Bnitenlanflsclie BeriehtsL Bimlantote Beriolitea. duitsciilXn». Zaken, Hij mocht dien slecht betalenden Turken toch eens aan het verstand brengen, dat het meer dan tijd werd, om eens wat af te doem Het antwoord van den edelen lord was echt Engelsch, en kwam hierop neer: aMijr.e hoeren ik begrijp, dat ge gaarne afdoening van zaken zoudt willen zien. Maar, ziet ge, ik heb geen invloed bij de Porte, en had ik die, dan zou ik haar aanraden voorloopig geen cent rente te betalen. Eerst de huishouding van staat in orde gebracht, en dan de betaling van de rente van de staatsschuld ter harte genomen." De Onderkoning van Britsch Indië heeft ge weigerd een gezantschap van den half dwazen Koning van Birmah te ontvangen. Men had dat gezantschap namelijk iemand tégetfioet ge zonden, om de gezanten te vragen, welk döel h'ün komst hadbrutaal was daarop geantwoord men wenschte inlichtingen te vragen en zich te beklagen over de wijze, waarop de Britsche gezant de hoofdstad van Birmah had verlaten, 't Spreekt van zelf, dat de Britsche trots toen niet toeliet, de lieeren Birmanen te ontvangen. Daarbij kwam nog iets; als de Koningen van Birmah een vreemde mogendheid willen be leed igen, zenden ze haar gezanten, die niet tot de aanzienlijken des lands belmorenzoo was ook thans het gevalVerder maken diezelfde monarchen er geen geheim van, welke bron van inkomsten zij aanwenden om de kosten van gezantschappen aan Barbaren gezonden te dekken: de belasting namelijk, welke door vrouwen van verdachte zeden moet worden opgebracht. Alles wijst er dus heendat de dag der wraak voor het rijk der Birmanen dabij iséén handeling van den dwaas, die te Mandalay regeert, waardoor Engeiand wordt beleedigd, en ziju rijk wordt door de Engelschen ia bezit genomen. Mee zou wenschen, dat (lit maar spoedig gebeurde, want de gruwelen die er nu en dan plaats hebben, herinneien aan den tijd,der oude oostersche despoten, duizend j'aren voor'onze. jaartelling. De verandering van ministerie in Frankrijk zal waarschynlijk ook een verandering van het personeel 'der gezanten ten gevolge hebben. Vooral trok het de aandacht, dat ook de gezant te Berlijn, de Saint Vallier zich zou terugtrekken. Dit feit heeft daarom zoo gróote beteekenis, wijl genoemde heer aan het Berlijnsche hof zeer gezien is, en zijn persoonlijke invloed zeer veel tot de goede verstandhouding tussclien beide rijken heeft bygediagen. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer de Ghaliemel-Lacour, wel een zeer bekwaam staatsman, maar tevens pen republikein van het zuiverste water. Toch meent men, al werd ook eerst het tegendeel beweerd, dat net hof van Berlijn* wel niet veel bezwaren tegen diens komst zal rnaken. De gedachte aan de mogelijkheid van een revanche-oorlog, door Frankrijk tegen Duitsch- land eenmaal te voeren, is nog niet verdwenen, en Bismarck heeft steeds beweerd, dat, zoolang Frankrijk een republiek is, er van dit land minder te vreezen is dan van een monarchaal Gouvernement, De Republiek, eh Bismarck heeft hierin gelijk, heeft te veel met haar in wendige haspeiarijeu te doen, om zich met het buitenland te bemoeien. Reeds nu, om dit met een voorbeeld te staven, een week na de optreding van een nieuw Ministerie, wordt er él van wijzigingen daarin gemompeld, 't Is treurig, aldus de rust en de welvaart van een land op de proef gesteld te zien. De gewezen aartsbisschop van Keulen, Dr.j Melchers, heeft den Paus, by gelegenheid van bet Kerstfeest, een felicitatiebrief