Jules Simon, handen ineengeslagen, men heeft zich zeiven gegeven om de rampen van ,<3en oorlog te# voorkomen of. te verzachten. Het onheil;-dat eene verwijderde landstreek treft, wordt een ramp, die ons zeiven heeft getroffenop het hooren van de ontzettende ongelukken, die do bewoners van de oevers van Theiss en Segura hebben getroffen, gaat ons eene siddering door de leden; men beijvert zich voor de slachtoffers hulp te verkrijgen, die nooit geëvenredigd zal zyn aan hun verlies, - rnaar die ten minste zal getuigen van het innig medegevoel, dat hunne ellende inboezemt. Mogen de vrienden des vredes niet hopen, dat die edele hartstocht van onzen tijd te eeniger tijd een nog krachtiger invloed zal uitoefenen op het lot der volkeren, mits zy zich zeiven weten te beheerschen en zich nooit overgeven aan de eerzuchtige grillen van despoten, of aan de gevaarlijke uitersten •waartoe de wetgevende vergaderingen kunnen vervallen? J. Dufaurf. ni a r K Dikwijls heb ik er over gedacht een boek te schrijven over de smait. Menschenliefdezou vrede op aaide brengen, als de meuscben on derling de wonden konden genezen, die zij zich zelve» toebrengen, of die hun worden gsslaeen door don hemei en de aarde. Uit mijne jeugd herinner ik mij een' brand, die een groot gedeeit" der stad in de asch legde, Ieder be woner van die streek van Provence, nam een huisgezin op. Oude' vecten werden vergeten. Eene week lang was het feest in de stad. Emile Zola. I» K SClIOOb. Vergelijken is het beste middel om te kunnen oordeelen. Daarvoor zijn de wereldtentoonstellingen uit gevonden. Na de groote tentoonstellingen van Londen, Philadelphia, Weetien en Pm ijs, kan Frankrijk weten wat het beteekent, wat het kan als handeldrijvende en industrieële natie. Wij hebben niet dezelfde hulpbronnen van onderricht en vergelijking voor de staatkunde, de letteren, het volkskarakter. Maar al lichten de tentoonstellingen ons slechts onmiddellijk voor op het gebied van handel en uijveiheid, middellijk, door inductie verspreiden zij licht over al het overige. Die groote internationale rechtbanken gelijken niet op schitterende en voorbijgaande feesten, die hunne belangs ijkheid verliezen, naarmate zij venier achter ons liggen. Integendeel zai de nakomelingschap ze met vurige belangstelling ondervragen. Zij zal er (ie meest vei trouwbare aanwijzingen uit putten over de zedeu en gewoonten, de hulpbronnen, het kaïakter, de betrekkelijke waarde der vol keren en zelfs der rassen op het tijd-tip, dat jedeie tentoonstelling Imeft plaats gehad. Wat ons, tijdgenooten betreft, wij moeten er vooral lessen uit pullen. Om de kansen te bepalen van een ruiter op een wei ren, houdt men rekeuing met ziju gewicht, zijn spierkracht en zijn bedrevenheid in het vakeven zoo moet men in de nijverheid en in al de takken der menschelijke werkzaamheidvoor ieder volk, de gesteldheid in aanmerking nemen, die de natuur het heeft gegevenin wat goed en verkeerd is, den toestand waarin zijne geschie denis en zijne wetten het gebiacht hebben, de hulpmiddelen, die het vindt in zijn karakter en zijn geschiktheid om le worstelen tegen ongunstige toestanden en om een gunstige gesteldheid te ontwikkeien. Het derde element van vergelijking en van studie is ontegenzeggelijk het belangrijkste. Ieder volkzoowel als ieder individu is de schepper van '/.yn eigen grootheid of van zyn eigen ellende. Men kaueeu vruchtbaren grond, pmjilputtelijkc mijnen, ruime eu veilige havens, grondstoffen in overvloed hebben, en toch uit gebrek aan geestkracht en bekwaamheid