StefeTüF Iiieiir~ 3de ïtSatïïÖTÏÏf Gemengde Berichten. Tot heden heeft' het in de Betuwe uit gezaaide winterkoren door de vorst niets geleden. Goed beschut en verwarmd als het was door de sneeuw, prijken de akkers thans alom met jeugdig groen. Als een bijzonderheid wordt uit Stompwijk gemeld, dat niettegenstaande de strenge koude van de vorige maand, in de Stompwijksche Meer bet gras even groen staat als in den zomer en door den landbouwer C. Olsthoorn aldaar in het begin van dit jaar gras is gemaaid, dat door de koeien met giaagte werd genuttigd. Men meldt uit Zwolle: Volgens opgaven der voornaamste veehandelpiaatsen in de vier noorde lijke provinciën, zijn in 1879 pl. m. 200,000 stuks vee verhandeldeene waarde van ruim f32,000,000 vertegenwoordigde. Wij wijzen niet alleen op deze vei bazende cijfeismaar een ieder jnoel opzien, dat in het Noorden zulk een rijke veestapel bestaat 1 Te Bergstraten in Limburg is een kaif geboren met twee koppen. Het wonderdier is levend te zirn bij den eigenaar Johannes Van Bergen aldaar. De Eugelsche landbousv-bladen zijn, naar de Milch-Z, meldt, van meening, dat Canada ook wel spoedig tot die landen zal behooren, welke hun vee slechts onder vooi waarde in Engeland mogen invoen-n, dat het op bepaalde landingsplaatsen dadelijk geslncht wordt. Op 13 December II. is namelijk een stoomboot met leveode varkens uit Canada aangekomen welke aan de varkensziekte bleken te lijden. Van 205 dieren waren er 150 gestorven. LandbCt.) Volgens ontvangen telegiam uit New- York kan er tusschen 14 en 10 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten, vergezeld van regen en sneeuw met harde wind van het Z.O. tot N.W. Bij den uitgever H. J. Stemberg, te 's Huge, zal vau de hand van den heer H. "Witte te Leidenonder den titel van sFIora- lia" het licht zien van een handboekje voor de kenuis en het kweeken van lievelingsbloemen. Elk stukje zal een geheel vormen en slechts 30 cents kosten; bij inteekening op 10 deeltjes slechts 25 cents het stuk. De roosde lelie de geianium en de fuchsia zullen in de eerste afleveringen behandeld worden. Verscheidene weken geleden meldde het Athenaeum dat de heer Vijn, de Hollander die gedurende den Zoeloe-oorlog te Uluudi gevangen gehouden werdbezig was een verhaal van zijne lotgevallen te schiijven. Bisschop Coleoso heeft dat verhaal in het Engelsch vertaaldin deze maand zal bet worden uitgegeven. Een landbouwer in de nabijheid van Venloo heeft het biljet voor de volkstelling ingevuld, in de kolom geslacht veen var ken." De Amh. Ct. maakt melding van een eerzaam stadgenoot, die deze kolom ter goeder trouw ingevuld had met: Vü koe. 2 varkens. Delfshaven. De heer P. Deetman, pre dikant bij de Hervormde gemeente te Kampen, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente alhier bedankt Kotterdam. De hier gevestigde Commissie voor den watersnood heeft Zaterdagmiddag eene stoomboot met levensmiddelen enz. naar de geteisterde Maasdorpen gezonden. Pernis. Het heeft hier gisterennacht zoo hard gevroren, dat de haven deu volgenden ochtend vol.jong ijs zat. Delft. Door de politie te'dezer stede is de hand gelegd op eene jeugdige dievenbende, bestaande uit drie jongens van 17, 12, en 11 jaren. De schavuiten handelden met veel over leg, zoodat het eenige inspanning heeft ge kost om ze in handen te krijgen. De veel belovende jongen van 12 jaardie