die zich metterwoon elders vestigde, is te Delfs- haven tot lid van de Kamer van Koophandel verkozen de heer C. D. Viehofl", directeur van de Rotterdamsche suikerraffinaderij onder Schoonderloo. Naar men verneemt, Jiad het jongste verblijf te Den Ilaag van den president van het Luxemburgsche bewind en deu secretaris van staat hoofdzakelijk ten doel, bij den Groot hertog persoonlijk aan te'dringen op de benoe ming van een stedehouder in plaats van wijlen Z. K. H, prins Hendrik. Dit belang moet dan ook een punt van ernstige gedachtenwisseliug uitgemaakt hebben bij gelegenheid der audiëntie, door Z. M. den Koning jl. Dinsdag aan den heer De Blochausen verleend, doch het is daarbij tot geene beslissing gekomen. Dienzelfden avond heeft de president van het groothertogelijke gouvernement eene langdurige conferentie gevoerd met Z. K. H. den Prins van Oranje, terwijl ook de Nederlandsche Minister van buitenlandsche zaken herhaalde malea een Onderhoud met den Luxemburgschen staatsman heeft gehad. In de gisterenavond gehouden zittÏDg der Eerste Kamer is ingekomen een schrijven van den heer Pické, waarbij hy aan de Kamer de vraag onderwerpt, of hy wegens aanneming zijner benoeming tot burgemeester van Middel burg heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De Voorzitter geloofde dat reeds vroeger in een dergelijk geval was heslist en stelde voor, te antwoorden dat die beslissing niet hnd opge houden. Daar dit voorstel bedenkingen ont moette, stelde hij nader voor, het benoemen eener Commissie, ten einde de Kamer in deze te dienen van rapport. Met dit voorstel ver- eenigde-de Kamer zich, waarjia tot leden dier J I Commissie werden aangewezep de heeren Van Eysinga, Cremers en Van Akeilaken. De Kamer heeft vervolgens besloten heden (Dinsdag) in de afdeelingen met de behandeling der begroo- ting aan te vangeD. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bankop 10 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f30,331,657,9 P/s. De besturen van de afdeeiing Rotterdam c. a. der IToll. Maatschappij v. Landbouw en van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hebben gezamenlijk besloten om in de tweede helft der maand September e. k, eene tentoonstelling van bloemeo, planten, landbouw- voortbrengetenvruchten en producten van zuivelbereiding en wellicht ook van pluimge dierte te Rotterdam te houden. Eene commissie, uit beide besturen samengesteld, houdt zich bezig met de voorbereidende werkzaamheden. liet genootschap «Liefdadigheid naar vermogen" te Amsterdam heeft zich het lot aangetrokken van de 350 werklieden., die door den brand van de suikerfabriek aldaar, van werk verstoken zijn. Zijn beroep op de algemeene liefdadigheid heeft reeds een gunstig onthaal ontvangen, daar op een dag ruim f4200 voor dat doel is bijeengebracht. Een Amsterdammer heeft, onder het opschrift: s Honger Vuur Water", aan den burgemeester der hoofdstad een enveloppe gezonden, inhoudende drie bankbiljetten, elk van duizend gulden, waarvan duizeud bestemd voor de behoettigen aldaar, duizend voor de noodlijdenden door den brand en duizend voor de slachtoffers der overstrooming. Men deelt aan deiV. B. Ct. mede, dat een -reeds vóór eenigen tijd afgesloten contracttus- -schen de Rotterdamsche Handelsvereeniging en de Nederlandsche Arnerikaansche Stoomvaart- Maatschappij thansgéteekend is. Nadntdenoodige inrichtingen op Fijenoord Koningshaven gereed zullen zijn, zullen alle booten van de genoemde maatschappij aldaar gelost en gela den -worden, terwijl tevens ook hare geheele