De heer J. Brouwer, hulponderwijzer aan de school voor openbaar gewoon, tevens meer uitgebreid lager onderwijs vcor jongens alhier, die tot hoofdonderwijzer te Ylissingen was be noemd,-heeft voor di« betrekking bedankt van wege zijn benoeming tot docent aan het Insti tuut voor adelborsten te Willemsoord. Bij vonnissen der Arrondissements recht bank te Rotterdam, van gisteren zijn o. a. veroordeeld, M. Van Zwonende te Maassluis, vervolgd ter zake van mishandeling van een rijksveldwachter, tot een celstraf van een maand. C. Van'N., wonende te Schiedam, vervolgd ter -zake van beleediging met woorden van een agent van politie, tot een boete van f 15, subsi diair 2 dagen gevangenisstraf. Voor de Hangsche rechtbank werd gis teren eene vordering bepleit tusschen den heer Van W. te Delft en den R. K. deken Ch. te Leiden c. s., als testamentaire erfgenamen van wijlen den deken Van B.„ die in 1871 te Delft was overleden. De vordering des eischersstrekte tot afgifte aan hem van een veertiende gedeelte der erfenis van den doken Van B.die een volle neef zijns vaders was. Het testament door de gedaagden overgelegdwerd nl. door den eischer fictief en in strijd met de wet genoemd. Dit beweren werd namens den eischer bij pleidooi toegelicht door den advocaat Mr. W. Van 'Rossüm Bzn. In het testament nl. waren de deken Oh. en nog een Schiedamsche pastoor tot eenige erfgenamen benoemd, doch des et flater had hun iverzocht orn binnen drie dagen de noodige notarieele akten te doen pas- seeren tot verzekering der uitvoering zijner aan de beide erfgenamen bekende bedoelingen" In deze woorden zag de eischer eene verboden erfstelling, gelijk die in Frankrijk en België steeds voorkomen. Den zoogenaamdeu erfgenaam is dan bij het leven opgedragen om het vermogen te schenken aan een persoon die eigenlijk niet eiven mag. Dit was ook hier geschied, want de genoemde erfgenamen waren eigenlijk slechts executeurs, terwijl de ware erfgenamen in het testament niet genoemd werden. Het testament was dus slechts fictief, en daarom hoopte pleiter dat de rechtbank den wettigen erfgenamen hun wettig deel niet zou ontzeggen. Namens de gedaagden werd de vordering bestreden door den advocaat Mr. Des Amorie van der HoeveD, die er op wees dat hel niets afdeed wat in het buitenland geschiedde, en jn welken geeot de rechters daar beslisten, doch alleen wat of de Nederlandsche wet be paalde. Volgens die wet hebben de bloedver wanten geen ïecht, wanneer er een testament is. In deze zaak bevatte het testament geene verbodone erfstelling, omdat door den ei flater niets bevolen werd, doch slechls een verzoek wérd gericht tot zijn erfgenamen. Bovendien bleek niet, dat de notarieele akten, die zy moesten passeeren, eene beschikking over de geheele ualatenschap betiofien. Zelfs al ware dit alles niet zoo, dan zou de nu 'ingestelde actie toch niet opgaan, omdat dé eischer dun had moeten vorderen nietigver klaring van het testament. Op al deze gronden zag pleiter met gerustheid de uitspraak tegemoet. Prins Oskar van Zwedenhei tog van Gothlandvertoeft op dit oogenbiik aan het hóf van Z. D. II. den voist van Waldeck- Pyrmont. Naar men wil zou de prins dingen naar de hand der vierde dochter van den regee renden vorst, prinses Helena van Waldeck, zuster van H. M. Koningin Emma der Neder landen. Prinses Helena werd geboren in 1861. Generaal-mnjoor Van der Heyden is tot luitenant-generaal bevorderd, juist op zijn 54n verjaardag.' "Wij vernemen nog dat het besluit, waarbij dé héér' Van der Heyden tot luitenant-generaal is "bevorderd, tévens bepaalt, dat de benoemde in"*fi'ëi'3ger.o't Vajj!' butaan zijn nieuwen rang V,*érbojidcn neusio'eu zaf l reden' on middellijk