te midden van die 'natuurlijke rijkdommen een plantenleven leiden. Daavtegenover staat een handvol menscheii die een toevlucht hebben gezocht op een stuk grond ergens in Europa, bedreigd door de zeeoverweldigd door de golven; zij beteugelen de zee door dijken, die haar tegenhoudenveroveren den grond en maken dien vruchtbaar, zoeken io de kolooiën een uitbreiding van grondgebied, die door de grenzen onmogelijk is gemaakt eu hun zwak aantal hun ontzegt. Dat is de geschiedenis van Holland. De mensch schept den grond, de leer school vormt den mensch. De natuur heeft Fiankrijk geplaatst onder het aantal der meest bevooi rechte natiën, door zijn gunstige aaidrykskuiulige ligging, door den rijk dom en ue verscheidenheid zijner voortbrengselen zonder het nochtaus in eeu enkele tak van nij verheid, in een enkel opzicht de overhand te geven. Het heeft minder steenkolen dan Enge land, minder granen eu kudden dan Amerika. Eveneens plaatsen zyn instellingen, zij» ge schiedenis hel op een hoogen rang, die echter niet, heden ten minste, de eerste rang is. Het heelt nog gapende wouden, die moeten genezen worden; tiet wordt beroerd door staatkundige partijen, die liet uitputten door onvruchtbare worstelingen; liet heeft niet, zooals eenige natiën, die het op zijde stieveu, uitgestrekte koloniën, onvergelijkelijke oorlogs- en handels vloten, een machtige organisatie van consulaten, handelsstations m aile middelpunten vau verbruik en ruilhandel. liet heft zich weder op door zijuen nationalen aanleg, even rijk en even verscheiden, als de vooitbrengselen van zijnen grond. Lang heeft tiet de opperheerschappij bezeteu in smaak en mode, nog bezit het die, en indien liet krachtig wil, zal het die altijd behouden. Het zijn twee machten, dikwijls vereenigd, zonder daarom onafscheidelijk van elkander te zijn. De heerschappij va» den smaak heeft men te danken aan de natuur, inaar aau de natuur, volmaakt door eene krachtige opvoeding, de heerschappij der mode is men verschuldigd aan de heerschappij van den smaak, en voor een groot deel aan het staatkundig overwicht. Onze smaak is uiet gedaald; maar (en dit is even zeker als gevaarlijk voor ons) die van onze mededingers ontwikkelt zich eu wordt meer gekuischt. De menschlieid gaat in onze dagen zoo snel vooruit, dat het niet voldoende is wauueer meu slechts vooitgaat goed te doen men moet beter doen of onderguau. Die waar heid is bij Ue laatste tentoonstelling van alle kanten helder aan het licht gekomen, Door geheel Frankrijk is slechts eene kieet opgegaan. Haasten svij ons scholen te stichteul'eekeu- tcholeti, industriescholen, vakscholen, scholen voor voortgezet onderwijs. Laten we maken, dat we ook ons Kensingtori-museum bezitten. Laten wij. om de middelen te bestudeeren, waarvan onze mededingeis zicb bedienen, uiet wachten tot dat iiuu psoducteu bij ous ter maikt komen. Laten wij op ouze beurt eu op huu voorbeeld de uitgestrekte school der wereld doortoopen. Menschen maken, scholen stichten orn er meuschen te vennen; dat is de eeiste en ou- t ontbeeriijke voorwaarde vau onzen bloei. Mannen vormen, eenvoudig bestemd om in liet gelid te maicheerenwant een enkel regiment 'vau krachtige en beproehle soldaten zal twinlig regimenten ongeregelde troepen in de pan hakken. Aanvoerders vormen, want een groot man is meer waard, doet meer uut dan de ontdekking van een vastland of vau een'schat. By eene keus tusschen Amerika en Columbus, is liet Christophoius Columbus dieu men moet kiezen. Wellington zeide, dat de tegenwoordigheid van Napoleon