evenals de andeien reeds met D-; "evangenis heeft kennis gemaakt, ontvreemdde o. a. eergisteren voor middag vau eene arme vrouw, die voor een oogeriblik hare woning had verlaten, ruim f4. Hij ging daarmede onmiddellijk per spoor naar Rotterdam, verteerde er f2.75 en keerde met de boot terug. Om zeker te zijn, verborg hij daarna f 1 in de spleet van een boom en een 25-centstuk onder een commiezenhuisje. Door middel van een looper had het drietal zich den toegang verschaft tot eene onbewoonde behuizing, doch niets vindende, uit wraak de gas-oiuaineriteii vermeld. Jiiemv-Ileïerlnnd. - Het spui is weer vol met jong ijs, zoodat de overtocht van hier op Hekelingen voor paarden en rijtuigen weer ge«tremd is. De «toornbooten, die de gemeenschap met Rotterdam gisteren mot gen hei stelden, ondervonden tamelijk vtal vertraging op hare reis. Dordrecht. De moordenaar J. Speeken- briok is Zondagmorgen te 6 uren, iu Ivct gasl- of ziekenhuis alhier, overleden. Xeiden. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaait, zal op Maandag '26 de/er, 'smoigens 10 uur, eene keuring houden van jongens tusschen '141/2 en 16 jaar, die eene verbintenis m 'sryks zee dienst wenschen aau te gaan. Jongens ouder dan '16 jaar worden voorjoopig niet meer aan genomen. Amsterdam. De lieer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, heelt jl. Donderdag avond m eene veigaderiug 'der vereeinging Kiesrecht en Kiesplicht een redevoering gehomen ter bestrijding van het algemeen stemrecht. Na een blik op liet buitenland zeide de spiekei, datzij die ten onzent het algemeen stemrecht vooi staan, in den waan 'zijn dat het welzijn dei lagere klassen woidt bevorderd, als ieder eigen meester is en wetten stelt aan het maat-chappelijk gezag, liet algemeen stemrecht is in snijd met onzen volksaard, de grondwet eu de gehechtheid aan liet koningschap, daar 't de gezworen vijand van alle kouiugeu is. Wordt liet lecht streng volgehouden, dan mogen ook de vrouwen er niet vau worden uitgesloten. Naar sprekers oveituiging, zullen allen die om algemeen stemrecht vragen, iu bestrijders veikeeien als ze zien tot welke .wanverhoudingen verlaging van den census leidt. Sneok. Naar men verneemt, worden op het oogenblik in deu omtrek dezer gemeente door Duitschc kooplieden weder kalikoeien op gekocht. Maastricht, 12 Jan. Iu het laatste etmaal is de Maas 3D cM. gevallen. Stand 1.60 M. boven nul. Wind Oost. Helder, frisch weder. Flinke voist. Het water is vallgude. De buurt-' wegen zijn weder begaaubaar. De overvaaitte St. Pieter en Borgharen als Daar gewoonte. Hoe hevig de storm was, die in het laatst van Dec. in Schotland woedde, kan hieiuit blijken, dat op liet landgoed vau loiil Kinnaird 2800 en op het landgoed vau lord Breadalbaue 7 a 8000 boomen werden ontwoiteld. Naar aanleiding van de gunstige betichten omtieut Edison's electrisclie verlichting, heeft nu ook het 1'nrijsche blad le Temps vijn cor respondent te New-York per telegiaaf naar de bruikbaarheid van de nieuwe lampen gevraagd, en ton antwoord ontvangen: nEene moeielijke vraag, üe meeningen loopen zeer üiteen. De bruikbaarheid is nog twijfelachtig." Eeuvoudige meststof. Hoewel het een oud en wellicht bekend middel is, achten wij het niet oveibodig nog eens in heiinnering te brengen, dat een der beste en goedkoopste meststoffen voor potgewassen en kamerplanten is, bjj het water waarmede