by het verlaten van den dienst, ook al mocht hij dan nog niet twee jaren in dezen rang hebben gediend, Van alle zijden en uit alle oorden des lands ondervindt de watersnood-commissie de f meeste ondersteuning. De aanvoer van levens middelen, kleeding- en Siggingstukken blijft voortduren. De 'Minister van Waterstaat is Zondag te Hedel afgestapt en naar de doorbraak te Oijen vertrokken. Door Z. M. zijn twee stoombarkassen onder bevel van een zeeofficier, ter beschikking van den commissaris des konings gesteld, tot vervoer van personen en levens middelen naar- de overstroomde streken. De waterstaat is druk bezig met peilingen te nemen, ten einde zoo spoedig mogelijk eene ringkade te leggen, opdat bij eventueelen was op de rivier geen nieuwe overstrooming plaats hebbe. Het is ontzettend, welke diepe gaten er door het water gekomen zijn. Op de plaats, waar de eerste doorbraak plaats had, peilde men 30 meter, op andere 20. Daar, waar vroeger de afweg van Lithoijen was naar Oijen, is thans een diepe wiel ontstaan, zoodat, tenzij er ergens een geheel nieuwe weg uaar den dijk worde gemaakt, voortaan die twee gemeenten geene gemeenschap dan langs den Maasdijk kunnen hebben. Aan den Maasdijk zal ook eene geheel andere richting moeten worden gegeven. Op de meeste plaatsen, waar deze vroeger lag, zal het onmogelijk zijn den nieuwen dijk. te leggen. 's Hertogenbosch is weder geheel water- vrij, doch mag met het oog .op ziju omstreken, die nog een zee gelijken, met recht een eiland genoemd worden. Uit Batavia wordt van 9 December jl. gemeld Z. M. de Koning heeft het beschermheer schap aanvaard van de »Veieeuiging voor Voorbereidend Onderricht in Ned. Indië". Het Bestuur dezer Vereenigiug heeft onlangs een krachtig beroep ge'kan op de medewerking der ingezetenen vau Nedei land, dat weldra zal wor den gevolgd door een nieuw beroep op die vau Ned. Indië. Het voornemen bestaat, in den aanvang van het volgend jaar eeu school le openen op Weltevreden, in de bnuit der gou- veruements-scholen; weidia zal met het oprich ten van een doelmatig schoolgebouw een aan vang worden gemaakt. De Standaard, gaat vooit met liet niet goed te vindendat aan generaal Van der Heijden een eereblijk wordt aangeboden. Het dei de of slotgedeelte van liet betoog tot be strijding van dit voornemen is giootendeels gegrond op het argument, dat genei aal Vau der Ile'yden Gods zegen heeft ingeroepen voor de inïssigit, waarvan hij den eeisten steen legde Dit blijk van ouwrdiaagzaamheid van de richting der Standaard-heeren bevreemdt ons niet, maar het moge voor het Nederlandsche volk eene waarschuwiug ziju vooi hetgeen ons te wachten zou staanindien deze richting aan het bewind kwam. Maliomodanen en boed dhisten zijn even gehecht aan hunnen godsdienst als de belijders der' christelijk gereformeerde leer aan de hunne, en de miskenning of gering schatting daarvan zou de grootste fout zijn die oen staatsman zou Kunnen plegen en die spoedig door het verlies van ons gezag zou worden gestraft. Ook om deze daad van verdraagzaam heid en verstandig beleid heeft geueiaal Van der Heijden nog meer aanspraak op de erken telijkheid van Nederland. ArnhCl.) De heer De Bergh herinnert in zijn jongste Jlaaqsche Fennehrassenhoe het Nedei landsche wapen is: iets wat wij Nedei landers zeiven blijken niet te weten. In den regel wordt als zoodanig het koniuklijk wapen gebruikt. Het Nederlandsche wapen is zonder schildhouders (ieeinven) en zonder de zinspreuk: Jemaintien- drai. Men vindt het juist afgebeeld op onze gouden muntstukken en op de zegels, liet bestaat uit een klimmenden leeuw van goud, gekroond met een koninklijke kroon van hetzelfde metaal, geklauwd en getongd