fatsoenlyken otter kan aandoen. 'De vader van de jongelui zijn spoor in de sneeuw venaadt hem zwei ft iu de nabij heid eu is leeds bij vei stek verooi deeld om gevaiigen eu gedood te worden, eeu straf, die hij, als de winter nog wat aanhoudt, moeielyk zal ontloopen. De otter is eeu hartstochtelijk liefhebber, vaa het vangen van paling, zonder akte of vergunning van den eigenaar ofrecht- hebbende. Zijne bezoldiging daarvoor is de dood. (Midd. Gt.) Botterdam. Op de rivier van hier tot het Maassluische Scheur zeer weinig ijs, van daar tot aan zee drijfijs dat de zeeschepen niet hindert. Aangekomen eenige stoomschepen. Ver trokken eenige stoomschepen en twee zeil schepen. Pernis. De rivier de Nieuwe Maas was gisteren voor Vj overdekt met drijfijs; dit ver oorzaakte bij den Zuiderwal voor de stoomboot eenige verhindering, die echter spoedig over wonnen werd. Den Haag. In de vergadering van het Departement 's Gravenhage, der Maatschappy ler bevordering van Nijverheid, werd behan deld eon voorstel van den heer Dr. L. Mulder, voorzitter van het departement, daartoe strek kende om in 1881 hier ter stede eene Inter nationale visscherij-tentooustelliog op groote schaal te houden, en wel zoo mogelijk in de koekamp. Over dat voorstel werd langdurig beraadslaagd. Omtrent het denkbeeld zelfwaren allen het eens maar men bracht bezwaren in het midden omtrent het terrein, de kosten en de beperktheid van de voorgenomene tentoon stelling. Aan den voorsteller werd hulde be wezen maar men zag eenigszins tegen de uitvoering op. De voorsteller beantwoordde de sprekers, wederlegde de bezwaren, hoopte dat men het verlangde terreiu zou verkrygen en vleide zich dat de voorgenomen tentoonstelling, waaronder hij eene exposition maritime verstond, alleszins aan de verwachting zou beantwoorden. Het voorstel werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen en in beginsel alzoo uitgemaakt dat er in 1881 dergelijke tentoon stelling zat zijn. Nieuwedleii. Zoowel met Maassche sloepen als met botters werd jl. Woensdag hier ter stede weer belangrijk veel visch. aangebracht. Men berekent dat het getal schelvisschenbehalve de kabeljauw, dien dag daar afgeslagen, byna 40,G00t, stuks bedraagt, de prijs was van f19 tot f 34 het honderd. De visscherij geeft aan een massa inenschen brood. Hoog-Blokland, De toren en de kerk alhier zullen worden gesloopt. Naar men wil zou deze kerk door Foppo, den tweeden heer van Arkel, omstreeks 1000 zijn gesticht. Indien dit waar is, dan is het een gebouw uit een tyd, waar uit in geheel Noord Nederland misschien niet meer ds>" vijf of zes gebouwen over zyn, en is dus die toren en kerk voor de kennis onzer oude bouwkunst hoogst belangryk. Grave. Rivierstand was op 18 dezer 7.70; val 0.15. Het ijs is onveranderd, wind noord oost, fraai weer. Barometer staande; de thermo meter teekent 14 gr. Fahrenheit. Maastricht. Het drijfijs in de rivier was eergisteren zeer vermeerderd. Ook heeft de rivier zich aan de noordoostzyöe vastgezet. Waterhoogte normaal. Wind Z. W. 70, Reaumur. Yenloo. De rivierhoogte was op 18 dezer 14.35 M. -f- A. P. of 20 c.M. val. De vorst- van gisteren nacht is buitengewoon, er heerschte gisterenochtend dan ook een Siberische koude. Wind oost. Ossendreeht. 1Dinsdag hield de heer P. Van de Voorde, landbouwkundige te Brussel, voor onze landbouw-ctub op verzoek'der Land en Tuinbomvmaatschappy Breda en omstreken eene voordracht over de verbeterde boterproductie met zijne thermometrieken boterkarnafkoeler en vergelijkenden roommeter. Een vyftigtal van de voornaamste boerinnen ea een honderdtal landbouwers waren opgekomen. Spreker legde alles zeer duidelyk uit: da samenstelling- der melk, de roomvoimiDg, het.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2