men ze begiet, eenige droppels geest van sal-ammoniak te voe gen. De goede uitwerking daarvan is spoedig bemerkbaar. Sempervirens Volgens de Landwirth heeft men iu Ame rika ontdekt dat de hoenders zeer gevoelig zijn voor de tot poeder gewreven schillen van Je vrucht van Spaansche peper en tengevolge daarvan zelf in den wider vlijtig eieren leggen. De Arnerikaansche kweekers geven thans meestal aan een dozijn hoenders alle 23 dagen een theelepel vol van deze peper, goed verdeeld, onder het voeder. Het is bekend, dat het zaad van den grooteu brandnetel bij kippen een dergelijk resultaat oplevert. Een vrouw las in de krant het verslag eener zitting van de Tweede Karner en vroeg haar man: »wat is dat toch de oppositie?" sJa, vrouwtje", antwoordde deze lachende, »de oppositie is in de Tweede Kamer hetzelfde wat gij in mijn huis zijt. Iemand, die eene bril kocht, vroeg of hij hier nu een uur of vier ver mee zien kon. Wat, vier uren?" was het antwoord vau deu koopman, ïje kunt er zestig duizend mijlen ver mee zien; je kunt er, als je glazen niet beslagen zijn, de maan zelfs mee zien." Een Engelschman heeft berekend dat op een gewoon nienschenhoofd '127,920 haren zijn. Prijzen en Premien van f 100 en 'laarhoven, Ie Kr,. Ie Trekk., 12 Jan. No. 2372 f2000. No. 1805 f 1500. No. 5007 f 1000, Nos. 257. 5573 en 9095 ieder f400. No 3339 f 200. Nos. 8243, 9562, 17110 en 19791 ieder f 100. B IJ If G E RL 1.1 K K STA N l>. «Geboren: 9 Januari. Mnartje, dochter van C. J. Verkade eu M. Wessel, Hoofdstraat. Catharir.a Maria, dochter van J. II. Fredriks en M. II. Oosterveer, Singel. Fiancina Petronella Catharina, dochter van W. Holier- hoek en J. Van der Drift, Kotterdamsche Dijk. 10. Catharina Maria, dochter van II. Bergman en J. E. Beienbi'inker, Kreupelstraat.Petrus Johannes, zoon van N. Maagdenberg en II. A. Van de Water, Baan. Jan, zoon van M. J. Koning en A. KrommenhoekKreupelstraat. Elisabeth Alberta Mariadochter van H, den Brinker en J. I. PöppehnanNieuwe Ilaven. Elisabertus, zoon van L. Van Woerkom en L. De Koning, Laan. 11. Arnoldus Petrus, zoon van J. Airitnerlaan en G. Van Schie, (vroeger) Kethel en Spaland. Wiliieimina Gardina, dochter van P. H. Alberts en C. M. W. Wasman Nieuwe Ilaven. Johannes, zoon van J. M. Feijen en A. Lagerwey, Hoofd straat. Overleden: 10 Januari. Joannes Wilhel mus Galié, oud 73 jaar. Hoogstraat. 11. Maria Elisabeth Erkelens, oud 65 jaar en 7 maanden, Hoogstraat. Wilhelmus Bernardus Maria Hpggelman, oud 1 jaar en 5 maanden, Kethelstraat. Jacob Pieter Buitelaar, oud 7 weken, Jlagastraat. Machielis Schijff, oud 14 weken, Broersvest. Johanna Van der Hegden, oud 83 jaar en 3 maanden, wed. van J. Hoogland, Dam. 12. Daniel Jacob Pichot, oud 23 jaar en 7 maanden, Korte Ilaven. Adrianus Cornells Van den Broek, oud 1 jaar en 5 maanden, Nieuwe Ilaven. Johannes Van der Burgoud i jaar en 6 maanden, Kreupelstraat. MAKK'JTKMKN AAN Uh HKIJIISTI'. SUIIIHDAM van '12 en 13 Januari. Rogge: per 2100 kilo Windau f235 6/w. Gerst: per 1950 kilo Libau f 184 3/m.; Pernau f 204 3/m. iiloiitivyti: f 10'V) per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. proef, f 443A A f 15Vr per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 12 Jan. f 1.50; 13 f 1.80 per ketel. Bij de Schietlamsche Spoeling-Vereenigïug 12 Jan. f 1.60; 13. fl.80 per ketel,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3