administratie zal worden overgebracht naar het Noorder-eila.'id, tot welk doei aldaar door haar kantoorlokalen zullen worden gebouwd. De eerste openbare terechtzitting in de zaak L. Piucofis en H, Kerdjjk zal den 28 dezer plaats hebben en, evenals alle zittingen in dit proces, gehouden worden in de groote audiëntiezaal van den Hoogen raad. i Overeenkomstig het Wetboek van strafvorde ring beveelt de Hooge Raad, indien de beschul digde Pincoffs ten dage dienende niet verschijnt, dat'hij andermaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoedelijk tot de helft der maand Februari worden verdaagd. De teicchtzittingen, aan dit strafproces te wijden, zullen geleid worden door den president van het hoogste rechtscollege rnr, Gockiuga. Als ambtenaar van hetOpenb. Min. zal optreden de proc-geueraal mr, Romer; als verdediger van den beschuldigde Kerdijk rnr. J. Van Gigh, Mr. A. L. Pincoiïs heeft te New-York" doen drukken en hier te lande verspreid een Open brief aan de Aandeelhouders der Ned.- 2nd. Gasmaatschappijwaatiu hij tracht aan te tooneu, dat hij als mede-directeur dezer Maat schappij ter goeder trouw heeft gehandeld. Zaterdagrnoigen ten 11.30 is Aug. Then .Bergli, gewezen directeur der R. II. V., per Rijnspoor uit Dresden te Rotterdam geariiveerd onder geleide vau Duitsche politie. Hij is onmiddellijk onder geleide van den onder-inspecteur Stern, naar het huis van ai rest aan de Korte Hoogstraat getransporteeid, alwaar hij voor den rechter-commissaris zal verschijnen. Znodia als Then Bergh was gearresteerd heeft hij tot de Saksische regeering het verzoek gericht, om, 'zonder een formeele uitleveiiug af te wachten, vrywillig en op eigen kosten naar Nederland te worden overgebracht, welk verzoek hem was toegestaan. Omtrent de buste van wijlen II. M. Ko ningin Sophia, waarvan wij dezer dagen gewag maakten, deelt de heer Vosmaer in het Vaderland een beschrijving mede. Hij noemt ze een bui tengewoon kunststuk, waarvan de heer H. Leeuw te Roermond, ongeveer twintig jaar geleden de opdracht van de Koningin ontving. De buste is een miniatuur -beeldhouwwerk uit perenhout gesneden. Het geheel, ongeveer 2'/3 decimeter groot, in de hoogte gerekend, is een ovaalvormig medail lon met r'ykversierden rand. In het midden is in sterk verheven beeldwei k het borstbeeld van Koningin Sophia gesneden. Het goed gelijkende en aitistiek behandelde kopje, de kanten om de buste, de diadeem met z'ijn filigraan werk en pareltjes, zoo groot ais een zandkorreltje, zyn vei wonderlijk van uitvoering. Pit binnenste medaillon is geva't in een dubbelen rand, gevuld met rozen en leliën, om welke zich een band slingeit, waarin de namen der vorstin te lezen zyn Om dit alles\ is een rijk met beeldjes en bloemen vei sierde buitenrand, welke door het renuPsance-ornameut, dat men »cuirs" noemt, met het binnenste ovaal verbonden is. In dien buitenrand prijkt van'boven het dubbele wapen schild van Nederland ea Wurtembeig, door j twee zwevende vrouwelijke geniusseu gehouden, j twee fraai gedrapeerde beeldjes, teiwyl voorts 1 nog onderscheiden beeldjes, enz. zijn aangebracht. Als een staaltje van de kunstvaaidigheid van den bewerker kan Strekken, dat.op een klein plaatje, niet grooter dan een paarlemoeren hemdsknoopje, zijn eigen portret is gestoken. De heer "Vosmaer spreekt de hoop uit, dat dit kunstwerk voor Nederland zal behouden bljjven, en dat de man, die zoo vaardig met den beitel omgaat, aangewezen is om de kunst van het snijden in edele steenen, die bij ons iu onbruik is geraakt, te doen herleven. Door