Buiteiilanflsclie Berichten. Biüuenlanösclie Berichten. van aandag 19 Januari 1880. P 11 A 5 K R I.) K. In den Senaat heelt de regeering het minis terieel programma medegedeeld, In hoofdzaak wordt iu deze verklaring het volgende gezegd »De verandering van Kabinet heeft niet de beleekenis eener afwijking van de voorzichtige en bezadigde politiek der afgetreden regeering noch van eene verandering in de houding dei- verschillende fracties van de republikcinsche meerderheid. Zij heeft slechts deze beteekenis, dat Frankrijk in 't vervolg op besliste wijze kan voortgaan op den weg der noodzakelijke hervormingen welke wij zonder overhaasting maar ook zonder zwakheid zullen tot stand brengen. »P Retreerins is voor een aantal kwesties D O geéijz'st, welke zonder gevaar voor de alge- mee. e rust en welvaart niet langer onopgelost zouden kunnen bij ven. sDank zij de voortdurende en de geleidelijke vermeerdering van de opbrengst der belastingen zullen wij belangrijke vermindering van tasten kunnen vooistelleu, met behoud tevens van de noodige sommen ten behoeve van groote openbare werken. ïAau den Senaat zullen wij de aanneming vragen van de wet betreffende het openbaai onderwijs, welke door de Kamer reeds is aan genomen, terwijl wij die zullen aanvullen door eene uieuwe regeling van het lager onderwijs. ïWij zullen er ernstig naar streven de wetten met bezadigdheid en onpartijdigheid en iu waarlijk liberalen geest toe te passen, en wij zuilen er onze eerste zorg aan wijden om aan de natie rust en vrede te verschaffen, zonder daarom op te houden standvastig te zijn. Wij zullen conciliant zijn, omdat wij niet willen uitsluiten maar integendeel allen met de Repu bliek wilien verzoenen." De overleden aartsbisschop van Avignon de heer Dubreuil, was iemand van verdraagzame en vrijzinnige denkbeelden. Hij was de eenige prelaat, die Jules Grévy geluk heeft gewenscht met zijne benoeming tot President der Republiek. Dubreuil heeft ook op het Vaticaansch concilie tegen 's Pausen onfeilbaarheid gestemd, 't Is waar, dit hebben meer prelaten gedaan, onder welke ook Dupanloup, die, gelijk vele anderen, later onvervalschte ultramontanen zijn geworden. Maar Dubreuil is zich gelijk gebleven. Zoo sterft de species vrijzinnige prelaten in Frankrijk gaandeweg uit. ENGELAND. Uit Kaapstad word gemeld dat de telegra fische gemeenschap met de Transvaal verbroken is. Hoe, wordt niet gezegd. Door de boeren, misschien Eene dépêche van generaal Roberts meldt, dat dft post van gouverneur-generaal de Kaboel is ingetrokken en het bestuur der stad is over gedragen aan Wali Mahomed Khan. De nood onder een deel der laudbouwende bevolking in Ierland, hoewel nog nypend, wordt door de hulpvaardigheid der groote land bezitters (den markies van Headfort, Lord Kenmare en anderen) zooveel mogelijk gelenigd. Men rekent dat een 250,000, besteed aan arbeidslooneu voor hen die werken willen, toereikend 'zal zijn om in de behoefte te voorzien. Het oniangs met eenè hoeveelheid v e r s c h vleesch uit Australië vertrokken atoomschip lUrathleven is iu het Suez-kanaal gearriveerd, en men heeft zijne lading daar nog fiiscli bevonden. Mag het gelukken, het vleesch nog in eetbaren toestand te houden tot het ge lost woidt to Southampton, dan zal er een nieuwe weg geopend zijn om aan het land der carnivoren het voedsel te doen toest.'oomen, waarvan het uit alle wereldhoekeu niet ge noeg schijnt te kunnen ontvangen. liet vleesch in de tStrathleven werd niet bd-rozen, doch bewaard in steeds koel en droog gehouden lucht, OOST E N It IJ K. Baron Von ITaymerle iieeft jl Donderdag in de budgetcommissie van de delegatie des rijks- raads de aan hem gerichte iuterpeilatiën beant woord. I j zeide o. a. liet volgende: j>De Regeering onderhoudt met alle mogendheden de meest vriendschappelijke betrekkingen. Het traktaat van Berlijn wettigde de hoop, dat het geloof aan den vrede bij alle volken wortel schoot. De rust herstelde zich echter, teugevolge van nog onopgeloste redenen, niet in die mate, als men zulks had gewenscht. De gedachten- wisseling met vorst /on Bismarck constateerde het beslaan van gelijke belangen in alle groote kwestiën. Die verstandhouding zal in Midden- Europa. door het uauiv aaneensluiten van twee aanzienlijke mogendheden, het middelpunt vor men. waaraan zich ook elke andere mogendheid, die naar dezelfde vi edesbedoelingen streeft, zich zal kunnen aansluiten. Deze verstandhouding is van dien aard, dat geen enkel geschrift, in welken vorm ook, haar vaster en duurzamer zou kunnen maken." D I T 8 C II L A N D. De Nordd. Allg. Zeitung verklaart dat er geen eukele grond bestaat voor de beweringen iu de Fransche bladen, volgens welke de Duitsche Rijksregeering bij het tegenwoordige F ransche kabinet stappen had gedaan, of voor nemens was te doen, die in strijd zijn met Duitschlands tot nu toe gevolgde onthouding van inmenging in Frankrijks binnenlaudsche 2aken. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Januari. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van heden, na eenige discussie eu na verwerping eener motie van den heel den ex, om door de Kamer geene beslissing te laten nemen omtrent het al of niet ophouden van het lidmaatschap van den heer Pické, maar dit aan den Minister over te laten, met 19 tegen 8 stemmen aangenomen de conclusie van de meerderheid der commissie, dat de heer Pické, door het aannemen zyner benoe ming tot burgemeester van Middelburg, niet heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. SCHIEDAM, 17 Januuri 1880. Een der rykste Nederlanders is Dinsdag avond overleden, nl. de heer J. A. Yölcker van Soelen en Aldenhage, wonende op het kasteel Zoeleu, nabij Tiei. Naar men meldt, laat de 76jarige man ongeveer 40 millioen gulden na. (-»■) Heden ontvingen wy het verslag vau de Eerste Kamer over de algemeens politieke en financieels beschouwingen betrekkelijk ie staats- begrooting. Daaruit blijkt, dat bij de Eerste Kamer vrij algemeen het voornemen bestaat om een wel willende afwachtende houding jegens het Minis terie te volgen, welks optreden men door de omstandigheden gerechtvaardigd acht en waar van men verwacht, dat het eindelijk door krachtige daden zal inhalen veel wat tot dusver verzuimd is. Grondwetsherziening werd door zeer velen nog ontijdig geacht, al verklaarde men zich bereid eventueele voorstellen van de Regeering nauwgezet te overwegen. Bij deze gelegenheid verklaarde echter een zeer aanzienlijk aantal leden zicli tegen elke poging, die direct of inilii eet mocht worden aangewend om tot het algemeen stemrecht te geraken, hetgeen niet belet, dat men uitbreiding van het kiesrecht niet wil bestrijden wanneer het mogelijk is door opneming van de zoogenaamde capaci teiten. Zeer vele leden achtten den financieeien toe stand ernstig. Niet alleen voor de toekomst moet worden gezorgd, door inkrimping zooveel mogelijk van de groote uitgaven, maar door dadelijke voorziening ook, waarby men niet geheel wil uitgesloten zien indirecte heffingen als die op tabak, zegelrecht, op kwitantiën en dergelijke. De viijziunige handelspolitiek wil men gehand haafd zien, maar dut belet niet, dat de nijver heid in zware concurrentie met het buitenland niet mag worden bemoeielijkt, terwijl inzonder heid alle siagboomen, die het verkeer belem meren, moeten worden verwijderd. In eene vergadering van de afd. Assen van Multapatiorsbond werd door een lid voor gesteld, om daar een vereeniging van geheel onthouders tot stand te brengen. Dit voorstel werd echter verworpen. Naar men zich zal herinneren, hebben een aantal buitenlandsche nieuwsbladen korte lings met grooten lof van de Nederiandsche afileeling der Internationale tentoonstelling van schoone kunsten, te Munchen, en in 't bijzonder van het viertal bijdragen melding gemaakt, dat daartoe door onzen landgenoot den heer J. H. L. De Haas werd geleverd. Wij vernemen thans, dat dien voortrelïelyken kunsteuaar daarvoor de zeldzame onderscheiding is te beurt gevallen, door den Koniog van Beieren met het officiers kruis der orde van den H. Michaël te worden begiftigd. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 18 en 20 Januari natte sueeuw met Z. tot N.-Westelijke stormen over de Britsche eilanden en Oostelijke opkrimpende tot Noor delijke stormen op de Fransche kust worden verwacht. belfskavon. - - De heer II. C. Lohr, van Rot terdam trad eergisteren avond als spreker voor het Departement van de Maatschappy tot ïNut van t Algemeen'* op, en schetste de indrukken bij een bezoek aan Wilhelmshühe en den Wart burg; na de pauze droeg spreker voor:, Potgieter 's Afscheid van Zwedenen Hevtte in hei boscli van Boulogne. Een welverdiend woord van dank den spreker door .den voor zitter, den heer II. De Kruyff, gebracht, besloot deze lees vergadering Jl. Woensdag hield het genqptschap Hierdoor Verder" eene kunstbeschouwing voor de leden met dames, waartoe de belangryke portefeuille van Kunstliefde" te Utrecht be schikbaar was gesteld,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5