sctie Courant, van Maandag 12 Januari 1880. Biitsilaiilicke Bami tun. Biniieulaailsclie Berichten. Rivier- en IJsbèrichten. J - - f - ENGELAND. De Times deelt eene depeche uit Pretoria van 27 Dec. jl. mede, volgens welke de ex- president der Transvaal, Pretorius, wegens hoogverraad, is gearresteerd. Zijne voorloopige vrijlating, onder borgstelling, is geweigerd. Uit Kaapstad wordt van 9 dezer gemeld: De Regeering heeft een bevel van arrestatie tegen Paul Kruger, den president van het comité der boeren, uitgevaardigd. Door de duikers in de Tay waren tot Donderdag 14 lijken gevonden. Men gaat met visschen voort. Volgens de Standard laat Rusland in het geheim een groot aantal geweren fabrieeeren, 150,000 in Rusland zelf en 500,000 in het buitenland. Volgens een conespondent vau de Times te Alexandrie loopt daar het gerucht, dat een groep Fransche eu Eugelsche kapitalisten van plan is een bod te doen tot het overnemen van de Egyptische spoorwegen en de haven vati Alexandrie, met de verplichting tot betaling van de geheele geprivilegieerde schuld, Onlangs, bij de verkiezing van leden voor den Raad van toezicht op de scholen the Sehoolboanl zijn te Londen met groote meer derheid van stemmen npgeu dames verkozen. De Raad bestaat uit 50 leden, waaronder 7 geestelijken. De vergaderingen zullen dus voort aan, in ieder opzicht, wel een sbonterij" vormen, DUITSCHLAND. Het verspreide gerucht, dat vorst Von Bis marck zich erger zou bevindenis ten eenen- male ongegrond. Zijne gemalin is alleen daarom naar Varziu teruggekeerdomdat hare tegen woordigheid te Beilijn bij hare dochter, die kortelings is bevallen, thans niet ineer nood zakelijk is, Bij het Huis van afgevaardigden te Berlijn is gisteren een crediet-wetsontwerp. ten bedi age van 6 millioen rijksmark, ingediend, welke moet strekken om de beslaande ellende onder de bevolking in Opper Silezie te lenigen; als mede een ander ontwei p tot hetzelfde doel, hetwelk den bouw van verscheidene spoorweg- liniën betreft en waarvoor de son: van 12s/2 millioen rijksmark zal vereisciit worden. "Volgens de berekening van den Minister van financiën, bedraagt liet aantal noodlijdenden 106,000, in wier behoeften tot het einde dezer, maand is voorzien. Voorts zal de Regeering trachten om, door krachtige middelen aldaar verbetering te brengen in den schooltoestand, terwijl zij den vlasbouw en het stroovlechten zal zoeken te verbeteren en uit te breiden. B E L G 1 E. De Précursenr meldt, dat de burgemeester van een vlaamsch dorp bij Antwerpen van den pastoor de mondelinge vermaning heeft gekregen, adat hy by de aanstaande Paasch-commuaie de absolutie niet zou bekomen, omdat hij met ijver en succes voer de gemeenteschool ai beidde, tot nade'el der clericalen. De bisschop had het zoo bevolen," De burgemeester zijnerzijds ant woordde, dat ook hij een plicht te vervallen lisjd, welkq de landswetten hem oplegden, dat hij de gemeenteschool zou blijven steunen, dat hjj als vrij burger zich niet zou buigen voor den pastoor en dat hij noch van dezen, noch van den bischop bevelen zou aannemen. F B i B S B II K, Het heet, dat de heer de St. Vallier zijn verzoek om ontslagen te worden als gezant te Berlijn, wel is waar niet heeft ingetrokken, maar dat hij, aan het verlangen der Regeering gehoor -gevende, zich bereid heeft verklaard voorloopig op zijn post te blijven. Er zal te Parijs een weekblad verschijnen in de Duitsche taal. Het aantal Duitschers in Fraukrijks hoofdstad wordt op 40- a 50,000 geschat. RUSLAND. Volgens de Moshauer Zeitung heeft de politie te Moscou op den 6den dezer een magazijn vau i evolutionaire proclamaties ontdekt in de Russische en in vreemde talen, alsmede eenige galvanische hatteiijen. Daarbij is een persoon in hechtenis genomen die in een gescheurd werkmausliemd was gekleed en 12,000 roebel by zich droeg, SPANJE. Otero heeft eeu brief aan den Koning ge schreven, waai in hij vergiffenis vraagt. PORTUGAL. Onder de ontwerpen, die de Koning in de troonrede heeft aangekondigd, is er ook een tot heiziening der kieswet, iu dien zin dat aan de minderheden een aandeel in de veitegen- wootdigiug zal wot den gegeven. T R K IJ E. Er is een derde Griekscbe commissaris bij de Porte benoemd. Troepen.uit Athene, naar Thessahë gezonden hebben benden, aldaar ge vormd om onlusten te verwekken, uiteengejaagd S E R V I E. Het gouvernement heeft aan de Skupschtina een contract vooigelegd, den 14de» November gesloten met een lid van de Belgische kamer, waai bij een nationale Sei vische Bank geves tigd