een aantal belangstellenden in heraldiek en geschiedenis is j! Zaterdagavond in het Keizershof te 's-Gravenliage eene ver gadering gehouden ter behandeling van een pjan om dezen zomer in de residentie eene tentoon stelling te houden: d". van voorwepen betrekking hebbende op ons regeerend Stamhuis; 2°. van voorwerpen op het gebied van heraldiek, genea logie en sphragistielc (zegelkunde). Indien het plan doorgaat, zal het progiamma spoedig worden bekend gemaakt. Door het uitnemend beleid van den kapitein der stoomboot Maassluis is liet ijs boven Dordrecht opgeruimd zoowel als dat door de goede werking van de torpedo's de Kil geopend is; de Minister van Waterstaat heeft daardoor groote diensten bewezen en verdient de meeste erkentelijkheid voor het voorkomen van onheilen, die door de ijsverstoppingen te vreezen waren. Alsnu is aan den Min, verzocht om de ver-' sperring in de Noord in het belang van het handelsverkeer te laten opruimende kapitein van de Maassluis vermeent met grond die in enkele uren te kunnen openen. Hierdoor zou de vaart hersteld worden, die anders bij moge lijk opnieuw invallende vorst nog lang het vervoer te water zou kunnen belemmeren. Naar wij vernemen, zullen er nog wel ettelijke dagen voorbijgaan vóórdat de spoor wegdienst tusschen He'del en 's-Bosch kan hervat worden, aangezien met duikers de toe stand van de Diezebrug moet onderzocht worden. Intusschen voorziet de firma Van Gend en Loos met omnibussen in den dienst tusschen lledel en 's-Bosch. Naar wy vernemen is uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam een persoon ontslagen, die daar 500 dagen onschuldig heeft doorge bracht. Hij was iu 1878 door het Hof te Utrecht tot 2 jaar cell, gevangenisstraf veroordeeld wegens valschheid in geschrifte. Eerst nu moet gecon stateerd zijn hetgeen bij zijn terechtstelling niet kon geconstateerd worden, dat de bekl. op den dag dat het feit is geschied niet was te Utrecht, maar te Hooge veeu. (Bott. Ct.) Een ingezetene van Amsterdam heeft zich bereid verklaard om voor den derden, tocht van de Willem Barendts te geven: f 1000, als nog 4 personen ieder dit geven, j 500, als nog 9 personen ieder dit geven, 250, als nog 19 personen ieder dit geven» s '100, als nog 49 personen ieder dit geven, De verzending van brieven enz. uit Hol land naar Maas en Waal, die wegens ijsgang in de rivieren eenigen tijd via Nijmegen heeft piaats gehad, wordt deze week weer op de gewone wijze via Tiel geregeld. Pater Van Meurs dicht in het bulletin van den Noordbrabanter de volgende Bedel- vaerzen Heeft ooit mijn lied voor u gezongen Meestal in blijdenronden toon Een lach geplooid op frissche koon, Het oude harte doen verjongen, Of 't zedeloozo lied verdrongen Waar 'tzieh gezet had metterwoon: Welnu dat was mijn eeriigst i loon Dat ik voor 't zingen had bedongen. Nu kom ik stout op waterlaarzen En bied als «watersnood poëét" Dit klinkdicht aan als bedelvaerzon. Och, geeft daarvoor wat brood en klcêrcn Help de armen uit gebrek en leed, Dan wacht u 't heerlijk loon des Heeren. Men schrijft aan het L. 2). Boven vele verwachting zyn de wintergranen door do strenge vorst gespaard gebleven; ze komen heel goed voor den dag. Het koolzaad schijnt geheel dood,' maar dat kan somtijds heel wat lijden voorde groeikracht geweken is. Onderscheiden land bouwers hebben last, dat de koeien ontijdig kalven en doode kalveren ter wereld brengen. Misschien heeft het voeder, dat in geen droogen toestand geborgen werddaar schuld van.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2