geschreven, waarop" hij een antwoord heeft ontvangen hetwelk thans is openbaar gemaakt. De Paus geeft daarin den vvensch te kennen naar een duurzamen vrede met Duitschland onder hand having van de rechten der Ke'ik. llij wenscht dat de bisschoppen en de geestelijkheid zich onderwerpen aan de wetten van den Staat voor zoover zij niet in strijd zijn met het geloof en de plichten der Katholieken. Hij eindigt met eene aansporing tot den gebede dat sGod den roemrijken en machtigen Keizer van Duitschland, zoowel als de hem ter zijde staande invloedrijke mannen, tot meer zacht heid in hunne maatregelen bewege," Het schijnt bijzonder aandacht te trekken, dat Leo XIII zich zoo geheel en al in den geest van Pius IX uitlaat, terwijl de onder handelingen tusschen Berlijn en het Vaticaan worden voortgezet. SPANJE. Het gerucht loopt te Madriddat niet de Minister van Bmuenlandsche Zakeu, Rorneio Robledo, maar die van Buitenlandsche Zaken den presidentszetel van de Kamer van afge vaardigden aanvaarden zou en zijne portefeuille zou overdragen aan den Minister van Openbare Weiken. Naar men verneemt, hebben c?mge getuigen bij de instructie in de zaak vau Oteio verklaard, s dat, hij eene wreedaardige natuur heeft. Zoo getuigde de meester, bij vvieu Otero m dienst geweest is, dat hy hem weggejaagd had, om dat hij op zekeien dag eeu hondmet een gloeiende kooi de oogeu had uitgebrand. Volgens een telegiam uit Madrid aan den Temps heeft Otero tsvee dageu lang geweigerd voedsel te gebiuiken. Hy is bijzonder neei- slachtig en hewaait een hardnekkig stilzwijgen, waai door de instiuclic veitiaagd wordt. De ïnstiuctie heeft de onschuld van de door Otero als zijue medeplichtigen aangeklaagde personen aan 't licht gebracht. RUSLAND. Een nieuw nihilistenblad verschijnt tegen- woordig in Petersburg onder den titel: Narod- tuaja Wola (Wil des Volks) en m het formaat van de Times. Het blad wordt geregeid aan de muien in Petersbuig aangeplakt. Zelfs ont vangt de Keizer van elk nummer een exemplaar, en uiettemin zijn alle pogingen, om de uitgevers of redacteurs op het spoor te komeu, vi uchteloos. PRANK R IJ K. De benoeming van Gambetta's viiend Challe- mei-Lacour, thans gezant te Dein, tot plaats- vervaoger van giaaf de Saint-Vallier als Fiansch gezant bij het hot te Bei lijn, schijnt thans zeker. E S U ELAND. Uit Kaapstad wordt van (5 dezer gemeld dat de heer Boksecretui is van1 het comité der boeien, wegens hoogverraad, is gearies- teerd. Hy is daarna, tegen een geldeiyken waai borg, vooiloopig op vrije voeten gesteld. DEN HAAR, S Januari 1880. Z. K. II. Prins Alexander, Prins van Orauje, heeft gisteieu avond ten half acht ure den President van het Luxemburgsche bewind en diens secietaiis in audiëntie ontvangen. Bedoelde heeren hebben heden morgen deze residentie wederom verlaten. SCHIEDAM, 8 Januari 1880. Heden is de rivier de Maas voor deze stad bijna geheel vrij van diijfijs, zoodat do stoom- en seheepvanil ongehinderd kou plaats hebben, De uvond van gistei en was voorzeer vele kin dei en eeu iecht geAoegelijken, feestelijken avond, 't Was nl. juist tjen jaien geleden dat volgens i het verlangen vap den heer Dr. I. Hooykaas, toenmaals pi'edikunt in' deze gemeente, door een klein getal dames een Zondagsschool werd', gesticht. Dat de goede zaak met ijver en over- tuiging werd aangevat, blykt genoeg uit den voortdurenden bloei waarover die Zondagsschool zich te verheugen heeft. Immers het aantal dames die bereid wares tijd, moeite en nog veel