van azuur, op een veld van keel. Hoezeer het spiritisme aanhangers wint, kan blijken uit het feit, dat tegenwoordig 33 tijdschriften verschijnen, die voor de spiritistische denkbeelden propaganda maken. In Engeland worden er zeven, in Spanje vijf, in Noord-Ametika vier, in België drie, in l'Vankrijk twee, in Nederland twee uitgegeven enz. Deze cijfers zijn aan het Magazin fur die Literatur des Audandet ontleend. Dezer dagen ontdekten in den vroegen morgen de dijkvvachters J. Valkenburg en J. Drie, te Vreeswijk, iets dat bijna aan het ongelooflijke grensde, nl. een man, staande op een ijsschots, met een vlaggetje ia de hand, gekleed met regenjas en kastoren hoed op, leunende op een stok, met uitgestrekte armen, de vingers eenigs- zins krom gebogen 1 Nadat men van een der steenovens tot tweemaal had hooren schieten, vermoedelijk om een teeken te geven, dat hulp in de nabijheid was en geen antwoord bekwam, liet men den man aan zijn lot over. Eindelijk 1 dreef hij naar de Bosschewaard, doch geen schuit in de nabijheid hebbende, moest men ge duldig wachten, want of meu al riep, men bekwam ook hier geen antwoord. Nu dacht men het geluk te hebben den man te kunnen i redden. Hij nadeide al langzaam, tot zoover dat men de ijsschots naar zich toe kou halen,' wilde hem er afhelpen en zag toen een aangekleede pop. Boveu aan het vlaggetje was als adres geplaatst»Aan den heer Pincoiïs. Met vriendelijk verzoek dat UE. hem niet zal vast houden, ter bevordering van de reis." Op liet vlaggetje stond met geschilderde letteis: »Pin- coffs Guileaborg." Na te Vreeswijk eenigen tijd vertoefd te hebben en door vele ingezetenen te zijn bezocht, heeft men hem de reis laten vervolgen, met verzoek hem ook niet op te houden, opdat hij spoedig Rotterdam moge bereiken. Het is aardig bedacht door de Kuilenburgers en heeft vel»r lachlust opgewekt. (Z7. JD.) Men schrijft aan de Zeidsche öt.\ Toen de dooi rnet sterken zuid-westenwind begon ett de poldermolens overal in de zeilen stonden, rees de boezem van Rijnland bijna 1 Rijnl. voet. Het daarop gevolgde kalme weer, met gunstigen wind, bracht den boezem echter binnen weinige dagen tot een stand, zooals deze in den zomer wordt waargenomen, Rijnlands boezem, die door het inpolderen van het Haarlemmermeer in verhouding klein geworden is; toen dat meer bestond, maan den lang overlast van water had, een onverbeterlijken afvoerweg naar zee bezit, met deugdelijke stoomgemalen werkt, heeft eigenlijk niet meer, of van koiten duur soms, inet overlast vau water te strijden. Als naast de sluizeu te Katwijk nog een stoomgemaal- zal geslicht zijn, tengeiolge waarvan de gelegen heid geopend wordt den boezem nog spoediger te ontlasten, zal iedere polderklacht over ramp-, van water even ongegrond bevouden worden, als Rijnland tot het gelukkigst hoogheemraad-, schap aller waterschap'pen kan gerekend worden. Het wintergraan heeft gedurende de fells, vorst nergens zorg gebaard; het was door de, sneeuw gedekt en op het bouwland was boven dien nergens water overgebleven, waardoor het r graan had kunnen invriezen. Het graan kwam, even frisch te vooi schijn als het weiland, toen het van sueeuw ontbloot werd. Op sommige! stukken land zou men nu ka!veis kunnen houden, waaraan dikwijls1 met Paschen, zelfs, veel later nog," niet te deuken valt. 4 Vele handelshuizen hebben de gewoonte,, papieren geld niet par aaogeteekendeu brief over te zenden, maar, het eenvoudig door 1<J, knippen en aldus in tweeën te verzenden.-, i< Terwijl nu dezer dagen een Amsteidamsch huis t twee helften van twéé muntbiljetten ontving*.'.-, v en op de wederhelften te vergeefs wachtte,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2