wordt inet een kapitaal van 25 millioen fiaucs. SCHIEDAM, 10 Januari 1880. Naar wij vernemen zal het R. G. Paro chiaal Armbestuur, Maandag 12 dezer, don dag herdenken dat het werd ingesteld dooi den Bisschop van Haarlem, Mgr. I<\ J. Van Vree- De Theologische Schooi te Kampen heeft by gelegenheid van het onlangs gevierde jubilé van haar 25-jarig bestaan de volgende geschen ken ontvangen: flüOO aau aandeelen in de rentelooze geloleeuing en f 2150 aan geld. Van het ijsnommer van Eigen Ilaard zal een afzonderlijke uitgaaf verschijnen ten voor- deele der noodlijdenden door den watersnood in Noord-Brabant en Gelderland. Dit blad ongeveer 24 bladzyden groot kwarto formaat, zal rijk geïllustreerd zyn met platen van Ch. Rochussen, P. A. Schipperus, G. II. Breitner e. a, portretten van beioemde schaat senrijders, afbeeldingen van sleden enz, enz., en voorts bevatten bijdragen van ondorscheideue onzer meest gevierde schrijveis o. a. van Nico- laas Beets, ,1. J. L. Ten Kate, J. J, Cremer, C. Ilonigh, "W. P. Wolters, J. De Vries, D. Van der Keilen Jr., Waling Dijkstra en anderen. Een jonggehuwd man te Gelderen wilde zijn vrouw op Kerstmis met een nieuw horloge verrassen. Hy deed het ia een doosje met drie andere doosjes er om heen, elk yerzegeld, en liet het thuis bezorgen. In zijn tegenwoordig heid opent de vrouw het pakket. Op het eerste doosje volgt een tweede. Het derde openende en nog niets vindende wordt zy verdrietig en werpt den geheelen boel op straat. Toen zy eindelijk vernam hoe het er mede stond, liep zij naar beneden en zocht op de straat, maar het horloge was verdwenen. Ten slotte weder zij dsehe belofte van elkander nooit weder eenige verrassing te bereiden. Door wylen den heer Meyer Salomon Abrahamson, overleden te Amersfoort, is een legaat van f 3000 vermaakt aan het Israëlietisch Portugeesch oude-mannenhuis te Amsterdam. Te Weenen is tentoongesteld een groote schilderij, voorstellende den moord van den Prins van Oranje. Het stuk is geschilde! d door Prof. W. Lindenschmit en is het eigendom van den Keizer van Oostenryk. In de Slaats-Courant van heden wordt het volgend overzicht gegeven van den toestand van ijs en water op 9 dezer: De algerneene toestand heeft zich beduidend verbeterd, terwijl verder belangrijke val op al onze hoofdrivieren en in Noordbiabant san worden verwacht. Tot opruiming va» het ys in de Dordtsche Kil werden gisteren 46 ijsmynen aangelegd en ontstokenen zal verder hiermede worden vooitgegaan; ook is heden ochtend de ram- monitor Panther van Hellevoetsluis vertrokken ons aldaar tot de opiuiming mede te werken. De opruiming van het ijs ia de Beneden- Merwede wordt met de stoomboot voortgezet. Wij ontvingen heden de volgende tele- giammen uit 's Hertogenbosch: De val blijft hier aanhouden en wordtsterker. Een gedeelte is reeds droog geloopen. Rosmalen eu Nuland zyn behouden, 't Land van Heusden en Alteua is geheel buiten gevaar. Keulen val 82. Maastricht val 40. Venloo 60. Grave 16. 's Bosch 1 uie 15. Woudrichem 6. De rivieren zijn zonder drijftjs. De Diezebrug is, na dagen viuchteloos pogen, heropend. De scheepvaart en de spoordienst 's Bosch-Bommel zijn heropend. Uit Den Bosch telegiapheert men; De waterstand is 6.20 -f A. P., val 18 cM. De Rijksweg van 's-Bosch naar Helder wordt nog met 25 cM. overstroomd. De Koning en de Koningin hebben zich aan het hoofd gesteld van een loterij voor de nood lijdenden. De Koning deed vaten met ingemaakte witte kool en aardappelen zenden. De oude commissie voor den watersnood voor 1861 stelde beschikbaar f60,000 en goedeien in uatura. Voor de landen van Heusden en Altena is het gevaar geweken. Uit Waalwijk wordt van gisteren gemeld De verzakking aan den Baardwykschen dijk wordt niet erger, deskundigen verklaren dat er geen gevaar bestaat. In den Baard wij kschen overlaat is het water vallende. De gemeenteraad alhier heeft zich tot eene watersnood-commissie gecoustitueei d, en zal dezer dagen gelden inzamelenom ze aan den Commissaris des Konings in dit gewest te zenden. De dijkwacht is bij Babberich (Oud-Zeve- naar) op haar post gekomende waard bij Grindstein (Pruisisch)-is ook ondergeloopen. Door liet onderloopen van de Ossenwaard is de nieuwe weg van Elteu (Pruisen) naar Lobith overstroomdde communicatie is daar door verbroken. De IJsel te Kampen is sinds Donderdag morgen 25 cM. gewassen. Veel drijfys. Aan gene zijde van, de stad zya reeds eenige landerijen ondergeloopen. De stand ,is thans 1.78 -f A. P<

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5