in eeu leger gelijk stond met eene vei sterking van 40,000 man. Een Engelsch- man, sprekende vnn Pasteur zegt: Met tïeó:-V - zulke mannen zal Frankrijk zijn inntsoen be- talen. Zonder Thiers zou hst zijn oorlogschatting nog niet hebben afgedaan. Eindelijk komt het er op anri nuttige menschen te vormen. Namen ais die van Victor Hugo zullen in de toekomst de roem zijn van ons fel bewogen tijdvak; maar zal mea die nederige uitvinders vergeten, die op hunne wijze om wentelingen hebheu in het leven geroepen, weldadige en vreedzame omwentelingen. Jac quard, die eene wijziging heeft gebracht in de inrichting van het weefgetouw; Dnguerre en Niepce de Saint-Victor, die de photographie hebben uitgevondenPuitevin die haar heeft hervormdTUirooutiier in wieu het eerste denkbeeld is opgekomen van eene naaimachine, Bonnaz, die door baar te volmaken en op liet borduren toe te passen, voor goed een einde maakt aan de eentonige en droevige geschiedenis ^an het naaien met de naald en een dagwerk van elf uur tegen 60 centimes met bijna stellige kansen tot longtering eu blindheid, zoovele anderen, die in de iaboratoriën, in de werkplaatsen, op hun armzalig leger het middel zoeken en vinden otn den avbeid volkomen of minder kostbaar en minder gevaarlijk l» maken? Het Is de schooldie groote mannea en nuttige mannen, groote ingenieurs en goede weiklieden vormt, zij schept het geluk der volkeren en den roem der natiën. Dat voik bekleedt de eerste plaats hetwelk de beste- scholen bezit. Al is dit zoo niet op dit oogcuhlik# in de toekomst zal het zeker zoo zijn. liet Maatschappelijk Vraagstuk. Uit het midden van onze vervallen mensch-- beid gaat een luide slem op, in onze eeuw vooral, meer dan eenige andere gekweld door liet maatschappelijk vraagstuk: Waarom zijn er rijken en armen? Wnarom eene gelukkige naast eene lijdende meusch'.ieid? Om op die slem te antwoorden en dat vraag' stuk op te lossen, zijn er wijsgeeren, staathuis- houdkundigen, hervormers opgestaan en ook de omwentelingen zijri gekomen. Maar de oplos sing zij is uitgebleven eu de stem vnn het volk vraagt steeds en in onzen tijd luider dan ooit: Waartoe rijken en armen.? Waartoe een'. 1 lijdende en eene gelukkige menschlieid? Op dat ge inch te vraagstuk is er rnaar eenr werkelyk afdoende oplossing. Hen die bezitten, bewegen tot de vrijwillige verdeeling hunner goederen, hen, die genieten, er toe brengen vrijwillig eeu deel op zich te nemen van het lijden van anderp». Het Chiistendom alleen, zonder geweld en zonder schokken, alleen door de macht der over reding, leidt krachtdadig tot dat dubbele resul taat; waut het brengt de ware christenen tot' de vrijwillige schenking der bezittingen en het vrijwillig (.hagen van het leed levens, door de- openbaring, het voorbeeld en de lief.le van den God, die zich vrijwillig gegeven heeft en vrij willig lijdt voor het heil en de vei lossing der menschheid. Y. Félix. S. J. llc geschiedenis van een' Pels. In de laatste dagen van het jaar '1854 zag M. Geiger, de kleermaker in de mode, eeu vau zijne klanten den winkel binnen slappen. jiMijn waarde Geiger," zegt hij tot hem, »ik vertrek naar do Krirn om een bezoek te' brengen aan mijn' schoonbroeder, officier in het leger, dat voor Sebaslopot ligt. Het is daar verduiveld koudik zal voor hem een dikken' gevoerden pels meenemen; nrmak er twee, de atuiero zal voor mij zijn, Mijn schoonbroeder' en ik hebben beiden hetzelfde postuur. Morgen- vertrek ik; uiterlijk morgen avpnd voor zeven'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2