I 4. van Donderdag 25 December §879, Büitenlandsclie Berichten, BinneulandsGlie Bericltea. I ff r -i mr- i.-ssssssssass=ass=aassaasasa f B i N K R IJ E, Ld Globe zegt, dat in het votum vau den Senaat aangaande de bezoldiging der bisschappen eene les opgesloten ligt. De Senaat zal art. 7 der onderwijswet verwerpen, Hetameudement- Balbie, strekkende om de bezoldiging der bis schoppen op het tegenwoordige cijfer te be- heudenwerd slechts verworpen met eene meerderheid van 141 stemmen tegen 129. Er -was dus maar eene verplaatsing van 7 stemmen „noodig, om de minderheid in eene meerderheid veranderd te zien. Kan men nu niet met grond .aannemen, dat de 129 stemmen, die bijeenge bracht kondeu worden ter zake van eene een voudige begrootiugskwestie, vullen worden ver- Strekt als het een zoo overwegend staalkundig belang geldt als van art 7? Twijfel is te minder gerechtvaardigd, als men overweegt, dat bij het .amendemeut-Uatbie verscheidene senatoren, be- Jkend als tegenstanders van art. 7 buiten stem ming zijn gebleven. Gi évy heeft geoordeeld dat het progiamma van Freycinet en de door dezen voorgestelde keus van collega's niet juist beantwoorden aan den parlerncntaiien toestand in Kamers en Se naat. Daar Freycinet hierop de opdracht afwees, heeft de President daarmede Waddington belast. Leroyei' en Giesley hebben hun ontslag inge diend. Waddington heeft Challemel Lacour .ontboden, oin hem de portefeuille van Uinnen- Jandselie Zaken aan te bieden. OOSTEN it IJ K. Naar aan de Folit. Corresp. uit Konstanti- nopel gemeld werd, hebben de Grkksehe commissarissen aan de Porte. te verstaan ge geven datingeval er vdór deu 27sten dezer noch eene zitting vau de Commissie, gehoudeu was, noch bepaalde en formeele vooisteiion dooi! de Porte gedaan warende onderhande lingen geen uitzicht boden op resultaat. Te Oeltinje heeischt toenemende ontevredenheid over de 'werkeloosheid van de Porte met be trekking tot Gussinje, N 6 ti L A N I). Met een leger van ruim 10,000 mau "2200 Europeanen en 8000 Kaffers is het 'den Eugelschen gelukt Secocoeni's sterkte te bestormen en in te nomen. Dit wapenfeit werd in één dag volvoerd. De Engelsehen verloren daarbij een 25 man aau doodeu en gewonden. Het verlies van den vijand heet vi ;l grooter. Waar Secocoenie gebleven is, wordt niet vermeid.' Blijkens telegrafisch beiicht van generaal Roberts, van 19 dezer uit. Kaboel, heeft hij deu lldeu lichte schermutselingen met den vijand gehad. De versterkingen naar Kaboel avau- ceeren. Aan het parlement te Ottawa is rechs- persoorilijkheid aangemiagtl door een maat schappij, die van plan is een spoorweg te .leggen van Winnipeg (Manitoba) naar de 'Hudsorisbaai en langs dien weg een geregelde spoorweg- en stoomvaartverbinding met Europa tot. stand te brengen. UUShANI). J Henri Wieniawski ligt thans doodelijk ziek, aau een haitkwaal in het Maria-hospitaal té Mösltou/' Zijne vrienden, vooral Nikolai Rubinstein,- bezoeken hem vlijtig; en daar dé groote-kunstenaar in weerwil van zijne veeljarige - kuusV en "triomftochten van stoffelyke middelen bijna geheel ontbloot is, zoo hebben zijne vrienden het uoodige samengebracht, opdat hij zich kunne redden. SCHIEDAM, SI December 187». De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bankop 20 Dec.eu de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f30,73i,488,21V2- Volgens de Standaard komt de heer J. 11. Dontier, lid van den LriJsclien Gemeen- teiaad, bij de aiili-ioiolutinnairen in aanmerking om den heer Elout van Soeterwoude als lid der Tweede Kamer te vervangen. Door den proc.-generaal bij het gerechts hof te 's Graveuhage is bericht, dat op 6 Nov. door de plaatselijke politie te Delft op het vermoeden van valscliheid is in beslag genomen een guiden, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal '1848, welk muntstuk by uilspiaak van het Munteollege van '11 Dec, jl. veiklaaid is te zijn valsch eu vervaardigd in nabootsing van echte rijksinuutspecie. Voor den Hoogen Raad werden Vrijdag de pleidooien gevoerd ia het proces tusschea het klooster der kiuisheeren van St. Agatha, als eisc'ier, en den Staat der Nedei landen, als ver weerder, waarbij het de viaag betrof, of het oude klooster der kruislieeieu van St, Agatha, alsnog rechtspeisoonlijkheid' bezit. -Aanleiding tot dit proces gaf eene van staatswege aange kondigde veiling van boomen, die zich in bos- sehen op het gebied van liet klooster bevonden. Het klooster beweerde, dat het sinds overoude tijden als lechtspersoon bestaat, als zoodanig bevoegd is tot het aangaan van burgerlijke handelingen, het'hebben van vermogen en liet verki ijgen van eigendom en bezit en ouder meer