meer, ten offer te brengen tot welzijn der kinderen, was niet alleen altyd in voldoende mate te vinden, maar ook het getal kinderen bleef steeds aan groeien en mag nu aanmeikclijk groot heeten. Het tijdverloop van tien jaien waarin ver schillende dames niet slechts den kinderen zoovee! goeds en nuttigs hebben onderwezen, maar ook, waar daartoe reden bestoud, zooveel echt genot hebben doen smaken, heeft het niet aan genoegzame aauleiding laten ontbreken om de oprichting der Zondagsschool op recht feeste lijke wijze te herdenken. Dat vermeenden dan ook zij, die mochten ondervinden dat hun streven door zooveien wordt gewaardeerd. Ziedaar de reden, waarom zich gisterenavond in de zaal van het gebouw aan de Korte Haven zoo'a menigte net uitgedoste kleinen verzamelde. Een aangenaam schouwspel leveidende Zon- dagsscholiereu, met den vroolijken lach op- 't gelaat en met hun drukte in beweging en gebaren. Geen wonder dan ook, die opgetogen stemming. Zij wisten het wel, de kleinen, wat hen te wachten stond. Een prettig samenzijn, een onthaal op versnaperingen en bovendien een voorstel(ing van den heer M. P. Okhuijzeu van Rotteidam, ziedaar een combinatie, in staat elk kinderhart reeds bij 't vooruitzicht met vieugde te vervullen. Door den heer Haver- schmidt, vau de oprichting af de trouwe viiend der Zondagsschool, werd eeu woord ter inleiding van de feestelijkheid gespioken. Hij, die reeds zoo menigmaal blijken gaf, zoowel hier als plders, zijn toehoordeis aan zich te kunuen binden, bewees ons gisterenavond opnieuw de niet minder verdienstelijke gave te bezitten ook de aandacht der kinderen aan zijn woord te kunnen kluisteren. Herhaaldelijk toch gaf zijn jeugdig auditorium luide het bewijs dat zijn toespraak genoegen verschafte. Nadat de chocolade met de lekkere krentebroodjes, tan boter voorzien, hun eerste ronde hadden gedaan, was de beuit aan den heer Okhuyzen om voor het joogo volkje met- zijn voorstelling aan te vangen. "We achteu het ovethodig hiervan veel te vertellen. De heer Okhuyzen heeft in deze gemeente met zijn wei kzaainhedeu zijn sporen al verdient, en bovendien gewaagden we nog in dit seizoen tweemaal uitvoerig van z.'yn voor- stellingen hier voor kinderen gegeven. De verscheidenheid van toereu. de groote afwisse ling in de dissolving views, zoowel als de ryk- dom van wooiden waarmede hij de aandacht- der kinderen weet levendig te houden, be zorgden de jeugdige toeschouwers uitbundig genoegen en bleken ook nog wel in staat da- belangstelling der oudereu van dagen, die aan wezig waren, gaande te houden. Had het aan de keus dei kleinen gestaan, welka zijner toeren de heer O. zou hei halen zeker zou om den hoed waaruit het beslag van een enkel ei voor ieder hunner een smakelijke eier- koe.k leverde niet het laatst zijn gedacht Tusschen de velschillende nimirueis hei haal den zich voortdurend de aanbieding van de" lekkernijen die zco miinschoots voorhanden waren. Alles en allen wer kten dan ook antVien om den kinderen een avond te bezorgen, waar aan nog na gei uimen tijd door hen aangename" herinnei ingen zuilen ontleend w/irdetil t Eau koi te toespraak van den heer Haverschmiijt besloot deze recht genoegelijke feestviering; zij bevatte een wooid vau hartelyken dank aaö de dames, die door hunrte"persoonlijke toe wijding de Zondagsschool instant! hielden, een voord van aanmoediging tot de kinderen oitf steeds trouw gebruik te blijven maken ven dff

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2