heeft liet civiel bezit »pro domiuo" van eenige vaste goederen in de gemeente Cuyk gelegen. Het verzocht aau de rechtbank te 's Ilertogenbosch, den Staat te vetoordeelen, om de stoornis in zijn bezit te doen ophouden en het dauri i te handhaven. De Staat betoogde in strijd met dien eisch, dat het klooster der kruisheeten van fat. Agnliia niet als bestaand rechtspeisooii kon eikend worden en dus de bevoegdheid miste om in rechteu op te treden eu liet niet bewezen had nog bewijzen kon, dat hel de by dagvaarding bedoelde perceelen bezit, eri dat wel bezit »pro domino." Bij vonnis der lechtbank te 's Bosch van 30 Mei jl. werd beslist, dat het oude klooster zijn ïeclitRpersoonlykheii! verloren heeft, daar liet ia '1812 weid opgeheven, en hoofdzakelijk op dien grond weid deeischeriu zyne vordering nietoptvaiikelijk veiklaard. De voorziening in cassatie tegen die vtijspiaak werd thans door deu advocaiït Mr. 11. M. Vlielander Ilein uit voerig toegelicht, en door den lauds-advocaat Mr. G. M. Van der Linden werd namens den Staat, op verschillende groudeu, dit middel wedeilegd en tot bevestiging der rechtbank geconcludeerd. Het Bestuur der Nederlundscite Juristen vereniging heeft békendgemaakt, dat voor de elide algerneeue vergadering ia, Augustus 1880 te 's-Ilértugetibosch te houden de vol gende ouik-i werpen aan de oidé' van behande ling zyn gesteld: I. Ilestiiat er aanleiding om, hetzij tot weg neming van belemmeringen, hetzij tot verstar-1 king van waarborgen, de wetsbepalingen op het beheer der goederen van minderjarigen en het toezicht op dat beheer te wijzigen? Zoo ja, welke verbeteringen komen voornamelijk in aanmerking? II. Is het wenschelyk dat eene internationale uniformiteit op het gebied van wisselrecht worde verkregen? Zoo ja, welke zouden vau eene der gelijke legeliug de boofdbepalitnien moeten zyn. en welke pogingen zouden moeten worden aan gewend om dat doel te bereiken III. Moet nevens de tuchthuisstiaf (zoo dezo behouden wordt) en de gevangenisstraf eena andeie vrijheidsstraf custodia honesta in het strafrecht worden opgenomen? Zoo ja, van welke beginselen moet de wetgever uit gaan bij hel vaststellen en het bedreigen der stial Zaterdag zyn op de grens van Ilazers- woude onder Alphen door den van Utrecht komenden middagtrein 16 schapen overreden, van welke '10 onmiddellijk gedood ea 6 vfee- selijk verminkt zijn. Men. zegt dat tegen deu eigenaar proces-vei baai is opgemaakt wegens onvoldoende bewaking. Een paar dames te Nunspeet hebben eene aanzienlijke som gelds bijeenverzameld, en daarvoor meer dan 50 arme gezinnen van dekens voorzien. Von Daggenhausendie te Rotterdam bij den heer Van Loon inbrakte Duisburg uitbrak en thans zoek is, wordt in het Politie blad gesignaleerdsknevel wassenduiterlyk bij den eersten aanblik-fatsoenlijk, dóch wer kelijk verwyfd, taal Duitsch en wellicht eeni- germate Ilollandsch Naar de Botterd, Ot. verneemtis in een vergadering van advocaten te Rotterdam, lot het benoemen van een laad van discipline, de heer Mr. 11. H. Tels niet als deken herkozen. De daarop verkozen Mr. J. C. Reepmaker had verzocht niet in aanmerking te komen. Mevrouw Kleine Gartman is van eene "ernstige ziekte in zooverre heisteld, dat zij •waarschijnlijk den eersten Januari a. s. als Dadeloch in Gijsbreoht van Aemstel kan optreden. Den 2eu Januari speelt mevrouw De Vries deze rol. De Courtier zegt, dat de zaak van het baccarat-spel, welke dezer dagüD zulk een groote opschudding te Brussel heelt veioorzaakt, veel van haar gewicht verloten heeft. Eenige personen, die men als onverbiddelijke getuigen ten laste van den magislraalpei soon voot stelde, hebben vroolijk gedineerd met den advocaat-generaal, die door het publiek van valscli spelen beschuldigd is. De Bazuin geeft een feestnummer bij gelegeuheid van het vijf en twintigjai ig bestaan - vau de theologische school der Christelijk Gereformeerde keik in Medialand. De school te Kampen werd den 6n December gejpeud. Het feestnummer bevat, behalve een koit overzicht vau de geschiedenis dier instelling, een herdruk van den Bazuin van 10 December 1854, waarin vermeld wordt wal or bij opening der school geschiedde, vooits eene .afbeelding van den gevel der schoolmet toepasselijke omschriften iu de spelling der zeventiende eeuw. - Men schrijft uit Apeldoorn aau de 2V. B. Ot, Menig voorstander dei jachtwet zou, wanneer hij de btfUenafdeelingen onzer gemeente, en bepaaldelijk Uddel en Soeren, doorkruiste en aan ile boeren vroeg hoe het met het wild stond! vei'baasd zijn, dei: toer iu een stoitvloed van woorden te hooi en mededeelen, dat het

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5